Προς το περιεχόμενο

Πριζα τηλεφωνου(high ping)


johninio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παραθετω φωτογραφια απο την κεντρικη πριζα στο σαλονι και θα ηθελα να ρωτησω αν την εχω απομονωσει σωστα. Χρησιμοποιω μονο μια πριζα μεσα στο δωματιο. Το προβλημα ειναι οτι τις τελευταιες 15 μερες εχω προβλημα στο ping στο battlefield οπου σε servers οπου συνηθιζα  να εχω 50ping (fastpath) και ενω η συνδεση ειναι μια χαρα τωρα εχω σταθερα 75. Φιλος παραμενει στα 50 χωρις κανενα προβλημα και με χειροτερη συνδεση

 

VFO6BEL.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 σαλονι(δεν ειμαι σιγουρος για τη δευτερη )  ,1 κουζινα ,3 μια σε καθε υπνοδωματιο 


εγω ειμαι οτε , ο φιλος στη hol


Στην αρχη νομιζα μην ειναι θεμα drivers γιατι αλλαξα pc αλλα εβαλα το λαπτοπ τα ιδια. Εντωμεταξυ παιζω σταθερα 75 οπως επαιζα παλια σταθερα 50-55

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο περιπλοκη η κατασταση και δυσκολο να σου απαντησουμε αν δεν κανεις πρωτα ταυτοποιηση των καλωδιων με καποιο οργανο. Δηλαδη ποσα ζευγη ραζιμ μπαινουν μεσα απο το σπιτι και απο την κεντρικη που πανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι χθες πηρα οτε ολα ειναι μια χαρα και ειμαι σε fastpath. Εχω τρεξει και την εντολη tracert otenet.gr και μου βγαζει δευτρη εντολη 7,6,7. Αν παρατηρησετε τα καλωδια (μπλε κοκκινο ) ειναι στριμμενα μεταξυ τους ισως για να ξερω ποιο παει ποιο;


Επιπλεον εκανα φορματ ξαναπερασα το game . Αλλαξα το 8980 εβαλα του οτε τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θα περιμενα να δω θα ηταν ενα ζευγος κοκκινο μπλε να φερνει τα 50v μεσα και τα αλλα τρια ζευγη να τα πηγαινουν σε τρεις αλλες πριζες οντα ολα ενωμενα μεταξυ τους. Αλλα εσυ λες δεν εχεις τεσσερις αλλα εξι οποτε δεν εχεις αστερι αλλα απο την μια στην αλλη. Για αυτο σου λεω θελει λιγο ψαξιμο με wire tester η πολυμετρο. Τιθεται και το θεμα να ερχονται 2 ζευγη κοκκινο μπλε στην κεντρικη απεξω. Αλλα το adsl δεν εχει θεμα με παραλληλιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτο που ειπα παντα ενωνω κοκκινο με κοκκινο και μπλε με μπλε;

Τωραωτα ενωσα και δουλευει μια χαρα. Να φανταστω ενας συνδυασμος δουλευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά πρέπει να είναι όλα τα μπλε ενωμένα μαζί και όλα τα κόκκινα ετσι πιστέυω κάτι έχει γίνει λα΄θος πχ κάποια μπρίζα δεν εχει τηλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτή είναι η κεντρική μπριζα και μοιράζει στις άλλες θέλει όλα τα μπλε μαζί και όλα τα κόκκινα βέβαι έχεις ανοίξει μια μπρίζα δεν ξέρουμε στις άλλες τι γίνετε και τι μπορεί να παίζει. ΠΧ Μπορεί απο κάτω να έρχετε ένα ζεύγος μπορεί και 2 ζεύγη και το ένα να είναι εφεδρικό όταν άνοιξες την μπίζα πως ακριβώς ήτνα τα καλώδια μέσα στις επαφές και γιατί την έβγαλες την μπίζα.Επίσης αν έχεις πολύ παλία μπρίζα με πυκνωή πάρε άλλη μπριζα ο πυκνωτης ειναι οτι χειροτερο για αδσλ


Επίσης αν τυχόν έχει πίασει λίγο σκουριά στην άκρη το καλώδιο είναι και αυτό πολύ κακό για το αδσλ θέλει πολύ ψάξιμο να δεις πως ήταν τα κλάωδια πριν στην μπρίζα πόσα ζεύγη τερματίζουν σε κάθε μπρίζα και πολλά άλλα


Από τα λίγο που μπορώ να υποθέσω είναι το ένα καλώδιο να πηγαίνει στα δωμάτια και από εκεί το ένα δίνει στο άλλο,ένα ζευγάρι για τις 2 του σαλόνιου ενα για την κουζίνα, και το 4ο φέρνει το τηλ 


Επίσης μέσα σε 15 μέρες μπορεί να έχουν ενεργοποιηθεί άλλες 200 συνδέσεις στη γειτονιά σου και να δουλεύει πίτα το καφάο που σε εξυπηρετεί και για αυτό να έχεις θέμα.όπως μπορεί και ο σερβερ του παιχνιδιού να έχει θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...