Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@UpToDate_

Υπάρχει το Link.png Site: sintagespareas που είναι πολύ αξιοπρεπές forum-site μαγειρικής και συνταγών. Η top συνταγή του site αυτού είναι αυτή η Link.png Site: http://www.sintagespareas.gr/sintages/sokolatopita.html">σοκολατόπιτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p><span style="color:rgb(51,51,51);font-family:'lucida grande', tahoma, verdana, arial, sans-serif;font-size:13px;">Για ενα τραπεζι με καμια 20αρια ατομα(ισως 30αρισει), για αρχη, θελω γλυκο, οχι πολυ ακριβο. Κατι κλασσικα πετυχημενο. Σκεφτομουν για σοκολατοπιτα(σιροπι,γλασο) , ειναι κατι που εντυπωσιαζει και φθηνο, αντε στην χειροτερη(κοστολογικα) το σερβιρω με μια μικρη μπαλα παγωτου. Απο την αλλη.. και το προφιτερολ δε μ φαινεται κακο, με κρεμ πατισερι αντι για σαντιγυ ομως. Τι προτεινετε;</span></p>

 

Σ Ο Κ Ο Λ Α Τ Ο Π Ι Τ Α ! !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοκολατοπιτα για 20-30 ατομα? Ξεχνα το.

 

Θες 2-3 φουρνους τουλαχιστον, και να ξερεις οτι οι απωλειες θα ειναι αρκετα μεγαλες.

 

Καποιο brownie/blondie? Μπορεις να το φτιαξεις απο την προηγουμενη, και δεν χρειαζεται να ειναι ζεστο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία για πίτα με χωριάτικο φύλλο.

Τα κάτω φύλλα ελαφρώς "παπαριάζουν", δηλαδή δε γίνονται τραγανά. Μήπως θέλει αρκετό λάδωμα το κάθε φύλλο; Εγώ τα λαδώνω ελαφρά. Η γέμιση πάντως δεν είναι καθόλου ζουμερή, ώστε να τραβάει τα ζουμιά της το κάτω μέρος.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει καλό αλουμινένιο ταψί, σινί ακόμα καλύτερα, και κάνα 10λεπτο-15λεπτο ψήσιμο μόνο με την κάτω αντίσταση στο τέλος. Αν ο φούρνος σου δεν έχει επιλογή μόνο κάτω αντίστασης, βάζεις το ταψί τέρμα κάτω, αλλά είναι ρίσκο, θέλει να παρακολουθείς συνέχεια. Επίσης, μπορείς να ψεκάσεις λίγο νεράκι στο πάνω φύλο, έτσι θα αργήσει λίγο παραπάνω να ψηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ταψί δεν το είχα σκεφτεί. Την βάζω πάντα στο κανονικό-βαθύ-τετράγωνο default ταψί του φούρνου.

Επιλογή κάτω αντίσταση έχω. Την τελευταία πίτα την έβαλα αέρα-κάτω αντίσταση για 10 λεπτά.

Στο πάνω φύλλο συνήθως βάζω ένα ποτηράκι σόδα (το ποτό) και στρίβω το ταψί για να πάει παντού. Λες αυτό να μου κάνει τη χαλάστρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναί όντως, γιατί βάζεις σόδα;

 

Δεν φταίει η σόδα πάντως. Φταίει το λάθος ταψί και ο αέρας. Βάλε αντιστάσεις πάνω κάτω για κάνα μισάωρο (180 ή 200 βαθμούς ξερωγώ, ανάλογα πόσο βαρβάτος είναι ο φούρνος σου) και μετά 10-15 λεπτά μόνο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειροποίητο μεν, αλλά όχι σπιτικό. Έχω βρει ένα πολύ τίμιο εργαστήριο που κάνει φανταστικά φύλλα (και χωριάτικο και σφολιάτα και κρούστας).

Αν η πίτα που κάνεις είναι τυρόπιτα, μαζί με τη σόδα βάλε και λίγο γάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοκολατοπιτα για 20-30 ατομα? Ξεχνα το.

 

Θες 2-3 φουρνους τουλαχιστον, και να ξερεις οτι οι απωλειες θα ειναι αρκετα μεγαλες.

 

Καποιο brownie/blondie? Μπορεις να το φτιαξεις απο την προηγουμενη, και δεν χρειαζεται να ειναι ζεστο.

Νικ, εγω θελω να βγαλω για 30-35 ατομα εν τελει. Κ επειδη πρεπει να γινουν απο τεταρτη για πεμπτη θα παιξω με brownies/blondie και αν βρω και καμια συμφερουσα συσκευασια παγωτου θα την κοτσαρω με παγωτο. Σκεφτομαι να τα ζεστανω την ιδια μερα παλι με λιγη ωριτσα στον φουρνο.

 

Εχεις να προτεινεις καποια συνταγη συγκεκριμενη για brownies/blondie ; γιατι πρεπει αν κατσω να βγαλω και τις αναλογιες των υλικων και να τεσταρω το γλυκο απο σημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω ξαναπει, απο το ebay βρισκεις πολυ φτηνα. Εγω δεν μπηκα καν στον κοπο να φτιαξω αυτη την φορα, και πηρα μισο λιτρο για 7 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...