Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις σχετικές με Case Modding.


Νυσταγμένος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άκυρο αλλά ξέρει κανείς γιατί οι περισσότερες εταιρίες δεν έχουν εικόνες με το πάνω μέρος της κάρτας.?

Εγώ δεν πέρω ποτέ κάρτα χωρίς backplate και έχω βαρεθεί να στέλνω μήνυμα στη κάθε εταιρία να ρωτάω ή ψάχνω review google.

Σου έχουν εκεί μόνο να βλέπεις τα φανάκια λές και αυτή τη πλευρά βλέπεις όταν την βάζεις πάνω στο κουτί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Άκυρο αλλά ξέρει κανείς γιατί οι περισσότερες εταιρίες δεν έχουν εικόνες με το πάνω μέρος της κάρτας.?

Εγώ δεν πέρω ποτέ κάρτα χωρίς backplate και έχω βαρεθεί να στέλνω μήνυμα στη κάθε εταιρία να ρωτάω ή ψάχνω review google.

Σου έχουν εκεί μόνο να βλέπεις τα φανάκια λές και αυτή τη πλευρά βλέπεις όταν την βάζεις πάνω στο κουτί.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μιας και η αναζήτηση δεν μου έβγαλε κάτι, νομίζω ότι είναι το κατάλληλο μέρος για να ρωτήσω.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποια AIO και να την moddάρω απλά δεν είμαι σίγουρος για το λειτουργικό αποτέλεσμα (στο μυαλό μου έχω την Captain 360 ή την Raijintek Triton 360). 

Στην ουσία θέλω να πάρω μια απο αυτές, να αφαιρέσω τις σωληνώσεις και να χρησιμοποιήσω ακρυλικές σωληνώσεις για να δώσω έτσι μια πιο custom εικόνα στο σύστημα, χωρίς να δαπανήσω 300-500 ευρώ που θα σπαταλούσα κανονικά. Αναρωτιέμαι επίσης αν έχει κάποιο όριο η αντλία, απο άποψη μεγέθους του κυκλώματος, μιας και σκέφτομαι στο ίδιο loop να προσθέσω και την Gpu μου.

 

Ειδικά η Raijintek λόγω των fittings που έχει, νομίζω ότι θα κάνει την διαδικασία πιο εύκολη.

 

Να σημειώσω ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με υδρόψυξη, παρα μόνο κάποιες αμέτρητες ώρες "μελέτης" online οδηγών, οπότε ξέρω τα βασικά σε θεωρητικό επίπεδο. Παρόλα αυτά επειδή έχω το μικρόβιο που με τραβάει στο να moddaρω κάτι στο case μου, θα ήθελα να δοκιμάσω. Η ιδέα όμως της προσθήκης απλά μιας AIO (όσο εντυπωσιακή και να είναι αυτή) δεν με ενθουσιάζει.

 

Ιδέες, σχόλια και προτάσεις είναι όλα ευπρόσδεκτα. Σε περίπτωση που δω ότι μπορεί να υλοποιηθεί, θα ανοίξω νέο θέμα και θα προσπαθήσω να παρουσιάσω το project σε κάποιο βίντεο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω καμμία απο τις δύο να έχει δύναμη να ψύξει επαρκώς gpu/cpu.(λόγω αντλίας και ίσως και ψυγείο αν και δεν έχω ψάξει τι σόι ψυγείο φοράνε)

Όσοφν αφορά τώρα τις 2 που σκέφτεσαι.Στην captain θα είναι πολύ δυσκολότερο γιατί δεν έχει conectors / fittings.Είναι κολημένος ο σωλήνας πάνω.Δεν ξέρω καν τι μόντα πρέπει να κάνεις για να κολλήσει ο ακρυλικός σωλήνας εκεί πέρα.Οπότε για καλό όλων ας πούμε πάς στην Raijintech που έχει.Θα πρέπει να πάρεις άλλα connectors και compression fittings γιατί ο ακρυλικός δεν βγαίνει σε ίδιο πάχος με την κανονική σωλήνα οπότε χρειάζεσαι τα ανάλογα ρακόρ κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω καμμία απο τις δύο να έχει δύναμη να ψύξει επαρκώς gpu/cpu.(λόγω αντλίας και ίσως και ψυγείο αν και δεν έχω ψάξει τι σόι ψυγείο φοράνε)

Όσοφν αφορά τώρα τις 2 που σκέφτεσαι.Στην captain θα είναι πολύ δυσκολότερο γιατί δεν έχει conectors / fittings.Είναι κολημένος ο σωλήνας πάνω.Δεν ξέρω καν τι μόντα πρέπει να κάνεις για να κολλήσει ο ακρυλικός σωλήνας εκεί πέρα.Οπότε για καλό όλων ας πούμε πάς στην Raijintech που έχει.Θα πρέπει να πάρεις άλλα connectors και compression fittings γιατί ο ακρυλικός δεν βγαίνει σε ίδιο πάχος με την κανονική σωλήνα οπότε χρειάζεσαι τα ανάλογα ρακόρ κλπ.

 

Ότι έχει να κάνει με θέμα σωληνώσεων και fittings θα τα ψάξω πριν ξεκινήσω (νομίζω ότι ξέρω με τι πάω να μπλέξω :) ). Απλά κάνω μια αναζήτηση αν μπορεί κάποιο AIO kit να χρησιμοποιηθεί για τέτοιο mod. Πάντως ακόμη και σε ψυγειάκια όπως της 360, υπάρχει τρόπος να περάσεις σωληνώσεις απο όσα έχω δεί στο youtube.

 

Είδα ότι η CoolerMaster Glacer 240 έχει καλή αντλία αλλα δεν γνωρίζω αν ισχύει, ενω επίσης δεν ξέρω αν ακόμη κυκλοφορεί. Ίσως πρέπει να κάνω μια αναζήτηση να δώ τι ακριβώς παίζει με τις αντλίες. Αν κάποιος έχει καλύτερη εικόνα απο εμένα και μπορεί να με γλυτώσει απο το ψάξιμο, ας ρίξει μια ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόπος να περάσεις απλή σωλήνα ναι.Ακρυλικό δεν έχω δει ποτέ μου σε cooler χωρίς αποσπόμενα connectors/fittings και απότι βλέπω και το cooler master έχει ένα περίεργο σύστημα με σφηγκτήρες να κρατάει το σωλήνα.Χλωμό να κουμπώσει ακρυλικό εκεί πάνω χωρίς διαρροές.

Εγώ θα σου έλεγα διάλεξε μια με αποσπόμενα connectors/fittings και απο κει και πέρα δούλεψε στο τι πάχος σωλήνα θα βάλεις.Ακρυλικό πάντως θέλει δουλειά.

Θα έλεγα επίσης μικρή διαδρομή στους σωλήνες αν είναι να πάς με αντλία απο οποιαδήποτε έτοιμη ψύξη.cpu/gpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά δεν νομίζω να ασχοληθώ καθόλου με gpu, απλά σαν σκέψη το ανέφερα. Η Raijintek δείχνει μια καλή περίπτωση για ξεκίνημα μόνο με Cpu, ίσως και motherboard για το αρχικό loop. Κοιτάζω ταυτόχρονα μήπως και κάποια άλλη AIO βολέυει μιας και η Raijintek δείχνει να έχει πολλές αρνητικές κριτικές από customer feedback.

 

Αντικειμενικός σκοπός είναι να βγεί κάτι οικονομικό, λειτουργικό (έως ένα βαθμό) και όμορφο.

 

Καμμιά ιδέα για το που να κοιτάξω για σωλήνες/fittings κλπ σε καλές τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τσεκάρω και γω αύριο που θα γυρήσω σπίτι να δώ μήπως βρώ κάτι καλό.Ναι η raijintek είναι ακόμα στα πρώτα βήματα και δεν είναι και πολύ αξιόπιστη ακόμα.

Oσο για μαγαζιά τσέκαρε eshop(που όσο και αν δεν μου αρέσει σαν μαγαζί έχει ποικιλία που Ελλάδα δεν υπάρχει) επίσης δές και Eworld.http://www.eworld.com.gr/front/index

 

Δεν κτάλαβα καλά θα περάσεις νερό και στην μητρική.? Ψιλοταλεπωρία.Ποια μητρική έχεις επί της ευκαιρίας.?

Άκυρο τώρα είδα spoilers.Oκ μεγάλυ ταλεπωρία και άλλες μόντες :P :P σκέψου το καλά δικέ μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κτάλαβα καλά θα περάσεις νερό και στην μητρική.? Ψιλοταλεπωρία.Ποια μητρική έχεις επί της ευκαιρίας.?

Άκυρο τώρα είδα spoilers.Oκ μεγάλυ ταλεπωρία και άλλες μόντες :P :P σκέψου το καλά δικέ μου

 

Όπως καταλαβαίνεις...σε δουλειά να βρισκόμαστε. :) Η Gpu δουλεύει υπερβολικά χαμηλά σε ότι έχω κάνει ώς σήμερα (σε συνδυασμό με το airflow του case μου) οπότε σκέφτομαι πως αν μου βγεί το όλο project, να προσπαθήσω να ανεβάσω τον 8350 μου, που μέχρι τώρα με περιορίζει στα 4.5 λόγω θερμοκρασιών. Ένα blockάκι στην mobo τι ψυχή έχει βρε αδερφέ; :)

 

 

Θα τσεκάρω και γω αύριο που θα γυρήσω σπίτι να δώ μήπως βρώ κάτι καλό.Ναι η raijintek είναι ακόμα στα πρώτα βήματα και δεν είναι και πολύ αξιόπιστη ακόμα.

Oσο για μαγαζιά τσέκαρε eshop(που όσο και αν δεν μου αρέσει σαν μαγαζί έχει ποικιλία που Ελλάδα δεν υπάρχει) επίσης δές και Eworld.http://www.eworld.com.gr/front/index

 

 
Το E-World το έχω και κοντά μου, έχω γνωρίσει και το παιδί που το έχει απλά είπα να μην το αναφέρω πιο πάνω για να μην θεωρηθεί διαφήμιση. Οπότε σίγουρα θα το προτιμήσω σε σχέση με το e-shop.
Κοιτάζω πολύ καλά σχόλια για την Alphacool Eisbaer 240 η οποία έχει ήδη περασμένο fitting για να κάνεις expansion στο κύκλωμα, απλά ψάχνω να δω αν μπορούν να αφαιρεθούν τα fittings στο ψυγείο και την αντλία για να μπουν ακρυλικά.
 
Edit:
Κάτι μου λέει ότι μου κάνει-->
 
Edit2:
Αλλού βλέπω Eisbaer και αλλού Eisberg. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο προϊον.
Επεξ/σία από teo20net
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για εύκολη μετατροπή κοιτάς είτε την triton είτε της alphacool και οι 2 έχουν βιδωτα ρεκόρ με g1/4 σπειρωμα, η προηγούμενη έκδοση της alphacool (eisburg)άντεχε και κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/ypologistes-ydropsyksi-water-cooling-list?table=PER&category=%D5%C4%D1%CF%D8%D5%CE%C7

 

Εδω θα βρειτε τα παντα σχετικα με water cooling modding.

Εγω ριχνω και την extreme ιδεα να ειναι το radiator εκτως κουτιου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

http://www.e-shop.gr/ypologistes-ydropsyksi-water-cooling-list?table=PER&category=%D5%C4%D1%CF%D8%D5%CE%C7

 

Εδω θα βρειτε τα παντα σχετικα με water cooling modding.

Εγω ριχνω και την extreme ιδεα να ειναι το radiator εκτως κουτιου...

Το radiator εκτός κουτιού συνήθως δείχνει αρκετά πιο άσχημο, είναι πιο δύσκολο ειδικά με ακρυλικους
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το radiator εκτός κουτιού συνήθως δείχνει αρκετά πιο άσχημο, είναι πιο δύσκολο ειδικά με ακρυλικους

Οχι παντα,αλλα ισως συχνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Και εγω ακριβώς το ίδιο θελω να κανω, με την Eisbaer. Μπορείς να βάλεις οτι fitting θέλεις αρκεί να ειναι g1/4. Μπορείς να βάλεις και την gpu στην λουπα αν θέλεις, αυτο βέβαια θα ανεβάσει αρκετά την τιμη, και λες οτι θέλεις κάτι φτηνό! Με cpu/gpu + fittings + tubing, θα πιάσεις 300 ευρώ. Ενώ cpu μόνο γύρω στα 160.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...