Προς το περιεχόμενο

Linux laptop ή desktop για το παν/μιο?


Nano Materials

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φιλοι μου,

 

Οπως λεει και ο τιτλος, ειμαι στο αιωνιο δίλημμα, desktop ή laptop.

Σπουδαζω στην επιστημη υλικων και θελω ενα καινούργιο συστημα, για να μαθω τα linux και μάλλον θα παίξω με ubuntu σαν πρωταρης.

 

Ερωτηση: Τα λαπτοπ ειναι οντως χρησιμα για τη σχολη ή απλα κάποιες φορες θα ηταν καλο να ειχα ενα μαζι μου σε φαση για τη διπλωματικη/πτυχιακη ας πουμε ή για πληροφορική?

Δεν μιλαω να παιρνω σημειωσεις απο τα μαθηματα απλα για εργασιες κυριως το θελω.

 

Απο την αλλη τα desktop παιζουν και πιο φτηνα και πιο ισχυρα ειναι και πιστευω θα αντεξουν μερικα χρονια παραπανω.

 

Να παω με καποιο καλο σχετικα laptop ή να παω με τα ιδια λεφτα για ενα πιο δυνατο σταθερο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συγνωμη αν ποσταρα σε λαθος section.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσταρε το στα νέα συστήματα -Αναβαθμίσεις, είναι ανάλογα τι σε βολεύει πχ εγώ για τις εργασίες θέλω σταθερό να έχω 2 οθόνες πληκτρολόγιο ποντίκι, άλλον μπορεί να τον βολεύει ένα λαπτοπ πρέπει να φανταστείς τι θα βολευει περισότερο τον εαυτό σου. Γενικά σε μένα μία ή δύο φορές στα 4 χρόνια χρειάστηκα να έχω laptop για την παρουσίαση εργασίας όπου δανείστηκα ένα από κάποιον φίλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον πρωτοετης φοιτητης εδω βεβαια αλλης σχολης (ΟΔΕ),

Το λαπτοπ αν και το αγορασα 3+ χρονια πριν μπω στην σχολη δεν εχει χρειαστει ακομα να το μετακινησω για υποχρεωση σχολης,το εχω συνδεμενο μονιμα με hdmi στην 32αρα tv και ειμαι κομπλε.Το μετακινω μονο οταν φευγω για το μερος μου.

Αν σπουδαζεις στο μερος σου παιρνεις σταθερο και με ελαχιστα € κατι φθηνο αν χρειαστει αν και δεν ξερω τη σχολη σου, 

αλλιως ενα καλο λαπτοπ ειναι μονοδρομος αν δες θες να  αφηνεις το pc στο φοιτητικο σου σπιτι οταν φευγεις καλοκαιρι,πασχα,χριστουγεννα. ή ειναι αδυνατο να μετακινεις ολοκληρο πυργο για προφανεις λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φροντησε να ΜΗΝ παρεις καποιο με υβριδικα γραφικα, δηλαδη μια intel για τα ευκολα συν μια ati/nvidia για τα ζορια, μιας και η υποστηριξη τους στο λινουξ ειναι ανυπαρκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φροντησε να ΜΗΝ παρεις καποιο με υβριδικα γραφικα, δηλαδη μια intel για τα ευκολα συν μια ati/nvidia για τα ζορια, μιας και η υποστηριξη τους στο λινουξ ειναι ανυπαρκτη.

Αλήθεια, υπάρχουν laptop μόνο με εξωτερική κάρτα, χωρίς να είναι υβριδικά; (ιδιαίτερα NVidia, γιατί η AMD στο Linux γενικότερα είναι άστα να πάνε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσα εχουν amd cpu εχουν και ati gpu, και αυτο ειναι οτι πιο κοντινο στο discrete gpu υπαρχει. Οσα εχουν nvidia gpu, εχουν και intel για cpu, οποτε λουζεσαι αναγκαστικα το optimus. Υπαρχουν βεβαια και αλλα με intel cpu και ati gpu αλλα ειναι λιγα.

 

Αν δεν το εχω αναφερει παλιοτερα εδω, ξερω χρηστη με intel cpu και ati gpu ο οποιος εβαλε λινουξ (ubuntu 14.04), αγνοωντας τη συμβουλη μου, και fglrx και δουλευουν ολα κανονικοτατα, και η εναλλαγη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βρει ενα linux laptop Dell: http://www.msystems.gr/index.php?category=1138&product=20952
Eχει intel CPU και ΑΜD Radeon GPU και ερχεται απο το εργοστάσιο με linux. Αξιζει?
Ή στα ιδια λεφτα ενα Desktop με AMD FX 8370 CPU (λογω budget και 8 πυρηνες) dual boot win/linux?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...