Προς το περιεχόμενο

Διαμάχη για τη “Μεγάλη Έκρηξη” ή τη “Μεγάλη Αναπήδηση” στις απαρχές του σύμπαντος


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω να είμαι λάθος επειδή απλά δεν πιστεύω ότι όλα δημιουργήθηκαν τυχαια.. Το θεμα ειναι οτι καποιοι ειστε εντελως απολυτοι.. και οτιδηποτε περα απο την λογικη σας ειναι παραμυθια και ιστοριες για ανθρώπους που φοβούνται να πεθάνουν. Αν καταλαβαίνεις τι ενννοω. Πάντως αν και έχω πολλές απαντήσεις... ξέρω ότι το θέμα μετά θα γίνει... αστο...δεν θα πω κάτι άλλο εδώ. Κούρασε λίγο παντως ΣΕ κάθε τέτοιο θέμα βλέπουμε να πετάγονται επιστήμονες κάθε κατηγορίας εδώ μέσα και όλοι να λένε για θρησκείες και Θεούς. Το περίεργο βέβαια είναι πως επιτρέπεται κάτι τέτοιο από τους mods αφού συζητήσεις γύρω από θρησκείες απαραγορευονται εδώ μεσα. Btw προσωπικά δεν είμαι απόλυτος.. ΚΑΙ αν κάποιος πιστεύει η Όχι σε κάποιον Θεό η σε ένα Υπέρτατο ον είναι δικό του θέμα.

Aν έχεις απαντήσεις για τη δημιουργία του συμπαντος,να τις δημοσιεύσεις και να συλλεξεις και το βραβειο νόμπελ μετά.

Και γενικα,μπορείς να αποφεύγεις θέματα που μιλάνε για το big bang και αλλα τετοια χαζα  θέματα που συζητάνε τη δημιουργία ζητώντας αποδειξεις,γιατι ειναι προφανές ότι δεν τις θες,και οτι το ιερό σου βιβλίο και οι "απαντήσεις" του δεν καλύπτουν κανέναν που χρησιμοποιει την επιστημονικη μεθοδο (παρατηρηση φαινομένου-ερώτηση τι το προκάλεσε-υποθεση-πείραμα-αποδοχη/απορριψη υποθεσης and back to step 3)εδω μέσα.Τεχνολογικό φορουμ ειναι,αναμενόμενο οι περισσότεροι να ειναι υπέρμαχοι της επιστήμης και της λογικής,deal with it.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Aν έχεις απαντήσεις για τη δημιουργία του συμπαντος,να τις δημοσιεύσεις και να συλλεξεις και το βραβειο νόμπελ μετά.

Και γενικα,μπορείς να αποφεύγεις θέματα που μιλάνε για το big bang και αλλα τετοια χαζα θέματα που συζητάνε τη δημιουργία ζητώντας αποδειξεις,γιατι ειναι προφανές ότι δεν τις θες,και οτι το ιερό σου βιβλίο και οι "απαντήσεις" του δεν καλύπτουν κανέναν που χρησιμοποιει την επιστημονικη μεθοδο (παρατηρηση φαινομένου-ερώτηση τι το προκάλεσε-υποθεση-πείραμα-αποδοχη/απορριψη υποθεσης and back to step 3)εδω μέσα.Τεχνολογικό φορουμ ειναι,αναμενόμενο οι περισσότεροι να ειναι υπέρμαχοι της επιστήμης και της λογικής,deal with it.

 

Άρχισες να λες και από ουσια σε όσα είπες μηδέν. Ποτε ειπα εγω οτι εχω απαντησεις σε θεματα περι δημιουργίας κλπ; Κ μιας που μίλησες για το ιερό μου βιβλίο,ισχύει ότι δεν δίνει καμία απάντηση σχετικά σε όλα λες... αλλά περίμενε λίγο.. θα σου απαντήσει η επιστήμη που κάθε μήνα βγαίνει και διαφορετική θεωρία σχετικά με το big bang. Όπως επίσης εκείνες τις απαντήσεις που σου έδωσε το πρόγραμμα CERN που πάει χρόνια τώρα απο fail σε fail.(Αληθεια βγήκε τιποτα από εκει μεσα; )Αποδείξεις δεν έχεις για τίποτα.. ούτε για το αν υπάρχει Θεός ούτε το αντίθετο... άσχετος αν πιστεύεις η Όχι. ΚΑΙ άλλο να εχεις λογική άλλο να εισαι απόλυτος. Ασε που δεν έχουμε όλοι την ίδια λογικη. Deal with it.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Άρχισες να λες και από ουσια σε όσα είπες μηδέν. Ποτε ειπα εγω οτι εχω απαντησεις σε θεματα περι δημιουργίας κλπ; Κ μιας που μίλησες για το ιερό μου βιβλίο,ισχύει ότι δεν δίνει καμία απάντηση σχετικά σε όλα λες... αλλά περίμενε λίγο.. θα σου απαντήσει η επιστήμη που κάθε μήνα βγαίνει και διαφορετική θεωρία σχετικά με το big bang. Όπως επίσης εκείνες τις απαντήσεις που σου έδωσε το πρόγραμμα CERN που πάει χρόνια τώρα απο fail σε fail. Αποδείξεις δεν έχεις για τίποτα.. ούτε για το αν υπάρχει Θεός ούτε το αντίθετο... άσχετος αν πιστεύεις η Όχι. ΚΑΙ άλλο να εχεις λογική άλλο να εισαι απόλυτος. Ασε που δεν έχουμε όλοι την ίδια λογικη. Deal with it.

 

Που τα είδες τα fails του CERN; Ήδη έχει αποδείξει την ύπαρξη του Higgs Boson. Το CERN δεν φτιάχτηκε για να βρει κάτι συγκεκριμένο αλλά για να εξερευνήσει τα όρια της φυσικής. Αυτό λέγεται έρευνα. Άνοιξε ένα λεξικό αν θες να μάθεις περισσότερα.

 

Να κάνετε κριτική στην επιστήμη αλλά να λέτε λογικά πράγματα, όχι αρλούμπες. Σαφώς κι έχουμε δεκαπέντε διαφορετικές θεωρίες για το Big Bang, γι αυτό λέγονται θεωρίες. Αν γνωρίζαμε δεν θα κάναμε υποθέσεις. Αλλά οι θεωρίες βασίζονται σε παρατηρήσεις, δεν τις βγάζουν οι επιστήμονες από την κοιλιά τους γιατί δεν έχουν τίποτα καλύτερο να έχουν.

 

Απόδειξη για τον Θεό δεν χρειάζεται να έχουμε εμείς, εσείς που πιστεύετε πρέπει να το αποδείξετε. Είναι σαν να ισχυριστώ ότι χτες το βράδυ με επισκέφτηκαν εξωγιήνοι στο σπίτι μου και αν το αμφισβητείς πες μου τι χρώμα είναι το φωτιστικό στο σαλόνι μου.

 

Τέλος, το να αμφισβητείς την επιστήμη χρησιμοποιώντας τον υπολογιστή σου μέσα από το Internet το λένε και αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πάντως αν και έχω πολλές απαντήσεις... 

Πες μας ντε.

 

Άρχισες να λες και από ουσια σε όσα είπες μηδέν. Ποτε ειπα εγω οτι εχω απαντησεις σε θεματα περι δημιουργίας κλπ; Κ μιας που μίλησες για το ιερό μου βιβλίο,ισχύει ότι δεν δίνει καμία απάντηση σχετικά σε όλα λες... αλλά περίμενε λίγο.. θα σου απαντήσει η επιστήμη που κάθε μήνα βγαίνει και διαφορετική θεωρία σχετικά με το big bang. Όπως επίσης εκείνες τις απαντήσεις που σου έδωσε το πρόγραμμα CERN που πάει χρόνια τώρα απο fail σε fail.(Αληθεια βγήκε τιποτα από εκει μεσα; )Αποδείξεις δεν έχεις για τίποτα.. ούτε για το αν υπάρχει Θεός ούτε το αντίθετο... άσχετος αν πιστεύεις η Όχι. ΚΑΙ άλλο να εχεις λογική άλλο να εισαι απόλυτος. Ασε που δεν έχουμε όλοι την ίδια λογικη. Deal with it.

Several important achievements in particle physics have been made through experiments at CERN. They include:

1973: The discovery of neutral currents in the Gargamelle bubble chamber;

1983: The discovery of W and Z bosons in the UA1 and UA2 experiments;

1989: The determination of the number of light neutrino families at the Large Electron–Positron Collider (LEP) operating on the Z boson peak;

1995: The first creation of antihydrogen atoms in the PS210 experiment;

1999: The discovery of direct CP violation in the NA48 experiment;

2010: The isolation of 38 atoms of antihydrogen;

2011: Maintaining antihydrogen for over 15 minutes;

2012: A boson with mass around 125 GeV/c2 consistent with the long-sought Higgs boson.

 

ΤΟ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ,ΔΕΝ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ.

 

Και προφανώς,κανεις δε σου καταλογίζει οτι δε τα ήξερες ήδη,όπως ούτε κ εγώ τα περισσότερα,

Αλλα τον τρόπο που με τόση ευκολία πετάς αρλούμπες,όταν θα μπορούσες να κανεις μια στοιχειώδη ερευνα,πρωτίστως για να μην ξεφτιλίζεσαι.

Και ακόμα να καταλάβεις οτι η επιστήμη αφηνει πάντα ανοιχτο παραθυρο στη διαψευση και στην αυτοδιόρθωση της(ΑΠΕΙΡΑ παραδειγματα),ενώ το ιερο σου βιβλίο ΟΧΙ,του οποιου ο ισχυρισμος ειναι οτι κατέχει την μια και απόλυτη αληθεια.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Που τα είδες τα fails του CERN; Ήδη έχει αποδείξει την ύπαρξη του Higgs Boson. Το CERN δεν φτιάχτηκε για να βρει κάτι συγκεκριμένο αλλά για να εξερευνήσει τα όρια της φυσικής. Αυτό λέγεται έρευνα. Άνοιξε ένα λεξικό αν θες να μάθεις περισσότερα.

 

Να κάνετε κριτική στην επιστήμη αλλά να λέτε λογικά πράγματα, όχι αρλούμπες. Σαφώς κι έχουμε δεκαπέντε διαφορετικές θεωρίες για το Big Bang, γι αυτό λέγονται θεωρίες. Αν γνωρίζαμε δεν θα κάναμε υποθέσεις. Αλλά οι θεωρίες βασίζονται σε παρατηρήσεις, δεν τις βγάζουν οι επιστήμονες από την κοιλιά τους γιατί δεν έχουν τίποτα καλύτερο να έχουν.

 

Απόδειξη για τον Θεό δεν χρειάζεται να έχουμε εμείς, εσείς που πιστεύετε πρέπει να το αποδείξετε. Είναι σαν να ισχυριστώ ότι χτες το βράδυ με επισκέφτηκαν εξωγιήνοι στο σπίτι μου και αν το αμφισβητείς πες μου τι χρώμα είναι το φωτιστικό στο σαλόνι μου.

 

Τέλος, το να αμφισβητείς την επιστήμη χρησιμοποιώντας τον υπολογιστή σου μέσα από το Internet το λένε και αστείο.

Μιλάς για κατι που ανακάλυψαν στο CERN το 2013 και ουσιαστικά δεν βγήκε τίποτα από αυτο; Btw το CERN κυριο σκοπο ειχε να ανακαλύψει τι δημιούργησε το big bang και τελικά δεν τους βγήκε..

 

Θα σου φανεί παράξενο αν σου πω ότι ασχολούμαι χρόνια με θέματα που αφορά το σύμπαν κλπ. Δν αμφισβήτησα καμία επιστήμη.. Απλά όταν θα πει η NASA ότι ανακάλυψαν εξωγήινους εγώ θα κρατήσω μια πισινή... αν δεν τους δω να δινουν συνέντευξη στην τηλεοραση δν πιστεύω τίποτα. Σωστά δεν τα λεω;

Πες μας ντε.

 

 

Several important achievements in particle physics have been made through experiments at CERN. They include:

1973: The discovery of neutral currents in the Gargamelle bubble chamber;

1983: The discovery of W and Z bosons in the UA1 and UA2 experiments;

1989: The determination of the number of light neutrino families at the Large Electron–Positron Collider (LEP) operating on the Z boson peak;

1995: The first creation of antihydrogen atoms in the PS210 experiment;

1999: The discovery of direct CP violation in the NA48 experiment;

2010: The isolation of 38 atoms of antihydrogen;

2011: Maintaining antihydrogen for over 15 minutes;

2012: A boson with mass around 125 GeV/c2 consistent with the long-sought Higgs boson.

ΤΟ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ,ΔΕΝ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ.

Και προφανώς,κανεις δε σου καταλογίζει οτι δε τα ήξερες ήδη,όπως ούτε κ εγώ τα περισσότερα,

Αλλα τον τρόπο που με τόση ευκολία πετάς αρλούμπες,όταν θα μπορούσες να κανεις μια στοιχειώδη ερευνα,πρωτίστως για να μην ξεφτιλίζεσαι.

Και ακόμα να καταλάβεις οτι η επιστήμη αφηνει πάντα ανοιχτο παραθυρο στη διαψευση και στην αυτοδιόρθωση της(ΑΠΕΙΡΑ παραδειγματα),ενώ το ιερο σου βιβλίο ΟΧΙ,του οποιου ο ισχυρισμος ειναι οτι κατέχει την μια και απόλυτη αληθεια.

 

I'm done. Θες να μου πεις τι είναι όλες αυτές οι "ανακαλύψεις?" ρωτάω για να δω πόσο διαβασμένος είσαι εσύ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο Cern είναι απο τις μεγαλύτερες αποτυχίες κατ εμέ και λόγο των αποτυχιών αναβολών κλπ που είχε και σε σχέση με το τι ήθελε να κάνει,το πόσα χρόνια λειτουργεί,το πόσα χρήματα,εργασία άπειρων εργατοωρών και ανθρώπινου δυναμικό κόστισε.Και όλα αυτά διαίτερα όταν μετά απο ολα αυτά,δεν φαινεται να προσφέρει ούτε τώρα ούτε στο εγγύς μέλλον κάποια ουσιαστική πρακτική τεχνολογικά εφαρμογή πρός ώφελος μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο Cern είναι απο τις μεγαλύτερες αποτυχίες κατ εμέ και λόγο των αποτυχιών αναβολών κλπ που είχε και σε σχέση με το τι ήθελε να κάνει,το πόσα χρόνια λειτουργεί,το πόσα χρήματα,εργασία άπειρων εργατοωρών και ανθρώπινου δυναμικό κόστισε.Και όλα αυτά διαίτερα όταν μετά απο ολα αυτά,δεν φαινεται να προσφέρει ούτε τώρα ούτε στο εγγύς μέλλον κάποια ουσιαστική πρακτική τεχνολογικά εφαρμογή πρός ώφελος μας.

Είναι απο τις μεγαλύτερες αποτυχίες γιατι γέννησε το world wide web;

 

Γιατί μέσα του εκπαιδεύονται δεκάδες αν όχι εκατοντάδες ειδικότητες επιστημόνων σε τεχνολογίες και θεωρία αιχμής καθιστώντας τους απο τα πιο παραγωγικά μέλη της κοινωνίας (που ένα μέρος απο αυτά θα εκπαιδεύσει τους μελλοντικούς επιστήμονες και ένα άλλο μέλος θα βρεί μια θέση εργασίας στην βιομηχανία);

 

Είναι αποτυχία γιατι επιβεβαίωσαν την ύπαρξη του μποζονίου Higgs καθώς και άλλα όπως τα W και Z;

 

Είναι αποτυχία για την ανακάλυψη των νετρίνων; (που ψάχνουν να μελετήσουν και στο καποδιστριακό για παράδειγμα το αναφέρω αυτό γιατι ειναι μια απόδειξη της αξίας του cern που οι ανακαλύψεις του αποτελούν λόγο για να χρηματοδοτηθούν άλλες άσχετες με αυτό επιστημονικές ομάδες και ιδρύματα για να μελετήσουν ή να επιβεβαιώσουν τα ευρήματα του cern "κινείται η αγορά" δηλαδή εξαιτίας του)

 

Είναι αποτυχία επειδή κατάφερε να δημιουργήσει αντιύλη (πιο συγκεκριμένα αντιυδρογόνο );

 

Και φυσικά έχουν συμβεί και ένα σορό άλλα η συνεισφορά του CERN στην πειραματική φυσική και όχι μόνο ειναι τεράστια.

 

Εκτός και αν είσαι και εσύ απο αυτούς που λενε "και τι μας νοιάζουν αυτά" και περιμένεις απο το CERN να σου κατασκευάζει αυτοκίνητα και κινητά και να στα δίνει τζάμπα για να το θεωρήσεις χρήσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μιλάς για κατι που ανακάλυψαν στο CERN το 2013 και ουσιαστικά δεν βγήκε τίποτα από αυτο; Btw το CERN κυριο σκοπο ειχε να ανακαλύψει τι δημιούργησε το big bang και τελικά δεν τους βγήκε..

 

Όχι μάτια μου, το CERN δεν ιδρύθηκε για να ανακαλύψει τι δημιούργησε το Big Bang και πως θα μπορούσε άλλωστε αφού η αναπαραγωγή των συνθηκών που ίσχυαν πριν το Bing Bang είναι πέρα από τις τεχνολογικές μας δυνατότητες. Ο σκοπός του CERN περιγράφεται περιληπτικά εδώ:

http://public-archive.web.cern.ch/public-archive/en/About/Mission-en.html

 

Το αστείο βέβαια είναι ότι θα μπορούσες να το βρεις κάλλιστα μόνος σου αν έκανες ένα απλό search στο Google με keywords "cern mission". Αλλά όχι, έπρεπε να πεις την παπάρα σου γιατί εσύ ξέρεις καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όχι μάτια μου, το CERN δεν ιδρύθηκε για να ανακαλύψει τι δημιούργησε το Big Bang και πως θα μπορούσε άλλωστε αφού η αναπαραγωγή των συνθηκών που ίσχυαν πριν το Bing Bang είναι πέρα από τις τεχνολογικές μας δυνατότητες. Ο σκοπός του CERN περιγράφεται περιληπτικά εδώ:

http://public-archive.web.cern.ch/public-archive/en/About/Mission-en.html

 

Το αστείο βέβαια είναι ότι θα μπορούσες να το βρεις κάλλιστα μόνος σου αν έκανες ένα απλό search στο Google με keywords "cern mission". Αλλά όχι, έπρεπε να πεις την παπάρα σου γιατί εσύ ξέρεις καλύτερα.

Άστο ρε φίλε. Μάλλον έχεις πρόβλημα κατανόησης. Το Cern είχε ως κυριο σκοπό να δώσει απαντήσεις σε θέματα που δεν έχουν απαντηθεί σχετικά με το σύμπαν. Αρα τι μπορει να ειναι αυτο; Το big bang ας πουμε. Λοιπον επειδή με τις παπαριες κουράζεις.. Μάθε να δέχεσαι αντίθετες απόψεις,-να κατανοεις τι σου λενε. και κόψε τους χαρακτηρισμούς όταν σου λένε κάτι που δεν συμφωνεί με την δική σου άποψη. Άιντε να πούμε.. γεμισαμε ξερόλες.Την επόμενη φορά έλα πιο διαβασμένος και να διαβάζεις πρώτα εσύ ό ίδιος τα links που βάζεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LouilouiCK σε θέλω για κολλητό μου!!!

 

Προσωπικά έχω πάψει να προσπαθώ να πείσω έναν πιστό.

Αυτό συνέβη όταν συνειδητοποίησα τί ήταν αυτό που τον έκανε να πολεμάει τόσο λυσσαλέα τη φωνή της λογικής : το γεγονός ότι η πίστη του, του έδινε ένα νόημα στη μάταιη ύπαρξή του και μια ελπίδα ότι θα γλιτώσει τελικά την αναπόφευκτη ανυπαρξία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν έχω κανένα πρόβλημα κατανόησης, μιλάω συγκεκριμένα με επιχειρήματα και παραπομπές. Εσύ είσαι σε mood απαξίωσης και χρησιμοποιείς αστήρικτους ισχυρισμούς ώστε να αποδείξεις ότι το Cern απέτυχε.

 

Σου έδωσα μια παραπομπή. Τη διάβασες; Εκεί δεν γράφει τίποτα από αυτά που λες. Δεν λέει πουθενά ότι ψάχνουμε τις απαρχές του σύμπαντος. Αυτό το έβγαλες από το κεφάλι σου για να δικαιολογήσεις την άποψη σου. Σου λέω με επιχειρήματα ότι δεν ισχύει αυτό που πιστεύεις και η αντίδραση σου είναι να τσαντιστείς. Ποιος είναι τελικά ο ξερόλας;

 

Το Cern φτιάχτηκε για να κάνει έρευνα στην σωματιδιακή φυσική. To Ν στο CERN προέρχεται από τη λέξη Nucléaire, δηλαδή πυρηνικός, όπως λέμε πυρηνική φυσική. Αυτό κάνουν οι άνθρωποι, ούτε Big Bang ψάχνουν, ούτε το Μακαρονοτέρας. Κάνουν έρευνα στη σωματιδιακή φυσική. Από την έρευνα αυτή προκύπτουν διάφορες αποδείξεις, θεωρίες, πρακτικές εφαρμογές, κόντρα θεωρίες και life goes on. Tην απόδειξη για Bing Bang δεν πρόκειται να τη βρεις σε έναν επιταχυντή σωματιδίων, θα τη βρεις στην αστρονομία με έρευνες όπως η ακτινοβολία υποβάθρου, η καμπυλότητα του σύμπαντος κι άλλα εξωτικά.

 

Όταν λες με χαρακτηριστική ευκολία ότι το CERN απέτυχε δεν μπορώ να σε πάρω στα σοβαρά. Δηλαδή, έλεος κιόλας. Έχω διαβάσει αρλούμπες κι αρλούμπες εδώ μέσα αλλά να υπάρχει κι ένα όριο ρε παιδιά. Στο Cern εργάζονται χιλιάδες επιστήμονες. Όλοι αυτοί δουλεύουν για το τίποτα γιατί έτσι λέει η αφεντιά σου; Jesus.

 

Και κάτι τελευταίο. Από την έρευνα στη σωματιδιακή φυσική, έχουν προκύψει οι μαγνητικοί τομογράφοι και τα μηχανήματα ακτινοθεραπείας που έχουν βοηθήσει τα μέγιστα στην καταπολέμηση πολλών μορφών καρκίνου. Γι αυτό και μόνο θα έπρεπε να τους ευγνωμονούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο ρε φίλε. Μάλλον έχεις πρόβλημα κατανόησης. Το Cern είχε ως κυριο σκοπό να δώσει απαντήσεις σε θέματα που δεν έχουν απαντηθεί σχετικά με το σύμπαν. Αρα τι μπορει να ειναι αυτο; Το big bang ας πουμε. Λοιπον επειδή με τις παπαριες κουράζεις.. Μάθε να δέχεσαι αντίθετες απόψεις,-να κατανοεις τι σου λενε. και κόψε τους χαρακτηρισμούς όταν σου λένε κάτι που δεν συμφωνεί με την δική σου άποψη. Άιντε να πούμε.. γεμισαμε ξερόλες.Την επόμενη φορά έλα πιο διαβασμένος και να διαβάζεις πρώτα εσύ ό ίδιος τα links που βάζεις.

Ο σκοπός του CERN είναι αυτός που σου είπε πιο πάνω δίνοντας σου το link της ίδιας της οργάνωσης που γράφει τον σκοπό της στο καταστατικό της δηλαδή τι πιο επίσημο θες; :P

 

Τέσπα εσύ μάλλον αναφέρεσαι στον μεγάλο επιταχυντή Αδρονίων (LHC) που αν και εντυπωσιακός (ειναι το μεγαλύτερο μηχάνημα στον κόσμο) είναι απλά μέρος του CERN και όχι το ίδιο/όλο το CERN.

 

Αλλά ακόμη και εκει ειναι εντελώς γενικολογία το να πεις πως ο LHC φτιάχτηκε για να δώσει απαντήσεις στο bigbang ... για να μην πω λάθος εντελώς.

 

Ο σκοπός του LHC πιο συγκεκριμένα είναι γενικός αλλά με κύρια κατεύθυνση το να βοηθήσει στην επιβεβαίωση θεωριών ή την συλλογή ευρημάτων έτσι ώστε να ενωθεί η γενική θεωρία της σχετικότητας με την κβαντομηχανική. (Γενικός σκοπός της φυσικής -είμαστε αρκετά μακριά απο αυτό ακόμη- ειναι να περιγράψει τα πάντα στον κόσμο με μια εξίσωση προς το παρόν έχουμε συνδέσει απλά κάποιους χώρους και κάποια θεμελιώδη αξιώματα όπως η ενέργεια.. βέβαια η βαρύτητα μας τα χαλάει λιγο αλλά ενώσαμε τον ηλεκτρισμό με τον μαγνητισμό και τις πυρηνικές δυνάμεις η επιβεβαίωση ύπαρξης του μποζονίου higgs μας φέρνει πολύ πιο κοντά στο ενώσουμε και την βαρύτητα με τα υπόλοιπα πεδία/δυνάμεις)

Λίγο άσχετο ακούγεται αλλά...

 

Ξέρεις πόσα μόρια έχουν 18 γραμμάρια νερού;

Ξέρω γω; σχεδόν ένα mole.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν έχω κανένα πρόβλημα κατανόησης, μιλάω συγκεκριμένα με επιχειρήματα και παραπομπές. Εσύ είσαι σε mood απαξίωσης και χρησιμοποιείς αστήρικτους ισχυρισμούς ώστε να αποδείξεις ότι το Cern απέτυχε.

 

Σου έδωσα μια παραπομπή. Τη διάβασες; Εκεί δεν γράφει τίποτα από αυτά που λες. Δεν λέει πουθενά ότι ψάχνουμε τις απαρχές του σύμπαντος. Αυτό το έβγαλες από το κεφάλι σου για να δικαιολογήσεις την άποψη σου. Σου λέω με επιχειρήματα ότι δεν ισχύει αυτό που πιστεύεις και η αντίδραση σου είναι να τσαντιστείς. Ποιος είναι τελικά ο ξερόλας;

 

Το Cern φτιάχτηκε για να κάνει έρευνα στην σωματιδιακή φυσική. To Ν στο CERN προέρχεται από τη λέξη Nucléaire, δηλαδή πυρηνικός, όπως λέμε πυρηνική φυσική. Αυτό κάνουν οι άνθρωποι, ούτε Big Bang ψάχνουν, ούτε το Μακαρονοτέρας. Κάνουν έρευνα στη σωματιδιακή φυσική. Από την έρευνα αυτή προκύπτουν διάφορες αποδείξεις, θεωρίες, πρακτικές εφαρμογές, κόντρα θεωρίες και life goes on. Tην απόδειξη για Bing Bang δεν πρόκειται να τη βρεις σε έναν επιταχυντή σωματιδίων, θα τη βρεις στην αστρονομία με έρευνες όπως η ακτινοβολία υποβάθρου, η καμπυλότητα του σύμπαντος κι άλλα εξωτικά.

 

Όταν λες με χαρακτηριστική ευκολία ότι το CERN απέτυχε δεν μπορώ να σε πάρω στα σοβαρά. Δηλαδή, έλεος κιόλας. Έχω διαβάσει αρλούμπες κι αρλούμπες εδώ μέσα αλλά να υπάρχει κι ένα όριο ρε παιδιά. Στο Cern εργάζονται χιλιάδες επιστήμονες. Όλοι αυτοί δουλεύουν για το τίποτα γιατί έτσι λέει η αφεντιά σου; Jesus.

 

Και κάτι τελευταίο. Από την έρευνα στη σωματιδιακή φυσική, έχουν προκύψει οι μαγνητικοί τομογράφοι και τα μηχανήματα ακτινοθεραπείας που έχουν βοηθήσει τα μέγιστα στην καταπολέμηση πολλών μορφών καρκίνου. Γι αυτό και μόνο θα έπρεπε να τους ευγνωμονούμε.

Φίλε κανε την καλή και ψάξε λίγο στο google θα βρεις πολλά άρθρα από μεγάλα επιστημονικά sites για cern και big bang. Όσο για τα υπόλοιπα δεν έχω να πω κάτι άλλο.αλλα λεω αλλα καταλαβαινεις. Δν μπορώ να συνεννοηθώ μαζί σου. Οπότε καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε κανε την καλή και ψάξε λίγο στο google θα βρεις πολλά άρθρα από μεγάλα επιστημονικά sites για cern και big bang. Όσο για τα υπόλοιπα δεν έχω να πω κάτι άλλο.αλλα λεω αλλα καταλαβαινεις. Δν μπορώ να συνεννοηθώ μαζί σου. Οπότε καλό βράδυ.

ε ναι γιατι το Intenret είναι γεμάτο με γενικολογίες αλλά και βλακείες εκτός απο χρήσιμες πληροφορίες. και το μποζόνιο higgs θα το βρεις στο internet σαν "σωματίδιο του θεού" υπεύθυνο για την δημιουργία του σύμπαντος κτλ κτλ...

 

Τέσπα δεν ειναι εντελώς άσχετο όπως είπα και πιο πάνω απλά πολύ γενικό.. πολύ γενικό όμως..  δεν ειναι ο σκοπός του LHC αυτός απλά ναι αν έχουμε καλύτερη κατανόηση των επιμέρους θεμάτων που αφορούν την φυσική κατα συνέπεια θα μπορούμε να είμαστε πιο σίγουροι για την θεωρία του big bang

 

Η τρίχα μπορεί εύκολα να γίνει τριχιά δηλαδή.

 

 

Πχ όπως το αν γυμνάσεις το σώμα σου θα είσαι καλύτερος παλαιστής.. αλλά δεν συνδέεται άμεσα απλά βοηθάει έμμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...