Προς το περιεχόμενο

GPU Cooler Software


frozex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως ξέρει κανείς κάποιο πρόγραμμα το οποίο να μηδενίζει τις στροφές από τα ανεμιστήρια της GPU; Έχει από μαμά το Gigabyte OC Guru αλλά από εκεί μπορώ να τα κατεβάσω μέχρι το 30% (και πάλι ακούγονται πολύ). Έχω την Giagabyte G1 Gaming gtx 970, μήπως την έχει και κανείς άλλος να μου πει τα επίπεδα θορύβου του μήπως φταίει η συγκεκριμένη δική μου ή αν είναι όλη η σειρά έτσι από τη Gigabyte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξέρει κανείς κάποιο πρόγραμμα το οποίο να μηδενίζει τις στροφές από τα ανεμιστήρια της GPU; Έχει από μαμά το Gigabyte OC Guru αλλά από εκεί μπορώ να τα κατεβάσω μέχρι το 30% (και πάλι ακούγονται πολύ). Έχω την Giagabyte G1 Gaming gtx 970, μήπως την έχει και κανείς άλλος να μου πει τα επίπεδα θορύβου του μήπως φταίει η συγκεκριμένη δική μου ή αν είναι όλη η σειρά έτσι από τη Gigabyte.

εχω διαβασει οτι  μερικες gigabyte g1 εχουνε coil whine (ενας θοριβος που προερχεται chip) κανονικα στο 30%  ειναι αισθητος ο ηχος των ανεμιστηριων  αλλα οχι ενοχλητικος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω διαβασει οτι  μερικες gigabyte g1 εχουνε coil whine (ενας θοριβος που προερχεται chip) κανονικα στο 30% θα πρεπε να ειναι αισθητος ο ηχος των ανεμιστηριων  αλλα οχι ενοχλητικος...

 

από ότι έχω διαβάσει το coilwhine ακούγεται σαν σφύριγμα, οπότε αυτό που έχω εγώ δεν μπορώ να το πω coilwhine. Τώρα στο 30% ο θόρυβος είναι σίγουρα πάνω από 30dB γιατί έχω τρέξει το prime95 (κάπως έτσι) και η ψήκτρα του επεξεργαστή (αναφέρεται στην υπογραφή μου) δεν ακούγεται καθόλου.

Δοκίμασε το msi afterburner

 

σε gigabyte κάρτα; σίγουρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι έχω διαβάσει το coilwhine ακούγεται σαν σφύριγμα, οπότε αυτό που έχω εγώ δεν μπορώ να το πω coilwhine. Τώρα στο 30% ο θόρυβος είναι σίγουρα πάνω από 30dB γιατί έχω τρέξει το prime95 (κάπως έτσι) και η ψήκτρα του επεξεργαστή (αναφέρεται στην υπογραφή μου) δεν ακούγεται καθόλου.

 

σε gigabyte κάρτα; σίγουρα;

ναι σαν σφυριγμα ειναι,η απο ανεμιστηρα η απτο τσιπ (δεν ξερω σιγουρα) και αλλωνων  εταιριων βγαινουν με coil αλλα περισοτερο η  gigabyte βγαζει καρτες με κοιλ,το prime95 στρεσαρει ΜΟΝΟ τον επεξεργαστη,επομενος αν ανοιξες την καρτα για καθαρισμο ,ελεξε αν οι βιδες τις ειναι καλα βιδομενες,εαν δεν δεις διαφορα  κοιταξε το airflow του κουτιου σου,κατεβασε το gpuz και δες την χρηση του πυρηνα αν κυμενεται μεταξυ 0-10% αν κυμενεται παραπανω περνα αλλους drivers 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σαν σφυριγμα ειναι,η απο ανεμιστηρα η απτο τσιπ (δεν ξερω σιγουρα) και αλλωνων  εταιριων βγαινουν με coil αλλα περισοτερο η  gigabyte βγαζει καρτες με κοιλ,το prime95 στρεσαρει ΜΟΝΟ τον επεξεργαστη,επομενος αν ανοιξες την καρτα για καθαρισμο ,ελεξε αν οι βιδες τις ειναι καλα βιδομενες,εαν δεν δεις διαφορα  κοιταξε το airflow του κουτιου σου,κατεβασε το gpuz και δες την χρηση του πυρηνα αν κυμενεται μεταξυ 0-10% αν κυμενεται παραπανω περνα αλλους drivers 

 

αυτό με prime το ανέφερα για να δείξω πως ο επεξεργαστής ανέβασε θερμοκρασίες οπότε η ψήκτρα ανέβασε στροφές και πάλι ο θόρυβος της δεν υπήρχε. Το airflow του κουτιού μου το έχω στίσει πολύ καλά μπορώ να πω. Έχω κατεβασμένα τα τελευταία drivers από την επίσημη σελίδα της nvidia αλλά θα το κοιτάξω και αυτό που λες. Τώρα για βίδες που λες, σε ποιες ακριβώς αναφέρεσαι;

 

 

 

Δοκίμασα το της MSI και με αφήνει μέχρι 34%, και να πεις πως έχω υψηλή θερμοκρασία max 25

To GPU load είναι στο 0-1%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με prime το ανέφερα για να δείξω πως ο επεξεργαστής ανέβασε θερμοκρασίες οπότε η ψήκτρα ανέβασε στροφές και πάλι ο θόρυβος της δεν υπήρχε. Το airflow του κουτιού μου το έχω στίσει πολύ καλά μπορώ να πω. Έχω κατεβασμένα τα τελευταία drivers από την επίσημη σελίδα της nvidia αλλά θα το κοιτάξω και αυτό που λες. Τώρα για βίδες που λες, σε ποιες ακριβώς αναφέρεσαι;

 

 

 

Δοκίμασα το της MSI και με αφήνει μέχρι 34%, και να πεις πως έχω υψηλή θερμοκρασία max 25

To GPU load είναι στο 0-1%

κατεβασε το speedfun και προσπαθησε να πειραξεις απο κει τους ανεμιστηρες τις,αμα ο θοριβος ειναι τοσο ενοχλητικος μαλλον θα πεσες σε ελλατοματικη καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι έτσι όλες οι gigabyte gtx 970; δηλαδή δεν αφήνουν από κατασκευή τους να μηδενιστούν οι ανεμιστήρες τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Όλες οι G1 έχουν ως μίνιμουμ στους ανεμιστήρες το 34% και δεν αλλάζει παρα μόνο με mod στο BIOS.

Κανονικά όμως δεν πρέπει να ακούγεται καν σε αυτό το επίπεδο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζίφος και από το bios, δεν μου το βγάζει εκεί ούτε καν να το δω, έχει CPU και chasis Fans μόνο. οπότε να τα παρατήσω πηγαίνοντας για αντικατάσταση ή όλες θα είναι το ίδιο;

 

κατέβασα και αυτό; http://support.asus.com/download.aspx?SLanguage=en&p=9&m=ASUS+GPU+Tweak+for+Graphics+cards

αλλά πάλι τίποτα, πάει μέχρι 34%. λέτε να φταίει η δική ή όλες τις gigabyte;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...