Προς το περιεχόμενο

nikon d3300 vs d5200


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, πρόκειται να αγοράσω την πρώτη μου dlsr και είμαι ανάμεσα στην nikon d3300 και d5200. 

Ενδιαφέρομαι για πολύ καλή ποιότητα εικόνας, τοπία και κάλο βίντεο. Οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη, ευχαριστώ!!

 

έχω βρει την d5200 με φακό 18-55 mm vr II στα 500Ε, ως εκέι κυμαίνεται και το  budget μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για βίντεο οι nikon δεν είναι ότι καλύτερο ίσως τα παραπάνω μοντέλα να κάνουν κάτι αλλά ξεφεύγει η τιμή.

Η d3300 δεν έχει hdr και bracketing ναι είναι πραγματικότητα!

Βιαστικά σου βάζω δύο ιστότοπους για να βρεις και να διαβάσεις σχετικά τα reviews των μηχανών αυτών στο http://www.whatdigitalcamera.com και http://www.digitalcamerareview.com

Επεξ/σία από darkdragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω, εχω διαβασει αρκετες κριτικες απλα δεν βγαζω και πολυ ακρη ως προς το ποια θα ηταν η καλυτερη! Κλινω λιγο περισσοτερο στην 5200 ωστοσο θαθελα καποια γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το βίντεο είναι αναγκαίο δεν κάνουν οι κάμερες που αναφέρεις ίσως όπως έγραψα οι μεγαλύτερες της nikon αλλά ανεβαίνει το κόστος.

Μια sony a6000 θα σε κάλυπτε στο βίντεο με το παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλαμβάνομαι ποιος ο ενδιασμος σου μιας και η d5200 είναι και φθηνότερη..

Υ.γ βέβαια όπως αναφέρθηκε και προηγούμενος για video είναι μετριοτατες όλες οι Nikon.Εαν σε ενδιαφέρει αρκετά δες sony a5100.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενδοιασμος μου για την 5200 ειναι επειδη ειναι παλαιοτερο μοντελο. Περα του βιντεο θα ηθελα καλης ποιοτητας εικονες γιατι οι μεχρι τωρα compact που ειχα δεν με καλυπταν.

Σχετικα με τους φακους ποιους θα μου προτεινατε;

Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=wX-fBd6kcz8 αυτός ο reviewer έχει και ένα review για τη sony a6000 αξίζει να το παρακολουθήσεις κάνει και αναφορά σε άλλες κάμερες nikon και canon σχετικά με βίντεο και φωτογραφία από όσο θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφέρει από άλλους kit φακούς. Το μεγάλο μειονέκτημα των φακών αυτών είναι η χαμηλή φωτεινότητα που σημαίνει ακατάλληλοι για εσωτερικούς χώρους κυρίως ή χαμηλό φωτισμό εκεί παίζει ένας σταθερός prime λέγονται 35mm f1.8 . Αυτό θα το καταλάβεις από το πρώτο βράδυ για να μη πω πριν βραδιάσει κιόλας!  Από αξία να υπολογίζεις κάτω από τα 200 ευρώ για έναν τέτοιο.

Γενικά αν δεν υπολογίζεις επιπλέον φακούς στο προϋπολογισμό σου δεν επιλέγεις σωστή κάμερα, υπάρχουν πάρα πολλοί με καρφωμένο τον kit φακό από κακό υπολογισμό εκεί έξω! 

Αρχικά πρέπει να ξέρεις τη χρήση που θα κάνεις και το συνολικό ποσό που μπορείς να διαθέσεις σε βάθος χρόνου για να πάρεις συμβουλές για κάτι το συγκεκριμένο και όχι γενικό και άχρηστο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα θα επενδύσω αργότερα σε καλύτερους φακούς απλώς έλεγα αν, ας πούμε, ο 18-105 θα με κάλυπτε τουλάχιστον για τον πρώτο καιρό ώσπου να πάρω κάτι καλύτερο!

Σ'ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 18-55 κατα την άποψη μου είναι ενα κλικ χειρότερος απο τον 18-105(τόση μικρή διάφορα που μπορεί να οφείλετε σε απόκλιση στα 2 συγκεκριμενα κομματια).

Οποτε ως ποιότητα εικόνας είναι ισάξιοι αλλά το εύρος του 18-105 είναι απείρως χρησιμότερο,ειδικα για κάποιον που δεν έχει κατανόηση του τι πρακτικά σημαίνουν τα mm.

Οποτε θα έλεγα εαν εβρισκες το κιτ με 18-105 μέχρι ενα κατοσταυευρω περισσότερο και μπορείς να τα δώσεις προτίμησε τον.

Εαν όχι παντα μπορείς να τον βρεις στο ~ευρω αργότερα ως μεταχειρισμένο.

Τώρα για καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας θα έλεγα για τον sigma 17-50 2.8(~400ευρω) η εαν θέλεις κάτι φθηνότερο πας κ στον 35αρη Nikkor (~130 μεταχειρισμένο η 190 καινούργιο).

Μετα για οτιδήποτε άλλο ξεφευγεις...

Υ.γ Εγώ έχω τον 18-105/35 1.8/50 1.8(έχω και αλλους αλλά διαφορετικά mm) και μαλλων θα ήμουν καλυτερα με μονο τον 17-50.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πράγματι ο 18-105 είναι καλύτερος από τον στάνταρ kit και θα τόν προτιμούσα όμως μιας και είσαι στεγνός από φακούς θα σου πρότεινα να πάρεις πρώτα τον φθηνό μικρό σε όγκο και βάρος και αναγκαίο σε χαμηλό φωτισμό 35mm f/1.8 γιατί απλά με τον ζουμ δεν θα μπορείς να  πάρεις φωτογραφίες με ανεπαρκεί φωτισμό όπως εσωτερικούς χώρους και βραδινές ώρες. Δεν είναι ανάγκη να έχεις όλη την γκάμα εστιακών αποστάσεων. 

Στο dxomark.com δες πως ταιριάζουν οι φακοί στο σώμα της μηχανής σου. Στον ιστότοπο της sigma μπορείς να δεις τους φακούς που διαθέτει για τη Nikon τα χαρακτηριστικά τους και σχετικές τιμές.

Στο photozone.de υπάρχουν κάποια reviews φακών.

Εγώ με την εμπειρία μου θα αποκτούσα πρώτα τον 35mm prime και σιγά σιγά μέσα απ τη δικιά μου γνώση θα αποφάσιζα.

Το βίντεο θέλει τα δικά του θα τα καταλάβεις με τη χρήση που θα κανείς.

Επεξ/σία από darkdragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Σχετικό με τους ζουμ και kit φακούς σε Nikon αλλά αφορά όλους τους κατασκευαστές πλην μερικές υλοποιήσεις της sigma και άλλους σε ανώτερη κατηγορία τιμής και απόδοσης αλλά και βάρους!

Επεξ/σία από darkdragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...