Προς το περιεχόμενο

Αποψεις για αναβαθμιση GPU


kougi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Εχω το συστημα της υπογραφης μου (με τροφοδοτικο ενα corsair 750W με Bronze πιστοποιηση, δε θυμαμαι ακριβες μοντελο και δεν ειμαι σπιτι για να το δω) και σχεδιαζω να κανω μια καλη αναβαθμιση καρτας γραφικων, εχοντας ομως καποιες αποριες. Εχουμε και λεμε:

 

1. Τωρα με την κυκλοφορια των GTX 980 Ti αξιζει να περιμενω να βγουν ευρεως στην αγορα, μηπως και πεσουν οι τιμες των 980/970 η ουτε καν? Να σημειωσω οτι μπορω να περιμενω το πολυ 1-2 μηνες, μεχρι Σεπτεμβρη θα την εχω κανει την αναβαθμιση.

 

2. Για τα χρηματα που μπορω να διαθεσω, να πω οτι με παιρνει να αγορασω τωρα μια GTX 980 και τελος, η να αγορασω τωρα μια GTX 970 και μετα απο 40 μερες να αγορασω αλλη μια ιδια και να τις εχω σε SLI.

 

3. Το συστημα μου θα δεχτει δυο GTX 970 χωρις θεματα η να μην το σκεφτομαι για 2 καρτες γραφικων? Εννοω απο θεμα μητρικης και τροφοδοτικου.

 

4. Γενικα αναμεσα σε GTX 970 SLI και GTX 980 τι προτεινετε απο θεμα αποδοσης? Η περισσοτερη καταναλωση ενεργειας δεν ειναι για μενα κριτηριο γιατι μιλαμε για μικρη διαφορα στον λογαριασμο του ρευματος.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων οσους διαθεσουν χρονο για να μου απαντησουν σε αυτες τις 4 ερωτησουλες! Οσο περισσοτερες αποψεις τοσο το καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως,με 970 εισαι υπερκαλυμενος..αν εισαι με μια οθονη και παιζεις σε 1920χ1080


εγω προτεινω να μην κανεις τιποτα τωρα και σε 1-2 μηνες παρε την 980 και ενα καινουργιο full tower.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1440p, αλλα θα ηθελα να μπορω να παιξω ικανοποιητικα (οχι ολα ultra προφανως) και σε 4k σε περιπτωση που παρω μια τετοια οθονη στο μελλον, αν και προς το παρον δε σχεδιαζω αγορα νεας οθονης. Εχω και μια δευτερη οθονη πανω στα 1080p αλλα δεν παιζω σε αυτην. Τα χρηματα που διαθετω ειναι 800 ευρω (τα 400 τωρα και τα αλλα 400 σε ενα μηνα) η ~550 ντουκου.


 και ενα καινουργιο full tower.

βαριεμαι απιστευτα να λυνω και να ξαναφτιαχνω απο την αρχη ολοκληρο το pc οποτε δεν το βλεπω για αγορα νεου tower, εξ αλλου οι msi χωρανε ανετα σε αυτον που εχω τωρα :P


Σε 1920x1080 970 ειναι οκ

Σε 2560 x 1440 970sli 980 single

Σε 3840 x 2160 Gtx titan X sli

970sli or 980 single?


η παρε 970 τωρα και αργοτερα full tower και εναν ssd ακομα να κανεις raid_0

OFF TOPIC: γινεται κανονικα raid 0 με εναν 840 pro και εναν 850 pro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον λογο καλυτερα single 980  παρα 970sli? σορρυ αν γινομαι σπαστικος απλα θελω να μαθω τι ειναι καλυτερο, γιατι σε benchmarks ειδα οτι οι 2 970 εχουν αρκετα καλυτερες επιδοσεις απο την 980.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα να σου πω,μιας και γουσταρεσ πολυ να πας σε gigabyte γιατι δεν παιρνεις αυτη που χωραει και στο κουτι σου??

http://www.you.gr/proionta/pc-parts/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/kartes-grafikon/karta-grafikon-(vga)-gigabyte-nvidia-gtx-780-ti-oc


ναι μεν καλυτερα benchmarks αλλα οχι αισθητη διαφορα...και προσεξε τωρα...το κουτι σου οριακα σχεδον παιρνει μια καρτα,αν βαλεις και δευτερη ετοιμασου για υδροψυξη που δεν νομιζω να χωραει...ξερεις τι θα γινεται απο θερμοκρασια εκει μεσα σε αυτο το χωρο???και δευτερον θα εχεις πολυ μεγαλυτερη καταναλωση,ασε που δεν ξερω κατα ποσο θα αντεξει το τροφοδοτικο σου..ασε το κουτακι να αναπνευσει σωστα λοιπον μιας και θα κανεις αψογα την δουλεια σου με την single 980.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεκτες ολες οι αποψεις. το κουτι μπορει να μην ειναι full tower αλλα δεν εχω αντιμετωπισει θεμα χωρου προς το παρον, αν δημιουργηθει τοσο μεγαλο θεμα ετσι ωστε να μην μπορω να κανω την αναβαθμιση που θελω θα παρω μεγαλυτερο κουτι εννοειται. παντως νομιζω χωραει 2 970 msi, δεν εχω εικονα τωρα γιατι δεν ειμαι σπιτι αλλα απ οσο θυμαμαι υπαρχει χωρος και για μια δευτερη καρτα γραφικων. το τροφοδοτικο παιζει να εχει θεμα δηλαδη με 970sli? το ειχα προσεξει αρκετα αυτο το θεμα οταν το αγοραζα και ειχα διαβασει πολυ καλες κριτικες για το συγκεκριμενο.


970sli παρεουλα με τον 8350???

 

Καλο μπουκαλια προβλέπω!!

Θα φαω bottleneck λογω του 8350? Τοσο κακο επεξεργαστη εχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα φαω bottleneck λογω του 8350? Τοσο κακο επεξεργαστη εχω?

 

Αμα εισαι στοκ ναι θα φάει αρκετο μπουκαλι! 

 

Αμα κλοκαρεις αρκετα θα ειναι καλύτερα τα πραγματα αλλα μετα δεν θα αντέχει το τροφοδοτικό σου μιας και εισαι ήδη οριακα.....

 

Για να μην πιαστω με αλλα θεματα που παντα εχουν λυσεις με 2πλες καρτες,,,,

 

Μια 980 ειναι υπεραρκετη για το συστημα σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 4.5 τον εχω, αλλα απ οτι καταλαβα ξεχναω τις διπλες καρτες..


τουλαχιστον προβλεπεται πτωση τιμων τωρα που κυκλοφορει σιγα σιγα η 980ti?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 4.5 τον εχω, αλλα απ οτι καταλαβα ξεχναω τις διπλες καρτες..

τουλαχιστον προβλεπεται πτωση τιμων τωρα που κυκλοφορει σιγα σιγα η 980ti?

 

Πτωση τιμών θα υπαρξει μονο αν η 390Χ κανει αυτα που ισχυρίζεται η amd και παραλληλα ειναι σε καλη τιμη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...