Προς το περιεχόμενο

Προγραμματισμός για αρχάριους


JustTellMe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας , θα ήθελα να ρωτήσω τι χρειάζεται κανείς προκειμένου να γίνει ένας πολύ καλός προγραμματιστής και βέβαια δεν εννοώ μόνον τις ατελείωτες ώρες προσωπικής αφοσίωσης και "σκληρής" μελέτης αλλά και τις βάσεις που χρειάζεται να δομήσει κανείς ώστε να μπορέσει να συνεχίσει το ταξίδι του στον μαγικό - και μέχρις στιγμής αμυδρά εμφανή για εμένα - κόσμο του προγραμματισμού.Συνοψίζοντας λοιπόν από που ξεκινάει κανείς ? Όσον αφορά τις γνώσεις μου για τον προγραμματισμό γνωρίζω μερικά πραγματάκια από το βιβλίο της Γ' Λυκείου όπως τις απλούστερες εντολές  τα οποία τα έμαθα από το σχολείο και ελάχιστα πραγματάκια από τους πίνακες.Συμπληρωματικά η κατεύθυνση που ακολούθησα συμπεριλάμβανε το Α.Ε.Π.Π αλλά δεν αποτελούσε εξεταστέο μάθημα -για εμένα προσωπικά - στις πανελλαδικές εξετάσεις .Εν τούτοις μου άρεσε η φιλοσοφία του μαθήματος και για τον λόγο αυτό απευθύνομαι σε εσάς . Κάθε άποψη είναι σεβαστή ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσες το λύκειο? Αν ναι από ότι κατάλαβα δεν διάλεξες κάποια σχολή πληροφορικής. Να φανταστώ θες να ασχοληθείς σαν χομπυ?

 

Αν και εδώ η απάντηση είναι ναι δεν υπάρχει λόγος να "παιδευεσαι" με στριφνες γλώσσες όπως c πχ. Η καλύτερη επιλογή είναι να πας σε κάτι σαν την python. Ξεκίνησε το course του code academy ώστε να μάθεις δύο τρία πράγματα και μετά να πιάσεις κάποιο ποιο "σοβαρο" course!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είσαι εντελώς αρχάριος δεν θα σου πρότεινα να ασχολειθείς με Python όπως είπε ο φίλος αλλά με Scratch, https://scratch.mit.edu .

 

Θα σε βοηθήσει αρκετά να μπεις στο κόσμο του προγραμματισμού και είναι αρκετά εύκολη στην κατανοησή της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις συμβουλές σας και το εκτιμώ πραγματικά. Όσον αφορά το λύκειο πράγματι τελείωσα φέτος και για να σας πω την αλήθεια ο προγραμματισμός αυτά τα λίγα που έμαθα με τη βοήθεια του σχολείου και με την μελέτη,  μου τράβηξαν το ενδιαφέρον και σπάνια ξεκινώ κάτι και το αφήνω , έτσι λοιπόν θα έλεγα πως η ενασχόλησή μου με το κομμάτι αυτό θα ήθελα να είναι κάτι περισσότερο από ένα χομπυ . Σας ευχαριστώ και πάλι.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ κάποιο άλλο/α site σχετικά με την python που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν ώστε να αρχίσω να μαθαίνω σιγά-σιγά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

codeacademy νομιζω εχει παλιοτερη εκδοση python. Καλυτερα ξεκινα με την 3.5

 

Προτείνω και αυτό αλλά ξεκινά σε λίγες μέρες https://www.edx.org/course/introduction-computer-science-mitx-6-00-1x-8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

codeacademy νομιζω εχει παλιοτερη εκδοση python. Καλυτερα ξεκινα με την 3.5

 

Προτείνω και αυτό αλλά ξεκινά σε λίγες μέρες https://www.edx.org/course/introduction-computer-science-mitx-6-00-1x-8

Προτείνω με χίλια αυτό το course. Είναι εξαιρετικό και θα σου μάθει πολύ χρήσιμα προγραμματιστικά concepts πέρα  από το να σε μάθει απλά python. Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμενα

 

Ενδιαφέρομαι και εγω να μάθω προγραμματισμό ..συγκεκριμένα δουλεύω SAP-FI και σκέφτομαι να μαθό κάποια γλωσσά ώστε αργότερα να ξεκινήσω με ABAP

τι θα μου προτείνατε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JustTellMe

 

Καταρχήν πρεπει να βελτιώσεις σημαντικά τα αγγλικά σου.

 

Ξεκίνα με τα βασικά που ισχύουν σε όλες τις γλώσσες προγραμματισμού.. πχ τί είναι μεταβλητή, εντολή, συνάρτηση, συνθήκες ελέγχου.. και μην προχωράς παρακάτω άν δέν είσαι σίγουρος ότι τα έχεις κατανοήσει πλήρως..

Εγώ ξεκίνησα με Pascal και C γιατί έτυχε να ασχοληθώ πρώτη φορά στο πανεπιστήμιο αλλά η Scratch που σου προτείνανε είναι καταλληλότερη..

H JavaScript επίσης θα πρέπει να σε ενδιαφέρει άν και αυτή έχει εξελιχθεί πάρα πολύ.. μπορείς όμως να παίξεις με HTML/CSS απο έτοιμα παραδείγματα και να δείς άμα γουστάρεις τα γουεμπικά.. απλά μήν κολήσεις σε τίποτε DOM ακόμα και ότι σου φαίνεται ακαταλαβίστικο άστο για αργότερα.. 

 

Προσπάθησε να καταλάβεις σε γενικές γραμμές τί είναι ηλεκτρονικός υπολογιστής, μνήμη, compiler, interpreter, linker κτλ. και διάβασε τα βασικά στους αλγόριθμους.. 

 

Τις σπάνιες φορές που θα βαριέσαι το διάβασμα βλέπε σχετικα βιντεάκια απο youtube ή εκπαιδευτικά (πχ Lynda training: Fundamentals of programming)..

 

Από βάσεις μπορείς να ασχοληθείς με Access και να μάθεις κάποιες βασικές εντολές SQL..

 

Από λειτουργικά μπορείς να ασχοληθείς με τα βασικά σε Windows και να μάθεις και wsh..

 

Αν τα κάνεις αυτά και σου αρέσουν ή βλέπεις ότι μπορείς να ανταποκριθείς διανοητικώς τότε προσπάθησε να μπείς σε μιά σχολή πληροφορικής και ετοιμάσου να λιώσεις στο διάβασμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...