Προς το περιεχόμενο

Ρεαλιστικά κοινόχρηστα


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

πληρώνω κοινόχρηστα περί τα 80 ευρώ το μήνα μηνιαίως για 2 ώρες καλοριφέρ (κεντρική θέρμανση) σε ισόγειο διαμέρισμα 89 χιλιοστών θέρμανσης (75τμ). Θεωρώ ότι είναι πολλά, καθώς τα σώματα δε ζεσταίνονται παρά μένουν χλιαρά. Προφανώς και με κλιματισμό θα μπορούσα να ζεσταθώ καλύτερα αλλά θεωρώ μεγάλη χασούρα τα 80 ευρώ που δίνω για πετρέλαιο.

Θέλω να ξέρω, αν το ποσό που λέω είναι ρεαλιστικο, αν μας συμφέρει τελικά να ανάβουμ εέτσι τη θέρμανση

και αν αξίζει να επικαλεστώ λόγους θέρμανσης ώστε να μην πληρώσω κοινόχρηστα. Προσοχή, δεν ειμαι μπατακτσής, απλά θέλω ότι ευρώ δίνω να πιάνει τόπο. Προτιμώ 100 στη ΔΕΗ και κλιματισμό αλλά όχι πετρέλαιο παρά καλοριφέρ και τελικά να μη ζεσταίνομαι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τέτοια περιστατικά έρχονται και μου δίνουν επιπλέον κίνητρο για μετακόμιση σε μονοκατοικία.

Πολυκατοικία σημαίνει να πληρώνεις κερατιάτικα άλλων και να συμβάλλεις με οποιονδήποτε τρόπο στα έξοδα,ακόμη και αν εσύ δεν επωφελήθηκες ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

πληρώνω κοινόχρηστα περί τα 80 ευρώ το μήνα μηνιαίως για 2 ώρες καλοριφέρ (κεντρική θέρμανση) σε ισόγειο διαμέρισμα 89 χιλιοστών θέρμανσης (75τμ). Θεωρώ ότι είναι πολλά, καθώς τα σώματα δε ζεσταίνονται παρά μένουν χλιαρά. Προφανώς και με κλιματισμό θα μπορούσα να ζεσταθώ καλύτερα αλλά θεωρώ μεγάλη χασούρα τα 80 ευρώ που δίνω για πετρέλαιο.

Θέλω να ξέρω, αν το ποσό που λέω είναι ρεαλιστικο, αν μας συμφέρει τελικά να ανάβουμ εέτσι τη θέρμανση

και αν αξίζει να επικαλεστώ λόγους θέρμανσης ώστε να μην πληρώσω κοινόχρηστα. Προσοχή, δεν ειμαι μπατακτσής, απλά θέλω ότι ευρώ δίνω να πιάνει τόπο. Προτιμώ 100 στη ΔΕΗ και κλιματισμό αλλά όχι πετρέλαιο παρά καλοριφέρ και τελικά να μη ζεσταίνομαι.

το προβλημα σου ειναι η κεντρικη θερμανση. θες, δε θες, θα πληρωσεις για οσο καιει ο καυστηρας, σε αντιθεση με την αυτονομη που θα πληρωσεις ειτε την ελαχιστη συμμετοχη ειτε οσο καψεις

 

το λιγοτερο που μπορεις να κανεις ειναι να τσεκαρεις τα σωματα, μηπως θελουν εξαερωση η κατι αλλο, τουλαχιστον να πιανουν τοπο τα λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα σου ειναι η κεντρικη θερμανση. θες, δε θες, θα πληρωσεις για οσο καιει ο καυστηρας, σε αντιθεση με την αυτονομη που θα πληρωσεις ειτε την ελαχιστη συμμετοχη ειτε οσο καψεις

 

το λιγοτερο που μπορεις να κανεις ειναι να τσεκαρεις τα σωματα, μηπως θελουν εξαερωση η κατι αλλο, τουλαχιστον να πιανουν τοπο τα λεφτα

Όταν λες κάτι άλλο; Εξαέρωση τα έχω κάνει, δεν έχουν αέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τέτοια περιστατικά έρχονται και μου δίνουν επιπλέον κίνητρο για μετακόμιση σε μονοκατοικία.

Εκεί βέβαια μπορεί να πονάει η θέρμανση λόγω μεγέθους/μόνωσης και κλασικά περιοχής... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

πληρώνω κοινόχρηστα περί τα 80 ευρώ το μήνα μηνιαίως για 2 ώρες καλοριφέρ (κεντρική θέρμανση) σε ισόγειο διαμέρισμα 89 χιλιοστών θέρμανσης (75τμ). Θεωρώ ότι είναι πολλά, καθώς τα σώματα δε ζεσταίνονται παρά μένουν χλιαρά. Προφανώς και με κλιματισμό θα μπορούσα να ζεσταθώ καλύτερα αλλά θεωρώ μεγάλη χασούρα τα 80 ευρώ που δίνω για πετρέλαιο.

Θέλω να ξέρω, αν το ποσό που λέω είναι ρεαλιστικο, αν μας συμφέρει τελικά να ανάβουμ εέτσι τη θέρμανση

και αν αξίζει να επικαλεστώ λόγους θέρμανσης ώστε να μην πληρώσω κοινόχρηστα. Προσοχή, δεν ειμαι μπατακτσής, απλά θέλω ότι ευρώ δίνω να πιάνει τόπο. Προτιμώ 100 στη ΔΕΗ και κλιματισμό αλλά όχι πετρέλαιο παρά καλοριφέρ και τελικά να μη ζεσταίνομαι.

 

80ευρώ πληρώνεις μόνο για το πετρέλαιο με τις 2 ώρες που αναφέρεις;

 

Δλδ το συνολικό ποσό πετρελαίου που καίει η πολυκατοικία μηνιαίως είναι 898€ για 2 ώρες καθημερινώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πέρυσι τόσα πλήρωσα το μήνα. Καθώς βάλαμε 1000 λίτρα και μου αναλογούν 89 χιλιοστά.

 

Η πολυκατοικία σου να υποθέσω είναι 10-12 διαμερίσματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορείς με κάποιον τρόπο να αφαιρεθείς και να σου κλείσουν την βάνα για το σπίτι σου;

 

Μπορεί αλλά επειδή είναι " κλασσική θέρμανση"  το σπίτι του θέλει εργασία σε κάθε σώμα και πρέπει να συνεχίσει να πληρώνει το πάγιο θέρμανσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοικιαζω σε μια σχετικα παλια πολυκατοικια και κυριως λογος ηταν τα χαμηλα κοινοχρηστα. Δεν εχουμε θερμανση τα τελευταια 2 χρονια και καθε μηνα ερχεται περι τα 10-15 ευρω (3τος οροφος). Βεβαια η θερμανση κανει καλο γιατι με την υγρασια σαπιζουν τα θεμελια και οι τοιχοι ενος κτισματος και μαρκοπροθεσμα θα υπαρχουν αλλα προβληματα αλλα οχι και 80 ευρω.

Και την βανα να κλεισεις το καταστατικο λογικα θα αναφερει οτι θα πληρωσεις το ποσοστο που σου αναλογει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ txhellas : Λογικά δεν υπάρχει βάνα για το διαμέρισμα αυτό από τη στιγμή που είναι πολυκατοικία και δεν υπάρχει αυτονομία. Αυτό είναι σχετικό βέβαια και θέλει έλεγχο γιατί μπορεί και να υπάρχει ανεξάρτητη βάνα για το διαμέρισμα αυτό και μόνο. Αν υπάρχει βάνα στην εισαγωγή/επιστροφή αυτά πρέπει να ταπωθούν και όχι απλά να κλείσουν και τότε να πληρώσει μόνο το πάγιο.

 

Χρειάζεται να δοθούν περισσότερες διευκρινήσεις επί του θέματος για την υψηλή σίγουρα κατανάλωση πετρελαίου που αντιμετωπίζει ο @kitharas σύμφωνα με τα στοιχεία που αναφέρει


Δηλαδή αν σου κλείσουν την βάνα και δεν ζεσταίνεσαι θα πληρώνεις που ζεσταίνονται οι άλλοι;
 

 

Πρέπει να διαβάσει το καταστατικό της πολυκατοικίας. (νομίζω 99% ότι υπάρχει πάγιο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα αυτο με το παγιο. Παλιοτερα εμενα σε μεζονετα 7-8 οροφο και οταν ανοιγα τη θερμανση δεν μπορειτε να σκεφτετε ποσα πληρωνα. Μεχρι να ερθει το ζεστο νερο στο 7 και 8 οροφο περνουσε απο ολα τα σπιτια, τα ζεστενε και εφτανε στο δικο μου. Συγκριτικα με τα χρηματα που πληρωνε διαμερισμα στον 1το οροφο ιδια τμ ηταν σχεδον 2πλασια. 

Δυστηχως υπαρχει παγιο που πληρωνεις και ας μην καις καθολου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...