Προς το περιεχόμενο

Σχολή προγραμματισμού. Ποια είναι καλύτερη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους σε 1 χρόνο δίνω πανελλήνιες και θέλω να ασχοληθώ με την πληροφορική. Τα ενδιαφέροντά μου είναι τα video games οπότε θα μου άρεσε εάν μπορούσα στο μέλλον να ασχοληθώ επαγγελματικά με αυτό, διαφορετικά απλά θα βρω μια δουλειά ως προγραματιστης. Οι σχολές που έχω βρει είναι το τμήμα πληροφορική στο ιονιο πανεπιστήμιο της Κέρκυρας, το τμήμα πληροφορικής στο Αριστοτέλειο και η εφαρμοσμένη πληροφορική του παμακ

Ποιο πιστεύετε είναι καλύτερο και ποιο αναγνωρίσημο? Λάβετε υπόψην ότι με ενδιαφέρει να φύγω στο εξωτερικό (προς Σκανδιναβία το κόβω) καθώς οπος είπα θα με ενδιέφερε εάν μπορούσα να αχολειθω με το game programing κάτι το οποίο δεν υπάρχει στην Ελλάδα, και ότι με ενδιαφέρει περισσότερο να μάθω πράγματα όπως ο προγραμματισμός τα δίκτυα κτλ πάρα να κάνω μόνο μαθηματικά φυσική και οικονομικά μαθήματα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Αντώνης Αντωνιάδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφορική απθ.απτο παμακ δεν βγαίνεις καθαρά προγραμματιστης. Αν θες σοβαρό πτυχίο πάνε πληροφορική απθ, αν θες πιο εύκολη σχολή πάνε παμακ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Αριστοτέλειο είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο της χώρας.

 

Άρα αυτό απαντάει στο ποιο έχει τη μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα.

 

Πάντως Προγραμματιστή δεν θα σε κάνει η σχολή αλλά ο ίδιος. Να το έχεις στο μυαλό σου αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Αριστοτέλειο είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο της χώρας.

 

Άρα αυτό απαντάει στο ποιο έχει τη μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα.

Και αυτο το απολυτο συμπερασμα απο πού προκυπτει ειπαμε;

 

Let me guess...Απο το γεγονος οτι εχεις σπουδασει εσυ εκει περα, σωστα; :lol:

 

ΥΓ. Το να λεμε οτι το ταδε πανεπιστημιο ειναι το καλυτερο της χωρας, ειναι περιπου ιδιου επιπεδου συλλογισμος με το να πω εγω οτι η Νισσαν ειναι η καλυτερη μαρκα του κοσμου. Συλλογισμος γενικος, αοριστος, ασαφης - με λιγα λογια λαθος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
  • Δεν υπάρχουν σχολές προγραμματισμού, το κοντινότερο σ' αυτό που θες είναι σχολές πληροφορικής, που εκεί δεν κάνεις μόνο προγραμματισμό αλλά ένα σωρό άλλα πράγματα, όπως μαθηματικά, φυσική, hardware, δίκτυα κλπ κλπ.
  • Το ότι σ' αρέσει να παίζεις παιχνίδια δε σημαίνει ότι θα σ' αρέσει να τα φτιάχνεις κιόλας.
  • Όπως είπαν και τα παιδιά, η σχολή δεν έχει και τόση σημασία. Πολλή περισσότερη σημασία έχει πόσο ασχολείσαι εσύ.

Κάτι επίσης πολύ σημαντικό: game programming χωρίς βαρβάτες γνώσεις μαθηματικών ή/και φυσικής δεν υπάρχει. Εκτός αν το ταβάνι σου θες να είναι scriptάκια στο Unity.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Αριστοτέλειο είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο της χώρας.

 

Άρα αυτό απαντάει στο ποιο έχει τη μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα.

 

Δεν ισχύει απόλυτα αυτό, απλά είναι μέσα στα καλύτερα. Υπάρχουν διάφορες λίστες που η κάθε μια βγάζει διαφορετικό πανεπιστήμιο για πρώτο.

 

Η πιο πρόσφατη που κοιτούσα προχτές και ασχολείται με την διάχυση που έχουν οι δημοσιεύεις του εκπαιδευτικού προσωπικού του κάθε ιδρύματος με βάση τον h-index βγάζει 1ο το ΑΠΘ.

 

http://www.webometrics.info/en/Europe/Greece%20

 

Άλλη το βγάζει 2ο.

http://www.scimagoir.com/rankings.php?sector=&country=GRC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτο το απολυτο συμπερασμα απο πού προκυπτει ειπαμε;

 

Let me guess...Απο το γεγονος οτι εχεις σπουδασει εσυ εκει περα, σωστα; :lol:

 

ΥΓ. Το να λεμε οτι το ταδε πανεπιστημιο ειναι το καλυτερο της χωρας, ειναι περιπου ιδιου επιπεδου συλλογισμος με το να πω εγω οτι η Νισσαν ειναι η καλυτερη μαρκα του κοσμου. Συλλογισμος γενικος, αοριστος, ασαφης - με λιγα λογια λαθος.

Δικό σου

 

http://www.webometrics.info/en/Europe/Greece%20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Δεν υπάρχουν σχολές προγραμματισμού, το κοντινότερο σ' αυτό που θες είναι σχολές πληροφορικής, που εκεί δεν κάνεις μόνο προγραμματισμό αλλά ένα σωρό άλλα πράγματα, όπως μαθηματικά, φυσική, hardware, δίκτυα κλπ κλπ.
  • Το ότι σ' αρέσει να παίζεις παιχνίδια δε σημαίνει ότι θα σ' αρέσει να τα φτιάχνεις κιόλας.
  • Όπως είπαν και τα παιδιά, η σχολή δεν έχει και τόση σημασία. Πολλή περισσότερη σημασία έχει πόσο ασχολείσαι εσύ.

Κάτι επίσης πολύ σημαντικό: game programming χωρίς βαρβάτες γνώσεις μαθηματικών ή/και φυσικής δεν υπάρχει. Εκτός αν το ταβάνι σου θες να είναι scriptάκια στο Unity.

 

Ακριβώς αυτό. Εγώ ρωτούσα παιδιά στην σχολή γιατί επέλεξαν την πληροφορική και μου έλεγαν "γιατί παίζω παιχνίδια". Και εγώ οδηγάω αυτοκίνητο, δηλαδή έπρεπε να πάω για μηχανικός αυτοκινήτων; Μάλιστα αυτοί που επέλεξαν την σχολή πληροφορικής "γιατί έπαιζαν παιχνίδια", έγιναν αιώνιοι φοιτητές και έτρωγαν τα λεφτά των γονέων, δεν ασχολήθηκαν ποτέ με την σχολή γιατί όλα αυτά (φυσικές, μαθηματικά, προγραμματισμός, δίκτυα, κλπ) τους φαίνονταν πολύ δύσκολα και δεν σκάμπαζαν τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελαω.

 

Δεν θα μπω καν στη διαδικασια να σου ποσταρω αντιστοιχες λιστες στις οποιες προηγουνται αλλα ελληνικα πανεπιστημια, με προχειρο googlαρισμα βρηκα 2-3 ηδη.

 

Γιατι; Γιατι απλα γελαω με την συζητηση τυπου ποιο πανεπιστημιο ειναι το καλυτερο στη χωρα, ποσο δε μαλλον οταν αυτος που επιστρατευσε τετοιο επιχειρημα, το στηριζει σε λιστες...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σε προβληματίζει η σχολή που θα επιλέξεις. Προγραμματισμό θα μάθεις αν ασχοληθείς περισσότερο μόνος σου. Το Πανεπιστήμιο ή το ΤΕΙ θα σου δώσουν κάποιες γενικές κατευθύνσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να συγκρινεις πανεπιστημια ειναι σα να συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια. Μονο τμηματα μπορεις να συγκρινεις ως προς το αντικειμενο, το επιπεδο σπουδων, την οργανωση κλπ. 

 

Αυτο που ειναι θετικο οταν σπουδαζεις ειναι να εχει καποια αναγνωρισιμοτητα το πανεπιστημιο σου γιατι αν βγαλεις Δημοκριτειο μπορει να εισαι σουπερ επιστημονας, αλλα η Σουηδεζα που θα διαβασει την αιτηση σου παιζει να μην ξερει που ειναι η Ξανθη (ή η Θρακη γενικοτερα) ενω αντιθετα ξερει που ειναι η Αθηνα και η Θεσσαλονικη. Και σε ενα βαθμο υπαρχει το "αυτο ξερετε, αυτο εμπιστευεστε". Ειναι σα να ερχοταν εδω ενας να βρει δουλεια και ο ενας ειχε τελειωσει Μοναχο και ο αλλος Μπραουνσβάιγκ. Δεν σε αποκλειει, αλλα ειναι ενα μικρο ακομα εμποδιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Κατά 99.99% δεν έχει καμία σημασία σε ποιό πανεπιστήμιο θα πας. Αν τώρα είσαι ο τύπος που θα διαβάζουμε μετά από 10 χρόνια ότι διαπρέπει στην Αμερική με 2 διδακτορικά επειδή εκεί που πήγες το ίδρυμα ήταν τούμπανο και οι καθηγητές είχαν διεθνείς γνωριμίες κλπ και σε προώθησαν το πράγμα αλλάζει, αλλά στατιστικά δεν είσαι.

Το αν θα φύγεις και πώς θα σε περιμένουν κλπ δεν εξαρτάται καθόλου από το ίδρυμα, εκτός αν μιλάμε για ακαδημαϊκή καριέρα ή το ίδρυμα είναι επιπέδου MIT/Stanford/κλπ.

Game programming είναι από τους πιο δύσκολους και απαιτητικούς τομείς. Άποψή μου, μη το σκέφτεσαι καν αν δεν έχεις φτάσει πρώτα στο σημείο να λες (με την αφέλεια του νέου φυσικά) "hmmm I'm really good at this". Είναι σα να είσαι couch potato και να λες θέλω να γίνω αθλητής, μου αρέσει η ιδέα να τρέχω ultramarathon 100 χιλιόμετρα. Απλά ξέχασέ το, ξεκίνα από σήμερα να λιώνεις στην προπόνηση, και ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να γίνει ρεαλιστικός στόχος αν αντέξεις.

Game programming χωρίς (κάποια συγκεκριμένα) μαθηματικά και φυσική επιπέδου δεν υπάρχει. Εκτός από προγραμματισμό θα χρειαστείς να τα μάθεις κι αυτά. Γενικά αν δεν το έχεις καθόλου στα μαθηματικά δεν πας πουθενά.

Το πιο χρήσιμο πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να αρχίσεις να μαθαίνεις από αύριο μόνος σου. Έτσι κι αλλιώς για οτιδήποτε πάνω από τη μετριότητα μόνος σου θα πρέπει να τα μάθεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...