Προς το περιεχόμενο

OS X Yosemite


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πήγαινε System Preferences > Security & Privacy / FileVault.

Ναι σ αυτο ήταν η λύση.

Σας ευχαριστώ όλους σας παιδιά που αφιερώσατε χρόνο για το προβλημα μου

 

Χρονια πολλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν μπορώ να απενεργοποιήσω το file vault μου λέει ενώ έχω κάνει ξεκλείδωμα μου λέει "Η κρυπτογράφιση τέθηκε σε παύση" και κάτω απο την μπάρα λέει " Συνδέστε το τροφοδοτικό για να συνεχιστεί η κρυπτογράφιση" σύνδεσα τον φορτιστή αλλά τίποτα τι να κάνω?


Και κάτι ακόμα το τοίχος προστασίας (υποθέτω εννοεί είναι το firewall ) είναι απενργοποιημένο να το ενεργοποιήσω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο αρκετούς μήνες συμβίωσης με Yosemite (Beta 2 και ότι βγηκε μετά με τις κανονικές με ενδιαμεσα Clean Installs) αποφάσισα να περάσω πάλι σε Mavericks!! :D

 

Rock Solid αισθάνομαι πλέον χωρις random halts σε software/hardware μετά απο Χ ώρες λειτουργείας και σαφώς χωρις το Wi-Fi που μου χε σπασει τα νευρα ενω είχα δοκιμάσει τα πάντα.. 

 

p.s. Μόνο κάτι έγγραφα δεν μπορεσα να βρω απο iCloud του TextEdit μιας και ειχε αναβαθμιστει αλλα τρεχοντας σε VM το Yosemite τα αποθηκευσα εκ νεου να τα χω σε Mavericks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και χρονια πολλα!

 

τελικα τι γινεται με το trim σε 3rd party SSD & Yosemite;

απο οτι διαβασα δεν υποστηριζεται χωρις να εχουμε security issues..

http://www.zdnet.com/article/os-x-yosemite-and-third-party-ssds-heres-what-you-need-to-know/

 

εκανα παραγγελια εναν samsung 850 pro 256GB..

Ο samsung θα μπει boot στην θεση του τωρινου 500gb HDD

θα καταργησω το optical drive και στην θεση του (με ενα caddy) θα βαλω τον 500GB HDD

 

εχετε να προτεινετε καποιο caddy για macbook pro 15' early 2011;

διαβασα οτι υπαρχουν 2 ειδη τα ανοιχτα και τα κλειστα..  να επιλεξω ενα κλειστο (φθηνο απο ebay) ή το πολυ ακριβοτερο owc data double για τον συμβατικο HDD που θα μπει στην θεση του optical drive;

τι να προσεξω; υπαρχουν 2 εκδοσεις των 9.5mm και των 12.7mm.. 

κατι φθηνα που βρισκω στο ebay κανουν ή δεν αξιζει να ασχοληθω; υπαρχει καποιο θεμα ταχυτητας στην θυρα sata που εχουν;

 

http://apple.stackexchange.com/questions/73397/what-type-of-bracket-to-use-for-hdd-ssd-in-optical-bay-mce-vs-owc

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2011 είχα αγοράσει αυτό εδώ. Το δικό μου είναι 13" και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

Να παρω και ενα External USB Superdrive Enclosure For MacBook Pro 

για το dvd rom που θα αφαιρεσω ή μηπως ειναι προτιμοτερο, ισως και οικονομικοτερο, η αγορα ενος USB slim optical drive..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αγοράσει της OWC . Ηρθε απο αμερική και είναι πολύ καλό. Απλά μετάνιωσα λίγο τα λεφτά που έδωσα . Παρα πολλά.

Επίσης είναι λίγο βαρι το data doubler και μου εκανε εντύπωση.

 

Πριν είχα ενα απο ebay αλουμίνιο το οποίο είναι πανάλαφρο και λειτουργεί άριστα. Εμφανισιακά άριστο.Είναι για unibody 2009-2010-2011-2012 . 

http://www.ebay.com/itm/2nd-SATA-HDD-SSD-Hard-Drive-Unibody-Caddy-for-MacBook-Pro-13-15-17-2009-2010-/271013480060?pt=US_Drive_Bay_Caddies&hash=item3f19a9867c

 

Επίσης εχω και enclosure για το superdrive αχρησιμοποίητο στο κουτί του.

http://www.ebay.com/itm/Super-External-USB-enclosure-caddy-case-for-MacBook-9-5mm-12-7mm-SATA-superdrive-/280826555920?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4162912e10

Οποιος ενδιαφέρεται PM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αγοράσει της OWC . Ηρθε απο αμερική και είναι πολύ καλό. Απλά μετάνιωσα λίγο τα λεφτά που έδωσα . Παρα πολλά.

Επίσης είναι λίγο βαρι το data doubler και μου εκανε εντύπωση.

 

Πριν είχα ενα απο ebay αλουμίνιο το οποίο είναι πανάλαφρο και λειτουργεί άριστα. Εμφανισιακά άριστο.Είναι για unibody 2009-2010-2011-2012 . Οποιος ενδιαφέρεται PM.

 

κατι σαν αυτο;

 

αν θελεις στειλε μου ενα pm 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παρω και ενα External USB Superdrive Enclosure For MacBook Pro 

για το dvd rom που θα αφαιρεσω ή μηπως ειναι προτιμοτερο, ισως και οικονομικοτερο, η αγορα ενος USB slim optical drive..;

 

Εγώ αυτό είχα πάρει και είχε και $22 τότε. Να το έχω χρησιμοποιήσει 3-4 φορές; Ίσως και λιγότερες.. Είναι μούρικο αλλά για μένα ψιλοάχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αναγκάστηκα να κάνω clean install το yosemite επειδή είχα ένα πρόβλημα με το Safari, οπότε τώρα θα δω πως τρέχει το σύστημα μετά από clean install.

 

(Μέχρι στιγμής πάει σφαίρα το σύστημα πάντως)

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα κόλλημα μέχρι στιγμής στον Safari, οπότε τα προηγούμενα σχόλιά μου για κολλήματα τα παίρνω πίσω καθώς θεωρώ ότι ήταν θέμα της μη χρησιμοποίησης clean install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...