Προς το περιεχόμενο

Αγοράζει κανένας πλεον...desktop pc?


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εννοω ως ιδιωτης, οχι για εταιριες.
Εγω τελευταια φορα που ειχα desktop pc, ηταν το 2000...
Εκτοτε, laptops, αλλα και netbooks, tablets, κινητά κλπ
Κατα βαση καλα laptops.

Αλλα εχω αυτη την απορια.
Φανταζομαι μονο ατομα που θελουν απολυτο gaming θα παιρνουν ακομη desktop pc.
Αλλα περιμενω να ακουσω τις αποψεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το desktop ειναι αναντικαταστατο...!!      τα λαπτοπ ειναι υποκαταστατο (του desktop φυσικα)...!!!

 

δεν συγκρινονται.   εχουν τα + και τα - ..!  

 

το λαπτοπ ειναι για να το κουβαλας μαζι σου, αντι του desktop..!  αλλα δεν εχει ουτε την ισχυ, ουτε την ψυξη, ουτε την δυνατοτητα μεταβολης-αναβαθμισης του σταθερου..!  και ειναι και πιο ακριβο φυσικα...!!!

 

και οχι..... δεν παιρνουν μονο οι Gamers σταθερο, αλλα και επαγγελματιες που ασχολουνται με γραφιστικα, βιντεο, προγραμματα σαν το AutoCAD, και αλλες βαριες εφαρμογες, που ακομα και το δυνατοτερο λαπτοπ, θα γονατισει για να βγαλει τη μιση δουλεια ενος σταθερου...!!!!

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψη μου, αν δεν έχεις ανάγκη την φορητότητα(ακόμα και μες στο σπίτι φορητότητα, πχ να θες να αράζεις στον καναπέ με υπολογιστή), δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε λαπτοπ. Η τουλάχιστον δεν μπορώ εγώ να σκεφτώ κάποιον :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως, δεν τα ξερετε ολα!

 

Πληθος γνωστων μου, αγοραζουν πλεον laptops για το σπιτι, αντικαθιστωντας παλια desktops,

οχι λογω 'μεταφορας', γιατι δεν προκειται να το βγαλουν απο το σπιτι,

αλλα λογω ελλειψης χωρου.

 

Μου λεγε γνωστος, 'ειχα δωματιο, γραφειο, πανω ο υπολογιστης, τωρα φτιαχνω το δωματιο για το μωρο, δεν θα εχω πια ξεχωριστο δωματιο για home office, οποτε δεν βολευει το desktop, θα αγορασω ενα laptop, και θα καθομαι μια στην τραπεζαρια, μια στο καθιστικο, οπου βρω τελωσπαντων'.

 

Δεν τα ξερετε ολα...

εχει περισσοτερα ατου απο οσα νομιζετε η επιλογη ενος καλου φορητου...

Αφηστε που ατομα με χαμηλες απαιτησεις, βολευονται και με ταμπλετακια-κινητα, οποτε ενας ακομη λογος λιγοτερος για desktop pc.

Εδω λεω σε καποιους για laptop, και γυρνανε και μου λενε 'τα κανω ολα με το ipad'!

Δεν συμφωνω προσωπικα εγω, καθως ο υπολογιστης δινει full δυνατοτητες, αλλα ομως αυτο μου λενε!

Εχει ερθει μεγαλη 'υποκατασταση' των desktop pc.

Καποιοι αποφευγουν ακομη και τα laptops.

 

Γι'αυτο λεω για desktop pc, λες και ειναι η εποχη των δεινοσαυρων.

Καλα και δυνατα, αλλα για εντελως συγκεκριμενες χρησεις, και σιγουρα αδιαφορα για τον μεσο ιδιωτη...

 

Εγω παντως που ειμαι και heavy duty user, με δυνατα laptops τα τελευταια 15 χρονια ημουν καλυμμενος μια χαρα...

απο εκει και περα, ειναι και θεμα υποκειμενικης εκτιμησης βεβαια...

 

 


2qxyutf.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μου λεγε γνωστος, 'ειχα δωματιο, γραφειο, πανω ο υπολογιστης, τωρα φτιαχνω το δωματιο για το μωρο, δεν θα εχω πια ξεχωριστο δωματιο για home office, οποτε δεν βολευει το desktop, θα αγορασω ενα laptop, και θα καθομαι μια στην τραπεζαρια, μια στο καθιστικο, οπου βρω τελωσπαντων'.

 

Δεν τα ξερετε ολα...

εχει περισσοτερα ατου απο οσα νομιζετε η επιλογη ενος καλου φορητου...

 

Άρα στα λόγια μας έρχεσαι. Φορητότητα.

Πες κανένα άλλο παράδειγμα που το λαπτοπ είναι καλύτερο από ένα desktop.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το θεμα χώρου/φορητότας μπορώ να καταλάβω ως επιλογή για laptop. Αλλιως είναι μονόδρομος για μένα το desktop. Ειμαι προγραμματιστής και δεν εχει καμία σχέση το να κάθεσαι στο γραφείο σου , με τις οθονάρες σου και να γραφεις, με το να "ζοριζεσαι" με το laptop. Για μένα το λαπτοπ ειναι λύση ανάγκης, μετακινούμε συχνά , κανω ταξιδια κλπ κλπ. Desktop all the way !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα δεν μας ειπες τι δουλεια κανει ο φιλος σου...

Αν η δουλεια απαιτει να εχεις 2-3 παραθυρα ανοιχτα συγχρονως αντε να βολευτεις με τις 15.6αρες ή 17αρες οθονες των laptops...εκτος και αν ο υπολογιστης δεν αποτελει εργαλειο δουλειας αλλα μονο διασκεδασης....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα δεν μας ειπες τι δουλεια κανει ο φιλος σου...

Αν η δουλεια απαιτει να εχεις 2-3 παραθυρα ανοιχτα συγχρονως αντε να βολευτεις με τις 15.6αρες ή 17αρες οθονες των laptops...εκτος και αν ο υπολογιστης δεν αποτελει εργαλειο δουλειας αλλα μονο διασκεδασης....

 

Καλα, παντα μπορει να παιξει και ενα docking station αν καποιος εχει τοσο μεγαλη αναγκη οθοναρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως, δεν τα ξερετε ολα!

 

Πληθος γνωστων μου, αγοραζουν πλεον laptops για το σπιτι, αντικαθιστωντας παλια desktops,

Ακριβώς,αντικαθιστουν τα παλιά.

Κανένας που έδωσε χρήματα πρόσφατα για καλό σταθερό δεν θα τον αλλάξει για ενα λάπτοπ του 500αρικου.

 

Φυσικά ο καθένας έχει και διαφορετικες ανάγκες.

 

 

 

Αν είναι να δώσω 1000€ για φορητό που οι επιδόσεις του είναι αντίστοιχες σε σταθερό των 700€ η μονάδα,δεν έχει νοημα να γλυτώσεις τον χώρο για να πάρεις υπο-πολλαπλάσιες επιδόσεις για το ίδιο προϊόν.

 

1 φορά έκανα το τραγικό λάθος να πάρω λάπτοπ λόγω χώρου και γραφείου.

Πλέον δεν με καλύπτει η συνδεσιμότητα(δεν φτάνουν οι usb)

φασαρία του ανεμιστήρα

δεν μπορείς να βάλεις παραπάνω δίσκους,το πολύ 2 και αυτοι 2.5αρηδες για 3.5αρηδες θες dock. δεν συνεχίζω.

 

Δεν βλέπω τον λόγο λοιπόν να δώσω 700€ για ενα καλό λάπτοπ όπως λές,για να έχω i5-U επεξεργαστή και επιδόσεις του 2008 στο συστημα ενω με τα ιδια φτιάχνω σταθερό με mini itx μητρική,κουτί λιγο μεγαλύτερο απο κουτί παπουτσιών.

και μου μένουν και χρήματα για οθονάρα ώστε να μην βγάζω τα μάτια μου στο λάπτοπ.

 

 

προσθήκη

 

ας μη αναφερθώ στην τραγική υποστήριξη απο drivers στα λάπτοπ.

βγάζουν 2-3 για καποιο χρονικό διάστημα και αυτό ηταν,το λαπτοπ για αυτους πέθανε.

Θες να αλλάξεις λειτουργικό και ψάχνεις για drivers,αν δεν έχει ο κατασκευαστής τον ήπιες,δεν θα δουλευουν τα μισά πράγματα.

και οχι δεν είναι λύση να περάσουν τα windows μόνα τους,παλι υπάρχουν προβλήματα.

επίσης,υπάρχουν αχλημίες στις πλακέτες και δουλεουν οι συσκευές με custom drivers μόνο απ το εργοστάσιο,δεν μπορείς να περάσεις του κατασκευαστή(πχ gpu drivers)και να παιξει γιατι μετά στα λαπτοπ δεν θα παιζει η ξεχωριστή κάρτα γραφικών η το ανάποδο.

 

και στους σταθερούς υπάρχουν τέτοια θέματα αλλα οχι σε συστήματα που βγηκαν το 2011 αλλα το 2008 και πριν.

Θεωρώ προσωπικά αδιανόητο σε λάπτοπ 4ετιας με 5ετια να μην υπάρχει συμβατός GPU DRIVER για w8.1 H w10.Αναφέρομαι για το λάπτοπ της υπογραφής.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ πάντως τα ξέρω όλα. Αλλά επειδή κάνεις μούτρα δεν θα σου απαντήσω να μείνεις με την απορία :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαπτοπ αγοραζουν οι γκομενες,κατι πιιτσιρικαδες ασχετοι νεοπλουτοι βοσκοι και τσοπαναραιοι και οι ασχετοι. :devil: Ειναι χασιμο χρηματων και τα κοροιδα ξοδευουν πολλα χρηματα για τετραγωνες μπακατελες που ενα pc desktop του 500αρικου τις ξεπερνα.

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαπτοπ αγοραζουν οι γκομενες,κατι πιιτσιρικαδες ασχετοι νεοπλουτοι βοσκοι και τσοπαναραιοι και οι ασχετοι. :devil:

 

DESKTOP MASTER RACE

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Λαπτοπ αγοραζουν οι γκομενες,κατι πιιτσιρικαδες ασχετοι νεοπλουτοι βοσκοι και τσοπαναραιοι και οι ασχετοι. :devil: Ειναι χασιμο χρηματων και τα κοροιδα ξοδευουν πολλα χρηματα για τετραγωνες μπακατελες που ενα pc desktop του 500αρικου τις ξεπερνα.

 

Και οι οπαδοί του Παναθηναϊκού. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...