Προς το περιεχόμενο

[camera/compact] Canon ixus 162 - 20ΜP/8x optical - 75€ μόνο για σήμερα 29-4-2015 @MediaMarkt


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Μονο για σημερα η φωτογραφικη του τιτλου στα 75 ευρω. Φετινο και φρεσκο μοντελο!

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_CANON-IXUS-162-Black,99452,397674,2024683.html?langId=-18

 

Ελλαδα από 90+, Γερμανια από 80.

 

CANON-IXUS-162-Black

 

Δεν βλεπω διαφορα μεταξυ μοντελων 160 και 162, το 162 μαλιστα είναι λιγοτερο εμφανιζομενο και στο εξωτερικο. Οποιος βρει την (πιθανη/απιθανη) διαφορα μας την γραφει στο τοπικ.

 

Ένα Review

http://www.photographyblog.com/reviews/canon_ixus_160_review/

Τα δειγματα σε 1:1 πιξελ δεν μου αρεσουν, αλλα είμαι απαιτητικος και όχι "μεσος καταναλωτης" σε φωτογραφικες μηχανες. Για απλη χρηση μπορει για πολλους να είναι (υπερ)αρκετη.

Το βιντεο της από το ιδιο Review δεν είναι κακο (720p): http://img.photographyblog.com/reviews/canon_ixus_160/sample_images/canon_ixus_160_01.mov

 

Τεχνικα χαρακτηριστικα

http://www.dpreview.com/products/canon/compacts/canon_elph160/specifications

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ενδιαφέρομαι για μία φτηνή compact μηχανή, θα ήθελα να ακούσω απόψεις κάποιων πιο ειδικών από μένα. Στο review που βλέπω παραπάνω γράφει:

 

 

 

All in all, the IXUS 160 performs fairly well and is easy to use, but that’s not enough to make it a compelling buy when compared to its direct rivals and also slightly older, better-specced cameras reduced to the same price.

 

Ποιές είναι αυτές οι άλλες better-specced μηχανές με την ίδια τιμή; Δεν μπορώ να βρω τίποτα ανάλογο. Έχει κανείς καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπορεις να ανοίξεις νέο θεμα στην σχετικη ενοτητα http://www.insomnia.gr/forum/65-φωτογραφικές-μηχανές-video-κάμερες/ μιας και ειμαστε στις προσφορες και είναι οφτοπικ η ερωτηση/πιθανες απαντησεις για προταση μηχανης.

 

Το οντοπικ που μπορω να πω και πιθανον λυνει την απορια σου, είναι ότι το review οσα γραφει είναι με βαση την τιμη που βγηκε στην αγορα : 119$/99£, ετσι προφανως μιλαει για μια κατηγορια τιμης κοντα στα 120-140ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οντοπικ που μπορω να πω και πιθανον λυνει την απορια σου, είναι ότι το review οσα γραφει είναι με βαση την τιμη που βγηκε στην αγορα : 119$/99£, ετσι προφανως μιλαει για μια κατηγορια τιμης κοντα στα 120-140ευρω.

 

Κι εγώ αυτό πρόσεξα. Το δείγμα βίντεο που είδα μου φαίνεται λίγο ασταθές πάντως. Το ίδιο είχα προσέξει και για την IXUS 145 που είχε παλιότερα σε προσφορά το Mediamarkt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ο γνωστός άθλιος (για μένα) φτηνός αισθητήρας των 20mp που βάζει η canon σε φτηνά μοντέλα της. Αυτό συνδυάζεται με "μετριότατο" (να μη πω κάτι άλλο) φακό με έντονο Link.png Site: fringing . Ουτε σταθεροποιητή έχει ούτε πολύ φωτεινό τον λές. 

 

Ενα Link.png Site: δείγμα σε χαμηλό iso ήταν αρκετό να θυμηθώ και από άλλες με αυτό τον sensor πόσο "μέτριος" (κακός) είναι. Θόρυβος από μικρά iso ακόμα και σε λήψεις με καλό φως. Για δυναμικό εύρος ας μη το θίξουμε. 

 

Οι φωτογραφίες όχι δεν θα είναι καλύτερες από το κινητό σας. Μάλιστα αν έχετε καλούτσικο κινητό (σε κάμερα) μάλλον χειρότερα είναι τα πράγματα. Σαν να μη φτάνει αυτό σας κάνει τις φωτογραφίες τεράστιες (λόγω άσκοπων 20mp). Τώρα αν υπάρχει επιλογή να σώζει σε μικρότερο μέγεθος πχ 8mp και την πάρετε. Βάλτε την εκεί. Ακόμα και με subsumpling (ή supersumpling) η κατάσταση δε φτιάχνει αλλά τουλάχιστον δεν θα έχετε αρχεία 6-10mb. Διαβάστε το review που τα λέει και έξω έξω (χειρότερα είναι τα πράγματα). Δείτε και δείγματα (κλικ μετά για μεγέθυνση 1:1)

 

Τώρα 75€ θα μου πεις.. Ε και; Πρώτα πρέπει να (αν) κάνει την δουλειά για την οποία την παίρνεις και μετά να κοιτάς τιμή. Αυτή για μένα δεν "κάνει". Τώρα άλλοι έχουν άλλα "στανταρ", αλλά να ξέρουν προειδοποιήθηκαν :) 

 

Στις φωτογραφικές δυστυχώς πρέπει να επενδύσεις περισσότερα για να πάρεις καλούτσικο αποτέλεσμα (προσωπικά σήμερα τα πρώτα μοντέλα που βρίσκω αποδεκτά για compact αρχίζουν από τα 130-150€). 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την εμπεριστατωμένη απάντηση. Δυστυχώς είναι πολλά λεφτά για μένα τα 130 ευρώ. Παρόλα αυτά υπάρχει κάποια πρόταση στα λεφτά που λες η οποία να είναι ικανοποιητική; Τουλάχιστον να δω αν αξίζει να μαζέψω λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ένα Review

http://www.photographyblog.com/reviews/canon_ixus_160_review/

Τα δειγματα σε 1:1 πιξελ δεν μου αρεσουν, αλλα είμαι απαιτητικος και όχι "μεσος καταναλωτης" σε φωτογραφικες μηχανες. Για απλη χρηση μπορει για πολλους να είναι (υπερ)αρκετη.

Το βιντεο της από το ιδιο Review δεν είναι κακο (720p): http://img.photographyblog.com/reviews/canon_ixus_160/sample_images/canon_ixus_160_01.mov

 

 

 

Είναι ο γνωστός άθλιος (για μένα) φτηνός αισθητήρας των 20mp που βάζει η canon σε φτηνά μοντέλα της. Αυτό συνδυάζεται με "μετριότατο" (να μη πω κάτι άλλο) φακό με έντονο Link.png Site: fringing . Ουτε σταθεροποιητή έχει ούτε πολύ φωτεινό τον λές. 

 

Ενα Link.png Site: δείγμα σε χαμηλό iso ήταν αρκετό να θυμηθώ και από άλλες με αυτό τον sensor πόσο "μέτριος" (κακός) είναι. Θόρυβος από μικρά iso ακόμα και σε λήψεις με καλό φως. Για δυναμικό εύρος ας μη το θίξουμε. 

 

Οι φωτογραφίες όχι δεν θα είναι καλύτερες από το κινητό σας. Μάλιστα αν έχετε καλούτσικο κινητό (σε κάμερα) μάλλον χειρότερα είναι τα πράγματα. Σαν να μη φτάνει αυτό σας κάνει τις φωτογραφίες τεράστιες (λόγω άσκοπων 20mp). Τώρα αν υπάρχει επιλογή να σώζει σε μικρότερο μέγεθος πχ 8mp και την πάρετε. Βάλτε την εκεί. Ακόμα και με subsumpling (ή supersumpling) η κατάσταση δε φτιάχνει αλλά τουλάχιστον δεν θα έχετε αρχεία 6-10mb. Διαβάστε το review που τα λέει και έξω έξω (χειρότερα είναι τα πράγματα). Δείτε και δείγματα (κλικ μετά για μεγέθυνση 1:1)

 

Τώρα 75€ θα μου πεις.. Ε και; Πρώτα πρέπει να (αν) κάνει την δουλειά για την οποία την παίρνεις και μετά να κοιτάς τιμή. Αυτή για μένα δεν "κάνει". Τώρα άλλοι έχουν άλλα "στανταρ", αλλά να ξέρουν προειδοποιήθηκαν :)

 

Στις φωτογραφικές δυστυχώς πρέπει να επενδύσεις περισσότερα για να πάρεις καλούτσικο αποτέλεσμα (προσωπικά σήμερα τα πρώτα μοντέλα που βρίσκω αποδεκτά για compact αρχίζουν από τα 130-150€). 

 

Μιλας για το ριβιου και για τα δειγματα που δεν ειναι καλα. Συμφωνουμε φυσικα αφου οπως βλεπεις στην παραθεση απο το #1, το ιδιο ριβιου εδωσα απο το πρωι, τα συμπερασματα ειναι εκει, οπως επισης εχω γραψει και για τα δειγματα οτι σε 1:1 δεν ειναι καλα για μενα. Τελος προφανως συμφωνεις και στο οτι για εμενα και σενα ΔΕΝ κανει η μηχανη και στο οτι για αλλους που εχουν αλλα στανταρ θα κανει. Ακριβως τα ιδια ειπαμε δηλαδη, με την διαφορα οτι εσυ ανελυσες αυτο που (θα) μπορουσε μονος του να δει καποιος απο τα δειγματα που εδωσα (οποιος ΜΠΟΡΟΥΣΕ να δει - αρα οποιος ειχε απαιτησεις ανω του μεσου θα τα εβλεπε, οποιος δεν βλεπει τετοια θεματα δεν θα τα διεκρινε μονος του επομενως κακως τον αποτρεπεις απο μια οικονομικη λυση - κακως πιθανον θα δωσει διπλασια χρηματα για κατι που δεν βλεπει). Επισης αλλο η εκτυπωση σε 10x15 ή η νορμαλ 5:1 ή 10:1 προβολη της πληρους φωτο στην οθονη ή η αναρτηση σε καποιο blog/site ακομα και σε 30:1 και αλλο το να κοιταμε τα δειγματα σε 1:1. Πολλοι την θελουν για τετοιες δουλειες, εμεις μπορει να ειμαστε ψειρες, αλλα δεν ειναι ολοι ετσι. :)

 

Το κομματι που πιστευω οτι εχεις απολυτο λαθος ειναι αυτο με τα μπλε. Φυσικα και θα ειναι καλυτερες απο του κινητου τους οι φωτο. Ακομα και απο καποιο με καλη καμερα. Γιατι; Γιατι πολυ απλα φωτογραφιες (και βιντεο) δεν βγαζουμε μονο στα 25mm (35mm eq). Εδω εχουμε μια μηχανη με ενα οπτικο ζουμ 8χ, αν λοιπον θες να βγαλεις κατι που ειναι λιγο ή πολυ μακρια δεν υπαρχει καμια συγκριση, κανενα κινητο (εκτος απο τα ελαχιστα που ειναι με φακο/ζουμ φυσικα) δεν θα μπορεσει να βγαλει κατι ουτε καν κοντα σε αυτο που θα βγαλει αυτη εστω η κακη σε πολλα σημεια μηχανη των 75 ομως ευρω.

 

 

Κλεινω λοιπον ξαναγραφοντας αυτο που εγραψα περιεκτικα σε 1.5 γραμμη απο το πρωι:

 

Τα δειγματα σε 1:1 πιξελ δεν μου αρεσουν, αλλα είμαι απαιτητικος και όχι "μεσος καταναλωτης" σε φωτογραφικες μηχανες. Για απλη χρηση μπορει για πολλους να είναι (υπερ)αρκετη.

 

Οποιος λοιπον θελει να αγορασει μια μηχανη και ξερει τι χρειαζεται, γνωριζει τις αναγκες του, μπορει μονος του να σκεφτει αν ειναι καλη γι αυτον η κακη κοιταζοντας τα δειγματα (μαζι με την επισημανση οτι προκειται για κατι "κακο") που δωθηκαν μαζι με το ανοιγμα του τοπικ .Οποιος δεν ξερει και περιμενει να του πουμε εμεις με τις δικες μας φωτογραφικες αναγκες τι να παρει για τις δικες του φωτογραφικες αναγκες, μονο λαθος αγορα θα κανει. Ειμαστε στις προσφορες και πρεπει να γραφουμε/βρισκουμε για τις αναγκες ολων οχι μονο για τις δικες μας και με τα δικα μας κριτηρια.

 

ΥΓ. Κλεινεις με το "Στις φωτογραφικές δυστυχώς πρέπει να επενδύσεις περισσότερα για να πάρεις καλούτσικο αποτέλεσμα (προσωπικά σήμερα τα πρώτα μοντέλα που βρίσκω αποδεκτά για compact αρχίζουν από τα 130-150€"

Και αυτο ειναι εντελως υποκειμενικο, εγω εχω ακομα πιο ζορικα στανταρντς, θα εβαζα κανενα πενηνταρι παραπανω στα νουμερα σου. Για αλλους μαλιστα θα μπορουσε να ειναι ακομα πιο απαιτητικα τα πραγματα:

"Στις φωτογραφικές δυστυχώς πρέπει να επενδύσεις πολλα χρηματα για να πάρεις καλούτσικο αποτέλεσμα (προσωπικά σήμερα τα πρώτα μοντέλα που βρίσκω αποδεκτά αρχίζουν από τα 500€" Και θα ειχαν δικιο και αυτοι φυσικα απο την οπτικη τους. Αλλα θα βοηθουσαν καποιον που δεν;

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε matrixxx (που είναι και η αγαπημένη μου ταινία όλων των εποχών btw) δεν είμαι σίγουρος αν είσαι επικριτικός μαζί αλλα έτσι μου φαίνεται. 

 

Δεν λέμε διαφορετικά πράγματα και έχεις παρεξηγήσει μερικά από αυτά που γράφω.

 

Καθώς είναι ένα θέμα τεχνολογικής "προσφοράς" και κάποιοι ρωτάνε αν αξίζει (άρα θέλουν κάποιου άλλου τη γνώμη μη εμπιστευόμενοι την δικιά τους εμπειρία ή γνώση) κάποιος τρίτος (όπως εγώ ή εσύ) μπορεί να απαντήσει και να πει την άποψή του. 

 

Σε όλο μου το post χρησιμοποιώ λέξεις όπως "προσωπική άποψη" "κατά τη γνώμη μου" κτλ κτλ. Αν θέλει ο άλλος που ρωτά να ασπαστεί την άποψή μου ή να κρατήσει στοιχεία της είναι στην κρίση του. Όπως και να έχει θα βοηθηθεί καθώς θα εντοπίσει σημεία να προσέξει που πριν του είχαν διαφύγει. 

 

Ναι το ίδιο review επικαλούμαστε και οι δύο και είναι λογικό καθώς δεν υπάρχει άλλο της προκοπής (εγώ δεν βρήκα) εκτός από 2-3 σχόλια αγοραστών στο amazon. Επιπρόσθετα καθώς ασχολούμαι με την φωτογραφία (γράφω και σε άλλο γνωστό forum) τυγχάνει να έχω μελετήσει τον εν λόγω sencorα (20mp) της canon σε άλλες μηχανές και να έχω (προσωπική) άποψη. Είναι σαν να λέει κάποιος, μπορεί να μην έχω αυτό το laptop αλλά έχω δουλέψει τον ίδιο επεξεργαστή σε άλλο laptop και έχω άποψη. Και εσύ και εγώ γράψαμε την (ίδια σχετικά) άποψη μας. Δεν είναι κακό να συμφωνούμε ούτε για τον επισκέπτη να διαβάζει από δύο άτομα περίπου το ίδιο πράγμα (δεν είναι καλή αλλά..).

 

Στο "αλλά" λίγο διαφωνούμε. Εγώ λέω δεν κάνει για κανέναν, εσύ λες κάνει για κάποιους. Οτι θέλει θα δεχθεί αυτός που τελικά θα την πάρει ή δεν θα την πάρει. 

 

Τώρα επί του θέματος προσθέτω τα παρακάτω.

 

 

Για το αν βγάζει καλύτερες φώτο από κινητό.. Ας δούμε πως το έγραψα.

 

 

 

Οι φωτογραφίες όχι δεν θα είναι καλύτερες από το κινητό σας. Μάλιστα αν έχετε καλούτσικο κινητό (σε κάμερα) μάλλον χειρότερα είναι τα πράγματα. Σαν να μη φτάνει αυτό σας κάνει τις φωτογραφίες τεράστιες (λόγω άσκοπων 20mp). 

αν έχετε καλούτσικο κινητό (σε κάμερα) μάλλον χειρότερα είναι τα πράγματα. 

Είναι προφανές ότι αναφέρομαι σε άτομα με καλούτσικο σε κάμερα κινητό. Υπάρχει σε καμερα κινητό καλό (1020, 808), καλούτσικο (iphone, s5, Α3/5, LG g3/4) και κακό (free focus 3mp, 5-8mp της πλάκας σε κινέζικο κτλ). Αυτή η μηχανή συγκρίνεται με τα "κακά". Το δυστύχημα είναι ότι παράγει "20mp εμβαδού" φωτογραφίες (και άρα και ανάλογου μεγέθους σε αποθ. χώρο) που θα μπορούσαν να παραχθούν από 3mp με interpolation. 

 

Ο φακός ως οπτικό ζουμ και ο αισθητήρας είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Στην συγκεκριμένη μηχανή με τέτοιο αισθητήρα και που έχει Χ8 ζουμ  ο φακός πάλι χάλια θα βγει η φωτογραφία γιατί ο αισθητήρας αποτυπώνει τελικά τη φωτογραφία. Απλά θα τα έχει φέρει κοντά τα χάλια της. Με το κινητό που έχει καλύτερο αισθητήρα (πχ ακόμα και ένα παλιό s2) και φωτεινότερο φακό (πχ f2 άρα χαμηλότερο ένα iso) και οξύτερο φακό καλύτερες θα βγουν οι φωτογραφίες στις περισσότερες περιπτώσεις. Ο σταθερό φακός δεν είναι χειρότερος από έναν ζουμ ως φακός. Συχνά είναι καλύτερος σε χαρακτηριστικά όπως fall-off (vignette), sharpness, edge to edge sharpness, f, fringing. Ο σταθερός φακός, απλά δεν έχει ζουμ, όχι είναι χειρότερος.

 

Όσο για το ζουμ. Εντάξει έχεις το πλεονέκτημα του να το χρησιμοποιήσεις και δεν υποκαθίσταται με κάτι σε κινητά, αλλα αλήθεια έχεις δει πολλούς χρήστες compact να το χρησιμοποιούν; Ως ενθουσιώδης ερασιτέχνης (keen amature) της φωτογραφίας έχω άπειρες φορές βρεθεί στη θέση να "κάνω μαθήματα" σε φίλους γνωστούς που απλά ανοίγουν την μηχανή τους (compact) και βγάζουν μια φωτογραφία εκεί που είναι χωρίς ποτέ ή σχεδόν ποτέ να έχουν ακουμπήσει το ζουμ. Οι περισσότεροι σε κοιτάνε σαν εξωγήινο αν τους πεις για να βγάλεις ένα "πορτρέτο" δεν το βγάζεις από κοντά με ευρυγώνιο αλλά πάς μακρυά και κάνεις λίγο ζουμ για να βγει καλύτερο (αλλάζει η προοπτική).  Το ζουμ σπανίως χρησιμοποιείται από αγοραστές τέτοιων (φτηνών και ελεεινών) μηχανών. 

 

Ο συνειδητοποιημένος φωτογράφος (έστω και αρχάριος) με έμφυτη αντίληψη για την σύνθεση (πχ ότι μπορεί να ζουμάρει για να απομονώσει ένα αντικείμενο ή να αλλάξει την προοπτική θέασης) δεν κοιτάει ή δεν πρέπει να κοιτάει τέτοιες μηχανές γιατί θα χαραμίσει το όποιο "ταλέντο" έχει μέσα του.  Οπότε καλά κάνω και τον αποθαρρύνω. 

 

Αυτές οι (κάκιστες) μηχανές συνήθως παραμένουν "αποδεκτές" μετά την αγορά τους από άτομα που απλα θέλουν "μια" φωτογραφία. Συνήθως τις ανοίγουν (στο ευρυγώνιό τους ασφαλώς) και βάζουν το θέμα ακριβώς στο κέντρο (ως ελευθεροι σκοπευτές) πατώντας απλά το κουμπί. Αν παρ ελπίδα και κακή επιλογή την πάρει κάποιος "πιο καλιεργημένος" στο θέμα φωτογραφική τέχνη και φωτογραφική ποιότητα θα είναι δυστυχισμένος "μια ζωή" με την αγορά του (δλδ όχι μια ζωή, αλλά μέχρι να την πετάξει και να πάρει μία έστω καλούτσικη).

 

Η κριτική μου είναι παρόμοια με κάποιους που φωνάζουν. Παιδιά μην πάρετε αυτό το android κινητό με 256mb ram σήμερα και ας κάνει 30€. Δεν θα κανετε την δουλειά σας. Το παίρνετε για smart phone αλλα θα σας σπάσει τα νεύρα. Δώστε κάτι παραπάνω και πάρ'τε κάτι που δουλεύει. Κάτι τέτοιο υποστήριξα και εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οχι, δεν ημουν επικριτικος, αν ημουν (hint: ) δεν θα ειχα κανενα εμοτικον στο ποστ μου. Πιο σωστα, ΑΝ ειχα θα ηταν αποκλειστικα αυτο: :rolleyes: Το οποιο όμως εχω να το βαλω σε ποστ χρονια...

 

Μια γνωμη ειπα όπως και εσυ, επισημαίνοντας στην ουσια δυο πραγματα:

α) ότι ηδη ειχα γραψει ότι δεν είναι μια "καλη" μηχανη και ανελυσες απλα με περισσοτερες λεξεις κανοντας το λιανα αυτό (περιγράφοντας τα δειγματα και κομματια από το ριβιου) που ειχα δωσει, ενώ ισως το ποστ αλλα και τα likes που επεσαν στο ποστ σου ισως εδειχναν ότι εγω ειχα γραψει κατι αντιθετο και ότι την προτεινα κατι που φυσικα δεν υπαρχει πουθενα,

και β) ότι οι απαιτησεις είναι υποκειμενικες και σχετικες με τις ανάγκες την χρηση και την αντιληψη του καθενος. Εχω γραψει και άλλες φορες ότι γνωμες για ηχεια για φωτογραφικες κλπ είναι λιγο "επικίνδυνες", ας δει/ακουσει ο ενδιαφερόμενος δειγμα και να διαλεξει μονος του!

Κατά τα αλλα καμια αντιρρηση στο ποστ σου, χρησιμο και καλα εκανες και το εγραψες, λαθος πηρες την παρεμβαση μου.

 

Δεν εχω κατι να προσθεσω, συμφωνουμε διαφωνωντας και διαφωνουμε συμφωνωντας. ;) (Η συμφωνια είναι στο πρωτο μισο του παραπανω ποστ, οι διαφωνιες είναι στο δευτερο, μετα το quote που εχεις βαλει, αλλα δεν εχει νοημα να το συνεχισουμε γιατι θα κουρασει τους υπολοιπους αφενος, μπορει να εχει την γνωμη του ο καθενας αφετέρου. Παμε σε καμια εκθεση ή παρουσιαση μηχανης αν τυχει να τα συζητήσουμε και αυτα! :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...