Προς το περιεχόμενο

Feedback από αγορά Φορητού Υπολογιστή


Kostas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

cpu score φαίνεται. 3603.

το single thread μενει να δουμε.

με το που εκανα ρυθμιση στην r7 ανεβηκε το συνολικο.(αλλα μαλλον κατι δεν παει καλα)

και το single παρακατω.

post-235466-0-61550900-1453755227_thumb.png

post-235466-0-03026000-1453755233_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, όσοι έχετε πάρει το Link.png Site: FujitsuLifebook A555 θα ήθελα να σας ρωτήσω αν η οθόνη του είναι όσο κακή λένε Link.png Site: εδώ ή όχι. Έχει αποδεκτή φωτεινότητα ή πρέπει να είσαι σε κατάσταση χαμηλού φωτισμού για να φαίνεται η οθόνη σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, όσοι έχετε πάρει το Link.png Site: http://www.e-shop.gr/laptop-fujitsu-lifebook-a555-156-fhd-intel-core-i5-5200u-4gb-500gb-amd-r7-m260-2gb-no-os-p-PER.923411?utm_campaign=newsletter160113&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=1-foritoi+ipologistes&utm_content=1.8-laptop+fujitsu+lifebook+a555+156+fhd+intel+core+i5+5200u+4gb+500gb+amd+r7+m260+2gb+no+os"> FujitsuLifebook A555 θα ήθελα να σας ρωτήσω αν η οθόνη του είναι όσο κακή λένε Link.png Site: http://www.notebookcheck.net/Fujitsu-Lifebook-A555-Notebook-Review.147150.0.html">εδώ ή όχι. Έχει αποδεκτή φωτεινότητα ή πρέπει να είσαι σε κατάσταση χαμηλού φωτισμού για να φαίνεται η οθόνη σωστά.

Σιγά το θάψιμο που τρώει το λάπτοπ σ αυτό το ριβιου. Επειδή και εγώ το αγόρασα (άσχετο που δε μου έμεινε τελικά), και είχα διαβάσει γραμμή προς γραμμή αυτό που παραθετεις, μιλάμε για πολύ θετικη ανάλυση και σε σημαντικές διάφορες σπεκς και τιμής απ αυτήν που εμείς το παίρνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά, μετά από τα σχόλιά σας για την οθόνη αποφάσισα να πάρω το Fujitsu Lifebook A555G. Το έχω εδώ και μερικές μέρες και μέχρι στιγμής μόνο θετικά έχω να πω.

Αρχικά, η κατασκευή του είναι από πλαστικό, καλής ποιότητας όμως, και φαίνεται αρκετά στιβαρό. Έχει βάρος περίπου 2.8 Kg, σχετικά ελαφρύ, και το φινίρισμα θυμίζει matte.

Όσον αφορά τώρα το πληκτρολόγιο - ποντίκι, πολύ θετικό βρίσκω τα δύο ξεχωριστά πλήκτρα(δεξί - αριστερό) στο κάτω μέρος του ποντικιού. Η επιφάνεια στο ποντίκι είναι ευχάριστη και δεν χρειάζεται "πολύ" δύναμη για να κάνεις κλικ. Το πληκτρολόγιο αξιοποιεί όλο το χώρο, δηλαδή δεν έχει κενά στα πλάγια, έχει αποδεκτό κενό μεταξύ των πλήκτρων, αξιοπρεπή feedback, δεν έχει "βυθίσεις" όπως κάποια Lenovo και γενικά είναι ευχάριστο στη πληκτρολόγηση.

Για την οθόνη τώρα, είχα, όπως είδατε κάποιους ενδοιασμούς για την φωτεινότητα κυρίως αλλά τελικά τζάμπα τους είχα μιας και η οθόνη είναι κατ' εμέ είναι από τα πιο δυνατά σημεία. Η φωτεινότητα είναι παραπάνω από αποδεκτή, την περισσότερη ώρα την έχω στο 30-40%, τα χρώματα έχουν την ψυχρότητα IPS οθονών και ας μην έφτανε αυτό, οι γωνιές θέασης μοιάζουν να είναι από IPS διότι όσο και αν την κοίταγα από τα πλάγια, πάνω και κάτω τα χρώματα είχαν ελάχιστη διαφοροποίηση σε σχέση με την LG(TN πάνελ) που έχω στον σταθερό υπολογιστή. Η ανάλυση είναι όντως μεγάλη για τις 15,6 ίντσες αλλά ρυθμίζοντας το scaling στο 140% το “πρόβλημα” λύνεται.

Στους υπόλοιπους τομείς τώρα, ο θόρυβος είναι μηδαμινός όταν είμαι μόνο στο  Internet και δεν κάνω κάτι βαρύ όπως πχ Gaming, στο οποίο το ανεμηστηράκι, ενώ δουλεύει στο φουλ, δεν κάνει σαν τουρμπίνα και δεν ενοχλεί. Οι θερμοκρασίες σε κατάσταση χαμηλής χρήσης είναι μεταξύ 40-55°C ενώ σε κατάσταση υψηλής χρήσης ανεβαίνει στους 70+°C. Τα ηχεία πέραν από την μεγάλη, σχετικά, ένταση δεν έχουν κάτι άλλο στα συν, η ποιότητα είναι μέτρια αλλά ικανοποιητική.

Τέλος έτρεξα κάποια Benchmarks και παιχνίδια, αναφορικά η έκδοση είναι τα Windows 8.1. Παρακάτω είναι τα αποτελέσματα.
PassMark 8.0
CPU Mark Score: 3656
CPU - Single Threaded: 1525
Max CPU Temp: 56°C

 

Heaven Benchmark 4.0
Preset: Basic(Direct3D9)
FPS: 17.5
Score: 441
Min FPS: 6.1
Max FPS: 30.7
Max CPU Temp: 77°C
Max GPU Temp: 78°C

Preset: Basic(Direct3D11)
FPS: 17.6
Score: 443
Min FPS: 6.2
Max FPS: 31.4
Max CPU Temp: 77°C
Max GPU Temp: 77°C

 

Far Cry 3: 1360x768 - SSAO - Low Settings (μετά από περίπου 30λεπτά)
Max FPS: 60
Avg FPS: 35-40
Min FPS: ≈30
Max CPU Temp: 74°C
Max GPU Temp: 80°C
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστο οσες ωρες χρειαστει

 

οι πρωτες φορτισεις πρεπει να ειναι απο το 1 ως το 100%

 

μονο αν διαπιστωσεις η μπαταρια να ζεσταινεται υπερβολικα σημαινει οτι κατι δεν παει καλα και πρεπει να το πας πισω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό είναι να μην πηγαίνουμε αυτές τις νέας τεχνολογίας μπαταρίες συνεχεια στο όριο.

δηλαδή οχι κάτω από 20% , εγώ την έκανα 4-5 φορτίσεις και την έβγαλα απο το λαπτοπ (όπως κάνω σε όλα τα λαπτοπ που έχω)

και κατά την αποθήκευση της θέλει γύρω στο 80% ούτε γεμάτη τέρμα ούτε άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αποθήκευση παίζει ρόλο πόσο καιρό θα μείνει χωρίς φόρτιση.

 

Αν είναι να μείνει ένα χρόνο στο ντουλάπι Καλό είναι να έχει 70% μπαταρία για να μην αδειάσει τελείως (self-discharge).

 

Αλλιώς μπορεί να αποθηκευτεί και με 50-60% μπαταρία χωρίς πρόβλημα.

 

Ποτέ γεμάτη ποτέ άδεια δεν πρέπει να αποθηκευτεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό είναι γενικά και να την βγάλεις να την βάζεις πάλι πάνω που και που να κάνει κανέναν κύκλο, αλλά και πάλι είναι σχετικό το πόσο θα αντέξει. Δεν αξίζει να χαλιέστε για την μπαταρία, όσο αντέξει, και αν έχει κανένα software η εταιρία του λάπτοπ για την διαχείρηση της ακόμη καλύτερα, αλλά γενικά μη τρελαίνεστε, μπαταρία είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις περισσότερες φορές τυχαίνει να την χρειάζομαι περίπου μια φορά τον μήνα.

απλά όταν ειμαι στο σταθερό μερος που το δουλεύω την βγάζω.

όπως λεει και ο φιλος μπαταριά είναι μην τρελαινόμαστε κι'ολας,άπλα οταν την χρειαζεσε την βάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να ρωτήσω εσάς που πήρατε τον Fujitsu Lifebook A555G αν χρειάζεται βάση με ανεμιστήρα ή δεν ανεβάζει θερμοκρασία; Θα τον παραλάβω αύριο και σκεφτόμουν μήπως πρέπει να πάρω και μία βάση μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...