Προς το περιεχόμενο

Mirrorless - Olympus em10 mark ii kit 14-42 iiR = 500 ευρω (Φωτοδεσμος)


stratigos24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει η αλλαγη απο μια samsung nx300;

 

 

Μικρότερος αισθητηρας, χειρότερη απόδοση σε ανεβασμενο iso, χαμηλότερο color depth και χαμηλότερο dynamic range, λιγότερα σημεία εστίασης αλλά εχει view finder, πολλούς φακούς (και εννοείται ποικιλία σε μεταχειρισμένους, παίρνει και φακούς panasonic), σταθεροποίηση και στο σώμα, εταιρεία που ακόμα υφίσταται στο χώρο :P κλπ κλπ

 

ΥΓ: Τo viewfinder της omd em 10 mark 1 δε μάρεσε ιδιαίτερα πριν λίγες μέρες που το δοκίμασα. Στην mark 2 δε ξέρω αν είναι καλύτερο... όπως και να χει όμως, καλό είναι που υπάρχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω, δεν την έχω δοκιμάσει την olympus, αλλά εμένα και με τον κιτ 18-55 και με τον canon fd 50mm 1.8 που έχω στην nx300, οι φωτό μου φαίνονται μια χαρά.

 

Εσύ σε τί τις βλέπεις χειρότερες της nx300? Aκόμα, έχεις και τις 2 ή έχεις κάνει σύγκριση μεταξυ τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τις 2 εψω + μια G7, η οποία μου φαίνεται αυτή η καλύτερη.

 

Σε φωτογραφία μου φαίνεται καλύτερο το επίπεδο λεπτομέριας. Σε βίντεο πάντως η nx είναι κατά πολύ χειρότερη.

 

Βέβαια ίδια κλάση κάμερες είναι. Αν έχεις nx300 δεν έχει νόημα να πας σε καινούρια ακομα πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την φωτογραφία δεν την κάνει η μηχανή φιλτατε, την κάνει το καλό μάτι. Οπότε από την nx300 όχι να μην δώσεις πεντακόσια για να πας στην olympus... Δώσε κάποια παρόμοια χρήματα και πάρε έναν ξυράφι φακό για την δική σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα υπερ της Olympus, όσο καιρό την χρησιμοποιώ, η αίσθηση στο κράτημα και ο χειρισμός της. Για φωτογράφιση σε manual ο,τι πρέπει. Έχεις πολύ καλό πιάσιμο και πρόσβαση σχεδόν σε κάθε ρύθμιση με κάθε δάχτυλο. Βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό, μπορεί πχ να θεωρηθεί μικρή και άβολη. Αλλά θεωρώ ότι η διαφορά της σε σχέση με άλλες mirrorless αντίστοιχης τιμής είναι η εργονομικότητά της. Σε ανάλυση εικόνας λόγω του αισθητήρα 4/3 και σε νυχτερινές λήψεις με τον κιτ φακό "υστερεί". Αλλά όσο μιλάμε για φωτογραφικές έχει πάντα να κάνει με το τι τραβάει κανείς και τι χρήση θα κάνει στη μηχανή.
Αν ψάχνετε για τέλειες αναλύσεις και εύκολες λήψεις, αυτόματες, μέρα-νύχτα, και ένα καλό κινητό είναι σωστή επιλογή. 
Για κάποιον ή κάποια που ψάχνει την EM10markII καινούργια είναι νομίζω καλή τιμή για το πακέτο.

ΥΓ: Ανακοινώθηκε πρόσφατα η markIII , κατ' εμέ ήρθε να κάνει ακόμα πιο σημαντική την επιλογή της markII, ελάχιστες βελτιώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμφανίστηκε η m10iii στο skroutz ως (1) σκέτο σώμα, (2) κιτ με τον 14-42 ή κιτ με τον 14-42 pancake, (3) ως διπλό κιτ με τους 14-42 pancake και 40-150.

 

http://cameradecision.com/compare/Olympus-OM-D-E-M10-II-vs-Olympus-OM-D-E-M10-Mark-III

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...