Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω πάνω σε wind τα εξής:zte ZXHN H108L,netgear jnr 1010,netgear switch FS6050 v3. Αν αλλάξω το zte με το D-LINK DSL-320B ADSL2+ MODEM OVER PSTN θα ΄χω καλύτερη ταχύτητα από αυτή

Line State

:

Showtime

 

Modulation

:

ADSL2 PLUS

 

Annex Mode

:

ANNEX_A

 

Downstream Upstream

SNR Margin

:

6.0 6.4 db

Line Attenuation

:

21.4 13.3 db

Data Rate

:

14536 1022 kbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι στην Hol και πέρυσι αγόρασα το TP-LINK TD-W8960N λόγο του ότι το alcatel cellpipe που είχα έκανε αποσυνδέσεις στις συσκευές που ήταν συνδεδεμένες μέσω wifi και δεν τις άφηνε να συνδεθούν έως ότου έκανα restart το modem/router.

 

Δυστυχώς κάτι έχει κάνει η Hol στο δίκτυο της και κάποια modem της tp-link (αν θυμάμαι καλά είναι 2 μοντέλα) δεν μπορούν να πάρουν IP, ίσως μετά απο πολλά restart να πάρουν αλλά δεν γίνεται να έχουμε αυτή τη δουλειά συνέχεια.

 

 

Θα πάρω τηλέφωνο για να μου στείλουν νέο modem/router αλλά θέλω να μάθω (όσοι ξέρουν) αν θα υπάρχει κάποια χρέωση για την αλλαγή μιας και δεν έχω πλέον το alcatel ώστε να το δώσω πίσω.

 

 

Για να μην είμαι off-topic έχετε να προτείνετε κάποιο modem/router γύρω στα 30€; Κατά προτίμηση να είναι κάπως παρόμοιο σε χαρακτηριστηκά με το tp-link.

 

Ποια η γνώμη σας για το Asus DSL-N12E;

Σκεφτόμουν στην περίπτωση που χρειαστεί να αγοράσω καινούργιο (προτιμώ να το αποφύγω) μήπως πήγαινα σε Asus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο all in one vdsl router/modem/splitter dual band θα μου προτεινατε και γιατι?

 

Διαβασα στο νετ οτι αυτο ειναι αρκετα καλο μηχανημα που προσφερει τα ολα σε ενα και αρκετα οικονομικο.

 

Το εχει κανεις να μου πει εντυπωσεις και κατα ποσο λεει η αγορα του?

καλημέρα!

 

Το συγκεκριμένο modem/router το έχω εγώ εδώ και και κανα εξάμηνο και αν εξαιρέσεις 1-2 ξενέρες που έφαγα στην αρχή(θέμα συνήθειας) είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η γραμμή μου είναι nova adsl24 με infineon dslam. γενικά συγχρόνιζα γύρω στα 13,5 με snr 8 από τον πάροχο.

Το VR200 είναι lantic chipset οπως θεωρητικά είναι συμβατο με την γραμμή μου για καλύτερο κλείδωμα. Στο σημείο αυτό έφαγα το πρώτο ξενέρωμα, μόλις είδα οτι κλείδωσε χαμηλώτερα από το προηγούμενο modem/router 585 v8(όχι κατα πολύ γύρω στα 13.000 με 13.200). μετά ζητησα να μου χαμηλώσουν το snr σε 6 και κλείδωσα στα 14.600 μεχρι 15.000 και το όλο θέμα το ξέχασα γρήγορα!

Το άλλο αρνητικό είναι τα στατιστικά που σου δείχνει...... δεν σου εμφανίζει uptime καθόλου!οπότε δεν μπορείς να ξέρεις  πότε έκανε αποσύνδεση ή πόση ώρα είναι up η συνδεση σου. Αυτό παρακάμπτεται κοιτώντας την ip (αλλάζει κάθε φορά που υπάρξει αποσύνδεση) ή βλέπωντας τα λάθη της γραμμής αν μηδένισαν. Είναι λίγο μπακάλικος τρόπος αλλά με τον καιρό το προσπέρασα (στην αρχή τα έγραφα σε ενα χαρτι(ημερομηνια, ip και ωρα συγχρονισμου) τώρα το έχω γειώσει.....

Από εκεί και πέρα τα θετικά

-Δεν ειχα σεταρει πολλά modem - router παλαιότερα και το φοβόμουν, αλλά το σετάρισα σε 3 λεπτά και ήταν έτοιμο χωρίς δυσκολίες.

-Πολύ ευκολη παραμετροποίηση του και port forwarding

-πολύ σταθερό στη συνδεση μου, σπάνια είδα τη συνδεση να κάνει αποσύνδεση πριν την συμπλήρωση εβδομάδας και έχω φτασει μεχρι 50 μέρες.

-Δεν μου μπουκώνει τόσο όσο αλλα οταν κατεβάζω. Δηλαδή έχει μικρότερο delay στο ανοιγμα των σελίδων εαν ταυτόγχρονα κατεβάζω με μεγιστη ταχύτητα(το έχω ρυθμίσει να κατεβάζει με μαξ 1mb/sec και τα υπόλοιπα ελευθερα). τα προηγούμενα που είχα ηταν γενικά παροχου 585v8, Technicolor TD 5130V2, Asus N14U).

- Δεν εχει τύχει να μου μπουκώσει από πολλές συσκευές μαζι, μέγιστο έχω δει1 desktop, 1 laptop, tv, και 2-3 κινητα.

 

Αυτά....οτι άλλο θελήσεις ρωτάς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση (μη  γελάσετε με την ποιότητα των ρουτερ)

 

Ειχα ένα Linksys WAG 200 από παλιά και μου δώσαν από την Forthner ένα νέο ZXHN H108N V2.5.

 

Ποιο να προτιμήσω; Με ενδιαφέρει κυρίως το σημα του Wifi αλλά από οτι βλέπω και στα δύο αν δεν έχω φουλ σημα οι σελίδες δεν φορτώνουν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση (μη  γελάσετε με την ποιότητα των ρουτερ)

 

Ειχα ένα Linksys WAG 200 από παλιά και μου δώσαν από την Forthner ένα νέο ZXHN H108N V2.5.

 

Ποιο να προτιμήσω; Με ενδιαφέρει κυρίως το σημα του Wifi αλλά από οτι βλέπω και στα δύο αν δεν έχω φουλ σημα οι σελίδες δεν φορτώνουν... 

άλλαξε κανάλι στο ασύρματο αρχικα.

ΖΤΕ μακριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βοηθήστε ρε παιδιά!

Με VDSL και το μοντεμ της WInd, έχω πρόβλημα επειδή κάθε φορά που δουλέυει πολύ το Synology NAS, μου ρίχνει το internet και μόνο με restart στρώνει. Έτσι, όμως χανω το NAS για λίγο που έιναι αρκετό να μου δημιουργήσει πρόβλημα και ίσως χάσω αρχεία.

Μάλλον δεν αντέχει το μόντεμ αυτό, ε?

Τι μόντεμ να πάρω προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας εχω ote vdsl με το router που δινουν απο την εταιρεια, θελω να παρω ενα αλλο ομως γιατι το συγκεκριμενο εχει θεμετα στο ασυρματο ιντερνετ (πεταει συσκευες εκτος, δεν συνδεεται πολλες φορες και χαμηλες ταχυτητες αν ειναι ανοιχτος ο σταθερος υπολογιστης), το θεμα ειναι οτι στο δευτερο μου σπιτι εχω hcn που φαιρνει vdsl καλωδιο μεχρι το σπιτι και δε συνδεεται με το τηλεφωνο το router, οποτε αν ειχατε να μου προτεινεται ενα που να μπορει να συνδεεται και στα δυο, θα σας ευχαριστουσα παρα πολυ!

το modem του ote ειναι αυτο https://www.skroutz.gr/s/8109669/Telekom-Speedport-Entry-2.html

το μοντελο που χρησιμοποιει η hcn δεν το θυμαμαι, αλλα και εκεινο εχει θεματα με το ασυρματο ιντερνετ

ευχαριστω για το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το modem του ote ειναι αυτο https://www.skroutz.gr/s/8109669/Telekom-Speedport-Entry-2.html

 

 

Αυτό είναι διαφορετικό από το Speedport Entry 2i ? Διότι στο σιτε του οτε για τα vdsl modems https://www.cosmote.gr/fixed/help-and-support/internet/vdsl δείχνει το 2i..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συμφορουμίτες,

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά καινούργιου Router ως επένδυση πλέον για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Τα δεδομένα είνα τα εξής:

 

Στο σπίτι που θα μένω μέχρι το καλοκαίρι υπάρχει σύνδεση HOL η οποία είναι εντελώς ασταθής (δεν ξερω αν φταίει η σύνδεση η το router).

 

Σε αυτό το σπίτι θα τραβήξω ethernet καλώδιο καμιά 50 μέτρα να κατεβάσω Internet στο υπόγειο που θα είμαι εγώ (σκεφτόμουν και την περίπτωση powerline αλλα δεν..)

 

Θέλω ένα καινούργιο router μέχρι 100-120€ που να είναι για ADSL και VDSL γιατί μετά το καλοκαίρι μετακομίζω μόνος και θα πάω VDSL ΟΤΕ λογικα. Θέλω οπωσδήποτε να μπορώ να παρέχω bandwidth control για να μετριάσω το bandwidth απο τις απλές συσκευες που χαζευουν στο youtube.

 

Γενικά θέλω κάτι καλό γιατί θα δώσω τόσα λεφτά ωστε να έχω στην κατοχή μου κάτι που θα αξίζει. Υπάρχει κάτι σε Cisco; Γιατί ασχολουμαι και με δίκτυα στην θεωρία και θα ήθελα να δω και στην πράξη.

 

Αναμένω τις συμβουλες σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες φίλε. Για τα λεφτά που διαθέτεις εγω θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο

 

https://www.skroutz.gr/s/9008971/Asus-DSL-AC52U.html#reviews

 

ή τέτοιο

 

https://www.skroutz.gr/s/8746373/TP-LINK-Archer-VR600-v1.html#reviews

 

Για cisco ξέχνα το..(λόγω τιμής!!)

 

Καλησπέρα συμφορουμίτες,

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά καινούργιου Router ως επένδυση πλέον για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος Buffalo WBMR-HP-G300H.

Τώρα που μπορούμε να πάρουμε τους κωδικούς VOIP θα ανεστανάξει!

 

ΥΓ Υπάρχει τρόπος να δούμε σε τι chip πέφτουμε στο dslam; Και αν ναι πιο είναι το συμαβατό modem;

Καλησπερα φιλε μου.

 

Επειδη ενδιαφερομαι και εγω να αγορασω το συγκεκριμενο ρουτερακι, μπορεις σε παρακαλω να μου πεις απο που το αγορασες και σε τι τιμη γιατι δεν βλεπω να υπαρχει στο skroutz...?

 

Επισης ειναι ευκολη η εγκατασταση DD-WRT / OpenWRT?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω στο σπίτι 24άρα γραμμή. ΟΤΕ με το γνωστό - σάπιο ZTE. Θέλω να ανανεώσω λοιπόν με κάποιο άλλο + ότι κάποια στιγμή θα φέρουν στην περιοχή μου VDSL οπότε θα ήθελα να υποστηρίζει και αυτό για μελλοντική αναβάθμιση...

 

Κάτι σε xiaomi υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To tp-link td9980 υποστηρίζει adsl και VDSL οπότε είσαι καλυμμένος! Αυτό από μένα. Top VFM

Δεν βλέπω να υπάρχει και πουθενά διαθέσιμο εδώ Ελλάδα.... :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...