Προς το περιεχόμενο

Coolermaster Nepton 120XL AiO Liquid Cooler


SigmaDelta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Χαιρετώ άπαντες,μια μίνι παρουσίαση της νέας CM Nepton 120XL που τοποθέτησα στο σύστημά μου,το οποίο αποτελείται από cpu AMD [email protected], Asus Sabretooth 990fx R2.0, 2x4GB Kingston Hyper X beast 2400Mhz CL11, XFX 7950 DD, SSD Samsung 840 120Gb,PSU XFX Core 650W,case Aerocool 6th element.

 Η Nepton αντικατέστησε μια CM 212 Evo σε push/pull με 2 Bitfenix Spectre Pro PWM & πάστα Arctic mx-4.

 20141213_105854_zps278b7689.jpg

 

 Έκανα ένα γρήγορο Link.png Site:

με τα βασικά.

 

 Η Nepton 120XL τοποθετημένη

_SAM1777_zps91d29388.jpg

_SAM1782_zps15949ace.jpg_SAM1779_zps63f3903e.jpg


Συνέχεια...

_SAM1793_zpsb38aca53.jpg_SAM1795_zps58e33041.jpg_SAM1798_zps38e99ae0.jpg_SAM1803_zps73fe856b.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως βλέπετε,τα πράγματα είναι αρκετά στριμωγμένα στο συγκεκριμένο κουτί,παρόλα αυτά υπήρξε διαφορά με την αλλαγή σε υδρόψυξη. Πιο συγκεκριμένα, με OCCT 1 ώρα η max θερμοκρασία CPU ήταν 59 βαθμοί Κελσίου με την 212 EVO push/pull και 50 με την Nepton 120xl. Με μια σημαντική διαφορά όμως,με την αερόψυξη ο θόρυβος από τους ανεμιστήρες ήταν κάτι παραπάνω από αισθητός έως ενοχλητικός.Η Nepton πραγματικά με εξέπληξε σε αυτό τον τομέα.Η θερμοκρασία σε idle είναι περί τους 23-24 βαθμούς με θερμοκρασία δωματίου 17-18 βαθμούς.Ακόμα και τότε,που οι ανεμιστήρες δουλεύουν λίγο πάνω από τις 800 στροφές,η αντλία δεν ακούγεται! Δεν έχω βέβαια εμπειρία με άλλη υδρόψυξη. Η ποιότητα κατασκευής μου άφησε καλές εντυπώσεις,η αξιοπιστία μένει να αποδειχτεί με την χρήση.

 

Υ.Γ.: Θερμοαγώγιμη τοποθετήθηκε αυτή της συσκευασίας και όχι η MX-4 για να δώσω μια εικόνα του τι προσφέρει ως πακέτο. Τα τεστ έγιναν καπάκι μετά την τοποθέτηση,οπότε ενδεχομένως να δω και καλύτερες θερμοκρασίες στην πορεία.Δεν έχω προλάβει να την δοκιμάσω σε παιχνίδια  ή άλλα προγράμματα προς το παρόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως βλέπετε,τα πράγματα είναι αρκετά στριμωγμένα στο συγκεκριμένο κουτί,παρόλα αυτά υπήρξε διαφορά με την αλλαγή σε υδρόψυξη. Πιο συγκεκριμένα, με OCCT 1 ώρα η max θερμοκρασία CPU ήταν 59 βαθμοί Κελσίου με την 212 EVO push/pull και 50 με την Nepton 120xl. Με μια σημαντική διαφορά όμως,με την αερόψυξη ο θόρυβος από τους ανεμιστήρες ήταν κάτι παραπάνω από αισθητός έως ενοχλητικός.Η Nepton πραγματικά με εξέπληξε σε αυτό τον τομέα.Η θερμοκρασία σε idle είναι περί τους 23-24 βαθμούς με θερμοκρασία δωματίου 17-18 βαθμούς.Ακόμα και τότε,που οι ανεμιστήρες δουλεύουν λίγο πάνω από τις 800 στροφές,η αντλία δεν ακούγεται! Δεν έχω βέβαια εμπειρία με άλλη υδρόψυξη. Η ποιότητα κατασκευής μου άφησε καλές εντυπώσεις,η αξιοπιστία μένει να αποδειχτεί με την χρήση.

 

Υ.Γ.: Θερμοαγώγιμη τοποθετήθηκε αυτή της συσκευασίας και όχι η MX-4 για να δώσω μια εικόνα του τι προσφέρει ως πακέτο. Τα τεστ έγιναν καπάκι μετά την τοποθέτηση,οπότε ενδεχομένως να δω και καλύτερες θερμοκρασίες στην πορεία.Δεν έχω προλάβει να την δοκιμάσω σε παιχνίδια  ή άλλα προγράμματα προς το παρόν.

 

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Θα την έχουμε υπόψιν. Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πείς διαφορές σε μεγαλύτερο oc. To 4.2 είναι μάλλον πολύ ήπιο για να βγάλει κανείς ασφαλές συμπέρασμα. Πάντως, 9° βαθμούς διαφορά σε load από την 212 EVO σε push-pull είναι επίτευγμα γιατί η συγκεκριμένη είναι πολύ καλή ψύκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σίγουρα είναι ήπιο,αλλά με την 212evo από εκεί και μετά ανέβαιναν αρκετά οι θερμοκρασίες.Τώρα όμως λέω να δοκιμάσω το κάτι παραπάνω...

 Πάντως σε πιο άνετο κουτί πιθανολογώ πως θα είναι ακόμα καλύτερα τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειες, και σ'ευχαριστούμε για την παρουσίαση. Μια ερώτηση απλά για να μπορεί να γίνει πιο εύκολα αναφορά στα αποτελέσματά σου, σε τι τάση είναι ο επεξεργαστής σου στα 4.2 GHz σε load;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σίγουρα είναι ήπιο,αλλά με την 212evo από εκεί και μετά ανέβαιναν αρκετά οι θερμοκρασίες.Τώρα όμως λέω να δοκιμάσω το κάτι παραπάνω...

 Πάντως σε πιο άνετο κουτί πιθανολογώ πως θα είναι ακόμα καλύτερα τα αποτελέσματα.

 

Το κουτί παίζει τεράστιο ρόλο. Πέρασα από το Carbide 200R στο ΝΖΧΤ Η440 και οι θερμοκρασίες cpu/gpu έπεσαν 2-3° κατά μέσο όρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ανέβασα λίγο ρολόγια,να δω πως ανταποκρίνεται.Η θερμοκρασία ήταν σταθερή στους 51 με ελάχιστα πάνω-κάτω.Προφίλ ανεμιστήρων στο bios στο turbo,πολύ ανεκτό το επίπεδο του θορύβου πάντως.Στο standard,ανεβαίνει 2-3 βαθμούς η θερμοκρασία,αλλά δεν ενοχλεί καθόλου ο θόρυβος.

post-226969-0-52554800-1418661618_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...