Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ δικαιολογητικά επανασύνδεσης


anikologr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλα τα μέλη

 

Θέλω να ρωτήσω το εξής: σε επαγγελματικό χώρο που νοικιάζω (μαγαζί) βρέθηκε ενοικιαστής. Θέλω να ρωτήσω τι δικαιολογητικά χρειάζονται για την επανασύνδεση του ρεύματος.

 

Υπόψιν ο προηγούμενος ενοικιαστης άφησε φέσι 2500 ευρώ. Το ρολόι ήταν στο δικό του ΑΦΜ οπότε θέλω να πιστεύω ότι το χρέος ακολουθεί αυτόν όπως έχουμε συζητήσει και εδώ στο φόρουμ αρκετές φορές.

 

Το λέω διότι κάνοντας μια έρευνα για τα απαραίτητα δικαιολογητικά είδα ότι ζητούσαν προηγούμενο λογαριασμό εξοφλημενο και με έπιασε κρύος ιδρώτας.

 

Τέλος να αναφέρω ότι ο προηγούμενος ενοικιαστης όταν έφυγε δεν προέβη σε διακοπή σύμβασης πράγμα που έπραξα εγώ όταν το αντιλήφθηκα μετά από κάποιους μήνες καθώς θεωρούσα ότι θα είχε την ελάχιστη υπευθυνότητα να πάει για την διακοπή.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή την κουβέντα είχα με γνωστό μου δικηγόρο πριν δύο με τρεις βδομάδες 

αυτός επέμενε πως άσχετα σε ποιο αφμ είναι το χρέος η ΔΕΗ το συνδέει με το μετρητή και απαιτεί την εξόφληση του και πως αν το πληρώσει ο ιδιοκτήτης τότε αυτός με την σειρά του θα πρέπει να στραφει νομικά ενάντια στον οφειλέτη 

και μένα με παραξένεψε το παραπάνω, το βρήκα εντελώς λάθος αν ισχύει από την πλευρά της ΔΕΗ

Στείλε ένα μήνυμα μέσω του φόρουμ σε αυτό το μέλος http://www.insomnia.gr/user/40980-%CE%B3%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%82-platano/ δουλευει σε αυτόν τον χώρο, ίσως μπορεί να σου διαλευκάνει την απορία σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, υπαρχει προσφατο θεμα για αυτο. ειναι μερικες σελιδες πιο πισω. αν θυμαμαι καλα δεν ζητας επανασυνδεση αλλα νεα συμβαση παροχης ρευματος(?)

 

edit: εδώ είσαι

http://www.insomnia.gr/topic/401972-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%B4%CE%B5%CE%B7/page-26

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή την κουβέντα είχα με γνωστό μου δικηγόρο πριν δύο με τρεις βδομάδες 

αυτός επέμενε πως άσχετα σε ποιο αφμ είναι το χρέος η ΔΕΗ το συνδέει με το μετρητή και απαιτεί την εξόφληση του και πως αν το πληρώσει ο ιδιοκτήτης τότε αυτός με την σειρά του θα πρέπει να στραφει νομικά ενάντια στον οφειλέτη 

και μένα με παραξένεψε το παραπάνω, το βρήκα εντελώς λάθος αν ισχύει από την πλευρά της ΔΕΗ

Στείλε ένα μήνυμα μέσω του φόρουμ σε αυτό το μέλος http://www.insomnia.gr/user/40980-%CE%B3%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%82-platano/ δουλευει σε αυτόν τον χώρο, ίσως μπορεί να σου διαλευκάνει την απορία σου

 

 

Ο δικηγορος σου φιλε μου ειναι ασχετος .Η παροχη και το ΑΦΜ ταυτιζονται.ΕΙναι στο ιδιο ατομο .

 

Η ΔΕΗ απαιτει το χρεος απο αυτον που εχει την παροχη στο ονομα του !!!!

 

Για να ξαναενοικιαστει απλα μια υπευθυνη δηλωση του ιδιοκτητη οτι ο νεος ενοικιαστης δεν εχει σχεη με τον προηγουμενο οφειλετη

Αν εχει και μισθωτηριο απο τον προηγουενο ακομα πιο καλα .

 

Ο νεος παιρνει κανονικα το ρολοι στο ονομα του πληρωνοντας μονο την εγγυηση .

 

Αν εχουν περασει χρονια απο το τελευταιο πιστοποιητικο ηλεκτρολογου ο ΔΕΔΔΗΕ ζηταει καινουργιο και το πληωνει ο ιδιοκτητης

 

7 χρονια για επαγγελματικες στεγες και 14 χρονια για σπιτια.

 

Αν η παροχη ηταν στο ονομα του ιδιοκτητη τοτε και μονο αυτος εχει προβλημα με την ΔΕΗ .

 

Θα πρεπει να πληρωσει και δικαστικα να τα απαιτησει απο τον χρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικηγορος σου φιλε μου ειναι ασχετος .Η παροχη και το ΑΦΜ ταυτιζονται.ΕΙναι στο ιδιο ατομο .

 

Η ΔΕΗ απαιτει το χρεος απο αυτον που εχει την παροχη στο ονομα του !!!!

 

Για να ξαναενοικιαστει απλα μια υπευθυνη δηλωση του ιδιοκτητη οτι ο νεος ενοικιαστης δεν εχει σχεη με τον προηγουμενο οφειλετη

Αν εχει και μισθωτηριο απο τον προηγουενο ακομα πιο καλα .

 

Ο νεος παιρνει κανονικα το ρολοι στο ονομα του πληρωνοντας μονο την εγγυηση .

 

Αν εχουν περασει χρονια απο το τελευταιο πιστοποιητικο ηλεκτρολογου ο ΔΕΔΔΗΕ ζηταει καινουργιο και το πληωνει ο ιδιοκτητης

 

7 χρονια για επαγγελματικες στεγες και 14 χρονια για σπιτια.

 

Αν η παροχη ηταν στο ονομα του ιδιοκτητη τοτε και μονο αυτος εχει προβλημα με την ΔΕΗ .

 

Θα πρεπει να πληρωσει και δικαστικα να τα απαιτησει απο τον χρηστη.

Ευχαριστώ πολύ και για την αμεσότητα και την πληρότητα της απάντησης. Εύχομαι εδώ στην Πάτρα να είναι ενήμεροι και να μην μπούμε σε περιπέτειες..

 

Όχι τίποτα άλλο αλλά έχει καθημερινά μια τεράστια ουρά στην ΔΕΗ της Πάτρας που καθιστά την δεύτερη ή Τρίτη επίσκεψη απλά αδύνατη.. Ουσιαστικά κάθε φορά που πας χάνεις όλη την ημέρα... Απαράδεκτη κατάσταση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ και για την αμεσότητα και την πληρότητα της απάντησης. Εύχομαι εδώ στην Πάτρα να είναι ενήμεροι και να μην μπούμε σε περιπέτειες..

 

Όχι τίποτα άλλο αλλά έχει καθημερινά μια τεράστια ουρά στην ΔΕΗ της Πάτρας που καθιστά την δεύτερη ή Τρίτη επίσκεψη απλά αδύνατη.. Ουσιαστικά κάθε φορά που πας χάνεις όλη την ημέρα... Απαράδεκτη κατάσταση...

 

Νασαι καλα φιλε μου .Αυτα δεν ειναι μονο στην Πατρα αλλα παντου . Αιτια η ελλειψη προσωπικου αλλα και η δικη μας απροθυμια καποια πραγματα που μπορει να γινουν ηλεκτρονικα να μην θελουμε να το κανουμε . Θεωρω αδιανοητο ακομα και για ατομα που δεν εχουν καμμια σχεση με τεχνολογια να πηγαινουν σε καταστημα να πληρωσουν λογαριασμο απο το ΑΤΜ της τραπεζας . Επισης ρυθμισεις δοσεων σε καταστηματα αντι για το 11770.

 

Αν σου κανου καποιο προβλημα να πεις οτι θα αποτανθεις σε προισταμενο τους . Δυτυχως ακομα και σημερα παρατηρουντε ελλειψεις ενημερωσης σε προσωπικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...