Προς το περιεχόμενο

MX Linux


asinoro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δείτε τα καινούργια χαρακτηριστικά του ΜΧ 16.1

https://forum.mxlinux.org/viewtopic.php?f=94&t=42387

 

Το ΜΧ Linux είναι βασισμένο στο σταθερό Debian αλλά με πολλές πρόσθετες λειτουργίες και χαρακτηριστικά που φαίνεται να συνδυάζουν το MX με Debian και Ubuntu. Το ΜΧ έχει επιλέξει σαν init το Sysvinit αντί του systemd, δεν είναι χωρίς systemd γιατί δεν είναι ούτε και το Debian, αλλά έχει την σταθερότητα του Sysvinit, η οποία επιλογή έως τώρα το έχει δικαιώσει.

 

Για υποστήριξη στα Ελληνικά εάν δεν μιλάς Αγγλικά:

https://forum.mxlinux.org/viewtopic.php?f=81&t=39791&p=403929&hilit=%CE%B4%CE%B5%CE%BD+%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CE%B9#p384105

 

 

Επεξ/σία από asinoro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και μαμω τις διανομες.

Αυτη χρησιμοποιω.

 

Αυτο που δε καταλαβα ειναι το Adobe Flash. Ειναι λεει επισημο απο την Adobe.

Eιναι open source? Γιατι αμφιβαλλω.

 

(Εγω εχω απεγκαταστησει το flash)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ των πολύ ωραίων εργαλείων που διαθέτει το MX, είναι και ο Package Installer, όπου μπορείτε να αναζητήσετε και να εγκαταστήσετε εφαρμογές όπως, Chrome, Skype, Handbrake, και άλλες.

 

MX%20Package%20Installer_zpsy1vt3qdl.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεετσι, πες τα σιγα-σιγα - γρηγορα.

Πες οτι ειναι ελληνικη διανομη, μη τα ξεχνας τα σημαντικοτερα.

Πες για το GTKhash, Midnight Commander, Grub customizer, lucky backup, MX remasterCC, UNetBootin, Δημιουργο Live-USB κ.α.

 

Πες οτι ειναι απο τις πληρεστερες διανομες που κυκλοφορουν.

Κι απο τις καλυτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες οτι ειναι απο τις πληρεστερες διανομες που κυκλοφορουν.

Κι απο τις καλυτερες.

θα τα πουμε στο σεμπαιμπο thread, δε ξεχνω

 

YADBS

 

 

Yet Another Debian Based Shit

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

debian stable? δεν εχουμε σερβερς εδω περα..συνελθετε λιγο...

 

Καντε το να ειναι debian testing/unstable-based να τρελαθουμε ολοι εδω μεσα !! :)

 

οταν το κανεις install μπορεις να διαλεξεις να εισαι σε testing/unstable

γενικα ειναι μια εξαιρετικη διανομη αλλα καλο ειναι να εχεις μια επαφη

για τελειως αρχαριους δεν θα την προτεινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν το κανεις install μπορεις να διαλεξεις να εισαι σε testing/unstable

γενικα ειναι μια εξαιρετικη διανομη αλλα καλο ειναι να εχεις μια επαφη

για τελειως αρχαριους δεν θα την προτεινα

Εμ, εγω ειμαι αρχαριος (μονο μια ιδεα εχω).

Οταν βλεπω cli βγαζω σπιρακια.

 

Γιατι δεν ειναι για αρχαριους?

Ειναι, οσο μπορει, με gui προγραμματα.

 

Μια χαρα μου φαινεται.

Ειναι η μονη διανομη που εχω κρατησει πανω απο χρονο.

Κανω τη δουλεια μου ανετα.

Πριν ειχα Mint.

 

Δεν ειμαι για πιο δυσκολα. Μεχρι εκει φτανει η σκουφια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... ακυρο ....

γραψε λαθος απο βιασυνη

την εμπλεξα με το antix που συνηθως εκει καταληγω οταν ειναι να στησω ενα παλιο μηχανημα

 

οντως το mx με το xfce ειναι οκ και για νεους στο linux....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ή ευτυχως ο χρηστης δεν θελει να ασχολειται 2 μερες να στηνει την διανομη του.

Πιστευω οτι στο μελλον θα χουμε μερικες βασικες/κυριες διανομες και εκατονταδες -based διανομες που θα ερχονται να καλυψουν ατελειες/αδυναμιες/αυτοματισμους που δεν θα εχουν οι κυριες και ο κοσμος θα χρησιμοποιει κατα κυριο λογο αυτες και οχι τις κυριες που θα τις χρησιμοποιουν μονο καγκουρες :) ..κατι τετοιο γινεται αλλωστε και στις μερες μας.

( Σιγα την προφητεια που ειπα θα μου πειτε :) )

 

Στο διαταυτα , εβαλα την MX σε vmware να δω τι λεει...μην κοροιδευομαστε , ειναι μια σουλουπωμενη / προρυθμισμενη διανομη στηριζομενη στο debian stable..

Αν γουσταρα το debian stable και το xfce θα το σκεφτομουν σοβαρα να την χρησιμοποιησω...

Αλλα οπως ειπα το debian stable ειναι γελοιωδως τραγικα outdated και @xrhstosiak δεν βρηκα καπου να αλλαξω τα repos να δειχνουν σε testing/unstable.

 

Το installer ηταν καλη φαση , οπως και τα mx-tools που ειναι εργαλεια που καθε σοβαρη διανομη θα πρεπε να χει και οχι να πλεκει ο καθε χρηστης με την κονσολα για να κανει βασικες ρυθμισεις/εγκαταστασεις σε ενα καινουργιο λινουξ συστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι η διανομή είναι εξαίσια γιατί οι συντελεστές της έχουν την εμπειρία και τις γνώσεις να την ανεβάζουν ποιοτικά αργά αλλά σταθερά. Έχει από τους καλύτερους έγγραφους οδηγούς και βίντεο και ένα πολύ καλό τεχνικό φόρουμ για υποστήριξη. Εμπορικά θα έλεγε κάποιος ένα πολύ καλό after sale service, εάν και δεν είναι εμπορική διανομή, που αυτό δεν σημαίνει υποθέτω, ότι δεν θα δεχόντουσαν οικονομική υποστήριξη.

Βασικά τι έχουν πετύχει. Έχουν πάρει το σταθερό Debian που είναι βράχος διανομή και προσπαθούν να τρέξουν πάνω του σύγχρονες και χρήσιμες εφαρμογές δικές τους, αλλά και εφαρμογές που γράφονται πρωτίστως για το Ubuntu. Τρέχουν επίσης στο παρασκήνιο το systemd, εφόσον το έχει ενσωματώσει το Debian, εργαλείο προβληματικό από ότι φαίνεται από τα στατιστικά στοιχεία που παρουσιάζει το ίδιο το Freedesktop και θα το αποφεύγουν έως ότου ή δεν θα μπορούν να κάνουν αλλιώς ή και οι άλλες μεγάλες διανομές απαυδήσουν και το καταργήσουν. Υπάρχει φυσικά και η πιθανότητα αυτό το εργαλείο να πάει καλά στο μέλλον, αλλά η θυμοσοφία λέει η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται!

Χρησιμοποιούν επίσης το Xfce που είναι ελαφρύ, ώριμο και σταθερό περιβάλλον εργασίας τροποποιημένο έτσι ώστε να προσφέρει καλύτερη απόλαυση στον χρήστη, αφού προσφέρει και την επιλογή κάθετου και οριζόντιου πάνελ.

 

Και πόσα άλλα μπορούν να αναφερθούν για αυτήν την εξαίσια διανομή με τόσο μικρό προϋπολογισμό αλλά με τόσο μεράκι από τους συντελεστές της, που κάνει μεγάλες διανομές να αισθάνονται ντροπή για αυτά που θα μπορούσαν να προσφέρουν στους χρήστες του Linux και δεν το κάνουν. Π.χ πόσο δύσκολο είναι να έχουν προ εγκαταστημένο το Disk Manager, έτσι ώστε ο χρήστης με ένα κλικ να κάνει προσάρτηση (mount) στον τομέα που τον ενδιαφέρει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξερω που να το γραψω. 

 

Εχει που αντιγραφει, απο χτες αργα το βραδυ, 2 σκληρους δισκους. Εχει δουλεια ακομα.

Δεν ειναι αυτο το θεμα μου.

Παραλληλα δουλευω το μηχανημα. Παιζει τραγουδια που βαζουν τα παιδια απο το ινσομνια. Και σερφαρω ελαφρα (οσο μπορω).

Κανει σπασιματακια ο ηχος, το βιντεο και το ποντικι μου οταν το κουναω. 

Αραια, αλλα ακανονιστα. Σα να το καθυστερει το bandwith της αντιγραφης.

Ειναι αστειο bandwith 13-35MB/sec

 

Tο μηχανημα ειναι ικανοτατο. Παλιο μεν αλλα παιζει παιχνιδια.

 

Ειναι μαλλον θεμα Debian (7 κατι). Δε μπορει να διαχειριστει καλυτερα τους πορους του συστηματος?

Δε μπορω να καταλαβω γιατι δε μπορουν να το διορθωσουν αυτο το πραγμα.

Περιμενει ολος ο υπολογιστης την αντιγραφη και καθυστερει τις υπολοιπες διεργασιες.

 

Edit

Κατι βρηκα σχετικο. Αλλα θελει πολυ ψαξιμο. Ευχαριστο ψαξιμο θα ελεγα κι οχι κατι συνηθισμενο.

Τα λεει Input/Output Spikes Πηγη

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...