Προς το περιεχόμενο

[Πολυμηχάνημα] Canon Pixma MX495 - 55€ @ Mediamarkt [ΤΕΛΟΣ]


runner69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυμηχάνημα • Inkjet • Φαξ • WiFi • Εκτύπωση έως 4800 x 1200 dpi • Σάρωση: έως 1200 x 600 dpi • USB
 
http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_CANON-PIXMA-MX495,99452,2086768.html?langId=-18
 
Επομενη τιμη απο skroutz στα 70€
 
http://www.skroutz.gr/s/6248090/Canon-Pixma-MX495.html?keyphrase=CANON+PIXMA+MX495


Βλεπω οτι εχει 2 μελανια (μαυρο & εγχρωμο).

Επεξ/σία από runner69
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οσοι το αγορασετε,ρυθμιστε χειροκινητα το wifi(βρισκεις το ρουτερ και βαζεις κωδικο),ειναι απλο και γρηγοροτερο απο την αυτοματη ρυθμιση....

well down ts!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πραγματι πολυ καλος και με 55€ το κανει καλυτερο για μηχανημα που τα εχει σχεδον ολα(του λειπει το αυτοματο duplex)....and με 2 μελανοδοχεια με τις κεφαλες εκτυπωσεις πανω,που να μην σκας αν δε το πολυ χρησιμοποιεις ή το ΄΄ξεχασεις΄΄ μηνες ανενεργο και ξεραθουν ή μπουκωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω κι εγώ ένα μηχάνημα για τη σχολή τώρα. Υποθέτω θα το ψιλοχρειαστώ είτε για καμία εργασία είτε για τίποτα σημειώσεις. 

Υπολογίζω όμως ότι θα μένει αρκετό καιρό αδρανές. Έχω τώρα ένα epson και είναι για πέταμα επειδή έχω να το χρησιμοποιήσω κάνα 2-3 χρόνια. Εκτυπώνει χάλια, ουσιαστικά δεν εκτυπώνει.

Πιστεύετε ότι θα μου χρειαστεί το duplex για την χρήση που το θέλω? Ιδανικά θα ήθελα κάποιο που να έχει οικονομικά μελάνια, wifi, να μην χαλάει εύκολα όταν δεν το χρησιμοποιώ και να έχει duplex. Επειδή απ'ότι κατάλαβα το έχετε κάποιοι από εδώ, είναι οικονομικό στα μελάνια?

Επίσης τι εννοείς ότι δεν πειράζει άμα ξεραθούν οι κεφαλές επειδή είναι δύο? Δηλαδή αν ξεραθούν τι κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει χειροκινητο duplex,αρα κανεις δουλεια....αλλα πιο αργα.(ειναι ετσι και αλλιως αργος ο συγκεκριμενος)

αν ξεραθει ,απλα το πετας και περνεις αλλο μελανι και βαζεις........δεν εχει ξεχωριστη κεφαλη εκτυπωσεως, που ειναι πανακριβη εαν ξεραθει.

το θεμα ειναι οτι οικονομικο ειναι αναλογα τη χρηση που κανει ο καθενας και βεβαια αν χρησιμοποιει μαμισια μελανια ή συμβατα ή αγοραζει ενα κιτ μελανιων και τα γεμιζει μονος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος που τον εχει δοκιμασει μπορει να μας πει για τα μελανια του? 

 

βγαινουν συμβατα και με τι κοστος? ποσες σελιδες κειμενο μπορουν να βγαλουν ?

 

εχω εναν laser hp και με 10€ παιρνω τονερ και κραταει πανω απο 1500σελιδες, το αλλαζω ανα 1-2 χρονια περιπου. 

 

Απλα θελω και τη λειτουργια του αντιγραφικου, + το χρωμα καποιες φορες. Αν με 10€ μελανια τυπωνω εστω 300-500 σελιδες κειμενο ευτυχισμενος θα ειμαι. Τι λετε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω κι εγώ ένα μηχάνημα για τη σχολή τώρα. Υποθέτω θα το ψιλοχρειαστώ είτε για καμία εργασία είτε για τίποτα σημειώσεις. 

Υπολογίζω όμως ότι θα μένει αρκετό καιρό αδρανές. Έχω τώρα ένα epson και είναι για πέταμα επειδή έχω να το χρησιμοποιήσω κάνα 2-3 χρόνια. Εκτυπώνει χάλια, ουσιαστικά δεν εκτυπώνει.

Πιστεύετε ότι θα μου χρειαστεί το duplex για την χρήση που το θέλω? Ιδανικά θα ήθελα κάποιο που να έχει οικονομικά μελάνια, wifi, να μην χαλάει εύκολα όταν δεν το χρησιμοποιώ και να έχει duplex. Επειδή απ'ότι κατάλαβα το έχετε κάποιοι από εδώ, είναι οικονομικό στα μελάνια?

Επίσης τι εννοείς ότι δεν πειράζει άμα ξεραθούν οι κεφαλές επειδή είναι δύο? Δηλαδή αν ξεραθούν τι κάνεις?

Νομίζω δε σου κάνει. παρακάτω αναλύω την άποψή μου αν θέλεις διάβασέ την

 

Μόνο η "αραιή" χρήση που σκοπεύεις να το κάνεις (λέξη "ψιλοχρειαστώ") κάνει ακατάλληλη την χρήση μελανιών που ξεραίνονται και είναι άκρος εκνευριστικό ως εμπειρία. Προσωπικά από τότε που πέταξα στα σκουπίδια οτιδήποτε inkjet βρήκα την υγεία μου. Τυπώνω όποτε θέλω και όταν πατάω print ο (laser) εκτυπωτής μου τυπώνει! Παλιά με inkjet ήταν δράμα η κατάσταση αλλά τι να κάνεις τότε τα laser έκαναν μια περιουσία. Σήμερα ευτυχώς δεν είναι έτσι.

 

Οι inkjet είναι μόνο για όσους θέλουν μικρό σε όγκο έγχρωμο μηχάνημα (οι laser είναι μεγαλύτεροι) και τυπώνουν λίγα αλλά συχνά. Αν τυπώνεις συχνά αλλά και πολλά πάλι ο laser είναι μονόδρομος. Αμα δε θέλεις χρώμα δεν το συζητάμε για inkjet καθώς τα αντίστοιχα laser είναι επίσης μικρά αν και πιο ακριβά στην αρχική κτήση (φτηνά όμως ανα σελίδα).

 

Το αυτόματο dublex είναι ΑΛΛΗ ακριβότερη και ογκοδέστερη κατηγορία εκτυπωτών. Σε inkjet δε θυμάμαι ποτέ να έχω δει τουλάχιστον όχι στα "φτηνά", Ειναι βολική λειτουργία αλλά πιο αργή του χειροκίνητου dublex (πρώτα τυπώνεις μονές μετά ζυγές σελίδες επανατοποθετόντας ή κάπως έτσι). Στα laser όπου υπάρχει dublex είναι μεγαλύτερα και ακριβότερα και μόνο σε συστηματικούς χρήστες  τους απευθύνονται (πχ γραφεία ή διδακτορικούς που τυπώνουν όλη την ώρα)

 

 

το "δεν πειράζει αν ξεραθούν" θα πει ότι πετάς τα μελάνια και βάζεις καινούρια και όλα οκ σε αυτόν τον εκτυπωτή καθώς είναι μαζί "κεφαλή ψεκασμού και μελάνη"  (το μηχάνημα ξανατυπώνει αμέσως απλά πέταξες λεφτά). Σε άλλα (πχ epson) είναι κεφαλή στο μηχάνημα και μελάνη μόνη της. Οπότε αν (που θα) ξεραθεί η κεφαλή αχρηστεύεται όλο το μηχάνημα και δεν φτιάχνει αλλάζοντας μελάνη. Πρέπει να ξεβουλώσεις την κεφαλή (τραγικό αν δεις πως γίνεται και ΑΝ δουλέψει) αλλιώς πετάς το μηχάνημα. Στα μηχανήματα αυτού του τύπου τελικά πετάς το μηχάνημα (από το παράθυρο) αργά η γρήγορα με κίνδυνο να τρελαθείς πριν την ώρα σου. 

 

Ευτυχώς αυτό δεν είναι τέτοιο (όπως λέτε, δεν το έψαξα). Πετάς μόνο τα ξεραμένα μελάνια/κεφαλές και μαζί και τα λεφτά σου βέβαια αφού πρέπει να αγοράσεις καινούρια. Εντάξει κάνεις κάποιες προσπάθειες να τα ξεβουλώσεις (βούτηγμα σε νερό, σκούπισμα με βρεγμένο χαρτί κτλ) οπότε αν τα καταφέρεις έχεις μόνο ψυχολογικό πρόβλημα κάθε που πρέπει να το κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τα μελανάκια είναι μαζί με την κεφαλή, ο χρόνος που αν παραμείνει ανενεργός ο εκτυπωτής στεγνώνουν και βουλώνει η κεφαλή, είναι ο ίδιος όπως όταν είναι χώρια μελάνια-κεφαλή;

Ρωτάω διότι σε παλιό HP 970 που δοκίμασα σήμερα μετά από ένα εξάμηνο και έχει μελανια με ενσωματωμένη κεφαλή, τύπωσε άψογα με τη μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τα μελανάκια είναι μαζί με την κεφαλή, ο χρόνος που αν παραμείνει ανενεργός ο εκτυπωτής στεγνώνουν και βουλώνει η κεφαλή, είναι ο ίδιος όπως όταν είναι χώρια μελάνια-κεφαλή;

Ρωτάω διότι σε παλιό HP 970 που δοκίμασα σήμερα μετά από ένα εξάμηνο και έχει μελανια με ενσωματωμένη κεφαλή, τύπωσε άψογα με τη μια.

δεν έχει σχέση με το που είναι τα ακροφύσια (μηχάνημα ή μελάνια, αν και στο μηχάνημα πάνω θεωρούνται ποιοτικότερα). Είναι θέμα πολυπαραγοντικό (ποιότητα μελανιού που έχεις πάνω πχ original/vs 3rd party, ακροφυσίου δλδ κατασκευαστικό, καιρικών συνθηκών, παλαιότητας/φθοράς ακροφυσίων). Κάποια μοντέλα βουλώνουν ευκολότερα από άλλα ειδικά αν μπλέξεις με φτηνά μελάνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λεφτα αυτα εχουν μονο περιπου τα μελανια μονα τους.Νομιζω θα τσιμπισω ενα και εγω.Εχω τον Canon MX310 εδω και απειρα χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...