Προς το περιεχόμενο

auto overclock σε 4690Κ?


makisser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα. Εχω το συστημα της υπογραφης μου με cpu cooler scythe mugen 5.  οταν μεσα απο to bios βαζω performance profile φτανει στα 4,25ghz ενω οταν το εχω σε normal profile ειναι σχεδον στα 3,9ghz δηλαδη οσο και το boost του cpu και ολα αυτα χωρις να τρεχει καποιο προγραμμα με απαιτησεις σε πορους.. Ειναι λογικο?

post-326121-0-25794200-1504894613_thumb.png

post-326121-0-24696600-1504894616_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανει αυτοματα oc και απο οτι φαινεται δινει και παραπανω ταση απο οση μαλλον χρειαζεται.

Μη τα δουλευεις αυτα τα auto,καμια φορα μπορει να κανουν και ζημια.Βαζε τα ολα manual αν θες να κανεις Oc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανει αυτοματα oc και απο οτι φαινεται δινει και παραπανω ταση απο οση μαλλον χρειαζεται.

Μη τα δουλευεις αυτα τα auto,καμια φορα μπορει να κανουν και ζημια.Βαζε τα ολα manual αν θες να κανεις Oc

 

το θεμα ειναι οτι μονο το turbo boost εχω enable απο το bios και πλεον το εβαλα σε normal mode.. αλλα και παλι ειναι κοντα στο boost του επεξεργαστη!! Μπορει να οφειλεται αυτο το overclock που κανει μονο του στην δυνατη ψυκτρα? δεν το ειχα προσεξει οταν ειχα την stock ψυκτρα στα ποσα επεζε.. και μου εκανε εντυπωση που παρ' ολο που εβαλα μια ψυκτρα τερας δεν εριξε καθολου την θερμοκρασια στο idle..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω γιατι να το εκανε.

Δεν εχει σχεση με τη θερμοκρασια.

Παντως επειδη βλεπω οτι και η μητρικη σου δεν ειναι για πολλα,αστο στο νορμαλ και μη το πειραζεις.

Με τη ταση που εδινε,φαντασου εγω παιζω 4,6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον δεν εισαι gamer ,τοτε αστο στοκ.

Ζ97 γιατι να παρεις?

Ειναι νεκρη πλατφορμα,μη δωσεις λεφτα.

Καλυτερα πουλα τα και παρε ryzen,τα ιδια θα σου βγει και θα παρεις πυρηνες αβερτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επενεργοποιησα το turbο boost και επεσε στα 3,5.. αλλα θεμροκρασια ειναι παλι στους 41.. Τεσπα εμενα μου εκανε εντυπωση που ανεβηκε στα 4,3 μονος σου.. Λογικα εσυ παιζεις και στο fsb και στο multiplie για να ανεβεις στα 4,6 απο θερμοκρασιες πως τα πας?

κοιτα αν παρω τωρα ενα καλο mobo z97 γυρω στο 80€ οποτε πιστευω οτι ειμαι καλυμμενος για κανα 2 χρονια σιγουρα.. τωρα για ryzen βλεπω οτι εχουν καποια μικρα θεματακια ακομα και οσο να ναι ακομη θα χρειαστουν επιπλεον 150-200 ευρω για ενα καλο build.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το turbo boost αστο ενεργοποιημενο για να δουλευει στα 3,9.

Οταν ελετα στοκ,εννοω αυτα τα performance που βαζουν settings οτι να ναι.

Θερμοκρασια σε idle δε προκειται να δεις διαφορα,μη τη κοιτας.Ετσι και αλλιως και στα 5ghz να τον βαλεις,στο idle πεφτει στα 800 παντα,οποτε δεν εχει νοημα.

Το Ζ97 τι περιμενεις να σου προσφερει παραπανω απο αυτο που εχεις τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι πως το μονο που θα με προσφερει ειναι το PCI express ver3.0 καποιες παραπανω θυρες σε usb3.0 και sata3.0 και 4 dimms για μνημη και σαφως μια ισορροπια με τον 4690κ για μελοντικο Overclocking.. δεν θα ειχα προβλημα να παρω και h97 αλλα στα μτχ δεν παιζουν h97.. Ξερω δεν ακουγεται και πολυ λογικο σε σχεση με μια αναβαθμιση σε ryzen 1600 αλλα με ενα καλο mobo και τουλαχιστον 16gb μνημης χρειαζεται τουλαχιστον 500 € για mobo-cpu-ram και δεν νομιζω να καταφερω να πουλησω πανω απο 250 € το υπαρχον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pci 3 δε θα σου δωσει τιποτα παραπανω,ειδικα με τη καρτα που εχεις.

Sata 3 εχει η μητρικη σου,βεβαια μονο 2 θυρες αλλα βαζεις εκει τον ssd σου.Μηχανικος δεν ωφελειται ιδιαιτερα.

OC ,εφοσον δε παιζεις ,δε νομιζω να σου προσφερει πολλα.

Γενικα δε βλεπω και παλι νοημα στο να δωσεις λεφτα για Ζ97,αλλα οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...