Προς το περιεχόμενο

860K ή 4170 σετ


8elwADSL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την ιδια λογικη, ο μεσος χρηστης δεν θα κανει oc ποτε. (Ασε που με μαμα ψυκτρα σε κανεναν δεν κανεις oc) 

Αρα μιλαμε για συγκριση με stock ρολογια και ρευματα.. Ε δεν υπαρχει συγκριση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ιδια λογικη, ο μεσος χρηστης δεν θα κανει oc ποτε. (Ασε που με μαμα ψυκτρα σε κανεναν δεν κανεις oc) 

Αρα μιλαμε για συγκριση με stock ρολογια και ρευματα.. Ε δεν υπαρχει συγκριση...

 

Γιατι δε θα κανει ποτε οβερκλοκ? Η μικρη msi ειχε 1.4 voltage limitation, εγω με αυτα τα ρευματα την εφτασα 4.9 stable και 5 benchable. Ο μεσος χρηστης με μια 212 θα τον φτασει στα 4.6 με αυτη τη μητρικη με μετριο κομματι, με καλυτερο κομματι τον παει οσο τον πηγα και εγω.

 

Τον εβαλα σε 4 φιλους μου. Ολοι τρεχουν στα 4 με στοκ ψυκτρα. Ο ενας εχει καλο κομματι, τρεχε στα 4.4 με 1.1 ρευμα με τη στοκ ψυκτρα. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Μη λεμε οτι θελουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δε θα κανει ποτε οβερκλοκ? Η μικρη msi ειχε 1.4 voltage limitation, εγω με αυτα τα ρευματα την εφτασα 4.9 stable και 5 benchable. Ο μεσος χρηστης με μια 212 θα τον φτασει στα 4.6 με αυτη τη μητρικη με μετριο κομματι, με καλυτερο κομματι τον παει οσο τον πηγα και εγω.

 

Τον εβαλα σε 4 φιλους μου. Ολοι τρεχουν στα 4 με στοκ ψυκτρα. Ο ενας εχει καλο κομματι, τρεχε στα 4.4 με 1.1 ρευμα με τη στοκ ψυκτρα. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Μη λεμε οτι θελουμε .4

Παλι δε συγκινουμε ομοια πραγματα. Ο 860 ειναι στα 3,7 με turbo στα 4 out of the box. Οποτε εχουμε το ιδιο αποτελεσμα χωρις να κανουμε κατι. Η νομιζεις οτι στον 860k η evo δε τον παει στα 4,5? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι δε συγκινουμε ομοια πραγματα. Ο 860 ειναι στα 3,7 με turbo στα 4 out of the box. Οποτε εχουμε το ιδιο αποτελεσμα χωρις να κανουμε κατι. Η νομιζεις οτι στον 860k η evo δε τον παει στα 4,5? 

 

Ο 3258 ειναι 3.2 στοκ, με τη στοκ ψυκτρα ολα τα κομματια φτανουν τα 4. καποια πανε και παραπανω (του φιλου μου στα 4.4). Απο εκει και περα και οι δυο επεξεργαστες δεχονται οβερκλοκ με μια καλουτσικη ψυκτρα. Ο 3258 ομως παιρνει περισσοτερη ποσοστιαια αυξηση λογω των κατα πολυ δυνατοτερων πυρηνων του. Οποτε εαν μιλαμε για παιχνιδια (Τα περισσοτερα, οχι ολα) ο 3258 ειναι καλυτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοιταμε ποσοστιαία αυξηση. Κοιταμε απόδοση. Και οι δυο καταληγουν στα 4,5 με την ιδια ψυκτρα. Απλα εσυ εισαι λιγο πιο μπροστα στο single και εγω λιγο πιο μπροστα στο multi. Για τα παιχνιδια, ειπαμε ειναι σχετικο. Δεν παιζουμε ολοι τα ιδια

στο cinebench r15 στο multi τι σκορ εχεις στα 4,5? ετσι απο περιεργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοιταμε ποσοστιαία αυξηση. Κοιταμε απόδοση. Και οι δυο καταληγουν στα 4,5 με την ιδια ψυκτρα. Απλα εσυ εισαι λιγο πιο μπροστα στο single και εγω λιγο πιο μπροστα στο multi. Για τα παιχνιδια, ειπαμε ειναι σχετικο. Δεν παιζουμε ολοι τα ιδια

 

Κοιταμε και τα δυο. Δεν ειναι λιγο πιο μπροστα ο πεντιουμ, καμια σχεση δεν εχει σε single core ειδικα κλοκαρισμενος για αυτο και μιλησα για ποσοστιαια αποδοση λογω δυνατοτερων πυρηνων. Σε οσα παιχνιδια χρησιμοποιουν 4 οκ παρτε 860κ. Ειναι θεμα επιλογης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση πως αν τρέξεις το ίδιο πρόγραμμα σε ένα πυρήνα πως θα έχεις 25 μονάδες απόδοση ....

Δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο,αλλά οκ το ξέρουμε καιρό τώρα ότι δεν δίνεις σημασία στην πραγματικότητα αλλά αντικαθιστάς την δικιά σου.

 

Ή Amd μιλάει για το ανάποδο από αυτό που νομίζεις ....

Individual core performance of both AMD processors in Maxon® Cinebench™

and Persistence of Vision Raytracer ® (POV-Ray) is calculated by dividing

the total score of each benchmark by the number of physical cores contained

on the processor used.

Cinebench: AMD Phenom™ II X6 1055T = 5.0/6 cores = 0.83

5.0 είναι το αποτέλεσμα του επεξεργαστή στο cine διαιρούμε με το 6 αφού τόσους πυρήνες έχουμε και φτάνουμε στο 0.83 single όταν δουλεύουν όλοι οι πυρήνες.

 

η αρχιτεκτονική των modules έχει και αυτή άλλο scalling οπότε ΔΕΝ μπορείς να ορίσεις την ισχύ ενός cpu σε single th. Βλέποντας την multithreading απόδοση σε ένα bench. Γκεγκε ?

Ναι το ότι η αρχιτεκτονική των modules τα βρίσκει σκούρα με το «scaling» δηλαδή με το multitasking/threading το ξέρουμε και εμείς,όλοι η κοινότητα έτσι το μετράει ακόμα και η ίδια η amd.

 

Από εκεί και πέρα ο Kaveri είναι τεχνολογίας 2014 . Πάλι αδιαβσστος είσαι...

Για το ότι η amd τώρα έφτασε στο 2008 δεν φταίω εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταμε και τα δυο. Δεν ειναι λιγο πιο μπροστα ο πεντιουμ, καμια σχεση δεν εχει σε single core ειδικα κλοκαρισμενος για αυτο και μιλησα για ποσοστιαια αποδοση λογω δυνατοτερων πυρηνων. Σε οσα παιχνιδια χρησιμοποιουν 4 οκ παρτε 860κ. Ειναι θεμα επιλογης.

Cinebench r15

4.02 ghz 

Windows 10 64bit

CPU 327 cb

CPU (single core) 91cb

Mp ratio 3.58x

 

Μπορεις να κανεις το ιδιο με τον pentium για να δουμε τις διαφορες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα και το επίσημη έχει μεγάλη σημασία,όσο για τους ¨άλλους¨ ποιούς εννοείς τους οπαδούς-σημαιοφόρους,σαν και του λόγου σου;

 

Τι πάει να πει επίσημη εκδοχή... Τεστ κάνουν όλοι ,τώρα αν παίρνουν "επίσημη βούλα" από κάποιους κάποια site είναι άλλο θέμα.Μπορεί να παίρνουν και άλλα πράγματα όπως έχει αποδειχθεί στο παρελθόν.Προτιμώ να βλέπω τεστ και από χρήστες μαζί με τα..."επίσημα".Οι άλλοι είναι τα διάφορα site...Παραλήρημα κανονικό το post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cinebench r15

4.02 ghz 

Windows 10 64bit

CPU 327 cb

CPU (single core) 91cb

Mp ratio 3.58x

 

Μπορεις να κανεις το ιδιο με τον pentium για να δουμε τις διαφορες?

 

Cinebench r15

4.0 ghz 

Windows 7 64bit

CPU 296 cb

CPU (single core) 154 cb

 

dNeDJGO.png

 

mOpAaal.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάει να πει επίσημη εκδοχή... Τεστ κάνουν όλοι ,τώρα αν παίρνουν "επίσημη βούλα" από κάποιους κάποια site είναι άλλο θέμα.Μπορεί να παίρνουν και άλλα πράγματα όπως έχει αποδειχθεί στο παρελθόν.Προτιμώ να βλέπω τεστ και από χρήστες μαζί με τα..."επίσημα".Οι άλλοι είναι τα διάφορα site...Παραλήρημα κανονικό το post.

Τεστ κάνουν όλοι αλλά άλλο να κάνουν όλα τα διάφορα τεστ και να δεις και τα υπέρ και τα κατά και άλλο να γεμίσει ένα fanboy μια ολόκληρη σελίδα με gpu benchmark,οκ το ξέρουμε ότι η μεγάλη apu έχει καλύτερα γραφικά από την igpu της intel όσα τεστ και να γίνουν πάνω στα γραφικά δεν θα βρεις κάποιο που να τρέξει καλύτερα σε igpu intel. (αν δεν είναι καμιά iris pro με L4)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εβαλα σε 4 φιλους μου. Ολοι τρεχουν στα 4 . Μη λεμε οτι θελουμε .

 

Σε τεχνολογικό φόρουμ είμαστε, ας υπάρχει μια σεμνότητα :-D  :devil:  :-D (η παράθεση τροποποιήθηκε έτσι καθαρά για λόγους χαβαλέ για να σπάσει λίγο το κλίμα amd-intel, μην παρεξηγηθούμε) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Individual core performance of both AMD processors in Maxon® Cinebench™

and Persistence of Vision Raytracer ® (POV-Ray) is calculated by dividing

the total score of each benchmark by the number of physical cores contained

on the processor used.

Cinebench: AMD Phenom™ II X6 1055T = 5.0/6 cores = 0.83

5.0 είναι το αποτέλεσμα του επεξεργαστή στο cine διαιρούμε με το 6 αφού τόσους πυρήνες έχουμε και φτάνουμε στο 0.83 single όταν δουλεύουν όλοι οι πυρήνες.

 

Ή απλά τρέχουμε και το single και το multi και μας βγάζει το πρόγραμμα το ratio, από το να κάνουμε μια καθυστερημένη διαίρεση από το νούμερο του multi, δεδομένου οτι δεν έχουμε τέλειο scaling.. :rolleyes:

 

και να η amd γράφει βλακείες για αυτό, μην ανησυχήσεις οτι την υποστηρίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...