Προς το περιεχόμενο

Pentium G3258 owners club (Μυθοι και πραγματικοτητα)


TRILOBYTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον τελευταιο καιρο βλεπουμε πολλα πραγματα να λεγονται για τον συγκεκριμενο επεξεργαστη. Δηλαδη ποσο καλος και ποσο κακος ειναι. Τα περισσοτερα λεγονται απο ατομα που δεν τον εχουν και δεν ξερουν στην πραγματικοτητα πως αποδιδει. Για αυτο και αποφασισα να φτιαξω ενα βιντεακι με 5 παιχνιδια τα οποια ετρεξα σε αυτον τον επεξεργαστη..

 

Μελλοντικα εαν καποιος ενδιαφερεται για καποιο συγκεκριμενο παιχνιδι και θελει να αγορασει αυτον τον επεξεργαστη, ας κανει ενα request εδω μεσα για να δουμε αν μπορει να το τρεξει το παιχνιδι και σε τι επιδοσεις. Εγω δυστυχως δεν εχω πολλα παιχνιδια, ειδικα original οποτε εαν υπαρχουν και αλλοι κατοχοι καλο θα ηταν να συμμετασχουν για να διαψευσουμε τα οποια αρνητικα σχολια υπαρχουν απο ατομα που δεν ξερουν τις δυνατοτητες αυτου του επεξεργαστη.

 

Συστημα:

Pentium G3258 4.2ghz (1.17v το αφησα το ρευμα καπως παραπανω για να αποφυγω τυχον προβληματα μιας και ειχα on board graphic enabled + extended monitor με hd4000 για το intel quick sync)

Mobo Maximus VI Hero

Τα υπολοιπα στην υπογραφη μου.

 

 

Τα παιχνιδια: 1: GTA V. 2: PATH OF EXILE. 3: GRIM DAWN. 4: AION, 5: ROME TOTAL WAR 2

 

 

 

 

 

Notes:

1: Παρολο που κατεγραψα το GTA V με το afterburner ανοιχτο, για καποιο λογο δεν το εδειχνε στο βιντεο.

2: Το ιδιο και για το Path of Exile

3: H καταγραφη εγινε σε αναλυση 720p, εχει γινει επεξεργασια του βιντεο για αλλαγη αναλυσης ομως.

4: Σε μεγαλυτερη αναλυση τα παιχνιδια τρεχουν καλυτερα, η καρτα γραφικων φτανει μεχρι και 99% σε 1920χ1080.

 

 

Μεχρι στιγμης οποιο παιχνιδι εχω παιξει, εχει τρεξει ικανοποιητικοτατα, ελπιζω να σας βοηθησει το βιντεο να αποφασισετε αν αξιζει η αγορα του επεξεργαστη στα 70 ευρω η οχι.

 

;)

 

 

EDIT: PENTIUM G3258 MULTITASKING!!

3 παιχνιδια, ταινια, 3 βιντεο στο youtube και καποια αλλα πραγματα

 

Επεξ/σία από TRILOBYTER
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτός ο επεξεργαστής όντως ενδιαφέρει αρκετό κόσμο και για όσους δεν εμπιστεύονται τα benchmarks αλλά θέλουν "χειροπιαστά" αποτελέσματα, καθιστά αυτή τη κίνηση σου πολύ καλή.
Καλό θα ήταν να αναφαίρονται και τα settings του κάθε παιχνιδιού, καθώς σε συνδυασμό με την GPU που έχει αυτός που τρέχει τα τεστ, ο ενδιαφερόμενος θα μπορεί να βρει ποιο είναι το sweet spot που θα καταφέρει με ένα παραπλήσιο σύστημα.
Κανά Dota, CS:GO, LOL να τρέξει κάποιος, μιας και είναι από τα πιο mainstream παιχνίδια.

Εμένα αυτό που με τρομάζει στο διπύρηνο είναι το multitasking σε συνδυασμό με ένα CPU-intensive παιχνίδι. Δηλαδή καλό θα ήταν, αν κάποιος τρέξει τα τεστ, να δοκιμάσει ας πουμε σε ένα παιχνίδι να έχει 2-3 tabs ανοιχτά στο chrome με ένα youtube να παίζει, σαν ένα απλό καθημερινό σενάριο, να δούμε αν υπάρχει ουσιαστικό performance hit.

Μπράβο και για το βίντεο, και για την ωραία επιλογή μουσικής μιας και είναι νύχτα και με χαλάρωσε! B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το comment.

 

To firefox και το skype htan ανοιχτα, οπως και το steam client /  hw monitor / msi afterburner / action. Οντως θελει ψαξιμο πριν απο την αγορα, για αυτο και εκανα το βιντεακι. Εχω δοκιμασει να τρεξω 2 παιχνιδια και παλι δεν ειχε θεματα. Το μονο θεμα που συναντησα ηταν η υπερβολικη χρηση επεξεργαστη οταν προσπαθησα να κανω καταγραφη με fraps. Τα υπολοιπα προγραμματα καταγραφης δεν ειχαν θεμα ομως. Επελεξα το action λογω της καλης ποιοτητας της εικονας και της δυνατοτητας καταγραφης mp4 με intel quick sync 60fps.

 

H μουσικουλα ναι απο την κολεκσιον μου :-D

 

Οι ρυθμισεις ηταν στο μαξιμουμ, στο gta 5 και στο rome ενα combination very high/ultra.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη πρωτοβουλια ειναι.Εγω εκανα ενα πειραμα ,στον τετραπυρηνο μου ,στο συστημα της υπογραφης,απενεργοποιησα 2 πυρηνες και οσα παιχνιδια ετρεξα,σε στοκ ταχυτητες γιατι ειναι κλειδωμενος,ετρεξαν μια χαρα με την καρτα μου. Εκτος απο το Wolfenstein the new order που απο το video εναρξης ακομη,επεφτε το stuttering της αρκουδας.Το game απλα δεν επαιζε.Αναλυση 1920Χ1080 σε 23' ips LG.Μολις τους ενεργοποιησα ολους παλι,το παιχνιδι ετρεχε αψογα.

 

Αν μπορει καποιος να το τρεξει,οχι σε μικρο παραθυρακι,σε full και στην ιδια αναλυση,απο περιεργεια να μου πει. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη πρωτοβουλια ειναι.Εγω εκανα ενα πειραμα ,στον τετραπυρηνο μου ,στο συστημα της υπογραφης,απενεργοποιησα 2 πυρηνες και οσα παιχνιδια ετρεξα,σε στοκ ταχυτητες γιατι ειναι κλειδωμενος,ετρεξαν μια χαρα με την καρτα μου. Εκτος απο το Wolfenstein the new order που απο το video εναρξης ακομη,επεφτε το stuttering της αρκουδας.Το game απλα δεν επαιζε.Αναλυση 1920Χ1080 σε 23' ips LG.Μολις τους ενεργοποιησα ολους παλι,το παιχνιδι ετρεχε αψογα.

 

Αν μπορει καποιος να το τρεξει,οχι σε μικρο παραθυρακι,σε full και στην ιδια αναλυση,απο περιεργεια να μου πει. :)

 

Αν μπορω να το κατεβασω θα το δοκιμασω, αλλα θα το παιξω σε διαφορετικη αναλυση αναγκαστικα λογω οθονης. Συντομα θα παρω και μια οθονουλα ομως για να γινουν οι δοκιμες και σε 1920 που εκει θα παιξει και περισσοτερο ρολο η καρτα. Αυτη τη στιγμη δεν μαξαρει με τιποτα, οτι και να παιξω. Την εχω δει μεχρι 80% πιστευω, στο rome 2 σε μεγαλυτερη μαχη και στο gta v σε καποια σημεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους ένα θέμα που αναδεικνύει τις δυνατότητες του μικρού pentium χωρίς να είναι fake, trilobyter πολλά μπράβο για αυτή σου την κίνηση  B).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τρέχεις το path of exile γιατί δεν ανοίγεις και το frame rate (F1)...

 

Ζητω συγνωμη δεν το ηξερα, οπως ειπα το msi afterbuner ηταν ανοιχτο αλλα δεν εγινε καταγραφη απο το προγραμμα, δεν γνωριζω γιατι. Παντως ειχα σταθερα πανω απο 60 fps παντου στο POE. Ολα τα γραφικα μαξ.

 

@Multicore ευχαριστω, γιατι πολλα ακουστηκαν χωρις καμια απολυτως αποδειξη. Μονο σχολια του τυπου "ο 3258 δεν κανει", η "το βιντεο εχει χαλια αναλυση και κολλαει" - στο προηγουμενο τοπικ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητω συγνωμη δεν το ηξερα, οπως ειπα το msi afterbuner ηταν ανοιχτο αλλα δεν εγινε καταγραφη απο το προγραμμα, δεν γνωριζω γιατι. Παντως ειχα σταθερα πανω απο 60 fps παντου στο POE. Ολα τα γραφικα μαξ.

 

@Multicore ευχαριστω, γιατι πολλα ακουστηκαν χωρις καμια απολυτως αποδειξη. Μονο σχολια του τυπου "ο 3258 δεν κανει", η "το βιντεο εχει χαλια αναλυση και κολλαει" - στο προηγουμενο τοπικ.

Χωρις να θελω να σε προσβαλω αλλα μιας και καθεσαι και κανεις μια τοσο καλη και σοβαρη δουλεια καλο θα ηταν οταν ξεκινας να γραφεις να μπεις στα options στο καθε παιχνιδι για να φανουν οι ρυθμισεις, αναλυσεις κτλπ. Επισης αν δεν σου δειχνει fps στο gta δες με κανα αλλο προγραμμα, fraps κτλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να σε προσβαλω αλλα μιας και καθεσαι και κανεις μια τοσο καλη και σοβαρη δουλεια καλο θα ηταν οταν ξεκινας να γραφεις να μπεις στα options στο καθε παιχνιδι για να φανουν οι ρυθμισεις, αναλυσεις κτλπ. Επισης αν δεν σου δειχνει fps στο gta δες με κανα αλλο προγραμμα, fraps κτλπ.

 

Τα fps τα δειχνει και στο gta και στο POE, αλλα δεν τα δειχνει οταν εκανα record, δηλαδη τα κιτρινα γραμματα του msi afterburner δε φαινονται στην καταγραφη, δεν γνωριζω γιατι. Ουτε και το hud του action η του bandicam φαινεται στη καταγραφη. Για το POE δε γνωριζσα οτι μπορω να κανω enable in game fps με f1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trilobyter , πόσταρε από μια φώτο με τα settings του κάθε game plz

 

Το GD ειναι καθαρα cpu bound, δεν υπαρχει διαφορα στα fps οτι ρυθμισεις και να βαλω, οποτε τα παντα ηταν στο μαξιμουμ της επιλογης. Το POE και αυτο ολα στο μαξ. Για αυτο και δεν θα ποσταρω φωτο.

 

 

 

 

 

 

 

7Qjmz6h.png

 

UZKtG11.png

 

 

Ooi0cBB.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...