Προς το περιεχόμενο

inkjet VS laser εκτυπωτές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Τώρα τελευταία βλέπω ότι παίζει πολύ το θέμα inkjet και Laser εκτυπωτών. Κι επειδή οι απόψεις είναι πολλές και αντιφατικές και άκρη δεν βγάζω, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας. πχ εγώ νόμιζα ότι οι laser εκτυπωτές είναι πιο οικονομικοί και πιο γρήγοροι αλλά τις προάλλες είδα σ ένα thread ότι έχουν βγει inkjet εκτυπωτές που είναι ακόμα πιο οικονομικοί και γρήγοροι σε σχέση με τους laser. Τελικά τι ακριβώς ισχύει; Ξέρει κανείς να με κατατοπίσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Η γνώμη μου είναι ότι εξαρτάται από τη χρήση που κάνει ο καθένας.

Βασικά στις περισσότερες μεγάλες επιχειρήσεις αλλά και στο Δημόσιο έχουν πιο πολλούς Laser. Επειδή χρησιμοποιούν πολύ περισσότερο συμβατά και ανακατασκευασμένα toner τα οποία, σχετικά με τα αντίστοιχα inkjet είναι πιο αξιόπιστα και μεγαλύτερης διάρκειας. Πριν αγοράσεις ρώτα για τις τιμές των toner και μελανιών και τι παίζει με συμβατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν βγει inkjet μηχανήματα που πιάνουν τις ταχύτητες και την οικονομία των laser και πολλές φορές την ξεπερνούν, αλλά μέχρι να έρθει κάποιος να μου δείξει μηχάνημα inkjet με 50000-60000 εκτυπώσεις που δουλεύει απροβλημάτιστα, θα συνεχίσω να προτείνω laser για σοβαρή χρήση. 

 

Σε επίπεδα αξιοπιστίας σε πάροδο χρόνο και όγκου εκτυπώσεων, ακόμη δεν έχω πειστεί από τους inkjet. Παρακολουθώ απο κοντά την σειρά X της Hewlett Packard και δείχνει υποσχόμενη, αλλά ακόμη είναι νωρίς για να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Η γνώμη μου είναι ότι εξαρτάται από τη χρήση που κάνει ο καθένας.

Βασικά στις περισσότερες μεγάλες επιχειρήσεις αλλά και στο Δημόσιο έχουν πιο πολλούς Laser. Επειδή χρησιμοποιούν πολύ περισσότερο συμβατά και ανακατασκευασμένα toner τα οποία, σχετικά με τα αντίστοιχα inkjet είναι πιο αξιόπιστα και μεγαλύτερης διάρκειας. Πριν αγοράσεις ρώτα για τις τιμές των toner και μελανιών και τι παίζει με συμβατά.

Ολες οι σοβαρες εταιρειες χρησιμοποιουσαν laser μηχανηματα πολυ πριν βγουνε τα συμβατα τονερ.

 

Προς τον ts.

Υπαρχει το φθηνο και υπαρχει και το ακριβο(ειτε λεγεται laser ειτε inkjet)

Yπαρχει το μετριο σε ταχυτητα και υπαρχει και το γρηγορο(ειτε λεγεται laser ειτε inkjet)

Υπαρχει η καλη ποιοτητα και υπαρχει και η πολυ καλη ποιοτητα(ειτε λεγεται laser ειτε inkjet)

Οταν χαλασει ή το πετας,( ΟΛΑ τα inkjet) ,ειτε το πηγαινεις για service (αρκετα laser μηχανηματα)οχι τα φθηνα.

 

Ετσι λοιπον βαζεις κατω να δεις τι θελεις,τι σε βολευει και ποια απο τα παραπανω θελεις να συνδυασεις.

Οι laser εκτυπωτες ειναι πολυ μεγαλυτερες αντοχης,θα βγαλουν πολυ μεγαλυτερο ογκο εκτυπωσεων απο τα χρεπακια τα inkjet και θα πεθανουν απο αλλους λογους απ'οτι πεθαινουν οι inkjet,οι inkjet πεθαινουν με ενα απλο κρυολογημα γιατι ξεχασαμε να τυπωσουμε ενα μηνα,(ε αλλαξε κεφαλες)δυστυχως ειναι ασυμφορο το κοστος,αρα το μηχανημα στον καδο.

 

Εγω παντως highpriest,θα παραδεχτω τον inkjet που θα τυπωσει 2 εκατομμυρια 400χιλ σελιδες.

Τυπωσα page count και προσπαθουσα να μετρησω τα μηδενικα και αν με γελανε τα ματια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα σε μεγάλη εκτίμηση τους inkjet εκτυπωτές μέχρι πρόσφατα. Εδώ και 2 χρόνια που είμαι στην καινούργια δουλειά υπάρχει ένας τέτοιος δεν ξέρω από πότε ,που τυπώνει τουλάχιστον 100 σελίδες την ημέρα. Το βράδυ που θα πάω θα αναφέρω μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως θα επρεπε ο ts να καθορισει και την κατηγορια € των εκτυπωτικων μηχανηματων,δυνατοτητων για να εχει μια σωστη εκτιμηση για τι θελει.

 

 

ps.

Καθηγητα,τελιωνει σχεδον η δευτερη σειρα μελανοδοχειων.....αρα σε 2 περιπου χρονια θα εχω ολοκληρωμενη αποψη για τη χρηση του inkjet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο θέμα είναι λογικό να υπάρχουν πολλές –και αντιφατικές- απόψεις καθώς το τι εκτυπωτή θα προτιμήσει κανείς εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη χρήση που τον θέλει.

Το θέμα είναι πως η τεχνολογία των Laser είναι δοκιμασμένη και παραδοσιακά καλύτερη. Τώρα βέβαια με τη νέα τεχνολογία που έχει αναπτυχθεί στους inkjet δείχνουν να μπορούν να ανταγωνιστούν στα ίσια τους laser. Εμείς να καταλάβεις στο γραφείο έχουμε αρκετό καιρό έναν Epson laser αλλά τώρα που ψάχνουμε για καινούριο εκτυπωτή πιθανότατα θα πάρουμε έναν inkjet της ΗP. Όπως είπε κι ο φίλος μας από πάνω η σειρά inkjet Pro X δείχνει να έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά σε σχέση με το κόστος της αλλά όπως κάθε νέα τεχνολογία έτσι κι αυτή πρέπει να δοκιμαστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να μπορώ να μιλήσω εκ πείρας νομίζω ότι σε κάθε περίπτωση εξαρτάται το μοντέλο inkjet και laser που συγκρίνουμε καθώς και για το τι χρήση τον θέλουμε. Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε η ταχύτητα, η ποιότητα εκτύπωσης, ο όγκος εκτυπώσεων κτλ εξαρτώνται από το μοντέλο. Παραδοσιακά οι laser είναι πιο ανθεκτικοί αλλά από όσα έχω διαβάσει τελευταία, αν μιλάμε για έγχρωμο εκτυπωτή, στα ίδια λεφτά μπορείς να βρεις μοντέλα inkjet πολύ αποδοτικά, γρήγορα και οικονομικά.

Για να καταλάβεις τι ακριβώς εννοώ σκέψου ότι έχουν βγει Inkjet που βγάζουν περίπου 9000 σελίδες με ένα μελάνι όταν οι αντίστοιχοι Laser βγάζουν γύρω στις 2500 (βλέπε HP Officejet Pro X 551dw- Xerox Phaser 6500DN)  Καταλαβαίνεις βέβαια για τι διαφορά στο κόστος αναλώσιμων μιλάμε…

Εν κατακλείδι δες τι ακριβώς ψάχνεις (από άποψη χαρακτηριστικών), τι ποσό είσαι διατεθειμένη να δώσεις και για τι χρήση τον θέλεις. Γιατί η απάντηση στο ερώτημα σου εξαρτάται από όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Τώρα τελευταία βλέπω ότι παίζει πολύ το θέμα inkjet και Laser εκτυπωτών. Κι επειδή οι απόψεις είναι πολλές και αντιφατικές και άκρη δεν βγάζω, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας. πχ εγώ νόμιζα ότι οι laser εκτυπωτές είναι πιο οικονομικοί και πιο γρήγοροι αλλά τις προάλλες είδα σ ένα thread ότι έχουν βγει inkjet εκτυπωτές που είναι ακόμα πιο οικονομικοί και γρήγοροι σε σχέση με τους laser. Τελικά τι ακριβώς ισχύει; Ξέρει κανείς να με κατατοπίσει; 

 

 

Βασικά πιστεύω ότι δεν είναι κάτι standard... Εξαρτάται για τι χρήση τον θες, όπως σου είπαν και παραπάνω, πόσο χρειάζεσαι έγχρωμες εκτυπώσεις και τι απαιτήσεις έχεις σε ταχύτητα και οικονομία.

Από την εμπειρία μου έχω να πω ότι στη δουλειά μου είχαμε έναν LexMark laser, ο  οποίος τα έφαγε τα ψωμιά του και άρχισε να κολλάει απίστευτα, οπότε μετά από έρευνα καταλήξαμε σ' έναν HP Pro X ο οποίος είναι ink και μέχρι στιγμής έχω παρατηρήσει ότι είναι πιο γρήγορος απ' ότι ήταν ο laser. Οι τεχνολογίες που χρησιμοποιούν οι εταιρίες εξελίσσονται συνεχώς, οπότε δεν σημαίνει ότι ένας laser είναι απαραίτητα πιο γρήγορος από έναν inkjet, εξαρτάται πάντα από το μοντέλο και την τεχνολογία που έχει χρησιμοποιηθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι σε φάση αναζήτησης εκτυπωτή και γενικά κάνω πολλές εκτυπώσεις είχα κι εγώ το δίλημμα inkjet-laser. Τώρα που το έχω ψάξει αρκετά καταλήγω ότι πλέον δεν ισχύει αυτό που λέγαμε παλιότερα ότι οι laser είναι πιο οικονομικοί. Στη δουλειά έχουμε σχεδόν καταλήξει σε έναν επαγγελματικό της HP που βγάζει πάνω από 9000 σελ με 1 μελάνι ενώ αντίστοιχοι laser έχουν πιο ακριβά αναλώσιμα και είναι και αργότεροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...