Προς το περιεχόμενο

Aπενεργοποίηση κάρτας γραφικών και λειτουργεία με την onboard σε dual boot


jokerakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μετά απο μια πρόσφατη εμπειρία μου με διανομές linux αποφάσισα να δώσω μια ευκαιρία στο σταθερό μου υπολογιστή σε dual boot με τα windows...

 

Η ερωτησή μου είναι αν μπορώ να απενεργοποιήσω την κάρτα γραφικών μου (Hd 3870) και να μείνω με την onboard αυτό θα γίνεται μόνο στη διανομή linux mint(cinammon) και στα windows να υπάρχει-λειτουργεί- κανονικά οπότε καποια επιλογή απο το bios εξαιρείται....

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Και εξηγω.

Καταρχην, δεν υπαρχει περιπτωση να δουλεψεις την 3870 με τον fglrx, οποτε απλα τον ξεχνας και, αν θες, την δουλευεις με τον radeon.

Μπορεις να κοψεις τον radeon απο το να φορτωνεται για την καρτα σου, αλλα μετα θα την αναγκασεις να δουλευει χωρις powersaving, οποτε να τρεχει μονιμα στις μεγιστες συχνοτητες της. Και για μια καρτα που καει 100+W, δεν το κανεις. Θα καει σε χρονο dt.

 

Οποτε, καλυτερα να μεινεις με την 3870 και τον radeon...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία σ ευχαριστώ για την απαντησή σου....

 

θέλω την βοηθειά σου δεν έχω εγκαταστήσει κάποιο driver για την κάρτα γραφικών (ούτε τον radeon) πως θα το κάνω?

 

και μια δεύτερη ερώτηση βλέπω ανεβασμένα watt στο linux σε σχέση με τα windows αυτό οφείλεται μάλλον στο powersaving που ανέφερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο radeon ειναι κομματι του xorg και λογικα χειριζεται την καρτα σου ηδη. Μπορεις να το δεις στο lspci -k, θα λεει κατι τετοιο

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G96 [GeForce 9500 GT] (rev a1)
	Subsystem: XFX Pine Group Inc. G96 [GeForce 9500 GT]
	Kernel driver in use: nvidia
	Kernel modules: nvidia
Εκει στο τελος, που σε εμενα λεει "nvidia" θα λεει radeon" σε εσενα.

 

Για το powersaving, γενικα γινεται ετσι, οριζοντας το "προφιλ" που θες για power management. Μετα ειναι το ποσο συχνα σε ενδιαφερει εσενα να το αλλαζεις.

 

http://www.overclock.net/t/731469/how-to-power-saving-with-the-radeon-driver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου βγάζω το καπέλο έχω ένα μετρητη που μετράει τα watt με την εντολη echo default > /sys/class/drm/card0/device/power_profile ή echo high > /sys/class/drm/card0/device/power_profile στα 115w

 

με την εντολή echo mid > /sys/class/drm/card0/device/power_profile ή echo low > /sys/class/drm/card0/device/power_profile αμέσως στα 85w

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε καλυτερα την mid, γιατι στο αρθρο λεει πως η low ειναι η λειτουργια που εχει η καρτα οταν ειναι σε αναμονη.

Για να γινεται αυτοματα στην εκκινηση το παραπανω, ανοιγεις το /etc/rc.local

sudo gedit /etc/rc.local
και ΠΡΙΝ το "exit 0", προσθετεις αυτο με το mid, ωστε ολο το αρχειο να λεει κατι τετοιο

#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#
# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.
# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other
# value on error.
#
# In order to enable or disable this script just change the execution
# bits.
#
# By default this script does nothing.

echo mid > /sys/class/drm/card0/device/power_profile

exit 0
Σωζεις, κλεινεις και στην επομενη εκκινηση θα το κανει μονο του. Αν θες να το τσεκαρεις αν εγινε, δινεις ενα απλο

cat /sys/class/drm/card0/device/power_profile
και θα πρεπει να σου λεει mid.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν ανοιγώ και το .local και δε μου βγάζει τπτ αν πάρω το κειμενάκι και το κάνω επικόληση και πάω να το σώσω δε με αφήνει και μου λέει για λάθος τοποθεσία...

 

να τι κάνω 

 

sudo -i

echo mid > /sys/class/drm/card0/device/power_profile

και κλείνω το terminal

στη συνέχεια το ανοίγω γράφω την εντολή που μου είπες και γίνεται αυτό που αναφέρω απο επάνω

 

α έκανες λάθος στην εντολή χαχαχχαχαχ

 

ήθελε sudo gedit /etc/rc.local όχι "etv"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι το .local (κρυφος φακελος μεσα στο home σου), το /etc/rc.local (αρχειο συστηματος μεσα στο φακελο /etc).

 

Το ειχα γραψει /etv/rc.local αντι για /etc/rc.local πανω. Το διορθωσα τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...