Προς το περιεχόμενο

Βλάβη σε EPSON WF-2540 και πρόταση αγοράς ή επισκευής


TZANNSPY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά είναι η 3η φορά που χαλάει το πολυμηχάνημά μου...


Όχι αυτό της υπογραφής... Αυτό, μαντέψτε, έχει χαλάσει καιρό...


Μιλάω για το EPSON WF-2540.


Φυσικά τώρα είμαι εκτός εγγύησης...


Αναβοσβήνουν τα Power-WiFi & ADF... Όπως και τις δύο προηγούμενες φορές...


Γνωρίζουμε αν γίνεται επισκευή, και που, εκτός εγγύησης;


Στην ACTIVE δεν λέει χωρίς εγγύηση ~50 ευρώ μου είχαν πει...


Αν δεν βρω λύση μάλλον πάω για το HP Deskjet 2645 Inkjet...


Δύο EPSON χαλασμένα σε περίπου 3 χρόνια δεν μου επιτρέπουν να πάω πάλι στην ίδια εταιρία, όσο και να μου άρεσαν όσο λειτουργούσαν...


Πάνω από 70 ευρώ δεν ξαναδίνω αφού ξέρω πως κάθε 13 μήνες θα παίρνω καινούργιο...


 


υγ. Οικιακή χρήση, λίγες εκτυπώσεις από Office, από Internet, σχολικές εργασίες, καμιά φωτό της στιγμής, κανένα fax αραιά και που κτλ...


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

υγ. Οικιακή χρήση, λίγες εκτυπώσεις από Office, από Internet, σχολικές εργασίες, καμιά φωτό της στιγμής, κανένα fax αραιά και που κτλ...

 

To 2645 σε καλύπτει άνετα σε αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα είναι ο δεύτερος μέσα σε 1 μήνα :(

 

Υπάρχει κανένα κόλπο για να ξεμπλοκάρει?

 

Το πρωί εκτύπωσα κανονικά κ' τώρα το απόγευμα που τον ξανά άναψα για να εκτυπώσω έγινε χριστουγεννιάτικο δέντρο.....

 

(είναι οι epson γτπ ή είναι η ιδέα μου?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

(είναι οι epson γτπ ή είναι η ιδέα μου?)

Είναι πιο ευαίσθητα μηχανήματα, είναι η αλήθεια, από τους αντίστοιχους HP πχ, αλλά δίνουν καλύτερης ποιότητας εκτυπώσεις και συνήθως στοιχίζουν και λιγότερα από τον ανταγωνισμό στα ίδια χαρακτηριστικά και έχουν και οικονομικότερα μελάνια.

 

Όποιος είναι ακόμη μέσα στην εγγύηση, την χρησιμοποιεί χωρίς δεύτερη σκέψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλαβω και εγω....δεν εκτυπωνει;δεν αναγνωριζεται απο το η/υ;δεν υπαρχει ασυρματη επικοινωνια; δεν αντιγραφει,σκαναρει αυτονομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος δεν είναι;

Όποιος δεν είναι, ή που θα το πάει σε τεχνικό (αν αξίζει να δώσει τα λεφτά για το μοντέλο που έχει) για να φτιαχτεί, ή ψάχνει μόνος του ρωτώντας (μπας και του βγει οικονομικά να το φτιάξει μόνος).

 

Εγώ έτσι όπως διαβάζω το πρόβλημα δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει, μιας και ανάλογα με το πως ανάβουν τα λαμπάκια στους epson υποδηλώνει και διαφορετικό πρόβλημα.  Επίσης και  η σειρά με την οποία ανάβουν (αν πρόκειται για συνδυασμό προβλημάτων ή άλλο κόλλημα). Αυτός που θα δει τα λαμπάκια πρέπει ή να είναι γνώστης τεχνικός, ή αν πρόκειται για τον ιδιοκτήτη ιδιώτη που δεν θέλει να το πάει σε τεχνίτη να κάτσει να διαβάσει και να μελετήσει το μάνουαλ. 

 

Ενδεικτικά παραθέτω και ένα λίνκ (ενδεικτικό μοντέλο) για το που θα  πρέπει κάποιος να αρχίσει να ψάχνει.https://files.support.epson.com/htmldocs/pho22_/pho22_rf/trble_1.htm

Τα υπόλοιπα είναι θέμα ψαξίματος, ή τεχνικού (που στην ουσία του πληρώνεις αυτή την γνώση για να μην κάτσεις να τα μάθεις εσύ εκ του μηδενός). ;)

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβοσβήνουν ταυτόχρονα και τα 3 Power-WiFi & ADF...

Βγάζοντας στην οθόνη του:

Σφάλμα εκτυπωτή.

Απενεργοποιήστε τον και

ενεργοποιήστε τον ξανά. Για

λεπτομέρειες, ανατρέξτε

στην τεκμηρίωση.

Δεν μπορείς να εκτελέσεις καμιά λειτουργία, print-copy-scan & fax.

Όπως γράφω δεν θα δώσω τα 50 ευρώ που ζητάει η αντιπροσωπία για επισκευή.

Είχα ρωτήσει τι θα συμβεί αν το ξανακάνει...

Αν μπορούσα να τον έφτιαχνα με κανά 20άρικο, τότε οκ...

Αν θυμάμαι καλά, μου είχαν πει για κάποιο πλαστικό γρανάζι, νομίζω στον μηχανισμό του σκάννερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβοσβήνουν ταυτόχρονα και τα 3 Power-WiFi & ADF...

Βγάζοντας στην οθόνη του:

Σφάλμα εκτυπωτή.

Απενεργοποιήστε τον και

ενεργοποιήστε τον ξανά. Για

λεπτομέρειες, ανατρέξτε

στην τεκμηρίωση.

Δεν μπορείς να εκτελέσεις καμιά λειτουργία, print-copy-scan & fax.

Όπως γράφω δεν θα δώσω τα 50 ευρώ που ζητάει η αντιπροσωπία για επισκευή.

Είχα ρωτήσει τι θα συμβεί αν το ξανακάνει...

Αν μπορούσα να τον έφτιαχνα με κανά 20άρικο, τότε οκ...

Αν θυμάμαι καλά, μου είχαν πει για κάποιο πλαστικό γρανάζι, νομίζω στον μηχανισμό του σκάννερ...

Tα ίδια είχα πάθει και εγω σε wf-2510 μηχάνημα 1,5 χρόνου.Η Epson ήθελε περίπου 50 ευρώ για να το επισκευάσει άλλωστε μένω σε επαρχία και δεν μου ήταν εύκολο να παω Αγ. Παρασκευη στο service.Δοκίμασα μήπως γινόταν κάτι με αναβάθμιση λογισμικού αλλά δεν έγινε τίποτα. Τελικά πήγε για ανακύκλωση και αγόρασα το HP 1515.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας εχτές το βράδι βρήκα αυτό το link: http://www.bleepingcomputer.com/forums/t/526141/epson-wf-2540-printer-error/

Ο φίλος έχει το ίδιο πρόβλημα κ' του απαντάνε για καθάρισμα κάποιου αισθητήρα που έχει το μηχάνημα...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Τελικά πήγε για ανακύκλωση και αγόρασα το...

 

Μου φαίνεται σαν τη μόνη λύση...

Παλιότερα ήθελα φωτογραφική εκτύπωση, τώρα συμβιβάζομαι απλά με έγχρωμη+copy+scan & fax.

Οπότε θα κινηθώ σε φθηνό "all in one" μηχάνημα με χαμηλό κόστος αγοράς, σαν το HP Deskjet 2645 Inkjet που γράφω παραπάνω, και όσο κρατήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διαφωνω,στο θεμα ....αγοραζω κατι φθηνο και οσο κρατησει(1 χρονο)!αν μακροπροθεσμα προσθεσετε τα € και το κοπο+νευρα σας......τοτε θα καταλαβαιτε οτι οτι πληρωνεις.......κτλ...

Αρα μια καλη αγορα, μπορει να ειναι ακριβη στην αρχη.....αλλα στην πορεια σε δικαιωνει και τελικα μερικες φορες , σου βγαινει πιο οικονομικα.

Και απο θεμα εγγυησης .....τρεχουν προσφορες με 3 ετη!

Επεξ/σία από dobro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο η επιλογή του EPSON SX515W όσο και του EPSON WF 2540 -χωρίς φυσικά να ήταν τα ακριβότερα μοντέλα όταν αγοράστηκαν- δεν δικαίωσαν κάτι τέτοιο...

Δώσε link για αυτά που λες...

Είμαι στην αναζήτηση πολυμηχανήματος...

Απλά αντί για την κατηγορία των 120-150 ευρώ λέω -όχι άδικα πιστεύω- να κινηθώ στην αντίστοιχη των 70 ευρώ...

Με σίγουρη παραχώρηση της "φωτογραφικής ποιότητας εκτύπωσης" αφού σε αυτό το κόστος δεν παίζει...

 

Αναπολώ, για να μην το πάω πολύ πίσω, το ξεχωριστό scannerάκι μου και τον CANON PIXMA IP4200 που τα έδωσα για να τα έχω όλα σε ένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συμφωνώ σαν γενική άποψη με τον dobro για το "ότι πληρώνεις παίρνεις και το φτηνό το πληρώνεις δύο φορές", παρόλα αυτά δεν θεωρώ τον 2645 σαν κακής ποιότητας μηχάνημα. Αν και εγώ θα πήγαινα για τον μεγάλο αδερφό του, τον 4645 που είναι πιο στιβαρό μηχάνημα με λίγο παραπάνω χρήματα.

 

Αν ανέβουμε κι άλλο πάνω σε ευρώ, έχω κι άλλες προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...