Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Το withdraw του paypal λειτουργει σε χρηστες που εχουν συνδεσει bank account πριν τα cc?

 

2) Σε νεο λογαριασμο γραφει "you cannot add bank account at this time" ( η κατι τετοιο). Αυτο μπορει καποιος να το παρακαμψει;

 

Ευχαριστω και καλημερα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Revolut    με χρέωση TOP UP από κάρτα αντί για έμβασμα έχει κάνει κανεις? δοκίμασα 10 ευρώ αλλα γραφει κάτι για card declined και να επικοινωνήσω με την τράπεζα. :wacko:

 

Ξαναλέω αν μπορούσες να στείλεις λεφτά στο εξωτερικό κανονικά με την κάρτα δεν θα ασχολιόσουνα ούτε με το Revolut ούτε με το να στέλνεις λεφτά στο Balance του Paypal, απλά θα έκανες τις αγορές σου. Λοιπόν ο μόνος τρόπος να κάνεις top-up είτε στο Revolute είτε στο Paypal είναι με έμβασμα. Προσωπικά προτείνω Revolut γιατί πολύ απλά μπορείς να κάνεις αγορές από οποιοιδήποτε ηλεκτρονικό κατάστημα πχ. AliExpress κτλ.

 

1) Το withdraw του paypal λειτουργει σε χρηστες που εχουν συνδεσει bank account πριν τα cc?

 

2) Σε νεο λογαριασμο γραφει "you cannot add bank account at this time" ( η κατι τετοιο). Αυτο μπορει καποιος να το παρακαμψει;

 

Ευχαριστω και καλημερα,

 

Πρέπει να επικοινωνήσεις με το Paypal και θα σου σε βοηθήσουν αυτοί να το βάλεις.

Η καλύτερη λύση είναι μεταφορά στο balance του paypal μέσω e-banking. Έστειλα απο πειραιώς, με κόστος 100 ευρώ και η διαδικασία ολοκληρώθηκε επιτυχως σε 2 μέρες. Το περίεργο είναι πως η αποστολή χρημάτων απο πειραιως στη eurobank μου κόστισε 4 ευρώ!!!!!!!!!!!!

Που ακούστηκε αυτό...

 

Καλύτερη λύση είναι το Revolut γιατί μπορείς να κάνεις αγορές από οπουδήποτε και χρέωση εμβάσματος 1€ και στις αγορές σου δεν έχει προμήθειες 4-5% όπως το Paypal.

μακαρι αυτο το revolut να ειναι λυση. και γω αυτο θελω. διαβαστε πρωτα και τον εγγλεζο ομως. Ο ενας απο αυτους (2 ατομα φαινονται) ητανε στη  lehman brothers και ο αλλος ητανε στη γερμανια (ρωσοι) . Ο αγγλος δεν ητανε τοσο ενθουσιωδης, και δεν ειναι ο φουφουτος. Στο bloomberg υπαρχει μια διαφημηση που λεει "too good to be true"

http://www.cl.cam.ac.uk/~mjcg/

 

https://www.cl.cam.ac.uk/~mjcg/Blog/Revolut/

 

"Not being a security expert, I don't know if this was actually a sound decision though. "

 

Right κ αυτό το experience report έρχεται από κάποιον ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει infer πως στο Amazon για να χρησιμοποιήσεις την Revolut δίνεις το όνομα που έχεις δηλώσει στo in app account της Revolut ανεξάρτητα από το εάν το γράφει πάνω η κάρτα.τζιζ

 

Τεσπα πάντως κ γω ψήνομαι να την βγάλω που δε με πιάνουν τα cc για να στέλνω κανα γιάνκικο ψωροφράγκο στην sis στο LA

 

Φίλοι μου αν ψάχνετε πάντα το αρνητικό στα πράματα πάντα θα βρείτε και πότε δεν θα κάνατε τίποτα.

 

Το ξέρετε ότι και με κάθε σας αναπνοή στην ατμοσφαίρα της γης καταπονείτε τον οργανισμό σας και του κάνετε κακό (και να μην αναφέρω το τσιγάρο)? Δεν νομίζω να σταματήσετε να αναπνέετε.

 

Απλά ψάχνεται δικαιολογία να μην χρησιμοποιήσετε το Revolut. Επίσης όσον αναφορά την ασφάλεια δεν νομίζω να χρησιμοποιήσετε το Revolut σαν βασικό τραπεζικό λογαριασμό αλλά μόνο για να κάνετε τις αγορές σας που σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να έχει μέσα τρελά ποσά. Άλλωστε αυτός είναι και ο κύριος λόγος που υπάρχει. Α και να υπενθυμίσω ότι ούτε το Paypal έχει την τρελή ασφάλεια. Οπότε επιλογή σου αν θα ακούσεις έναν Εγγλέζο ή 10-20-30... άτομα που το δοκίμασαν πριν από σένα και τώρα κάνουν την δουλειά τους απροβλημάτιστα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας έστειλα χθες στο revolut ένα εμβασμα από την εθνική τράπεζα μέσω ebanking. Πιο πολύ το έκανα για να δοκιμάσω πως γίνεται και πως λειτουργεί η υπηρεσία. Το εμβασμα όμως ακόμα δεν έχει φανεί στην εφαρμογή του revolut. Μήπως θέλει κάποιες μέρες για να ολοκληρωθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας έστειλα χθες στο revolut ένα εμβασμα από την εθνική τράπεζα μέσω ebanking. Πιο πολύ το έκανα για να δοκιμάσω πως γίνεται και πως λειτουργεί η υπηρεσία. Το εμβασμα όμως ακόμα δεν έχει φανεί στην εφαρμογή του revolut. Μήπως θέλει κάποιες μέρες για να ολοκληρωθεί;

Καλο ειναι να διαβαζουμε το θεμα 3-5 σελιδες πιο πισω να μην επαναλαμβανουμε τα ιδια πραγματα και γεμιζουμε το θεμα με ασκοπες δημοσιευσεις. Το εμβασμα παιρνει 2-3 μερες να φανει αναλογα την τραπεζα που το εκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα verification στο revolut με την αστυνομική ταυτότητα. Αφού την δέχτηκε, τώρα γράφει : identity       approved

 

σημαίνει πως έγινε κανονικά η επιβεβαίωση ή approved για να το μελετήσουν και να φάω άκυρο;

 

Ζήτησα και να μου έρθει φυσική κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα verification στο revolut με την αστυνομική ταυτότητα. Αφού την δέχτηκε, τώρα γράφει : identity       approved

 

σημαίνει πως έγινε κανονικά η επιβεβαίωση ή approved για να το μελετήσουν και να φάω άκυρο;

 

Ζήτησα και να μου έρθει φυσική κάρτα.

αφου λεει approved φιλε μου, τι ακυρο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το withdraw του paypal λειτουργει σε χρηστες που εχουν συνδεσει bank account πριν τα cc?

 

2) Σε νεο λογαριασμο γραφει "you cannot add bank account at this time" ( η κατι τετοιο). Αυτο μπορει καποιος να το παρακαμψει;

 

Ευχαριστω και καλημερα,

 

Ναι, λειτουργεί το withdraw σε bank account πριν τa CC. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το verify στο Revolut δημιουργεί πουθενά θέμα?

Έστειλα ένα μικροποσό και εγώ για δοκιμή αλλά ακόμα το verify είναι σε process.

Και κάτι ακόμη.Με ταυτότητα έκανε κανείς τελικά verify ή την απορρίπτουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guys σημερα πηγα να κανω το γνωστο κολπακι με την paypal και δεν μου δεχεται την καρτα και μου λεει να βαλω αλλη!!!! το εχω κανει αρκετες φορες με αυτην την καρτα και ποτε δεν ειχα προβλημα! ξερει κανενας τι συμβενει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το verify στο Revolut δημιουργεί πουθενά θέμα?

Έστειλα ένα μικροποσό και εγώ για δοκιμή αλλά ακόμα το verify είναι σε process.

Και κάτι ακόμη.Με ταυτότητα έκανε κανείς τελικά verify ή την απορρίπτουν?

 

 

Διάβασε 2-3 σελίδες πίσω και θα σου λυθούν όλες οι απορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το που κάνεις αίτημα σου λένε και πότε θα τη στείλουν, σε εμένα την έστειλαν 10/8 και έφτασε 10/20.

επίσης αναφέρουν ότι παραγγελίες μετά τις 10/5 θα αργήσουν στις παραδώσεις λόγο αυξημένης ζήτησης,

επιπλέον έχουν κάνει και παραγγελίες από το εργοστάσιο για της contactless κάρτες και υπάρχει μεγάλη αργοπορία. η δικιά μου είναι η παλιά, προφανώς κάποιοι ίσως παραλάβουν τις νέες κάρτες.

Σήμερα ήρθε & η δικία μου κάρτα (είναι ή παλία & όχι contactless). Όντος φοβερή συσκευασία B)

 

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει την κάρτα σε ελληνικά ΑΤΜ ?

 

 

Έχει δοκιμάσει κανείς να βγάλει χρήματα από ΑΤΜ? Η revolut δεν χρεώνει προμήθεια, αλλά μήπως χρεώνει η ελληνική τράπεζα / ΑΤΜ/ ΔΙΑΣ, και εάν ναι τι ποσό ?

 

Πριν παραλάβω την κάρτα, ψάχνοντας τις επιλογές της εφαρμογής, βρήκα το σημείο που έλεγε αλλαγή PIN κάρτας, και πραγματοποίησα την αλλαγή. Στην συνέχεια, διαβάζοντας τα FAQ από το website της revolut, ανακάλυψα ότι μερικά ΑΤΜ μπορεί να μην αναγνωρίζουν το καινούργιο PIN που έκανα αλλαγή μέσα από το app αλλά να χρειαστεί να χρησιμοποιήσω το παλιό. Το θέμα είναι ότι δεν θυμάμαι πιο είναι το παλιό, διότι δεν θεώρησα σκόπιμο να το σημειώσω κάπου (από την στιγμή που έκανα την αλλαγή και έβαλα καινούργιο).

 

Οπότε ρωτάω: έχει χρησιμοποιήσει  κάποιος την κάρτα σε ελληνικό ΑΤΜ? Αναγνώρισε απευθείας το καινούργιο αλλαγμένο PIN ή χρειάστηκε το παλιό? Εάν ναι, σε ποιας τράπεζας ΑΤΜ το δοκίμασε. Δεν θέλω να πειραματιστώ επειδή δεν έχω το παλιό PIN , και δεν θέλω να μου κράτηση την κάρτα το ΑΤΜ (και άντε μετά να εξηγήσεις την τράπεζα τι κάρτα είναι η revolut για να σου την δώσουν πίσω.... :P )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Δυο ερωτήσεις έχω:

 

Για χρήστες Alpha Bank:

 

Έχει ανοίξει η διαδικασία μεταφοράς χρημάτων μέσω εμβασματος όπως στις άλλες τράπεζες (Εθνική, Πειραιώς)? Αν ναι, μπορώ να χρησιμοποιησω το web banking για να κάνω top up στη revolut? Έχει χρέωση 1 ευρώ σαν στις αλλες?

 

Αν μπορεί κάποιος να παραθέσει ενα screen cap με την διαδικασία, εφόσον είναι εφικτή, θα του ήμουν eternally grateful, οπως λένε και στο χωριό μου.

 

Για τους χρήστες κάρτας και υπηρεσίας revolut:

 

Κατεβασα στο κινητό μου (samsung galaxy s4) την εφαρμογή για να προχωρήσω στην εγγραφή μου, αλλά γράφω στο πεδίο που λέει να προσθέσω το κινητό μου για να μου στείλουν τον κωδικό και δεν μου έχουν στείλει τπτ ακόμη. Κάνω κάτι λάθος?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το με το pin το ήξερα απο παλαιότερη εμπειρία και ο λόγος που δεν το άλλαξα ήταν αυτός.

προσωπικά δεν δοκίμασα σε atm να δω αν δουλεύει, μιας και έχω ακούσει τις χρεώσεις των ελληνικών atm, με κάθε επιφίλαξη απο .20 μεχρι .50 λεπτά σε κάρτες εξωτερικού. επίσης το site αναφέρει ότι το atm αν του ζητήσεις να σου πει το υπόλοιπο της κάρτας, μιας και η κάρτα διατηρεί 3 νομίσματα, υπάρχει περίπτωση να μπερδευτεί. Προφανώς αν θες 10 ευρώ ξέροντας ότι τα εχεις στο λογαριασμό δεν θα υπάρχει πρόβλημα, απλά τα atm την αναγνωρίζουν ως κάρτα Ηνωμένου Βασιλείου προσθέτοντας και την αντίστοιχη προμήθεια.

​από την άλλη σε αγορές από super markets δεν είχα πρόβλημα, ενώ μια ανανέωση καρτοκινητού μέσω της viva refill που εξυπηρετείτε από την τράπεζα Πειραιώς, δεν πέρασε καθώς ζητούσε κάρτα που έχει εκδοθεί από ελληνικό τραπεζικό δίκτυο.    

βεβαιώσου οτι στην εγγραφή του τηλεφώνου βάζεις και τον σωστό κωδικό της χώρας, εαν εξακολουθεί δοκίμασε κάποιον άλλο αριθμό τηλεφώνου και τον αλλάζεις μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαιώσου οτι στην εγγραφή του τηλεφώνου βάζεις και τον σωστό κωδικό της χώρας, εαν εξακολουθεί δοκίμασε κάποιον άλλο αριθμό τηλεφώνου και τον αλλάζεις μετά.

 

+30 δεν ειναι για την Ελλάδα? Το δοκίμασα αλλά και πάλι δεν πέτυχε. Δλδ σε μορφή +3069ΧΧΧΧΧΧΧΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...