Προς το περιεχόμενο

Υγρασία σε νέο σπίτι


Gilfoyle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Πρόσφατα (ούτε 20 μέρες) μετακόμισα σε νέο σπίτι. Το σπίτι το είδα ενώ έμενε πριν άτομο, το οποίο με ξενάγησε στους χώρους (2 δωμάτια, 1 σαλονοκουζίνα, 1 μπάνιο, 50τμ) μου είπε ότι όλα είναι καλά, πολύ ζεστό σπίτι κτλ κτλ. Η κατασκευή φαίνεται σχετικά καινούργια (μετά το '90) και έχει κουφώματα αλουμινίου.

 

Όταν έφυγε λοιπόν το νοίκιασα εγώ, δίνοντας εγγύηση (2 ενοίκια) και νοίκι Γενάρη.

 

Το σπίτι έχει αυτόνομη θέρμανση, αλλά λόγω οικονομίας αποφάσισα να βάλω σόμπα υγραερίου. Ένα απλό θερμόμετρο τοίχου (από τα παλιά) δείχνει περίπου 18 βαθμούς στη σαλονοκουζίνα που βρίσκεται η σόμπα, και 15-16 στα άλλα 2 δωμάτια, οπότε δε θεωρώ ότι η θερμοκρασία εξηγεί το παρακάτω πρόβλημα.

 

Το σπίτι πρέπει να έχει ΤΡΟΜΕΡΗ υγρασία. Μερικές ντουλάπες βρώμανε (λογικά το προηγούμενο άτομο δε θα τις είχε ανοίξει ποτέ γιατί χρησιμοποιούσε μόνο το 1 από τα 2 δωμάτια), βλέπω μαύρα σημάδια μούχλας στις γωνίες του ταβανιού, οι τοίχοι έχουν κάτι γραμμές με νερό και στο ταβάνι βλέπω σταγόνες οι οποίες ανά διαστήματα πέφτουν (φωτό).

 

Να πω ότι αυτό παρατηρήθηκε και στα κρύα τις προάλλες και σε βροχή, αλλά και σε ντάλα ήλιο πριν 2-3 μέρες που έβγαινες έξω με ζακέτα.

 

Το σπίτι αερίζεται πιστεύω αρκετά (2 φορές τη μέρα από 30 λεπτά), αλλά δε πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό αυτό. Σε προηγούμενο σπίτι πιο παλιάς κατασκευής, με αποδεδειγμένο πρόβλημα υγρασίας, δεν ήταν έτσι τα πράγματα.

 

Να πω επίσης -χωρίς να ξέρω άμα έχει σημασία- ότι ακόμα και με θερμοκρασία ~14-15 βαθμούς μερικές φορές η αναπνοή μου κάνει αυτό που βλέπουμε στα πολλά κρύα που είναι σαν να καπνίζεις -δε ξέρω πως λέγεται συγχωράτε με.

 

Επίσης και εγώ και ο συγκάτοικος έχουμε ιστορικό άσθματος και δε θα θέλαμε να έχουμε ιστορίες μετά από τόσα χρόνια λόγω ενός σπιτιού.

 

Μπορώ να διεκδικήσω κάτι;

 

Δεν είναι λύση να φύγω, γιατί έχω δώσει πάνω από 1000 ευρώ σε εγγύηση και νοίκι που δε νομίζω να μου επιστραφεί εύκολα, αλλά επίσης η μετακόμιση ήταν πολύ μεγάλο ζόρι γιατί και οι 2 δουλεύουμε τουλάχιστον 12 ώρες την ημέρα και δεν είχαμε χρόνο.

Επίσης δε μπορώ να μη πληρώσω νοίκια 2 μήνες και να φύγω τότε, γιατί φοβάμαι μήπως στάξει καμία σταγόνα σε ηλεκτρικές συσκευές μου (laptop, οθόνες κτλ) γιατί εκεί πέρα από τη ζημία που θα μου κάνει άμεσα (πολύ ακριβό laptop - οθόνες, λόγω δουλειάς) θα με ζημιώσει και έμμεσα γιατί δε θα μπορώ να δουλεύω μέχρι να τα αντικαταστήσω.

 

Τις συμβουλές σας παρακαλώ

 

Υ.Γ.: Επειδή υπάρχει παρόμοιο thread, να τονίζω ότι έχει υπογραφεί κανονικά συμφωνητικό και έχει κατατεθεί και στο taxisnet. Κόπηκαν αποδείξεις για όλα και είμαστε τυπικότατοι.

 

Στο συμβόλαιο γράφει ότι το βρήκα της αρεσκείας μου, αλλά πχ αυτό με τις σταγόνες δε μπορείς να το ξέρεις. Άμα σκουπίσεις τοίχους/ταβάνι, θέλει 1 μέρα να δημιουργηθεί.

 

Η συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη δε νομίζω να οδηγήσει κάπου γιατί τον έκοψα για κουτοπόνηρο λαμόγιο. Π.χ. μου είπε ξεκάθαρα ότι δε μου βάζει ηλιακό που ζήτησα γιατί "δε κάνεις απόσβεση ποτέ, πεταμένα λεφτά είναι"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν υπάρχει λυση με θαύματα, η λύση εχει κόστος

 

θέρμανση του σπιτιού καθημερινά 3-4 ωρες και λειτουργία αφυγραντηρα στο δωμάτιο με το πρόβλημα

 

...και αυτό καθε χειμώνα οσο θα μένεις εκει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υγρασίες εμφανίστηκαν αφού μπήκες στο σπίτι ή τις είχες παρατηρήσει? Υγρασία στις γωνίες μπορεί να είναι υγρασία συμπύκνωσης που λύνεται με αφυγραντήρα, οι γραμμές στους τοίχους που αναφέρεις είναι ανοδική υγρασία, δηλαδή συρίγγια υγρασίας-νερού που έρχονται από τη γη και έχουν περάσει μέσα στα τοιχώματα και λύνεται μόνο με σκάψιμο και πέρασμα μονωτικών τσιμεντοειδών. Με λίγα λόγια, το σπίτι ΕΙΧΕ ΗΔΗ πρόβλημα υγρασίας. Αν η υγρασία έρχεται από πάνω προς τα κάτω, τότε έχει πρόβλημα η σκεπή/ταράτσα και υπάρχει διαρροή υδάτων.

 

Πιστεύω πως είναι υποχρεωμένος να στο φτιάξει. Επειδή και εγώ νοικιάζω ένα σπίτι σε μια κοπέλα, έκανα ολόκληρες εργασίες το καλοκαίρι, έσκαψα δάπεδα, τοίχους κτλ για να καταπολεμήσω ένα πρόβλημα υγρασίας. Δεν αποτελεί ζημιά που προκάλεσες εσύ αλλά ζημιά που προυπήρχε και στην έκρυψε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λυση με θαύματα, η λύση εχει κόστος

 

θέρμανση του σπιτιού καθημερινά 3-4 ωρες και λειτουργία αφυγραντηρα στο δωμάτιο με το πρόβλημα

 

...και αυτό καθε χειμώνα οσο θα μένεις εκει

 

 

Δηλαδή όλα αυτά πιστεύεις ότι είναι φυσιολογικά σε ένα σπίτι όταν η θερμοκρασία είναι στους 15 βαθμούς;

 

Δηλαδή αν θελήσω να πάω κάπου τριήμερο θα πρέπει ή να αφήσω ανοιχτά τα καλοριφέρ ή να τυλίξω όλες τις ηλεκτρικές συσκευές με νάυλον; Αυτό είναι το φυσιολογικό που κάνει όλος ο κόσμος; Ή το σπίτι έχει πρόβλημα;

Οι υγρασίες εμφανίστηκαν αφού μπήκες στο σπίτι ή τις είχες παρατηρήσει? Υγρασία στις γωνίες μπορεί να είναι υγρασία συμπύκνωσης που λύνεται με αφυγραντήρα, οι γραμμές στους τοίχους που αναφέρεις είναι ανοδική υγρασία, δηλαδή συρίγγια υγρασίας-νερού που έρχονται από τη γη και έχουν περάσει μέσα στα τοιχώματα. Με λίγα λόγια, το σπίτι ΕΙΧΕ ΗΔΗ πρόβλημα υγρασίας.

 

Πιστεύω πως είναι υποχρεωμένος να στο φτιάξει. Επειδή και εγώ νοικιάζω ένα σπίτι σε μια κοπέλα, έκανα ολόκληρες εργασίες το καλοκαίρι, έσκαψα δάπεδα, τοίχους κτλ. Δεν αποτελεί ζημιά που προκάλεσες εσύ αλλά ζημιά που προυπήρχε και στην έκρυψε.

 

Δεν τις είχα παρατηρήσει όταν είδα το σπίτι και κατοικούσε άλλος, όμως όπως είπα οι σταγόνες και οι γραμμές στους τοίχους κρύβονται εύκολα. 

 

Τα μαύρα σημάδια στις γωνίες τα παρατήρησα, αλλά δεν έδωσα σημασία, δε περίμενα να είναι τόσο σοβαρό το πρόβλημα, ειδικά όταν και ο προηγούμενος ένοικος και ο ιδιοκτήτης δε μου είπαν τίποτα (καλά από τον ιδιοκτήτη το περιμένεις).

 

Το ότι είναι υποχρεωμένος να το φτιάξει μου φαίνεται και εμένα λογικό, υπάρχει όμως κάποιος νόμος που να με καλύπτει; Ή απλά ελπίζω να είναι σωστός απέναντί μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν ειναι φυσιολογικό, το σπιτι εχει προβλήματα, αλλα είπες δεν φεύγω απο το σπίτι, οποτε πρέπει να αναλάβεις το κοστος του να μένεις σε ενα ακατάλληλο σπιτι

 

 

...να το φτιάξει ο ιδιοκτήτης παίζει, μονώσεις επενδύσεις βαψίματα κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν ειναι φυσιολογικό, το σπιτι εχει προβλήματα, αλλα είπες δεν φεύγω απο το σπίτι, οποτε πρέπει να αναλάβεις το κοστος του να μένεις σε ενα ακατάλληλο σπιτι

 

 

...να το φτιάξει ο ιδιοκτήτης παίζει, μονώσεις επενδύσεις βαψίματα κλπ?

 

Ε όπως είπα τον έκοψα σχετικά δύσκολο, οπότε θέλω πριν του μιλήσω να ξέρω άμα έχω κάποιο νόμιμο δικαίωμα ή άμα βασίζομαι μόνο στην καλή του θέληση.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νομικα δεν τα γνωρίζω, προφανώς εννοεις να διακόψεις την μίσθωση χωρις συνέπειες?

 

Όχι μόνο, αλλά να μου επιστραφούν οι εγγυήσεις και να μου πληρώσει την μετακόμιση. Εφόσον το σπίτι έχει σοβαρό πρόβλημα το οποίο μου έκρυψε νομίζω ότι αυτό είναι το δίκαιο. Και δεν αναφέρω άλλα μικροπροβλήματα πχ τις ντουλάπες που βρωμάνε ή το ένα κλιματιστικό το οποίο το άνοιξα για 10 λεπτά και μύριζε θάνατος. Μάλιστα για το κλιματιστικό μετά από παρότρυνσή του το είχα ανοιχτό αρκετές ώρες (~20) γιατί "έτσι θα έφτιαχνε" και προφανώς το πρόβλημα δε διορθώθηκε. 

 

Αυτά είναι προβλήματα τα οποία δε μπορείς να τα βρεις εύκολα όταν δεις το σπίτι (δε μπορείς να βάλεις τα πάντα να λειτουργούν, ή να παραμείνεις μέσα 1 μέρα σε κανονικές συνθήκες για να δεις τι προβλήματα βγαίνουν), οπότε πιστεύω ότι η ευθύνη είναι 100% δική του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα πάρε ένα υγρόμετρο για να γνωρίζεις το επίπεδο υγρασίας μέσα στο σπίτι.

Αν υπάρχει όπως λες πρόβλημα με μούχλα απαίτησε από τον ιδιοκτήτη να το φτιάξει γιατί έχεις πρόβλημα υγείας και μην καταβάλεις ενοίκια αν δεν το φτιάξει!

Το να στάζει το ταβάνι είναι απαράδεκτο και το σπίτι ακατάλληλο για κατοίκηση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η σομπα αεριου τα κανει χειροτερα να ξερεις...

 

 

Το ξέρω, αλλά είναι ο οικονομικότερος τρόπος θέρμανσης αυτή τη στιγμή και καλύπτει όλο το σπίτι. Τα κλιματιστικά όπως είπα δεν φτάνουν (το ένα είναι αρχαίο και οριακά νιώθεις λίγο ζέστη σε ένα κλειστό δωμάτιο, μετά από 2 ώρες λειτουργία στο full) και το άλλο βρωμάει θάνατο (δε μπορείς να κάτσεις στο δωμάτιο).

 

Πετρέλαιο δε θέλω να βάλω και γιατί είναι ακριβό, και γιατί δε προτίθεμαι να ρίξω άλλα 500 ευρώ όταν ήδη έχουν βγει τόσα προβλήματα με το καλημέρα.

Πρώτα από όλα πάρε ένα υγρόμετρο για να γνωρίζεις το επίπεδο υγρασίας μέσα στο σπίτι.

Αν υπάρχει όπως λες πρόβλημα με μούχλα απαίτησε από τον ιδιοκτήτη να το φτιάξει γιατί έχεις πρόβλημα υγείας και μην καταβάλεις ενοίκια αν δεν το φτιάξει!

Το να στάζει το ταβάνι είναι απαράδεκτο και το σπίτι ακατάλληλο για κατοίκηση .

 

 

Αυτό είναι η έσχατη λύση, αλλά όπως είπα, από αυτές τις σταγόνες μπορεί να μου δημιουργηθεί μεγαλύτερο πρόβλημα, αξίας χιλιάδων ευρώ σε εξοπλισμό της δουλειάς μου. Οπότε το να μείνω μέχρι 30/3 (όπου θα έχω ισοφαρίσει τα 3 ενοίκια) ίσως μου γυρίσει μπούμερανγκ. Γι αυτό θέλω να μάθω τι δικαιώματα έχω.

 

Το τραγικό με τις σταγόνες είναι ότι μου σκάνε και στο κεφάλι ενώ κοιμάμαι και πετάγομαι μες τη νύχτα  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει από ότι καταλαβαίνω έχεις μετανιώσει που νοικιάσες αυτό το σπίτι και θες να φύγεις.

Αυτό χωρίς την συγκατάθεση του ιδιοκτήτη δεν είναι εύκολο να γίνει και να σου πληρώσει έξοδα μετακόμισης και τέτοια απλά τα ξεχνάς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μείνει σε σπίτι το οποίο πραγματικά είχε αρκετή υγρασία. Χρονολογίας κάπου στο 70, ημιόροφος, μουσαμάς για πάτωμα και σε πόλη με πολλή υγρασία (Κομοτηνή) συν του ότι στη θέση που βρισκόταν δε το βλεπε ποτέ ο ήλιος. Η ντουλάπα μύριζε μούχλα ενώ το χειμώνα δεδομένου ότι η εξώπορτα δεν είχε καλή μόνωση την έβλεπες μούσκεμα να στάζει.

Παρ όλα αυτά το σπίτι ήταν μια χαρά κατοικήσιμο χωρίς μαυρίλες στους τοίχους και χωρίς φυσικά να στάζει το ταβάνι οπότε μου φαίνεται ότι το συγκεκριμένο σπίτι για να τα εμφανίζει όλα αυτά σημαίνει ότι έχει σοβαρό πρόβλημα που το κάνει ακατοίκητο. Οι μαυρίλες που είδες δε σου κίνησαν την υποψία; Μιλάμε για το τελευταίο στάδιο υγρασίας, άρχισε να πιάνει μούχλα δηλαδή που σημαίνει ότι το σημείο εκείνο βράχηκε αρκετά και για μεγάλο διάστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει από ότι καταλαβαίνω έχεις μετανιώσει που νοικιάσες αυτό το σπίτι και θες να φύγεις.

Αυτό χωρίς την συγκατάθεση του ιδιοκτήτη δεν είναι εύκολο να γίνει και να σου πληρώσει έξοδα μετακόμισης και τέτοια απλά τα ξεχνάς .

 

Αντιθέτως. Πριν 2-3 μέρες τελείωσα με τις δουλειές του σπιτιού (καθάρισμα, στήσιμο των πραγμάτων, ΔΕΗ, Internet κτλ) το τελευταίο που θέλω είναι να πρέπει να τα ξανακάνω.

 

Αυτό που θέλω είναι να μείνω στο σπίτι που μου παρουσιάστηκε, όπως μου παρουσιάστηκε. Αλλά εφόσον έχει προκύψει τέτοιο θέμα και δε μου φτιάξει ο σπιτονοικοκύρης, δε θα 'πρεπε έστω να μου πληρώσει τη μετακόμιση; Θα φάω που θα φάω διπλή ταλαιπωρία, για κάτι που δε φταίω και μου έκρυψε, να πληρώνω και διπλά;

Έχω μείνει σε σπίτι το οποίο πραγματικά είχε αρκετή υγρασία. Χρονολογίας κάπου στο 70, ημιόροφος, μουσαμάς για πάτωμα και σε πόλη με πολλή υγρασία (Κομοτηνή) συν του ότι στη θέση που βρισκόταν δε το βλεπε ποτέ ο ήλιος. Η ντουλάπα μύριζε μούχλα ενώ το χειμώνα δεδομένου ότι η εξώπορτα δεν είχε καλή μόνωση την έβλεπες μούσκεμα να στάζει.

Παρ όλα αυτά το σπίτι ήταν μια χαρά κατοικήσιμο χωρίς μαυρίλες στους τοίχους και χωρίς φυσικά να στάζει το ταβάνι οπότε μου φαίνεται ότι το συγκεκριμένο σπίτι για να τα εμφανίζει όλα αυτά σημαίνει ότι έχει σοβαρό πρόβλημα που το κάνει ακατοίκητο. Οι μαυρίλες που είδες δε σου κίνησαν την υποψία; Μιλάμε για το τελευταίο στάδιο υγρασίας, άρχισε να πιάνει μούχλα δηλαδή που σημαίνει ότι το σημείο εκείνο βράχηκε αρκετά και για μεγάλο διάστημα. 

 

 

Μαυρίλες είχε και το προηγούμενο σπίτι που ήμουν, αλλά δεν είχε τέτοια θέματα. Το μόνο άμεσο πρόβλημα υγρασίας ήταν ότι ζεσταινόταν πολύ δύσκολα. Οπότε εφόσον ο προηγούμενος ένοικος δε μου είπε κάτι και μου το παρουσίασε ως οκ θεώρησα ότι θα είναι μικροπρόβλημα που δε θα επηρεάζει τόσο πολύ την καθημερηνότητά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το ότι πριν από σένα το σπίτι είχε κλειστά δωμάτια και δεν ζεστενόταν κανονικά, αλλά και τώρα που συνεχίζει να μη ζεστένεται κανονικά έπαιξε ρόλο στο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...