Προς το περιεχόμενο

Overclock σε GTX970


@ngelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το που θα φτάσεις είναι σχετικό.

 

Φτιάξε ένα custom profile για τους ανεμιστήρες και βάλτους στο 100% από τους 60 βαθμούς.

Βάλε το power limit στο τέρμα.

 

Ξεκίνα να ανεβάζεις τον πυρήνα 30-50mhz τη φορά και δοκίμαζε με ένα stres test (πχ unigine heaven)

Όση ώρα τρέχει το test πρέπει να είσαι από πάνω και να έχεις το νου σου για artifacts.

Όταν δεις artifacts ή κρασάρει, γυρνάς ένα βήμα πίσω στη συχνότητα και ξεκινάς να ανεβάζεις

τη vram 50-100mhz τη φορά ανάλογα πόσο σχολαστικά θες να το κάνεις. Έχεις πάλι το

νου σου για artifacts και μόλις δεις ότι κάτι δεν πάει καλά γυρνάς ένα βήμα πίσω.

Λογικά τώρα θα βρίσκεσαι στις μέγιστες συχνότητες για πυρήνα και μνήμη.

Βάζεις να παίξεις για κάνα 2ώρο-3ώρο και παράλληλα παρακόλουθείς με το monitoring του

afterburner, το gpu frequency για όσο τρέχει το παιχνίδι να είναι ευθεία γραμμή χωρίς αιχμές προς τα κάτω.

 

Αν όλα πάνε καλά γυρνάς πίσω στο profile του ανεμιστήρα όπου μπορείς να το ρυθμίσεις για

περισσότερη ησυχία (π.χ. να το βάλεις στο 30% μέχρι τους 45c και μετά να ανεβαίνει μέχρι

τους 60c στο 80%) αυτό θα το δείς στην πράξη, έχε υπόψη σου, όσο περνάς τους 70 βαθμούς

μπορεί να έχεις throttling για αυτό να κοιτάς πάντα με το monitoring του afterburner τη συχνότητα του πυρήνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για να μην ανοιγω νεο θεμα , καθομαι και σκαλιζω την καρτα μου

για την GTX970 G1 τι αποτελεσματα να περιμενω απο OC ? εχω φτασει χωρις εξτρα ρευμα 

 

GPU freq = 1550 

MEM freq = 7500 

 

Power @ 76% στο unigine heaven  ολα στο μαξιμουμ

 

60 βαθμοι θερμοκρασια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, έκανα overclock την gigabyte gtx 970 g1, κατάφερα να πάω τον πυρήνα +150 και τις μνήμες +500. Από το afterburner έχω ανεβάσει το power limit όσο μου επιτρέπει στο 112%. Έκανα burn test χωρίς κάποιο πρόβλημα αλλά μετά στο afterburner είδα ότι κάποια στιγμή 1 φορά συγκεριμένα στιγμιαία απ' ότι κατάλαβα έφτασε στο power limit, κανονικά απ' ότι είδα δούλευε  στο 105%. Πρέπει να ανησυχήσω και να μειώσω το overclock; Sorry αλλά είμαι λίγο άσχετος. :mellow:

Α, ξέχασα οι θερμοκρασίες μου στο burn test είναι 75-76c, χωρίς overcloak 72-73c βαθμούς περίπου.

Επεξ/σία από vfragos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vfragos : Όταν λες burn test για τι ακριβώς μιλάμε; Αν εννοείς κάνα furmark είναι απόλυτα φυσιολογικό να χτυπάει power limit η κάρτα. Αν δε στο κάνει σε games είσαι οκ.

 

@conkal : Τα ίδια clocks έχουμε ακριβώς :) Γενικότερα καμία 970 δε πάει πάνω από 1600 στον πηρύνα και στις μνήμες είναι τι θα σου κάτσει. Πολλοί πάνε μέχρι τα 8 ghz χωρίς θέμα , άλλοι δε ξεπερνούν τα 7500 και μετά αρχίζουν τα crash.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vfragos : Όταν λες burn test για τι ακριβώς μιλάμε; Αν εννοείς κάνα furmark είναι απόλυτα φυσιολογικό να χτυπάει power limit η κάρτα. Αν δε στο κάνει σε games είσαι οκ.

 

@conkal : Τα ίδια clocks έχουμε ακριβώς :) Γενικότερα καμία 970 δε πάει πάνω από 1600 στον πηρύνα και στις μνήμες είναι τι θα σου κάτσει. Πολλοί πάνε μέχρι τα 8 ghz χωρίς θέμα , άλλοι δε ξεπερνούν τα 7500 και μετά αρχίζουν τα crash.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Burn test με το evga OC Scanner X. Σε παιχνίδια δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Μιας και πιάσατε για τις μνήμες εγώ τις έχω πάει μέχρι 7500, δεν δοκίμασα παραπάνω, αξίζει να δοκιμάσω όταν βλέπω οτι ο πυρήνας δεν σηκώνει πάνω απο 150 (στα 200 που δοκίμασα κράσαρουν οι οδηγοί της κάρτας);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά επείγον την βοήθεια σας, όπως αναφέρω και πιο πάνω είχα κάνει overclock την καρτα και φαινόταν ότι δούλευε οκ. Σήμερα έκανα ένα bench με το 3d mark και άρχισαν να κρασάρουν οι οδηγοί. Χαμήλωσα το core σε +120 και τις μνήμες σε +200, στην αρχή φαινόταν σταθερό, μετά άρχισαν τα κρασαρίσματα των οδηγών και μερικές φορές έτρωγε  restart και ο υπολογιστής. Τα χαμήλωσα ακόμα στα +100 και τις μνήμες και το core. Τα ιδία στην αρχή καλά και μετά από μερικές δοκιμές με το 3d mark και stress test με το evga OC Scanner  αρχίζουν τα κρασαρίσματα. Τελικά με stock ρολόγια δοκίμασα stress test με το evga και έκανε restart ο υπολογιστής! Έχει πρόβλημα η κάρτα ή μπορεί να παίζει και κάτι άλλο.

Υπάρχει περίπτωση να παίζει ρόλο και το τροφοδοτικό;

Επεξ/σία από vfragos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@conkal : Τα ίδια clocks έχουμε ακριβώς :) Γενικότερα καμία 970 δε πάει πάνω από 1600 στον πηρύνα και στις μνήμες είναι τι θα σου κάτσει. Πολλοί πάνε μέχρι τα 8 ghz χωρίς θέμα , άλλοι δε ξεπερνούν τα 7500 και μετά αρχίζουν τα crash.

 

με ρευμα 1.243 παει μεχρι 1590 / 7850  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες από τι αποτελείτε το σύστημά σου.

 

Έχεις θέμα και σε παιχνίδια?

Καλησπέρα, το συστημα αποτελειται απο:

 

Mainboard: Gigabyte Z77X-D3H

CPU: I5 3570K @4.2

2x 4gb ddr3 @1600

Gigabyte GTX 970 G1

PSU: Turbo X 650W

 

Σε παιχνίδια δεν έχω προβλημα, να πω επισης οτι για burn test χρησιμοποιουσα το evga OC scanner X με το οποιο αρχισαν τα κρασαρισματα των drivers και τα restart που αναφέρω πιο πάνω και μετά εμφανιστηκαν και στο 3dmark. Mετά απο συμβουλή παιδιών απο το φόρουμ εβγαλα και ξαναπέρασα με καθαρή εγκατασταση τους drivers και αφαίρεσα το msi afterburner, απο εκείνη την στιγμή δοκίμασα το 15λεπτο burn test με furmark το οποιο πέρασε με επιτυχία, το furmark burn test το δοκίμασα αρκετες φορές μερικά λέπτα καθε φορά παντα με επιτυχία. Επισης με επιτυχια περναει και το 3dmark. Αυτά ισχυουν και με stock ρολόγια και με oc +100 στον πυρήνα +50 στις μνήμες. Μόλις δοκίμασα πάλι το evga OC scanner X με το overclock που αναφέρω, δεν προλάβε να ξεκινησει το τεστ και μέσα σε 1 δευτερολεπτο ο υπολογιστής έκανε restart. Τι να πω ρε γαμωτο έχω μπερδευτεί πολύ. Μήπως δεν παει κάτι καλά με το evga OC scanner?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις ήδη φαντάζομαι ότι το τροφοδοτικό σου είναι χαμηλής ποιότητας, έτσι;

 

Απο την κούτα της 970 g1 διαβάζω minimum 500w τροφοδοτικό. Εσύ βλέπω έχεις και overclock στον επεξεργαστή σε συνδυασμό με overclock στην κάρτα τα οποία ανεβάζουν τα watt που τραβάνε. Οποτε έχουμε κακής ποιότητας τροφοδοτικό, overclocking και αν είναι ήδη και κάποιας ηλικίας το τροφοδοτικό θα έχει πέσει η απόδοσή του...Πόσο καιρό το έχεις; Πόλυ πιθανόν να σε κόβει αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις ήδη φαντάζομαι ότι το τροφοδοτικό σου είναι χαμηλής ποιότητας, έτσι;

 

Απο την κούτα της 970 g1 διαβάζω minimum 500w τροφοδοτικό. Εσύ βλέπω έχεις και overclock στον επεξεργαστή σε συνδυασμό με overclock στην κάρτα τα οποία ανεβάζουν τα watt που τραβάνε. Οποτε έχουμε κακής ποιότητας τροφοδοτικό, overclocking και αν είναι ήδη και κάποιας ηλικίας το τροφοδοτικό θα έχει πέσει η απόδοσή του...Πόσο καιρό το έχεις; Πόλυ πιθανόν να σε κόβει αυτό.

Ναι έχεις δίκιο, το σκέφτηκα και εγώ. Πιο νωρίς είχα πάει απο το κατάστημα που πηρα την καρτα, μιλησα με εναν τεχνικο, του είπα για το τροφοδοτικο που έχω και μου είπε οτι η συγκεκριμενη κάρτα δεν τραβαει πολλά watt και δεν το βρισκει πιθανον να είναι το τροφοδοτικό. Ξέρω γω να πάω να παρω ένα τροφοδοτικο λές; Υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματική η κάρτα; Εδώ και κανα διωρο τις έχω βγαλει το λάδι με furmark και 3dmark και σε στοκ ρολογια και στο overclock που γραφω παραπανω και δεν έχει κάνει κιχ, εκτος απο την φορά που δοκιμασα και το evga και δεν προλαβα να το τρεξω και εκανε restart o υπολογιστης κατευθείαν. 

Α ξέχασα, το τροφοδοτικό το έχω γύρω στα 2,5 χρόνια. Σε μια σέλιδα που βάζεις τα εξαρτηματα του υπολογιστη που έχεις και σου βγάζει κατάναλωση, μου βγάζει peak ~350w. 

Ευχαριστώ πολυ για την βοηθεια πάντως. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσθέτω και μια φωτογραφία με τα χαρακτηριστικά του τροφοδοτικού μήπως βοηθήσει να βγουν συμπεράσματα 

 

Aμαν, TurboX!!! Θες άλλο τροφοδοτικό φίλε μου επειγόντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμαν, TurboX!!! Θες άλλο τροφοδοτικό φίλε μου επειγόντως.

Lol, καταλαβα, αυτο ελεγα και εγω ρε γαμωτο, αλλα ο τεχνικος στο καταστημα που πηρα την καρτα και το κουβεντιασα με φρεναρε, μου ειπε οτι δεν νομιζει οτι φταιει το τροφοδοτικο. Μαλλόν ομως εχετε δίκιο οτι η υποθεση βρωμαει τροφοδοτικό.

 

Τι προτείνεται απο τα παρακάτω, το πιο φτηνο θα με καλυψει;

 

http://www.msystems.gr/index.php?category=1210&product=19241

 

http://www.msystems.gr/index.php?category=1210&product=17553

 

http://www.msystems.gr/index.php?category=1210&product=19301

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...