Προς το περιεχόμενο

Ισοπροπυλική αλκοόλη vs Εκτυπωτή. Θα ζήσει?


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνω μια τελευταία προσπάθεια να ξεμπουκώσω τη μισή "μπλε" κεφαλή(?) σε έναν Epson SX515W.

 

Δεν τυπώνω πολύ συχνά και κάποια στιγμή (καιρό τώρα) την πάτησα και ενώ τα M-Y-Black λειτουργούν μια χαρά, το Κυανό μου κάνει κόλπα, παρά τις αλλαγές και τους καθαρισμούς.

 

Στον έλεγχο ακροφυσίων, περίπου τα μισά είναι μπουκωμένα.

 

Θα χρησιμοποιήσω λοιπόν μίγμα απεσταγμένου ύδατος και ισοπροπυλικής (50-50), χλιαρού, σαν τελευταία λύση.

 

Γνωρίζετε αν θα έχω κάποιο θέμα?

 

Με ασετόν, πιθανότατα τα πλαστικά στα ακροφύσια θα έλιωναν, δεν το έχω αποτολμήσει.

 

Με την ισοπροπανόλη, έχω αντίστοιχο κίνδυνο?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η ισοπροπυλική αλκοόλη μπορει να χαλάσει τα πλαστικα..

 

Η ισοπροπυλική αλκοόλη επηρρεάζει από καθόλου έως ελάχιστα την πλειοψηφία των πλαστικών. Με απλό καθαρισμό κάποιου πλαστικού αντικειμενου είναι σχεδόν απίθανο να πάθει κάτι. Ορισμένα πλαστικά (των οποίων τον τύπο βαριέμαι να ψάξω) ίσως να έχουν θέμα με την παρατεταμένη έκθεση, πράγμα το οποίο δε νομίζω να θέλει να κάνει ο ts.

 

Σε PET, HDPE, PVC, LDPE, PP (από τα οποία φτιάχνονται σχεδόν όλα τα πλαστικά είδη) δε πρόκειται να κάνεις ποτέ καμία ζημιά απλά καθαρίζοντάς τα με ισοπροπανόλη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

polycarbonate plastics εχουν θεμα μου ειπαν (ηθελα να καθαρισω mouse lens), τωρα και εγω δεν νομιζω με ενα περασμα αλλα better safe than sorry ξερω γω. :P

 

Βρηκα και αυτο:

 

 

Alcohol will damage some plastics, but not all. I will list my answers by the resin code, or "recycling symbol", found on most plastic items:

 
Poly(ethylene terephthalate), PET or PETE - PET is not very soluble in ethanol or isopropanol, but prolonged exposure may cause crazing or stiffening due to dissolution of plasticizers.
 
High Density polyethylene, HDPE - HDPE is resistant to most things.
 
Poly(vinyl chloride), PVC - PVC is not very soluble in ethanol or isopropanol, but prolonged exposure may cause crazing or stiffening.
 
Low Density polyethylene, LDPE - LDPE is resistant to most things.
 
Polypropylene, PP - PP is resistant to most things.
 
Polystyrene PS - PS is not very soluble in ethanol or isopropanol, but prolonged exposure may cause crazing or stiffening.
 
This stands for "other", but the most common is polycarbonate, which is not very soluble in ethanol or isopropanol, but prolonged exposure may cause crazing or stiffening.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό λέει και τούτος: "but prolonged exposure may cause". Σίγουρα δεν είναι καλή ιδέα να βουτήξεις το εξάρτημα στην ισοπροπανόλη και να το αφήσεις εκεί κάνα δίωρο, μπορεί να βγει και σαν τσίχλα. Αλλά το να το καθαρίσεις μ' αυτήν δεν εγκυμονεί κάποιον κίνδυνο.

 

Η ακετόνη που αναφέρθηκε, από την άλλη, μπορεί να διαλύσει πολλά πλαστικά τσακ-μπαμ. Μακριά απ' αυτήν για τέτοια δουλειά!

 

Εύχρηστο "calculator" (τι διαλύει τι και πόσο εύκολα) εδώ. :)

Επεξ/σία από Haldol
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε καλό μου...

 

Βρε χρυσό μου...

 

Βρε μλκισμένο...

 

Τίποτα, μουλάρι!

 

Περνάει από τα ανοικτά, δεν ακουμπά καθόλου τα βουλωμένα (έλεγχος με εκτύπωση/καθαρισμό/εκτύπωση/καθαρισμό).

 

Κατέφυγα και σε "ακραία" μέτρα.

 

Στόμιο σύριγγας καρφωμένο στο ρύγχος και σπρώξε/αναρρόφησε/σπρώξε/αναρρόφησε.

 

Τώρα το έχω αφήσει καρφωμένο με το ζουμί, να το δουλέψει λίγο και η βαρύτητα.

 

post-50176-0-64126400-1478882753_thumb.jpg

 

Να στάξω και λίγο ζεστό απιονισμένο, να αυξηθεί η ικανότητα διάλυσης?

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικό αποτέλεσμα μετά από όλα αυτά (το παραπάνω έμεινε κάπου μία ώρα, παραπάνω φοβήθηκα μην πάρω το ρύγχος στο χέρι):

 

Σταγόνα μπλε δενπερνάει πλέον!

 

Να τελείωσε και ο αισθητήρας να δείχνει άλλα αντί άλλων?

 

Θα πάτω αύριο ένα ανταλλακτικό, σαν τελευταία πιθανότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν θυμαμε καλα το μελανι διαλύεται μονο με νερο......το οινόπνευμα δεν του κανει κατι. Δοκιμασε να πρεσαρεις με κανονικη συριγκα σιγα σιγα

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα πάντα έχω δοκιμάσει φίλε μου.

 

Νερό, οινόπνευμα, ισοπροπυλική.

 

Βασικά, μόνο η αμμωνία μου μένει.

 

Ακετόνη δεν βάζω, πιθανότατα θα κάνει όλο το σύστημα λιώμα (μαύρα τυπώνω κατά 95% και το scanner χρησιμοποιώ κυρίως...απλά κάποτε τύπωνα εξαιρετικές φωτό, και τώρα είναι μερικές που θα τις ήθελα), και δεν το θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω θα δοκιμαζα να ξηλωσω από τι βιδούλες τελείως τη βάση καθώς λογικά το μπούκωμα θα είναι από κάτω τίποτα ξεραμένο τέμρα μελάνι

Επεξ/σία από soteras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα δοκιμαζα να ξηλωσω από τι βιδούλες τελείως τη βάση καθώς λογικά το μπούκωμα θα είναι από κάτω τίποτα ξεραμένο τέμρα μελάνι

 

Δε ξέρω για τον συγκεκριμένο, όμως σε 2-3 άλλους εκτυπωτές που έχω "σφάξει" (για parts) το να βγει η κινούμενη μονάδα εκτύπωσης και να έχω πρόσβαση στα ακροφύσια κλπ ήταν μεγάλο μανίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα δοκιμαζα να ξηλωσω από τι βιδούλες τελείως τη βάση καθώς λογικά το μπούκωμα θα είναι από κάτω τίποτα ξεραμένο τέμρα μελάνι

 

Να το δοκιμάσω και αυτό, αλλά να σου πω την αλήθεια φοβάμαι πως εκτός από το παρακάτω,

 

Δε ξέρω για τον συγκεκριμένο, όμως σε 2-3 άλλους εκτυπωτές που έχω "σφάξει" (για parts) το να βγει η κινούμενη μονάδα εκτύπωσης και να έχω πρόσβαση στα ακροφύσια κλπ ήταν μεγάλο μανίκι.

 

μετά θα είναι τελείως off η κεφαλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...