Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έτοιμη προς χρήση από που προκύπτει;

 

Και μια πατέντα δεν σημαίνει τίποτα.

 

Έτοιμη προς χρήση δεν εννοώ ότι κάποιος είπε ότι η συσκευή είναι έτοιμη προς χρήση. Εννοώ ότι εφόσον έχει πλέον κατοχυρωθεί, μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς να φοβάται ο miyamoto μην του κλέψουν την ιδέα (due to a certainidea” όπως είπε αναφερόμενος στην καθυστέρηση της αποκάλυψης του τότε ΝΧ). Η πατέντα κατοχυρώθηκε 16 Αυγούστου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναρωτώ: σάρκα και οστά από που προκύπτει;

 

 

Αν δεν κάνω λάθος κάποιος πιο πριν παρέθεσε άρθρο που ανέφερε ότι το dock δίνει μόνο ρεύμα και tv out.

σαρκα κ οστα εννοω οτι μπορουν καλιστα να την χρησιμοποιησουν εδω...αν θα το κανουν ειναι αλλο θεμα!Εγω προσωπικα δεν δινω βαση στις διαρροες οτι ειναι το βλεπω στα official Announcements αλλιως δεν εγινε ποτε..αναμονη λοιπον.

Μπορει να μην την χρησιμοποιησουν και να πανε απατοι...μπορει και ναι.Θα δουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναρωτώ: σάρκα και οστά από που προκύπτει;

 

 

Αν δεν κάνω λάθος κάποιος πιο πριν παρέθεσε άρθρο που ανέφερε ότι το dock δίνει μόνο ρεύμα και tv out.

 

Το τι ακριβως παρέχει το dock είναι ανοιχτό για συζήτηση. Ο εκπρόσωπος είπε ότι η κύρια λειτουργία του είναι το tv out, όπως επίσης και να φορτίζει και να παρέχει power στο σύστημα (The main function of the Nintendo Switch Dock is to provide an output to the TV, as well as charging and providing power to the system). Το πώς εννοεί το "power" είναι ανοιχτό για συζήτηση.

 

Εγώ βέβαια είκαζα για optional έξτρα συσκευή που θα συνδέεται στο dock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς αν έχεις παρακολουθήσει τα posts μου θα ξέρεις ότι είμαι φουλ υπέρ του streaming. Εδώ και πάρα πολύ καιρό streamάρω locally στο κινητό μου (το Z5 μου βγάζει γραφικά GTX 970 δηλαδή :P) καθώς και έχω δοκιμάσει το PS Now με server Αγγλίας. Θεώρησε το δεδομένο όταν σου λέω ότι με το σωστό setup και με το σωστό configuration το input lag είναι ανύπαρκτο. Φυσικά, το stramάρισμα είναι κάτι που δεν δουλεύει out-of-the-box και επομένως δεν συνάδει με τη βασική αρχή του console gaming, το «το βάζω και παίζω». Ωστόσο, επειδή στην Nintendo είναι ψυχοπαθείς με το quality control και επειδή την τεχνογνωσία που έχει η Nvidia στο κομμάτι οι υπόλοιποι την βλέπουν με το κυάλι, δεν μπορώ να γνωρίζω τι είναι ικανοί να καταφέρουν.

 

Σύμφωνα με αυτό που κατέθεσε η Nvidia το καλοκαίρι (και νομίζω ότι είναι πλέον δεδομένο ότι αναφέρεται στο Switch) γράφει ότι η συσκευή θα υποστηρίζει dual-band wifi. Μία εταιρεία σαν την Ν που κοιτάζει να κρατάει το κόστος όσο πιο χαμηλά γίνεται, μόνο ένα λόγο θα είχε για να εξοπλίσει το Switch με AC wifi: το streaming. Προσωπικά, θεωρώ δεδομένο ότι το Switch θα έχει streaming δυνατότητες, τουλάχιστον σε local επίπεδο. Είναι σίγουρο ότι μιλάμε για το Shield Tablet 2, μόνο που θα παίζει και Nintendo games.

 

Πέρα από όλα αυτά, θεωρείς ότι η Nvidia έχει σκοπό να «σκοτώσει» το Grid;

 

 

PS: Το άλμα από μεριάς Nintendo έγινε από τη στιγμή που έκανε deal με την Nvidia, πράγμα που δεν υπήρχε περίπτωση να κάνει ούτε η MS, ούτε η Sony. Το ότι συνεργάζεται με την Nvidia, είναι πολύ μεγαλύτερο άλμα από το να πήγαινε digital-only. Από τη στιγμή που η Nvidia ξαναμπήκε στο παιχνίδι του console gaming, για μένα πλέον όλα είναι πιθανά.

 

Δεν το είπα τυχαία ότι θέλει βελτίωση το input lag, δες εδώ: http://images.eurogamer.net/2012/articles//a/1/4/8/6/0/7/1/gridlag2.png

 

Εσύ που συνδέεσαι με Αγγλία βάλε 100-120ms στο γαλάζιο κομμάτι... ή 150-200ms για Αμερική. 30ms μόνο αν βάλουν servers στην Ελλάδα του Αγίου ... ανήμερα. :)

 

Ανάλογα με το παιχνίδι και τα γούστα του καθενός είναι η «ενόχληση». Εσύ ας πούμε μπορεί να παίζεις RDR Campaign στα 30fps και να μην σε ενοχλεί, ενώ άλλος μπορεί να παίζει CoD MP στα 60 fps και να έχει πιο αυξημένες απαιτήσεις. Εμένα ας πούμε το PS4 Remote Play με ενοχλεί λόγω encoding lag (πράσινο κομμάτι), μετρημένο στα 100ms σε LAN (μέσα στο ίδιο σπίτι).

 

Το μέλλον είναι streaming για τους πάντες (say goodbye to consoles & PC rigs), αλλά σε πολύ μακροπρόθεσμο επίπεδο... ας πούμε σε 20 χρόνια από σήμερα.

 

Το τι θα κάνει η nVidia με το Grid δεν το ξέρω. Και η Sony εξαγόρασε την Gaikai για να μην μείνει πίσω.

 

Το cloud streaming πάντως είναι ο ορισμός του plug'n'play/out-of-the-box και το λέω με την έννοια ότι δεν ξοδεύεις χρόνο για downloads (firmware updates, game patches, installations κλπ.) Είναι όλα στο cloud έτοιμα και εσύ απλά παίζεις.

 

Πάντως αυτή η συνεργασία της nVidia με την Ninty εγείρει κάποια ερωτηματικά. Από την μια έχουμε κωλοτούμπα ολκής (κάποιοι μάλιστα χαίρονταν τότε επειδή δεν γουστάρουν τις κονσόλες :P):

 

http://www.extremetech.com/gaming/150892-nvidia-gave-amd-ps4-because-console-margins-are-terrible

 

Εικάζω ότι χρειάζονται οικονομία κλίμακας (μείωση κόστους) για τον Tegra ελέω self-driving cars... θα πουλάνε τα Β' διαλογής (binned) τσιπάκια στην Ninty (XXX$) και τα Α' διαλογής στην premium αγορά των αυτο-οδηγούμενων αμαξιών (XXXXX$).

 

Από την άλλη η Nintendo «δένεται» με μια εταιρία που δεν έχει καθόλου καλό ιστορικό (OG XBOX/PS3 GPU). Ακόμα και αυτό το new proprietary API (NVN) μου θυμίζει το vendor lock-in του PhysX.

 

ΟΚ, θα μου πεις τι άλλο mobile SoC να έβαζε η Ninty; Όντως, δεν έχει κάτι αξιόλογο σε mobile form factor η AMD. Αν έχει όμως στο μέλλον, θα μπορέσει να μεταβεί εκεί η Nintendo ή θα πουν bye-bye BC στο Switch 2; Συνεπώς μάλλον «δένονται» για τα καλά στο τρένο της nVidia και εύχομαι να είναι αβάσιμοι οι φόβοι μου λόγω κακού ιστορικού προηγουμένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που διαβάζω η NVidia έχει γίνει με την Ν συνέταιρος στο θέμα του Nshield που πλέον το ανέλαβε εξολοκλήρου το Switch. Είναι δυνατή κίνηση και δεν πρόκειται απλά για μια συμφωνία αλλά για κοινά συμφέροντα και κοινή οδό μακροπρόθεσμα. 

 

Πάντως σε θέματα τεχνικών χαρακτηριστικών δεν νομίζω πως πρέπει να αναμένουμε πολλά. Η Emily, που τελικά έπεσε μέσα, έγραφε μεταξύ άλλων για ιπποδύναμη κάτω αλλά κοντά στο xb1 και μιλάμε για φορητό σύστημα....

 

Όσο αναφορά το dock station σκεφτόμουν (μιας και δεν είμαι γνώστης τεχνικών στοιχείων) πως ίσως παρέχει έχτρα ενέργεια στην ταμπλέτα ώστε να εισέρχεται σε high mode ενώ όταν αποδεσμεύεται από το dock station να περνάει σε low mode για εξοικονόμηση ενέργειας. Δηλαδή όλη η δουλεία να γίνεται από την ταμπλέτα αλλά να διαφοροποιείται με την παροχή ενέργειας. Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο έχει περισσότερο νόημα μιας και εφόσον η ταμπλέτα είναι στο φορτιστή θα μπορεί επίσης να εισέρχεται σε high mode χωρίς να μεσολαβεί το dock station. Στις παρακάτω πατέντες γίνεται λόγος επίσης για διάφορα επίπεδα σε θέματα κατανάλωσης:
https://www.gamnesia.com/news/nintendo-filed-patents-for-in-game-chat-low-power-operating-modes-and-more
http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1099932&page=25
 

 

Καθαρά από τεχνικής πλευράς το όλο θέμα μου θυμίζει την μετάβαση NGC σε Wii, το Switch δεν βλέπω να είναι μεγάλο βήμα αλλά σαν φορητό τα σπάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ανάλογα με το παιχνίδι και τα γούστα του καθενός είναι η «ενόχληση». Εσύ ας πούμε μπορεί να παίζεις RDR Campaign στα 30fps και να μην σε ενοχλεί, ενώ άλλος μπορεί να παίζει CoD MP στα 60 fps και να έχει πιο αυξημένες απαιτήσεις. Εμένα ας πούμε το PS4 Remote Play με ενοχλεί λόγω encoding lag (πράσινο κομμάτι), μετρημένο στα 100ms σε LAN (μέσα στο ίδιο σπίτι).

 

Αν έχεις 100 ms encoding στο Remote Play, δύο τινά: είτε έχεις κάνει λάθος στο configuration είτε το encoding/decoding των PS4/PSV είναι για τα μπάζα. Εγώ στο κινητό μου με Moonlight app (που είναι fan-made app) και με το Gamestream της Nvidia δεν έχω πάνω από 15-17 ms, αν φτάσει στα 30 ms δε, πετάει μήνυμα ότι είναι αργό το encoding (και όλα αυτά σε wifi έτσι, δεν αναφέρω καν το Steam Link που είναι με ethernet συνδεδεμένο και το lag είναι πολύ κοντά στο μηδέν). Το «σωστό» configuration, σημαίνει 5 Ghz router, να είναι σωστά σεταρισμένα τα Mbps (ανάλογα με την ανάλυση και τα frames που θες να έχεις), ports και τα λοιπά. Δεν είναι κάτι που δουλεύει out-of-the-box σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η Emily, που τελικά έπεσε μέσα, έγραφε μεταξύ άλλων για ιπποδύναμη κάτω αλλά κοντά στο xb1 και μιλάμε για φορητό σύστημα....

 

Oι προβλέψεις της Emily ήταν υπερβολικά ακριβείς. Αν και τα υπόλοιπα που έγραψε αληθεύουν, το σύστημα ψύξης του tablet έχει ανεμιστήρα και κάνει θόρυβο.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Πεμπτη θα παρουσιαστει nintendo direct στην ιαπωνια με θεμα το monster hunter. Λετε να παρουσιασουν το παιχνιδι που βγαινει το μαρτιο και για το οποιο δεν ειχαν ανακοινωσει πλατφόρμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Πεμπτη θα παρουσιαστει nintendo direct στην ιαπωνια με θεμα το monster hunter. Λετε να παρουσιασουν το παιχνιδι που βγαινει το μαρτιο και για το οποιο δεν ειχαν ανακοινωσει πλατφόρμα;

 

Nintendo said its not about Switch/mobile

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις 100 ms encoding στο Remote Play, δύο τινά: είτε έχεις κάνει λάθος στο configuration είτε το encoding/decoding των PS4/PSV είναι για τα μπάζα. Εγώ στο κινητό μου με Moonlight app (που είναι fan-made app) και με το Gamestream της Nvidia δεν έχω πάνω από 15-17 ms, αν φτάσει στα 30 ms δε, πετάει μήνυμα ότι είναι αργό το encoding (και όλα αυτά σε wifi έτσι, δεν αναφέρω καν το Steam Link που είναι με ethernet συνδεδεμένο και το lag είναι πολύ κοντά στο μηδέν). Το «σωστό» configuration, σημαίνει 5 Ghz router, να είναι σωστά σεταρισμένα τα Mbps (ανάλογα με την ανάλυση και τα frames που θες να έχεις), ports και τα λοιπά. Δεν είναι κάτι που δουλεύει out-of-the-box σε καμία περίπτωση.

 

Μακάρι να ήταν λάθος στο configuration μου (όλα με καλώδιο Gigabit ethernet):

 

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2016-hands-on-with-ps4-remote-play-on-pc

 

"It's the 100ms latency that remains our biggest bugbear - but it seems we can now confirm that this problem is derived from the PS4 itself, as opposed to the client hardware we're streaming to."

 

Είναι σχεδιαστική αδυναμία του encoder (AMD VCE), το οποίο μένει να δούμε αν έχει βελτιωθεί στα Slim/Pro.

 

Βγάζει μάτι αν πας να παίξεις κάποιο shooter, όπου είσαι μονίμως 6 frames πίσω. Για turn-based π.χ. δεν έχει σημασία.

 

Το αστείο είναι ότι το Wii U (με αρχαιότερη Radeon GPU) δεν έχει τέτοιο θέμα, αλλά εκεί μάλλον έδωσαν περισσότερη σημασία λόγω του gamepad.

 

edit: για LAN χρήση δεν παίζει ρόλο το port forwarding, μόνο για internet χρήση.

Επεξ/σία από bedazzled
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που το dock έχει HDMI, USB ports, power, χειριστήρια που μέσω joy con γίνονται πλήρες gamepad  και ψύξη μέσω ανεμιστήρων τότε το Switch όταν είναι στο dock είναι home console με καλύτερο CPU clock rate (εικάζω) λόγω της ψύξης.

 

Το θεωρώ πολύ καλή ιδέα καθώς αγοράζοντας ένα Switch παίρνεις δυνατή home console με τη δυνατότητα να γίνεται και handheld. 

 

Επίσης τα joy con που μπορούν να γίνουν  δυο διαφορετικά χειριστήρια καλύπτει  δυο users out of the box έστω και αν έχουν περιορισμένο αριθμό κουμπιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα αμα εξασφαλισει μια 3rd parties support σε διαστημα 2 χρονων και μεσα σε αυτο κανει πωλησεις καλες τοτε θα εχει κιαλλο support...ναι και μενα το fifa και το nba αδιαφορα μ περνανε αλλα αν παιχνιδια οπως dark souls fallout elder scrolls και αλλα δν θα με χαλαγανε στην νεα κονσολα ...παντως αρχιζω και συνηπαρχω με την ιδεα του handheld

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που το dock έχει HDMI, USB ports, power, χειριστήρια που μέσω joy con γίνονται πλήρες gamepad  και ψύξη μέσω ανεμιστήρων τότε το Switch όταν είναι στο dock είναι home console με καλύτερο CPU clock rate (εικάζω) λόγω της ψύξης.

 

Το θεωρώ πολύ καλή ιδέα καθώς αγοράζοντας ένα Switch παίρνεις δυνατή home console με τη δυνατότητα να γίνεται και handheld. 

 

Επίσης τα joy con που μπορούν να γίνουν  δυο διαφορετικά χειριστήρια καλύπτει  δυο users out of the box έστω και αν έχουν περιορισμένο αριθμό κουμπιών

Θα είναι θετικό αν ισχύει αυτό. Για τα χειριστήρια δεν ξέρω, μου φάνηκαν πολύ μικρά και άβολα εκτός που έχουν λίγα κουμπιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...