Προς το περιεχόμενο

Linux laptop ή desktop UPDATE


Nano Materials

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας φιλοι μου,
 

Οπως λεει και ο τιτλος, ειμαι στο αιωνιο δίλημμα, desktop ή laptop.
Σπουδαζω στην επιστημη υλικων και θελω ενα καινούργιο συστημα, για να μαθω τα linux και μάλλον θα παίξω με ubuntu σαν πρωταρης.

Ερωτηση: Τα λαπτοπ ειναι οντως χρησιμα για τη σχολη ή απλα κάποιες φορες θα ηταν καλο να ειχα ενα μαζι μου σε φαση για τη διπλωματικη/πτυχιακη ας πουμε ή για πληροφορική?
Δεν μιλαω να παιρνω σημειωσεις απο τα μαθηματα απλα για εργασιες κυριως το θελω.

Απο την αλλη τα desktop παιζουν και πιο φτηνα και πιο ισχυρα ειναι και πιστευω θα αντεξουν μερικα χρονια παραπανω.

Να παω με καποιο καλο σχετικα laptop μονο με linux ή να παω με τα ιδια λεφτα για ενα πιο δυνατο σταθερο για dual boot? 

 

 

 

Για αγορά desktop:

 

Σχολια: Σκεφτομαι CPU: AMD FX  για χρηματικους λογους και για τους 8 Cores.
                             Δισκο: SSD

 

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε: 600-700

 

ii) Χρήση του υπολογιστή: Μουσικη επεξεργασια, επεξεργασια επιστημονικων δεδομενων και για καμια ταινια.

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν: Μουσικα προγράμματα, Gimp, OriginLab, Mathematica/Matlab, και διαφορα άλλα για επεξεργασια επιστημονικων δεδομενων.

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη: Οχι
Αν όχι ποια οθόνη έχουμε: Θα υπαρξει update.
Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης: Ισως

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι: οχι

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα: Δεν υπαρχει θεμα
Περιοχη: Πάτρα

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο: Δεν υπαρχει θεμα

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα: Να μην συμπεριλφθει στην τιμη Dual Boot Windows(7/10)/Linux (Ubuntu/Προτεινετε καποιο αλλο για εκμαθηση Linux.)

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware: Ισως
Υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών: Οχι

 

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής): Οχι

 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών): Οχι

 

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα: Optical Drive και δευτερο Hdd.

 

Για  υπολογιστή Laptop:

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε: 600-700

 

ii) Χρήση του υπολογιστή:  επεξεργασια επιστημονικων δεδομενων και για καμια ταινια.

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν: Gimp, OriginLab ( μεσω W.I.N.E), Mathematica/Matlab, και διαφορα άλλα για επεξεργασια επιστημονικων δεδομενων.

 

iv) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα:Ας μην βγαινει εργοστασιακα ετσι Linux (Ubuntu/Προτεινετε καποιο αλλο για εκμαθηση Linux.)

 

v) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware: Ισως (RAM, SSD αν δεν εχει απο την αρχη)
 

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων!

Επεξ/σία από Nano Materials
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα απ όλα γράψε το budget γιατί λαπτοπ περνεις και με 200 γιούρια χωρίς λογισμικό. Αν και το καλύτερο είναι να συμπληρώσεις η φόρμα.

Διόρθωσε το μέγεθος των γραμμάτων φίλε μου. Δεν χρειάζεται να μας βγαίνουν τα μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωσε το μέγεθος των γραμμάτων φίλε μου. Δεν χρειάζεται να μας βγαίνουν τα μάτια.

έχεις δίκιο σρυ είμουνα από το κινήτο και δεν καταλαβα πόσο μικρά είναι.

Τώρα ως αναφορά στο πισι σε αυτά τα λεφτά καλητερα πιστευω να πας σε σταθερό αφού  έτσι κι αλλιως δεν είναι τόσο απαραίτητο στην σχολή κατ εμε.  τωρα για την σύνθεση ας σε βοηθήσει καποιος αλλος που να τα ξέρει καλήτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τον συνάδελφο! Γιάννενα να φανταστώ?

 

 

Κοίτα να δεις πρέπει να ξεκαθαρίσει αρχικά τις ανάγκες σου! Φορητότητα η επιδόσεις?

 

Και για να στο κάνω πιο εύκολο!

 

Που θα γίνονται αυτές οι εργασίες? Θα τις κάνεις μόνος η σε ομάδα? Αν είσαι σε ομάδα μήπως θα πρέπει να περνεις το λάπτοπ στη σχολή η στο εκάστοτε σπίτι που θα δουλεύετε όλοι μαζί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφε WalkerSW, Πατρα ειμαι.

 

Λοιπον οι εργασίες γίνονται ατομικα κυριως. Ενα εργαστήριο ακομα θα γινονται ομαδικα αλλα μπορουμε να τις κανουμε στο υπολογιστικό της σχολής.

 

Η φορητότητα ειναι προτέρημα μαλλον στην διπλωματικη στο τεταρτο έτος. Απο οτι ξερω απο τους μεγαλυτερους δηλαδή.

 

Επισης θελω να μαθω linux και του χρόνου στην πληροφορικη εχει ενα μικρο μερος με linux και θα μπορουσα να περνω το λαπτοπ μαζι μου. Επισης για αρχαριο linux διχως internet δεν γινεται και εκει που θα ειναι ο σταθερος δεν πιανω ίντερνετ, ουτε απο τριγύρω ουτε το οικιακό. Αλλο ενα συν για τη φορητότητα.

 

Οι επιδοσεις απο την αλλη ειναι σημαντικες.

 

Ακομα δεν εχω αποφασίσει οριστηκα αν και τεινω στο λαπτοπ.

 

Συγκεκριμένα σε αυτo:

Dell inspiron 5559

Cpu i7 6500U

Ram 8GB

Gpu AMD Radeon R5 335 2GB

Os ubuntu 14.04 LTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...