Προς το περιεχόμενο

Το Switch είναι επόμενη υβριδική παιχνιδοκονσόλα της Nintendo


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσωπικα εχω κανει προπαραγγελια το προ. δεν θα την πατησω οπως με το wii u που το αγορασα νωρις και εμεινε σχεδον αδειο απο παιχνιδια στο ραφι και στο τελος πουληθηκε.οταν μπω στα καταστηματα και δω τα ραφια γεματα games οπως ειναι του ps και one και δω και κατι διαφορετικο απο mario zelda κτλπ,τοτε θα τον αγορασω αν βεβαια εχει προσιτη τιμη.

 

να σημπληρωσω οτι δεν ειμαι φαν μποι σε καμια εταιρια.απο atari  πηγα σε sega και απο xbox 1 σε ps 2 και μετα σε xbox 360 και απο εκει σε wii u  και μετα ps4 και τωρα pro.αν δω οτι με μπορει να με ευχαριστησει και να με καλυψει μια κονσολα εμενα και τα παιδια μου και να περασουμε καλα 1-2 ωρες δεν κοιταζω μαρκα.

 

Αν ξανα δεις που έδωσα την συγκεκριμένη απάντηση θα καταλάβεις αλλά ο fanboyσμος σού δεν σε αφήνει.

Εδωσες απαντηση στο παραπανω που ο συμφορουμιτης εξεφρασε με τον δικο του τροπο και με μερικα λογικα επιχειρηματα για ποιο λογο δεν τον τραβαει απο το εν λογω video η κονσολα.Ουτε ακυρο εριξε στο Switch,ουτε εγραψε οτι ειναι sony fanboy.

Τωρα οποιος δεν εχει σκοπο να ακουει και την αλλη μερια(αυτων δηλαδη που ειναι σκεπτικοι απο την εν λογω παρουσιαση)τι λεει πανω σε αυτο και δεν θελει να ακουσει αντιθετη αποψη,τοτε κακως συμμετεχει και σχολιαζει σε forum.

Για οποιον ενδιαφερεται αλλωστε να σχολιασει παραπανω για την εν λογω κονσολα με αλλα ατομα που ενδιαφερονται για αυτην,υπαρχει αναλογο θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατι μετα απο την καθε φορα που διαβαζω forums με θεμα *nintendo* *pc master race* *ps4 vs xboxone* απλα ευχομαι να ειναι αληθινο το κουμπι του Κιμ και να το πατησει οσο το δυνατον γρηγοροτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μετα απο την καθε φορα που διαβαζω forums με θεμα *nintendo* *pc master race* *ps4 vs xboxone* απλα ευχομαι να ειναι αληθινο το κουμπι του Κιμ και να το πατησει οσο το δυνατον γρηγοροτερα?

Εχεις δικιο! Ο λογος που πανω απο ολα η ανθρωποτητα αξιζει να αφανιστει ειναι επειδη σε ενα φορουμ μιας χωρας με εκταση 131,957 km² τσακωνονται για τις κονσολες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μετα απο την καθε φορα που διαβαζω forums με θεμα *nintendo* *pc master race* *ps4 vs xboxone* απλα ευχομαι να ειναι αληθινο το κουμπι του Κιμ και να το πατησει οσο το δυνατον γρηγοροτερα?

Γιατι το ιδιο(και χειροτερα λογω παραπανω κοσμου/συμμετοχων)γινεται και στα μεγαλυτερα ξενα site,δεν ειναι οτι μονο στο Insomnia γινονται αυτα.

Και δεν ειναι μονο για τις κονσολες που γραφεις.Και σε αθλητικα θεματα ειναι ιδια κατασταση,και στα κινητα και σε pc hardware,μεχρι και σε αμαξια και μηχανες(για να μην αναφερουμε τι γινεται με την θρησκεια και το παμε αλλου...)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια να ρωτησω καποια πραγματα και εγω τους υποστηρικτες:

 

Θα αγορασετε Switch ακομα και αν η μπαταρια κραταει 3 ωρες;

Θα αγορασετε Switch ακομα και αν εχει το απλο tegra x1;

Θα αγορασετε Switch ακομα και αν κανει 400 ευρω σκετο;

 

Φυσικα και δεν λεω οτι ισχυουν αυτα που εγραψα. Μπορει να ισχυουν και τα ακριβως αντιθετα και να ειναι η καλυτερη κονσολα ever στα 250 ευρω.

 

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΟΜΩΣ!

 

Και η Nintendo φροντισε να βγαλει τα ματια της παλι. Τεραστια βλακεια το οτι εριξε blackout σε οποιαδηποτε επιπροσθετη ανακοινωση μετα το video.

 

Κανονικα θα επρεπε να εχει βαλει ντελάληδες που να απαντουν σε οποιαδηποτε απορια εχει ο κοσμος και να εκθειαζουν τα χαρακτηριστηκα του switch. Οχι να μην λεει καν με σιγουρια αν εχει touchscreen η οχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια να ρωτησω καποια πραγματα και εγω τους υποστηρικτες:

 

Θα αγορασετε Switch ακομα και αν η μπαταρια κραταει 3 ωρες;

Θα αγορασετε Switch ακομα και αν εχει το απλο tegra x1;

Θα αγορασετε Switch ακομα και αν κανει 400 ευρω σκετο;

Θα αγορασετε Switch ακομα και αν δεν εχει υποστηριξη απο 3ους

Φυσικα και δεν λεω οτι ισχυουν αυτα που εγραψα. Μπορει να ισχυουν και τα ακριβως αντιθετα και να ειναι η καλυτερη κονσολα ever στα 250 ευρω.

 

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΟΜΩΣ!

 

Και η Nintendo φροντισε να βγαλει τα ματια της παλι. Τεραστια βλακεια το οτι εριξε blackout σε οποιαδηποτε επιπροσθετη ανακοινωση μετα το video.

 

Κανονικα θα επρεπε να εχει βαλει ντελάληδες που να απαντουν σε οποιαδηποτε απορια εχει ο κοσμος και να εκθειαζουν τα χαρακτηριστηκα του switch. Οχι να μην λεει καν με σιγουρια αν εχει touchscreen η οχι.

fixed :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το ιδιο(και χειροτερα λογω παραπανω κοσμου/συμμετοχων)γινεται και στα μεγαλυτερα ξενα site,δεν ειναι οτι μονο στο Insomnia γινονται αυτα.

Και δεν ειναι μονο για τις κονσολες που γραφεις.Και σε αθλητικα θεματα ειναι ιδια κατασταση,και στα κινητα και σε pc hardware,μεχρι και σε αμαξια και μηχανες(για να μην αναφερουμε τι γινεται με την θρησκεια και το παμε αλλου...)

Τουλαχιστον ενας καταλαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδωσες απαντηση στο παραπανω που ο συμφορουμιτης εξεφρασε με τον δικο του τροπο και με μερικα λογικα επιχειρηματα για ποιο λογο δεν τον τραβαει απο το εν λογω video η κονσολα.Ουτε ακυρο εριξε στο Switch,ουτε εγραψε οτι ειναι sony fanboy.

Τωρα οποιος δεν εχει σκοπο να ακουει και την αλλη μερια(αυτων δηλαδη που ειναι σκεπτικοι απο την εν λογω παρουσιαση)τι λεει πανω σε αυτο και δεν θελει να ακουσει αντιθετη αποψη,τοτε κακως συμμετεχει και σχολιαζει σε forum.

 

Για οποιον ενδιαφερεται αλλωστε να σχολιασει παραπανω για την εν λογω κονσολα με αλλα ατομα που ενδιαφερονται για αυτην,υπαρχει αναλογο θεμα.

Ναι ρε φίλε σωστά ξέχασες μόνο να καανεις bold τα παιδιά του.Καλο λοιπόν είναι να μη συμετεχεις στο παρόν τοπικ μιας και δεν χρειάζεται να κλαις εδώ μέσα όταν δεν αγοραζεις νιντεντο κονσόλες.Δεν χρειάζεται σε κανέναν εξάλλου ενα παραπάνω ps4/x1 πόσο μάλλον όταν και οι δύο κονσόλες έχουν πουλήσει ψιχουλα σε σχέση με άλλες γενιές.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια να ρωτησω καποια πραγματα και εγω τους υποστηρικτες:

 

Θα αγορασετε Switch ακομα και αν η μπαταρια κραταει 3 ωρες;

Θα αγορασετε Switch ακομα και αν εχει το απλο tegra x1;

Θα αγορασετε Switch ακομα και αν κανει 400 ευρω σκετο;

 

Φυσικα και δεν λεω οτι ισχυουν αυτα που εγραψα. Μπορει να ισχυουν και τα ακριβως αντιθετα και να ειναι η καλυτερη κονσολα ever στα 250 ευρω.

 

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΟΜΩΣ!

 

Και η Nintendo φροντισε να βγαλει τα ματια της παλι. Τεραστια βλακεια το οτι εριξε blackout σε οποιαδηποτε επιπροσθετη ανακοινωση μετα το video.

 

Κανονικα θα επρεπε να εχει βαλει ντελάληδες που να απαντουν σε οποιαδηποτε απορια εχει ο κοσμος και να εκθειαζουν τα χαρακτηριστηκα του switch. Οχι να μην λεει καν με σιγουρια αν εχει touchscreen η οχι.

 

Θα σου απαντήσω σε αυτό αλλά σαν Σωτήρης και όχι σαν υποστηρικτής.

 

Θα το αγόραζα με τις τρεις ώρες, επειδή γνωρίζω πως αν πάω κάπου δεν πρόκειται να κάνω διαδρομή στην καθημερινότητα μου πάνω από τόση ώρα. Ναι οκ μπορεί να τύχει κάποτε να θέλω και άλλον χρόνο αλλά είναι μικρές πιθανότητες. (όλο αυτό με την ελπίδα να μπορεί να φορτίσει η συσκευή με κάποιο καλώδιο χωρίς το dock.)

 

Ο tegra x1 εμένα δεν μου λέει κάτι. Ξέρουμε πως το switch είναι πιο δυνατό απο το WiiU και εμένα αυτό μου λέει ο,τι χρειάζομαι να ακούσω. Απο την στιγμή που ήμουν μία χαρά ευτυχισμένος με τα γραφικά του U με το switch θα κάνω τούμπες. Άσε που και σαν φορητό πλέων η αναβάθμηση γραφικών απο το 3ds στο switch είναι η μέρα με την νύχτα :P

 

400€ σκέτο εννοείς χωρίς παιχνίδια και έξτρα μοχλό έτσι?  I can live with that... εδώ το ps3 το είχαμε αγοράσει 600 ευρώ... Είμαι ένας άνθρωπος που ζεί μόνος με τα λεφτά του. Και δόξα τον θεό 400€ για μία συσκευή που ξέρω πως θα μου βγάλει 4-5 χρόνια δεν είναι πολλά. Στο WiiU έχω 25 τίτλους στην κατοχή μου και τους έχω ευχαριστηθεί όλους και με το παραπάνω. Ξέρω πως η Nintendo απο μόνη της χωρίς τους τρίτους θα με στηρίξει όσο θέλω. Δεν θα σκεφτώ αυτό το ποσό ενώ ξέρω πόσες ώρες μου χαρίζει κάθε φορά με τα παιχνίδια της και πόση ευχαρίστηση. 

 

Μερικά πράγματα ακόμα για μένα για να καταλάβεις τι άνθρωπος τα λέει αυτα. Είμαι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ φαν την Nintendo αλλά δεν είμαι fanboy. Πάντα μοίραζα το gaming ανάμεσα σε τρεις συσκευές (απο τις εποχές ps1-n64 και πιο πρίν snes και atari). Nintendo, Sony, PC (mustard race!!!). Ξέρω τι έχει να μου δώσει το καθένα και τί έχω να πάρω ακριβώς. Για γραφικά πάμε φούλ pc. Δεν το συζητώ κάν. Playstation το ήθελα για τα διάφορα exclusive και γενικά το fun του καναπέ με φίλους. Και nintendo γιατί είναι η μόνη εταιρία που με κάνει να νοιώθω πως πως το gaming γενικότερα έχει ακόμα ελπίδα! Αν μου έλεγες τώρα να παρατήσω όλες τις gaming συσκευές μου μόνο για μία εταιρία θα σου έλεγα πως θέλω Nintendo με κλειστά μάτια! (Για το pc μιλάω για gaming όχι σαν συσκευή, μην τρελαθούμε κιόλας)

Απο playstation μόνο το 4 δεν έχω πάρει γιατί μέχρι στιγμής δεν άξιζε η αγορά του. Ίσως τιμήσω το pro μίας και σε λίγο καιρό βγαίνει και το horizon zero dawn και φαίνεται παιχνιδάρα. 

 

There! Η καθαρά προσωπική μου άποψη πάνω στις ερωτήσεις σου! Ναι οκ καταλαβαίνω πως με όλα αυτά μόνο εγώ θα είμαι ευχαριστημένος και όχι πολύς άλλος κόσμος για το switch αλλά... αυτό μας έδωσε τώρα... Και για μένα μέχρι στιγμής είναι ότι καλύτερο μπορούσε να έχει κάνει! 

 

Καταλαβαίνω πως χάνει κοινό σιγά σιγά μάλλον η Ν με τις κινήσεις τις αλλά ξέρω πως αυτοί που έχουν βρεί την ουσία της δένονται όλο και πιο πολύ μαζί της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά - καλά θα γελάσει καλύτερα όποιος γελάσει τελευταίος...

 

Απ' ότι διαβάζω σε sites που γράφουν άτομα που το κατέχουν το άθλημα (beyond3d - arstechica - anandtech) το Switch δεν θα είναι και τόσο εύκολος αντίπαλος τεχνικά - κρατάω μικρό καλάθι γιατί η Nintendo μπορεί να ...Ninten-do.

 

Στο ζουμί από τα πιο σημαντικά που κράτησα: (θα βάλω και sources για να μην με πρήζουν μερικοί μερικοί - ονόματα δεν λέω)

Κάτω από το Link του source γράφω και ένα ρεζουμέ από αυτά που διάβασα στο σύνολο των σχολίων με italics.

 

1.- Πρώτη φορά η Nintendo παραδίδει τόσο πολύ έλεγχο σε άλλη εταιρεία - την NVidia εν προκειμένου - μάλιστα μετά που ανέβηκε το trailer η Nvidia απευθείας ανέβασε αυτό το οποίο αν μη τι άλλο είναι πρωτοφανές από πλευράς Nintendo

 

https://blogs.nvidia.com/blog/2016/10/20/nintendo-switch/

 

"Η Nvidia παίρνει μετά από καιρό design win σε κονσόλα για ένα κομμάτι της το οποίο κακά τα ψέματα δεν πούλησε πολύ - κάνει πάρα πολύ δελεαστική τιμή και αναλαμβάνει τόσα πολλά ​συμπεριλαμβανόμενης και της επιρροής της ​στους 3rd party publishers. Θέμα γοήτρου και hardware σχεδόν εξολοκλήρου δίκης της υλοποίησης." 

 

2.- To Switch είναι πάρα πολύ πιθανό να είναι τεχνολογίας Pascal (GTX 1080/1070/1060/​1050ti/nonTI)

Αμιγώς PC hardware site από τα παλαιότερα και εγκυρότερα ever.

 

http://www.anandtech.com/show/10777/nintendo-announces-switch-portable-gaming-console-powered-by-nvidia-tegra

 

"Επιβεβαιώνονται κάποια leaks για tegra-pascal (x2 όπως το φωνάζουν αν και δεν υπάρχει)"

 

​3.- Πιο δυνατή cpu και δύναμη σε gpu ακόμα και από το ps4 (το απλό) - 2 γενιές μπροστά - το όλο θέμα κολλάει στις μπαταρίες σαν handheld λόγω κατανάλωσης και κάπως λιγότερο σε θέμα bandwidth λόγω του πιθανού υποσυστήματος μνήμης σε handheld mode. Πιο δυνατό σε dock mode λόγω πιθανής ύπαρξης ενεργού ​συστήματος ψύξης στο dock κάτι που προδίδουν οι γρίλιες στο κάτω και πάνω μέρος του screen, ενεργοποιώντας ή/και περισσότερα clocks/cuda cores.

 

http://arstechnica.com/gaming/2016/10/what-we-now-know-about-the-nintendo-switch/

 

"Με τα πολλά μιλάνε επί της ουσίας για κάτι που ονομάζουν NINTENDO SHIELD (Από το NVidia shield) - Σε συνδιασμό με το (1.) ​εικάζουν ότι αν αφήσαν την NVidia loose (1) η τελευταία μπορεί να στρίμωξε μέχρι και 512 cores σε dock mode ​τουλάχιστον. Αν λάβετε υπ' όψη ότι η 1050ti έχει 768​, 3 φορές καλύτερο bandwidth χειρισμό (NVidia σειρά 1000 vs GCN1) και τις περίφημες συγκρίσεις του digital foundry για το πως μια ​750ti ​κοντράρει το ps4 καταλαβαίνετε τι υπονοείται( 1080P60fps ακατέβατα). Στα σχόλια θα βρείτε και τα σχετικά νούμερα και ακόμα πιο ενδιαφέρουσες εικασίες για το πως λίγη edram -  esram θα εκμηδένιζε τα προβλήματα bandwidth κάτι που παραδοσιακά χρησιμοποιεί η Nintendo στις κονσόλες της. Η οθόνη ​είναι multitouch."

 

--------------------------------------------------------------

Δεν θα σας ζαλίσω με νούμερα - εκεί είναι διαβάστε τα.

Δικιά μου εκτίμηση? Κάτι ελάχιστα πιο αδύναμο από Xbox one. Αν λάβετε υπ' όψη και τι σχετική διαφορά του τελευταίου με τα wii-u 3ds σε κάτι φορητό​ και το οποίο περιορίζεται από την στάσιμη τεχνολογία των μπαταριών βγάλτε τα συμπεράσματά σας αν σας κάνει ή όχι. Το psvita το εκθειάζατε για ψευτοαπόδοση ps3 σε φορητό - αυτό το θάβετε. Γούστα είναι αυτά ο καθένας παίρνει ότι του αρέσει.

 

To μηχανάκι πάντως είναι το καλύτερο handheld και σε dock mode θα δαγκώνει.

Από παιχνίδια θα έχει ΟΛΗ ​τη σειρά wiiu-3ds. Τώρα αν θα βγει η χρείαζεται call of duty κλπ...η Nintendo για αυτό έκανε αυτή την κίνηση σε αυτή την περίπτωση ένα μηχάνημα όλοι οι devs handheld και home σε ένα μηχάνημα.

Στην καλύτερη όλων περίπτωση το dock μπορεί να έχει και gpu μέσα (πολύ μεγάλο δεν είναι για ένα hdmi out και θύρες usb?). Στην χειρότερη θα boostarei clocks με active σύστημα ψύξης στο dock.

 

Φιλικά Steve_Sheep

 

(Edit : Επειδή δεν μπορώ να γράφω σεντόνια άλλο σε 2 threads ταυτόχρονα θα κάνω edit αυτό το Post από εδώ και πλέον)

Επεξ/σία από Steve_Sheep
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παιδια 5-7 ετων στο σπιτι, οχι gamers, με πολυ καλη εντυπωση απο Wii και wii U, που και τα δυο λειτουργουν ακομη, απο σπιτι παπου και στο δικο μας, για επενδυση της ταξεως των 1000 ευρω στο χρονο ζωης του συστηματος, θα το παρουμε με το που θα βγει.

Ιδιαιτερα εαν το ιντερνετικο παιχνιδι συνεχισει να ειναι φθηνοτερο των αλλων παροχων πλατφορμας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επεξηγηση...

μια κονσολα ζει περιπου 4 με 6 χρονια, και σε αυτο το διαστημα το διαδικτυο θα πρεπει να ανθισει και αλλο.

τα πιτσιρικια (κυριος λογος επενδυσης σε ηλεκτρονικα, μιας και με την σύζυγο/γκομενα/ρωσιδα/τραβεστι εμεις οι στυλοβατες της οικιακης οικονομιας θα επενδυουμε σε μπυρες, σεξ και μετοχες του ΣΥΡΙΖΑ Α.Ε.) θα εχουν γινει 13 κ 11 ετων, με μπλαμπλαμποουκ, με κινητα, με μετοχες, κλπ, κλπ, θα θελουν διαδικτυακη παιχνιδομηχανη. Το κοστος μιας συνδρομης PS / MS / συν ενα PASS / seasonpass για ενα skyrim age of conan fallout και οτι αλλο εχουν φτιαξει μεχρι τοτες θα ειναι το μειζων εξοδο, οχι η αγορα DVD / cartridge / digital download.

Εως τωρα η nintendo ειταν φτηνη για οικογενειες, ελπιζοντας λοιπων σε συνεχιση της τασεως η αγορα μας παει προς τα εκει. Εμεις ουτος η αλλως αγοραζουμε 1 παιχνιδι το μηνα το πολυ σε κοστος αρχης, και περιμενουμε μεταχειρισμενο η προσφορα για να χτυπησουμε τιτλο, ετσι με προσοχη εχουμε βιβλιοθηκη παιχνιδιων με 40 τιτλους ανα κονσολα (αυθεντικους) αλλα με κοστος καπου 1000 ευρω ανα κονσολα σε βαααααααθος χρονου (υπολογιζουμε ακομη και την σε λειτουργια PS2) μεσα σε 3 με 4 χρονια (μαζι με την αγορα συστηματος) δηλαδη καπου 300 ευρω το ετος. Εαν αρχισουμε να δινουμε συνδρομες 50 ευρω το μηνα για διαδικτυακο παιχνιδι, μαζι με φροντιστηρια, δραστηριοτητες των παιδιων κλπ...το χασαμε (στα 600 το ετος αγοραζουμε νεο συστημα).

Και ναι, δεν στηρίζουμε στα αληθεια μια εταιρια εμεις (οχι φαν), αλλα την οικογενειακη μας ζωη. Για αυτο μας συμφερει, προς το παρον, η νιντεντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...