Προς το περιεχόμενο

Αγορά full frame dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άποψη μου πάντα γιατι έχω δουλεψει σε τέτοια

 

Συνηθως δεν ειναι 3 ώρες ειναι παραπάνω...πρεπει να συμπληρώσεις εναν αριθμό φωτογραφιών, μπορει να πάρει παραπάνω αναλογα πότε θα γεμιζει το μαγαζί....πρέπει να βγάζεις κατα 90% μονο γκόμενες, όταν δεν υπάρχουν ομως γκομενες στο μαγαζι (και ωραίες) εχεις θέμα...κάτι πρεπει να βγάλεις..

 

Στα καλά κλαμπ και μαγαζιά δεν θα πηγαινεις , τα έχουν καβατζωμένα (οι παλιοί) και πάνε μονο αυτοι που τους ξέρουν τα αφεντικά

Οπότε αν δεν πάς σε καλό μαγαζί οι πιθανότητες σου να βγάλεις καλη φωτογραφία ειναι περιορισμένες

 

Στα περισσότερα μαγαζιά ο φωτισμός ειναι χάλι μαυρο, θες φακός της προκοπής και καλό φλας για να εστιάζεις... Οπότε κάτι tamron 17-50 και τέτοια θα ριξουν πολυ ψάρεμα και δεν σε βολευουν...

 

Aυτοι που θες να δουλεψεις προσπαθουν να βγάζουν με το φλάς να ριχνει αριστερα-δεξια στους τοιχους...όταν ομως δεν υπάρχει άσπρος η γκρι τοιχος υπάρχει θέμα...

Τέλος τα 25 ευρώ ειναι τσάμπα για φωτογράφο της προκοπής, και το να πάς απο την d3200 σε 6d ειναι εντελώς ανορθοδοξο

Αν δεν είναι 3 ώρες και είναι παραπάνω για τον λόγο που λες δεν με πειράζει και τόσο, βγαίνω που βγαίνω συχνά σε clubs γιατί να μην κάνω και κάτι που μου αρέσει πολύ βγάζοντας και λεφτά μαζί. Στο κάτω κάτω δεν είναι 8ωρο που γίνεται 10ωρο, 3 ώρες είναι!

 

Καλό φακό και καλό σώμα ούτως η άλλως θέλω να αγοράσω, δεν θα το έκανα αποκλειστικά για την δουλειά αυτή.

 

Μου έχουν πεί ότι στα καλύτερα μαγαζιά δεν είναι μόνο 25ε (δεν σου λέω ότι θα με πάρουν εκεί). Γιατί είναι ανορθόδοξο να πάω από d3200 σε 6d (ή d600)?

αν ειναι για 25 ευρω, θα πας να παρεις ενα φλας κινεζικο μεχρι 100 ευρω και τον 35ρη 1.8g και θα βγαζεις ενα μεροκαματο

μη διανοηθεις να πας σε FF για να κανεις αποσβεση σε 40 χρονια.

Φλας αρχικά δεν θα έδινα πολλά ούτως η άλλως. Φακό όμως θα ήθελα να πάρω από την αρχή έναν πολύ καλό και στην πορεία να έπαιρνα και ένα ff body. Απόσβεση για όλα αυτά είναι κάνα 3μηνο όχι και 40 χρόνια, αλλά θα ασχολούμαι με κάτι που μου αρέσει πολύ και ίσως μέσα από αυτό να άνοιγαν κι άλλες πόρτες. Επίσης έχω ξαναπεί ότι ασχολούμαι ήδη ερασιτεχνικά με φωτογραφία και θα ήθελα ούτως άλλος τέτοιο εξοπλισμό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπερδευεις το χόμπι με το επάγγελμα...δν ειναι τόσο ρόδινα οσο τα φαντάζεσαι. Είναι ανορθόδοξο γιατι το να πάς σε FF δεν θα σε βοηθησει να εξελιχθεις φωτογραφικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δουλευα νυχτα (και την σιχαινομαι)

θα σου πω με τι δουλευα

d5100 με grip

φλας αρχικα ενα yongnuo 467 II των 55 ευρω

μετα πηρα ενα Nissin 866 Mark II 250 ευρω εχει τωρα

φακους

18-55(μονο για πανοραμικες μεσα στο μαγαζι, αλλιως παντελως αχρηστος )

35 1.8 το 90% ηταν με αυτον

και προς το τελος πηρα και τον

50 1.8 για μακρινα πορτραιτα

 

προσωπικα θεωρω οτι εβγαζα πολυ καλυτερες φωτογραφιες απο το μεγαλυτερο ποσοστο φωτογραφων που εβλεπα σε παρομοια site.

(η μανια μου με το raw Και τη σωστη επεξεργασια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδευεις το χόμπι με το επάγγελμα...δν ειναι τόσο ρόδινα οσο τα φαντάζεσαι. Είναι ανορθόδοξο γιατι το να πάς σε FF δεν θα σε βοηθησει να εξελιχθεις φωτογραφικά

Δεν πιστεύω ότι θα με βοηθήσει να εξελιχθώ, αλλά θα μπορώ να κάνω καλύτερα αυτό που μου αρέσει! Το 90+% των φωτογραφιών που μου αρέσουν από αυτές που βλέπω σε διάφορα φωτογραφικά sites είναι τραβηγμένες με ff!

 

επειδη δουλευα νυχτα (και την σιχαινομαι)

θα σου πω με τι δουλευα

d5100 με grip

φλας αρχικα ενα yongnuo 467 II των 55 ευρω

μετα πηρα ενα Nissin 866 Mark II 250 ευρω εχει τωρα

φακους

18-55(μονο για πανοραμικες μεσα στο μαγαζι, αλλιως παντελως αχρηστος )

35 1.8 το 90% ηταν με αυτον

και προς το τελος πηρα και τον

50 1.8 για μακρινα πορτραιτα

 

προσωπικα θεωρω οτι εβγαζα πολυ καλυτερες φωτογραφιες απο το μεγαλυτερο ποσοστο φωτογραφων που εβλεπα σε παρομοια site.

(η μανια μου με το raw Και τη σωστη επεξεργασια)

Δεν νομίζω ότι d3200 με d5100 έχουν τόση διαφορά... παρόλα αυτά δεν έχω και σχετική πείρα με καλύτερους φακούς από τον 18-55 και μπορεί για αυτό να είμαι τόσο ξενερωμένος με τον εξοπλισμό που έχω! Το yongnuo πως ήταν για την δουλειά σου?

Το πιστεύω ότι μπορεί να έβγαζες καλύτερες φωτογραφίες με την d5100 από άλλους φωτογράφους με ff κάμερες. Είπαμε δεν είπα ότι η κάμερα κάνει τον φωτογράφο! 

*Καλά το ότι θα βγάζω raw αρχεία είναι το μόνο σίγουρο εδώ το κάνω τώρα που φωτογραφίζω ερασιτεχνικά! (Το καλό με την συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι την επεξεργασία δεν την κάνεις εσύ!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το οτι βλέπεις καλύτερες φωτογραφιες τραβηγμένες με ff έχει μικρή σημασία.

Θα έλεγα πως το 80% έχει να κανει με τον φωτογράφο που σαν φυσική εξέλιξη έχει πάρει το ff σωμα έχει κατασταλλαξει με κάποιους φακούς και τέλος έχει εντοπίσει το τι ειδους φωτογραφία θέλει να κανει.

Την παραπανω διαδικασια μπορείς να τα ονομασεις και φωτογραφική ωριμοτητα που κυρίως έχει εξελιχθεί με την τριβή της ενασχολησης και κατα δεύτερο λογο οφείλετε στον εξοπλισμο...

Επεξ/σία από @topos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οντως η 5100 δεν εχει καμια τρομερη διαφορα με την 3200.

εγω πιστευω οτι ειναι θεμα επεξεργασιας

 

οσους ρωτησα ολοι jpeg small βαραγανε γιατι λεει δεν χρειαζεται κατι παραπανω, ασε που κανει πολυ ωρα το Pc να τις επεξεργαστει. :P

 

το yongnuo ηταν μια χαρα, πολυ ευχρηστο και ελαφρυ (σημαντικο)

απλα δεν ειχε πολυ ισχυ και σε πολυ μεγαλα και σκοτεινα μαγαζια ζοριζε.

ισως επρεπε να το ειχα κρατησει και τα λεφτα να τα χα φαει σε σουβλακια :P

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι βλέπεις καλύτερες φωτογραφιες τραβηγμένες με ff έχει μικρή σημασία.

Θα έλεγα πως το 80% έχει να κανει με τον φωτογράφο που σαν φυσική εξέλιξη έχει πάρει το ff σωμα έχει κατασταλλαξει με κάποιους φακούς και τέλος έχει εντοπίσει το τι ειδους φωτογραφία θέλει να κανει.

Την παραπανω διαδικασια μπορείς να τα ονομασεις και φωτογραφική ωριμοτητα που κυρίως έχει εξελιχθεί με την τριβή της ενασχολησης και κατα δεύτερο λογο οφείλετε στον εξοπλισμο...

Καλά δεν είπα το αντίθετο, για την ακρίβεια συμφωνώ σε όλα. Για να συνεχίζει όμως να με ικανοποιεί αυτό που κάνω και να μην περιορίζομαι από τον εξοπλισμό μου θεωρώ ότι πρέπει να προχωρήσω σε καλύτερο φακό κλπ.

 

οντως η 5100 δεν εχει καμια τρομερη διαφορα με την 3200.

εγω πιστευω οτι ειναι θεμα επεξεργασιας

 

οσους ρωτησα ολοι jpeg small βαραγανε γιατι λεει δεν χρειαζεται κατι παραπανω, ασε που κανει πολυ ωρα το Pc να τις επεξεργαστει. :P

 

το yongnuo ηταν μια χαρα, πολυ ευχρηστο και ελαφρυ (σημαντικο)

απλα δεν ειχε πολυ ισχυ και σε πολυ μεγαλα και σκοτεινα μαγαζια ζοριζε.

ισως επρεπε να το ειχα κρατησει και τα λεφτα να τα χα φαει σε σουβλακια :P

Καλά jpeg small παίζει να μην έχω κάνει ούτε κλικ! :P

Αυτό για το pc ισχύει (οπότε πας σε κάτι γρηγορότερο), αλλά δεν καταστρέφεις την δουλειά σου για να γλιτώσεις χρόνο δεν έχει νόημα! Πάντως από τότε που ασχολούμαι με φωτογραφία εκτός από την τεχνική μου έχω βελτιώσει απίστευτα και την επεξεργασία μετά στο ps, κάνοντας την διαφορά από παλιές φωτογραφίες μου σε καινούργιες αισθητή!

 

Θα το έχω στα υπόψιν το yongnuo. Πάντως δες το θετικά που το πούλησες, γλίτωσες από περιττά κιλά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις απο το να ειχα 2 φλας?

για 50 ευρω που το δωσα(το χα παρει 56 :P ) θα μπορουσα να το χω για δευτερο για να παιζω με φωτισμο

Προσπάθησα να απαντήσω με χιούμορ για τα χαμένα σουβλάκια :P

Εσύ ξέρεις καλύτερα τι θα έπρεπε να κάνεις, τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η full frame είναι φυσική εξέλιξη, εγώ προτείνω την canon 6d,έχει καλύτερο ίσο και από την 5dmk iii,όσοι τραβάνε μόνο φωτογραφίες και όχι βίντεο τη προτιμούν, από φακό τον κλασσικό l 24-105 όπου με λίγο ψάξιμο μπορείς να τον βρεις σε τέλεια κατάσταση κάτω από 400 ευρώ.

Όλα αυτά βέβαια για τη προσωπική σου ενασχόληση, αν δεν αναλαμβάνεις γάμους αμφιβάλω ότι θα κάνεις αποσβέση,μη ξεχνάς οτι όσα λεφτά και να ρίξεις, τελικά τη φωτογραφία τη βγάζει ο φωτογράφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η full frame είναι φυσική εξέλιξη, εγώ προτείνω την canon 6d,έχει καλύτερο ίσο και από την 5dmk iii,όσοι τραβάνε μόνο φωτογραφίες και όχι βίντεο τη προτιμούν, από φακό τον κλασσικό l 24-105 όπου με λίγο ψάξιμο μπορείς να τον βρεις σε τέλεια κατάσταση κάτω από 400 ευρώ.

Όλα αυτά βέβαια για τη προσωπική σου ενασχόληση, αν δεν αναλαμβάνεις γάμους αμφιβάλω ότι θα κάνεις αποσβέση,μη ξεχνάς οτι όσα λεφτά και να ρίξεις, τελικά τη φωτογραφία τη βγάζει ο φωτογράφος.

Σ' ευχαριστώ! Έχεις να μου προτείνεις άλλα sites εκτός του insomnia για αγγελίες με φακούς κάμερες κλπ?

Θέλω και όσοι ξέρετε να μου πείτε άποψη για αυτό τον φακό

http://www.skroutz.gr/s/2128420/Nikon-AF-Zoom-Nikkor-24-85mm-f-2-8-4D-IF.html?from=recently_viewed

 

@Ntinaras @IKARIWTIS @topos @Rush13 @darkdragon @TAKE5 @Unabomber

Επεξ/σία από dexter white
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για φωτογραφια το νουμερο ενα ειναι το www.dpgr.gr αν θεωρηθεί σα διαφήμιση ο moderator μπορει να το σβησει ,μετα υπαρχει ενα καλο group στο facebook με ονομα μεταχειρισμενα φωτογραφικα ειδη,ανταλαγες πωλησεις,για φακο επιμενω στον L24-105 δευτερο χερι κατω απο 400 ευρω ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΕΙΔΗ

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ! Έχεις να μου προτείνεις άλλα sites εκτός του insomnia για αγγελίες με φακούς κάμερες κλπ?

Θέλω και όσοι ξέρετε να μου πείτε άποψη για αυτό τον φακό

http://www.skroutz.gr/s/2128420/Nikon-AF-Zoom-Nikkor-24-85mm-f-2-8-4D-IF.html?from=recently_viewed

 

@Ntinaras @IKARIWTIS @topos @Rush13 @darkdragon @TAKE5 @Unabomber

 

Είναι AF-S αυτός ο φακός;

Μα πως θα εστιάσεις με το φακό αυτό χωρίς εσωτερικό focus motor στο σώμα!

Έχει το σώμα της d3200 εσωτερικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ! Έχεις να μου προτείνεις άλλα sites εκτός του insomnia για αγγελίες με φακούς κάμερες κλπ?

Θέλω και όσοι ξέρετε να μου πείτε άποψη για αυτό τον φακό

http://www.skroutz.gr/s/2128420/Nikon-AF-Zoom-Nikkor-24-85mm-f-2-8-4D-IF.html?from=recently_viewed

 

@Ntinaras @IKARIWTIS @topos @Rush13 @darkdragon @TAKE5 @Unabomber

 

δεν υπαρχει λογος να πας σε τετοιο φακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι AF-S αυτός ο φακός;

Μα πως θα εστιάσεις με το φακό αυτό χωρίς εσωτερικό focus motor στο σώμα!

Έχει το σώμα της d3200 εσωτερικό;

AF γράφει, δεν γνωρίζω και πολλά  :huh:

 

δεν υπαρχει λογος να πας σε τετοιο φακο.

γιατί?

Επεξ/σία από dexter white
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...