Προς το περιεχόμενο

"Μήπως έχετε κάρτα <όνομα σουπερ μαρκετ>"


CtrlFreak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει ειδικό λογισμικό. Αυτό θα "καταλάβει" πως η τάδε κάρτα ανήκει σε οικογένεια κτλ, κτλ.

τη είδους λογισμικό είναι αυτό που '' καταλαβαίνει'' αν το γάλα το αγοράζω εγώ που είμαι 30 ή ο πατέρας μου που είναι 70 όταν η κάρτα έχει βγει στο όνομα της αδελφής μου που είναι 25?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα των πόντων έχει εκδοθεί στο όνομα πχ μιας κυρίας . Στην αίτηση έγραψε "Ταδε Ταδοπούλου , ετών 50".

Παίρνει ο γιος της την κάρτα των πόντων για να πάει για ψώνια. Ο γιος είναι πχ 20. Πήρε γάλα, απορυπαντικό και χυμούς.

Την χτυπάει στο ταμείο.

Ο υπολογιστής θα γράψει οτι μια 50χρονη αγόρασε γάλα , απορρυπαντικό και χυμό . Και έτσι θα τα χρησιμοποιήσει στα όποια στατιστικά . 

Δεν θα γράψει οτι ο 20χρονος τα αγόρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και η συλλογή δεδομένων. Που είναι πολύτιμα για τις εταιρίες. Η κάρτες είναι προσωποποιημένες. Μπορούν για παράδειγμα να ξέρουν τι απήχηση έχει ένα προϊόν σε ένα ηλικιακό γκρουπ.

 

 

Η κάρτα των πόντων έχει εκδοθεί στο όνομα πχ μιας κυρίας . Στην αίτηση έγραψε "Ταδε Ταδοπούλου , ετών 50".

Παίρνει ο γιος της την κάρτα των πόντων για να πάει για ψώνια. Ο γιος είναι πχ 20. Πήρε γάλα, απορυπαντικό και χυμούς.

Την χτυπάει στο ταμείο.

Ο υπολογιστής θα γράψει οτι μια 50χρονη αγόρασε γάλα , απορρυπαντικό και χυμό . Και έτσι θα τα χρησιμοποιήσει στα όποια στατιστικά . 

Δεν θα γράψει οτι ο 20χρονος τα αγόρασε.

άρα το Target group δεν είναι και τόσο εύκολη υπόθεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλιά στα καρφούρ (έχω να πάω χρόνια) είχες έκπτωση σε συγκεκριμένα προϊόντα (που άλλαζαν καθημερινά)  αν πέρναγες την κάρτα πριν στα χτυπήσουν αλλα πάνε πολλά χρόνια , έχει αλλάξει αυτό ? 

 

Οχι

 

Στο καρφούρ είναι μούφα... 400 πόντοι για έκπτωση 3 ευρώ... που κάνω μήνες να τα μαζέψω.Ενώ σε βασιλόπουλο και μασούτη με 200 πόντους έχεις 6 ευρώ έκπτωση.Κάτι είναι αυτό.

Σκέτη κοροιδία το καρφούρ (μαρινόπουλος) τελικά. Τώρα πλέον μόνο Μασούτης και Βασιλόπουλος που έχει και προσφορές της προκοπής.

 

Στο Carrefour εχεις πολλες εκπτωσεις με την καρτα ενω στο Βασιλοπουλο δεν εχεις τιποτα. Βαζει συχνα εκπτωσεις (20-30%) σε διαφορα προϊοντα (απο κατεψυγμενα μεχρι τυρια ή χυμους/κρασια κλπ) ενω αλλες φορες βαζει 1+1. Καμια σχεση με την ΑΒ που δεν σου δινει απολυτως τιποτα απο εκπτωση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο καρφούρ είναι μούφα... 400 πόντοι για έκπτωση 3 ευρώ... που κάνω μήνες να τα μαζέψω.Ενώ σε βασιλόπουλο και μασούτη με 200 πόντους έχεις 6 ευρώ έκπτωση.Κάτι είναι αυτό.

Σκέτη κοροιδία το καρφούρ (μαρινόπουλος) τελικά. Τώρα πλέον μόνο Μασούτης και Βασιλόπουλος που έχει και προσφορές της προκοπής.

Καλα αν εσυ εχεις την καρτα καρφουρ για τους ποντους μαλλον δεν την εχεις χρησιμοποιησει ποτε ουτε διαβασες το αμεσως προηγουμενο απο το δικο σου μηνυμα και δεν βλεπεις και τις προσφορες καρφουρ που πανω απο μισες ειναι με την καρτα.

Χθες το σαββατο οι 5 απο τις 10 προσφορες τους ηταν με την καρτα, 20 ως 30% σε διαφορα ειδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς έχουμε μια κάρτα και την χρησιμοποιεί όλη η οικογένεια. Οι ηλικίες κυμαίνονται από 24 μέχρι 63. Πως υπολογίζουν την απήχηση έτσι; Φυσικά η κάρτα βγαίνει στο όνομα ενός προσώπου, αλλά αν χρησιμοποιείται από πολλούς τότε πως μπορείς να πάρεις ασφαλή αποτελέσματα;

 

Τους ενδιαφέρει μόνο κόσμος που έχει λεφτά, οπότε πάλι μια χαρά λειτουργεί. Το target group στην ουσία είναι αυτός που πληρώνει. Αν ο 60χρονος αγοράζει πράγματα για τον 20χρονο γιο του, πάλι στο σωστό target group κατηγοριοποιείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παω σουπερ μαρκετ πολλες φορες την εβδομαδα.Δεν εχει και τις καλυτερες προσφορες το καρφουρ.Απλα εχει τα προιοντα με την επωνυμια καρφουρ που ειναι τα φτηνοτερα.Αλλα δεν θα αγοραζα απορρυπαντικα καρφουρ.Μονο τροφιμα λοιπον απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγω μία εταιρία σουπερ μαρκετ σου κάνει έκπτωση και κερδίζεις πόντους αν έχεις την κάρτα της? Συλλέγουν δεδομένα? Ή για την "αφοσίωση" σου? Γιατί οι πόντοι είναι μηδενικοί σε σχέση με αυτά που θα δώσεις για τους μαζέψεις. 

Ψυχολογικό marketing trick !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σου χτυπήσει την κάρτα στο Ταμείο κ περάσει τα ψώνια ο υπάλληλος αυτόματα περνάει στο σύστημα τι ψώνισες εσύ ο προηγούμενος κ ο επόμενος. Συλλέγουν τα δεδομένα κ βλέπουν πχ ότι το γάλα δέλτα το αγοράζει ο πιο πολύς κόσμος σε σχέση με τα υπόλοιπα με αποτέλεσμα να ανεβάζουν την τιμή Στο συγκεκριμένο γάλα για να έχουν μεγαλύτερο κέρδος από τους πελάτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σου χτυπήσει την κάρτα στο Ταμείο κ περάσει τα ψώνια ο υπάλληλος αυτόματα περνάει στο σύστημα τι ψώνισες εσύ ο προηγούμενος κ ο επόμενος. Συλλέγουν τα δεδομένα κ βλέπουν πχ ότι το γάλα δέλτα το αγοράζει ο πιο πολύς κόσμος σε σχέση με τα υπόλοιπα με αποτέλεσμα να ανεβάζουν την τιμή Στο συγκεκριμένο γάλα για να έχουν μεγαλύτερο κέρδος από τους πελάτες

Δηλαδή αν δεν χτυπήσει κάρτα, δεν μπορούν να καταλάβουν τι ψωνίζει περισσότερο ο κόσμος; Να κοιτάξουν τα αποθέματά τους ίσως;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα θα ήταν να βγάζανε κάτι σαν ατομικές προσφορές. Ανάλογα με τα γούστα σου. Πως κάνει η google που σου δείχνει διαφημίσεις ανάλογα με το τι ψάχνεις; Κάπως έτσι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κανουν γιατι απο οτι εχω καταλαβει στην γειτονια μου η ταμιας ειναι τρελα καψουρεμενη με την παρτι μου...Οποτε η γυναικα οπως καταλαβατε κανει τα παντα για ν μαθει τα στοιχεια μου...ε και ενα απο αυτα ειναι αυτες οι καρτες.ΔΕν την αδικω ομως...ειμαι ωραιο παιδι!!! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...