Προς το περιεχόμενο

Unity8 τέλος. Το ubuntu 18 LTS έρχεται με GNOME.


boubounash

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

I’m writing to let you know that we will end our investment in Unity8, the phone and convergence shell. We will shift our default Ubuntu desktop back to GNOME for Ubuntu 18.04 LTS.

 

https://insights.ubuntu.com/2017/04/05/growing-ubuntu-for-cloud-and-iot-rather-than-phone-and-convergence/

 

Κρίμα και το Unity μου άρεσε πολύ. Ευκαιρία όμως να ψαχτώ και με άλλα distos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πωωω

 

αρα λογικα τερμα και ο mir κλπ

 

Τέρμα τα πάντα, Mir Unity 8, έκδοση για κινητά και ταμπλετ.

Αφού δεν είπε παιδιά το κλείνουμε το μαγαζάκι.

 

Ο λαός λέει κάλιο αργά παρά ποτέ, στην περιπτώση του ubuntu πήγε υπερβολικά αργά όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πω πως λυπάμαι μιας και το Unity ήταν ο λόγος που παράτησα εντελώς το Ubuntu.

Περισσότερο λυπάμαι για την mobile έκδοση (αν και ήταν μετριότατη και φαινόταν να μην προχωρούσε καθόλου η αναπτυξη της εδώ και χρόνια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα κ με το gnome δεν προκειται να σωθουν

 

καλα τα εφεδακια κ τα νεωτερικα κ τα μπιχλιμπιδια αλλα αμα θες να κανεις δουλεια γρηγορα κ παραγωγικα θες ui στο στυλ windows 7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά την μεγάλη επανάσταση που ήταν το Unity. Ένας περίεργος κακόγουστος κάθετος launcher.

 

Ποιος απο εμας δεν έπαθε πλάκα όταν βγήκαν τα Windows 8  που πατάγαμε ότι να ναι μέχρι να βρούμε τις ρυθμίσεις, να δούμε ποιές εφαρμογές έχουμε ανοιχτές.... Δεν ήξερες πόσες εφαρμογές είναι ανοιχτές έβαζες τον coursor του mouse να βγει έξω από την οθόνη για να βγάλει το κέντρο ενεργειών... Ποιός παπάρας μπορεί να σκέφτηκε τέτοια χαζομάρα να ψάχνεις με τον δείκτη γύρω γύρω στο κενό λες και είναι hint από παιχνίδι που και πότε θα ανοίξει το κέντρο ενεργειών....

 

To unity ήταν ο λόγος που είχα παρατήσει και εγώ το ubuntu όταν είχε προτωπαρουσιαστεί.

 

Για την MS, η μεγάλη βλακεία που έγινε με τα 8 ήταν το ότι πίστεψαν πως μπορούσαν να παντρέψουν το ui από την ταμπλέτα με το desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε   xfce με  lxde με mate με  kde με  gnome σε όποιον άνθρωπο και να το δείξεις μέσα σε 10 λεπτά μπορεί να κάνει τα βασικά.

 

Με unity το πρώτο πράγμα που με ρωτούσαν μόλις το έβλεπαν είναι πως βγαίνει αυτό;

εκτρωμα ειναι. απορω σε καποιους πως αρεσει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως πλέον δεν θα υπάρχει λόγος ύπαρξης του Ubuntu Gnome. Όπως και νά 'χει το παιχνίδι έχει χαθεί από καιρό για την Canonical. Πλέον και το Manjaro είναι πιο δημοφιλής διανομή από το Ubuntu.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως πλέον δεν θα υπάρχει λόγος ύπαρξης του Ubuntu Gnome. Όπως και νά 'χει το παιχνίδι έχει χαθεί από καιρό για την Canonical. Πλέον και το Manjaro είναι πιο δημοφιλής διανομή από το Ubuntu.

Προσωπικα ειμαι με debian stable xfce και εχω βρει την υγεια μου. Ουτε ενα προβλημα δεν μου εχει βγαλει. Σταθεροτατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε επίσης ότι το Ubuntu δεν αναπτύσσεται με τον ελεύθερο χρόνο κάποιων dev η με την στήριξη αυτών μέσω χρηματοδότησης αλλά απευθείας από μια εταιρεία που σπαταλαει χρήμα και ανθρώπινους πόρους και περιμένει μια υπεραξια από όλο αυτό.
Διαφάνηκε ότι το μόνο κομμάτι που φέρνει χρήμα είναι το LTS, Ubuntu Cloud και IoT. Link.png Site: Οπότελογική αυτή η μεταστροφή .

 

 

"Σατανικό σενάριο" : Η Canonical θα κάνει κάτι σαν το openSUSE Leap και θα επικεντρωθεί στις LTS εκδόσεις. Δηλαδή στις ενδιάμεσες εκδόσεις θα αφήσει την κοινότητα να αναπτυχθεί πάνω από το Core του Ubuntu και η κοινότητα θα ασχολείται με το Gnome (όπως κάνουν οι του Ubuntu Gnome) και όταν θα πλησιάζει η ώρα για LTS θα επεμβαίνει στην σταθεροποίηση του (όπως ξέρει και κάνει τόσα χρόνια)

Κανένα άλλο σατανικό σχέδιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...