Προς το περιεχόμενο

Μετάβαση από Windows 10 σε Linux


panakart

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για την εντολή θα την εκτελέσω μόλις βγω από το στρατόπεδο. Εμένα όταν πάω να δω ένα βίντεο στο YouTube μου λέει ότι install plugin και με οδήγησε στην σελίδα του flash player να το εγκαταστήσω. Πάντως που λέτε να πετάξει κάποιος ένα μηχάνημα ενώ μπορεί να το δουλέψει έστω για ίντερνετ που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι μου φαίνεται τελείως χαζό να πετάξεις χρήματα τζάμπα ενώ μπορείς με αυτό, άλλο να μην σηκώνει κάποια εφαρμογή τότε ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@panakart
Με το συστημα που εχεις μπορεις να βαλεις οτι θες και θα τρεχει αξιοπρεπως, απλα ισχυει αυτο που λεει ο Oxygene απο κατω.

@johnmegarythmos
Για να βαλουμε τα περι flash σε μια σειρα... Καταρχην, τα προσθετα (plugins) των browsers, χωριζονται σε 2 κατηγοριες. Τα npapi (flash, java κλπ) και τα ppapi (flash και κατι αλλα που εχει ο chrome, ενα για αναγνωση pdf μεσα απο τον browser και το native client*). To npapi σαν api ειναι παλιοτερο και δεν ενσωματωνει νεες τεχνολογιες, πχ out-of-proccess, που ενσωματωνει το ppapi.
To ppapi, σημερα, υποστηριζεται απο ολους τους browsers που βασιζονται στον chromium, δηλαδη chrome, opera, vivaldi κλπ ενω το npapi απο τον ff και αλλους που χρησιμοποιουνται απο το 0,001% των χρηστων, δηλαδη konqueror, qupzilla, midori και εκεινο τον browser του gnome που πλεον τον λενε σκετο "web".
Βασικα, δεν νομιζω να τους χρησιμοποιουν καν χρηστες αλλα μονο οι devs που τους φτιαχνουν :P

* http://www.extremetech.com/computing/96641-what-is-google-chromes-native-client

Ας περασω στο ψητο οπως, που ειναι το flash. Απο εδω και κατω, οπου αναφερω ppapi flash εννοω το pepper flash, και αντιστροφα, μιας και ειναι το ιδιο πραγμα ακριβως.

To 2012 η adobe αποφασισε να σταματησει την αναπτυξη του npapi flash. Εδω και 4 χρονια δηλαδη, το npapi flash για λινουξ
ειναι στην 11.2 και λαμβανει μονο security updates. Σημερα εχει προβληματα στις περισσοτερες σελιδες. Συμφωνα με τη wikipedia, υποστηριζεται για 5 χρονια, οποτε του χρονου θα παρει και αυτο δρομο. Καιρος ειναι...
Το ppapi flash αναπτυσεται ακομα, ειναι στην εκδοση 21.x σημερα, απλα ειναι κομματι του chrome και διατιθεται μονο με αυτον.

Μεσα στο 2014, καποιο μεγαλο μυαλο ειχε μια τρελη ιδεα! Να κανει ενα σκριπτακι που να ξεγελαει τον npapi browser πως τρεχει ενα npapi plugin και το ppapi plugin πως τρεχει σε ppapi browser. Και γεννηθηκε το freshplayerplugin, το οποιο ειναι ο μονος τροπος να εχεις ενα αξιοπρεπες flash σε εναν browser που υποστηριζει npapi plugins.

https://github.com/i-rinat/freshplayerplugin

Το Σεπτεμβριο του 2015 η google αποφασισε να κοψει εντελως την υποστηριξη npapi plugins για τον browser της (και οτι αλλο βασιζεται σε αυτον κατ' επεκταση) λογω χαμηλων ποσοστων χρησης. Μεχρι το Σεπτεμβριο δηλαδη μπορουσες να εχεις πχ npapi java και ppapi flash στον chrome και να δουλευουν κανονικα.
Γιαυτο το λογο το "sudo apt-get install install flashplugin-installer" που προταθηκε παραπανω δεν σου δουλευει. Βαζει το npapi flash και ο browser σου δεν υποστηριζει npapi plugins πλεον.

Επειδη ομως δεν γουσταρουν ολοι τον chrome, ενα αλλο μυαλο, εφτιαξε ενα αλλο σκριπτακι το οποιο παιρνει το ppapi flash μεσα απο το πακετο του chrome και το βαζει εκει που πρεπει για να το χρησιμοποιουν οι υπολοιποι browsers που υποστηριζουν ppapi (chromium, opera, vivaldi κλπ). Μπαινει ετσι

sudo apt-get install  pepperflashplugin-nonfree

Τον Μαρτιο του 2016 η google αποφασισε να κοψει εντελως την 32αρα εκδοση του chrome για λινουξ. Μαζι με αυτη, κοπηκε και το 32αρι ppapi flash, οποτε το παραπανω σκριπτακι δεν εχει νοημα υπαρξης πλεον σε 32αρα διανομη, οποτε ppapi flash τερμα, ακομα και για τους browsers που το υποστηριζανε και που υπαρχουν ακομα σε 32αρια πακετα! Και φυσικα για το freshplayerplugin.

Και εδω ειναι που πεταγονται τα fanboys και λενε για το html5 και ποσο μαμαει. Το html5 δεν ειναι λυση επειδη δεν το χρησιμοποιουν ολες οι σελιδες, επειδη δεν το υλοποιουν ολοι οι browsers το ιδιο καλα και επειδη δεν ειναι ελαφρυ (ή τουλαχιστον ελαφρυτερο του flash που φανταζονται πολλοι).

Για το θεμα σου τωρα, αν αυτο περιοριζεται μονο στο youtube. Μεσα απο τον chromium, πηγαινε στη σελιδα youtube.com/html5 και δες τι ΔΕΝ υποστηριζει ο chromium. Μετα εγκατεστησε τα πακετα chromium-codecs-ffmpeg και chromium-codecs-ffmpeg-extra και ξαναπηγαινε να δεις αν αλλαξε κατι.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ jim_p για την αναλυτική εξήγηση που έγραψες. Μετά από τόσο παίδεμα κατάλαβα για πρώτη φορά γιατί σε άλλες εγκαταστάσεις που κάνω δουλεύουν κάποια πράγματα και σε άλλες όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@panakart

Με το συστημα που εχεις μπορεις να βαλεις οτι θες και θα τρεχει αξιοπρεπως, απλα ισχυει αυτο που λεει ο Oxygene απο κατω.

 

@johnmegarythmos

Για να βαλουμε τα περι flash σε μια σειρα... Καταρχην, τα προσθετα (plugins) των browsers, χωριζονται σε 2 κατηγοριες. Τα npapi (flash, java κλπ) και τα ppapi (flash και κατι αλλα που εχει ο chrome, ενα για αναγνωση pdf μεσα απο τον browser και το native client*). To npapi σαν api ειναι παλιοτερο και δεν ενσωματωνει νεες τεχνολογιες, πχ out-of-proccess, που ενσωματωνει το ppapi.

To ppapi, σημερα, υποστηριζεται απο ολους τους browsers που βασιζονται στον chromium, δηλαδη chrome, opera, vivaldi κλπ ενω το npapi απο τον ff και αλλους που χρησιμοποιουνται απο το 0,001% των χρηστων, δηλαδη konqueror, qupzilla, midori και εκεινο τον browser του gnome που πλεον τον λενε σκετο "web".

Βασικα, δεν νομιζω να τους χρησιμοποιουν καν χρηστες αλλα μονο οι devs που τους φτιαχνουν :P

 

* http://www.extremetech.com/computing/96641-what-is-google-chromes-native-client

 

Ας περασω στο ψητο οπως, που ειναι το flash. Απο εδω και κατω, οπου αναφερω ppapi flash εννοω το pepper flash, και αντιστροφα, μιας και ειναι το ιδιο πραγμα ακριβως.

 

To 2012 η adobe αποφασισε να σταματησει την αναπτυξη του npapi flash. Εδω και 4 χρονια δηλαδη, το npapi flash για λινουξ

ειναι στην 11.2 και λαμβανει μονο security updates. Σημερα εχει προβληματα στις περισσοτερες σελιδες. Συμφωνα με τη wikipedia, υποστηριζεται για 5 χρονια, οποτε του χρονου θα παρει και αυτο δρομο. Καιρος ειναι...

Το ppapi flash αναπτυσεται ακομα, ειναι στην εκδοση 21.x σημερα, απλα ειναι κομματι του chrome και διατιθεται μονο με αυτον.

 

Μεσα στο 2014, καποιο μεγαλο μυαλο ειχε μια τρελη ιδεα! Να κανει ενα σκριπτακι που να ξεγελαει τον npapi browser πως τρεχει ενα npapi plugin και το ppapi plugin πως τρεχει σε ppapi browser. Και γεννηθηκε το freshplayerplugin, το οποιο ειναι ο μονος τροπος να εχεις ενα αξιοπρεπες flash σε εναν browser που υποστηριζει npapi plugins.

 

https://github.com/i-rinat/freshplayerplugin

 

Το Σεπτεμβριο του 2015 η google αποφασισε να κοψει εντελως την υποστηριξη npapi plugins για τον browser της (και οτι αλλο βασιζεται σε αυτον κατ' επεκταση) λογω χαμηλων ποσοστων χρησης. Μεχρι το Σεπτεμβριο δηλαδη μπορουσες να εχεις πχ npapi java και ppapi flash στον chrome και να δουλευουν κανονικα.

Γιαυτο το λογο το "sudo apt-get install install flashplugin-installer" που προταθηκε παραπανω δεν σου δουλευει. Βαζει το npapi flash και ο browser σου δεν υποστηριζει npapi plugins πλεον.

 

Επειδη ομως δεν γουσταρουν ολοι τον chrome, ενα αλλο μυαλο, εφτιαξε ενα αλλο σκριπτακι το οποιο παιρνει το ppapi flash μεσα απο το πακετο του chrome και το βαζει εκει που πρεπει για να το χρησιμοποιουν οι υπολοιποι browsers που υποστηριζουν ppapi (chromium, opera, vivaldi κλπ). Μπαινει ετσι

sudo apt-get install  pepperflashplugin-nonfree

Τον Μαρτιο του 2016 η google αποφασισε να κοψει εντελως την 32αρα εκδοση του chrome για λινουξ. Μαζι με αυτη, κοπηκε και το 32αρι ppapi flash, οποτε το παραπανω σκριπτακι δεν εχει νοημα υπαρξης πλεον σε 32αρα διανομη, οποτε ppapi flash τερμα, ακομα και για τους browsers που το υποστηριζανε και που υπαρχουν ακομα σε 32αρια πακετα! Και φυσικα για το freshplayerplugin.

 

Και εδω ειναι που πεταγονται τα fanboys και λενε για το html5 και ποσο μαμαει. Το html5 δεν ειναι λυση επειδη δεν το χρησιμοποιουν ολες οι σελιδες, επειδη δεν το υλοποιουν ολοι οι browsers το ιδιο καλα και επειδη δεν ειναι ελαφρυ (ή τουλαχιστον ελαφρυτερο του flash που φανταζονται πολλοι).

 

Για το θεμα σου τωρα, αν αυτο περιοριζεται μονο στο youtube. Μεσα απο τον chromium, πηγαινε στη σελιδα youtube.com/html5 και δες τι ΔΕΝ υποστηριζει ο chromium. Μετα εγκατεστησε τα πακετα chromium-codecs-ffmpeg και chromium-codecs-ffmpeg-extra και ξαναπηγαινε να δεις αν αλλαξε κατι.

καλησπερα σε ευχαριστω παρα πολυ για την επεξηση , αρα η σταματησε το flash player για linux 32 και στα 64 ισχυει κανονικα; επισης δεν μπορεις να περασεις την παλια εκδοση; 

προσπαθησα να εγκαταστησω και τις 2 εντολες που εγραψες και δεν εγκατασταθηκε τιποτα μου εβγαλε τα εξης :

 

johnny@johnny-G41M-ES2L:~$ sudo apt-get install install flashplugin-installer
[sudo] password for johnny: 
Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                  
Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε
E: Αδυναμία εντοπισμού του πακέτου install
E: Αδυναμία εντοπισμού του πακέτου flashplugin-installer
johnny@johnny-G41M-ES2L:~$ sudo apt-get install  pepperflashplugin-nonfree
Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                  
Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε
E: Αδυναμία εντοπισμού του πακέτου pepperflashplugin-nonfree
johnny@johnny-G41M-ES2L:~$ sudo apt-get install pepperflashplugin-nonfree
Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                  
Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε
E: Αδυναμία εντοπισμού του πακέτου pepperflashplugin-nonfree
johnny@johnny-G41M-ES2L:~$ 
τι να κανω; επισης στο market του lubuntu δεν υπαρχει στην αναζητηση flash player ή plugin τι να πω δεν ξερω , εγω το θελω για να βλεπω βιντεο στο youtube και επισης στο farmvile δεν μου ανοιγε την φαρμα μου ζηταει να περασω το flash player εμφανιζοντας για plugin και με παει εδω https://get.adobe.com/flashplayer/?no_redirect για να κατεβασω τους drivers αλλα και που τους εχω κατεβασει δεν βγαζω ακρη να τους εγκαταστησω . Τι μπορω να κανω; ή θα πρεπει να αλλαξω την εκδοση; επισης ενω μου εμφανιζει ενα 

! διπλα στο ρολοι να περασω τις ενημερωσεις μου βγαζει Failed to download repository information

 
Check your internet connection ενω εχω κανονικα ιντερνετ , μηνπως χρειαζεται να κανω κατι για να δει οτι συνδεομαι με καλωδιο το συστημα για να περασω τις αναβαθμισεις;  
 
εγκατασταστησα το flash player για mozila και μπορεσα να μου φορτωσει την φαρμα , οσο για το youtube μου βγαζει οταν παει να ξεκινησει οτι παρουσιαστηκε σφαλμα και δοκιμαστε ξανα αργοτερα! , πηγα πανω στην διευθυνση της σελιδας του youtube που ειχα βαλει να δω το βιντεο και προσθεσα /html5 και πατησα εντερ και ξανα φορτωσε και το επαιξε , θα τα παιζει ολα τα βιντεο; ολα ειναι σε μορφη htlml5 ; και γιατι πρεπει σε καθε βιντεο να κανω αυτην την διαδικασια; σπαστικο ειναι .. 
Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, γραφεις 2 φορες install :P

 

Δευτερον, αυτο που λες για το θαυμαστικο που σου βγαζει ο update manager (αυτο διπλα στο ρολοϊ) ειναι σημαντικοτατο προβλημα. Αν δεν μπορει να επικοινωνησει με τον σερβερ απο τον οποιο παιρνει τα updates και οτι αλλο χρειαζεται για αλλου, πχ για το market, δεν θα μπορει να βρει οτιδηποτε, οχι μονο το flash. Οκ, θα μπορει να βρει 1-2 πραγματα που υπαρχουν ηδη στο συστημα, αλλα αυτο δεν εχει σημασια.

Γιαυτο ποσταρε οτι ΑΚΡΙΒΩΣ σου βγαζει το μηνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι εγραψα στο terminal για απεγκατασταση του market και εγκατασταση απο την αρχη τελικα δεν καταφερα τιποτα , και απο τοτε το ! εχει αλλαξει και εχει γινει ενα απαγορευεται το κοκκινο με μια γραμμη στην μεση παταω επανω και μου γραφει οταν κανω κλικ οτι εμφανιστηκε ενα προβλημα κατα των  το ελενχο για τυχον αναβαθμισεις. Πως μπορω να επαναφερω αυτο που εκανα και να μου εμφανιζει το ! ? .  η εκδοση που εχω ειναι lubuntu 13.04 .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορω να επαναφερω αυτο που εκανα και να μου εμφανιζει το ! ? .  η εκδοση που εχω ειναι lubuntu 13.04 .

Αυτο ειναι το προβλημα! Εχεις μια εκδοση της διανομης που πλεον δεν υποστηριζεται, που το repo της εχει κλεισει, γιαυτο δεν μπορεις να παρεις ενημεωσεις και να εγκαταστησεις οτιδηποτε.

Κανε εγκατασταση απο την αρχη της 16.04 ή της 14.04 εστω που ειναι lts releases, για να εχεις υποστηριξη για πανω απο 9 μηνες που εχουν οι non-lts σαν τη δικη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να τρέξεις όποια διανομή θέλεις με το σύστημά σου. Αρκετά εύχρηστη και απλή είναι η διανομή Linux Mint Cinnamon. Δε χρειάζονται διανομές τύπου xfce και MATE εκτός και αν σου αρέσουν τα συγκεκριμένα Desktop Environment (που μάλλον δεν τα ξέρεις για να ρωτάς οπότε μην ασχοληθείς, δεν είναι πιο lite στην πράξη ειδικά για το σύστημά σου).

 

Κανονικά με το Linux Mint θα πρέπει το λειτουργικό να δεσμεύει μέχρι 500MB κατά την εκκίνηση οπότε θα έχεις τουλάχιστον 1,5 GB για τις εφαρμογές. Για browsing μόνο σίγουρα θα μπορείς να ανοίξεις πολλές καρτέλες.

 

Ανεξάρτητα με τη διανομή που θα επιλέξεις, μάθε λίγο τα βασικά. Αφού έχεις μάθει τα βασικά πριν κάνεις upgrade με καθαρή εγκατάσταση δοκίμασε να εγκαταστήσεις Arch Linux που είναι rolling release και θα έχεις συνέχεια τις νεότερες εκδόσεις των προγραμμάτων που χρησιμοποιείς. Με τη βοήθεια του Architect η εγκατάσταση του Arch Linux είναι παιχνίδι και φυσικά μπορείς να διαλέξεις όποιο DE σου αρέσει.

Εναλλακτικά μπορείς να δεις και τις διανομές Antergos και Manjaro οι οποίες βασίζονται στο Arch Linux αλλά είναι πολύ πιο εύκολα στην εγκατάσταση. Aπό τις 2 αυτές διανομές περισσότερες επιλογές και ευκολίες κατά τη γνώμη μου έχει το Antergos. Επιπρόσθετα το Antergos δεν καθυστερεί το update των προγραμμάτων όπως κάνει το Manjaro.

Επεξ/σία από ypoptos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας , τωρα μπορεσα να δω τα μυνηματα σας διοτι τωρα βρηκα χρονο να μπω στο ιντερνετ, αρα μου λετε να διαγραψω τελειως τα lubuntu , και να βαλω την νεα εκδοση . εγω θελω κατι που να μην ειναι βαρυ οπως τα ubuntu που ειναι βαρυ για τον υπολογιστη μου λειτουργικο και για αυτο τα περασα για πιο ελαφρυα εκδοση , απο την αλλη ειδα και τα elementary os που μοιαζουνε με τα mac και ελεγα να βαλω αυτα ειναι βαρια ; επισης παλι με την ιδια διαδικασία θα περασω τον εκτυπωτη και το flash player ; ή κατι θα τα παρει μονο του; τα Arch Linux , τα antergos , manjaro πρωτη φορα τους ακουω δεν τα ξερω καθολου , θελω να βαλω κατι ελαφρυ για ιντερνετ να εγκαταστησω τον εκτυπωτη και να μπορω να βλεπω βιντεο στο youtube , επισης στα lubuntu που εχω τωρα περασα το firefox και τωρα δεν μπορω να βρω το προγραμμα , οσο ειχα το firefox ανοιχτο και ελαχιστοποιημενο και εκανα αναστολη λειτουργιας το εβρισκα , τωρα που απενεργοποιηση του υπολογιστη και τον ανοιξα ξανα τιποτα δεν μπορω να το βρω , εχω φαει μεγαλη ταλαιπωρια με αυτο το λειτουργικο αφου ειχα φτασει σε σημειο να περασω τα xp διοτι ειναι τα μονα αυθεντικα windows που εχω!!. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο καιρό σε ένα αντίστοιχο λαπτοπ με core2duo kai 2GB ram τρέχω Lxle  (lubuntοειδές) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα,

επίσης σε ένα αντίστοιχο χρέπι στη δουλειά έχω βάλει Ubuntu Mate 16.04 και πάλι όλα βαίνουν καλώς

ο τρόπος εγκατάστασης του εκτυπωτή είναι ο ίδιος που σου έδειξα στο άλλο τοπικ

 

Δοκίμασε και Μιnt Cinnamon ,Mate ή Χfce δεν έχει σημασία

 

Σε ένα ακόμη πιο αδύναμο μηχάνημα (Πεντιουμ Μ 1,6 Ghz ,768ΜΒ ram) έχω περάσει WattOS  R9 (άλλο lubuntoειδές) και δουλευει μια χαρά .... το λιώνει η κόρη μου στο youtube , και στο Popcorn-Time

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή, καλύτερα να βάλεις κάποια διανομή που να είναι φιλική, να έχει αυτοματοποιημένες λειτουργίες και να μοιάζει με το λειτουργικό σύστημα που έχεις συνηθίσει. Θα σου πρότεινα Linux Mint Cinnamon ή Mate για αρχή.

 

Αν ο υπολογιστής σου ξεκινάει από στικάκι ή από DVD δες  τα λειτουργικά αυτά χωρίς να τα εγκαταστήσεις αρχικά για να δεις πως τρέχουν στον υπολογιστή σου και αν σε βολεύει το περιβάλλον τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@johnmegarythmos

Ναι, πρεπει να βαλεις νεοτερη εκδοση. Αν γινεται, βαλε 64αρα διανομη αν το flash ειναι τοσο σημαντικο για σενα. Βασικα, αν το "G41M-ES2L" που βλεπω εκει ειναι το μοντελο της μητρικης σου, τοτε εχεις επεξεργαστη 775, ο οποιος ειναι σιγουρα 64αρης.

Αν βαλεις manjaro, artegos ή arch θα πρεπει να μαθεις καποια πραγματα απο την αρχη. Πχ δεν βαζουμε κατι με sudo apt-get install αλλα με pacman -S. Και ειδικα με το arch, θα πρεπει να μαθεις πολλα απο την αρχη, μιας και η εγκατασταση του δεν ειναι κλικ-κλικ-τελος.

Για τον εκτυπωτη δεν γνωριζω να σου πω με σιγουρια, αλλα παλι την ιδια διαδικασια θα ακολουθησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@johnmegarythmos

Ναι, πρεπει να βαλεις νεοτερη εκδοση. Αν γινεται, βαλε 64αρα διανομη αν το flash ειναι τοσο σημαντικο για σενα. Βασικα, αν το "G41M-ES2L" που βλεπω εκει ειναι το μοντελο της μητρικης σου, τοτε εχεις επεξεργαστη 775, ο οποιος ειναι σιγουρα 64αρης.

Αν βαλεις manjaro, artegos ή arch θα πρεπει να μαθεις καποια πραγματα απο την αρχη. Πχ δεν βαζουμε κατι με sudo apt-get install αλλα με pacman -S. Και ειδικα με το arch, θα πρεπει να μαθεις πολλα απο την αρχη, μιας και η εγκατασταση του δεν ειναι κλικ-κλικ-τελος.

Για τον εκτυπωτη δεν γνωριζω να σου πω με σιγουρια, αλλα παλι την ιδια διαδικασια θα ακολουθησεις.

καλησπερα ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση τα 64 bit δεν θα ειναι βαρια με ram 2gb ναι σωστα η μητρικη μου ειναι socket g41 . 

 

Ελαφριά διανομή που βασίζεται στο ubuntu 16.4 με φιλικό προς windows χρήστες περιβάλλον:

http://osarena.net/chaletos-tha-einai-san-windows-ma-den-tha-einai

πολυ ωραιο το osarena μολις μπηκα στο λινκ που μου εβαλες και θελω να το κατεβασω επειδη εχω ραμ 2gb να κατεβασω 32bit ή 64 , σκεφτομαι την υποστηριξη ή να μην μπορω να κατεβασω το flash player ή και να εχω προβλημα με την εγκατασταση , τι να κατεβασω τελικα ; ειναι ελαφρια η διανομη; φαινεται φοβερη και με πολυ καλυτερο μαρκετ και με γραφικα σαν το κλασικο ubuntu που εμενα στο δικο μου υπολογιστη πηγαινε αργα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...