Προς το περιεχόμενο

Primer 2004 [SPOILERS]


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανοιγω αυτο το thread για να μιλησουμε για το Primer του μαθηματικου Shane Carruth.
 
Με απλα λογια, ο aaron και ο abe εφτιαξαν μια συσκευη η οποια μειωνει την βαρυτητα και το βαρος ενος αντικειμενου. Με διαφορες δοκιμες ειδαν οτι αυτη η συσκευη μπορει να γυριζει το αντικειμενο πισω στο χρονο. Πως δουλευει με απλα λογια:
 

- Eγω o tritonas0 παω στις 6:45 και ρυθμιζω την συσκευη να ξεκινησει σε 15 λεπτα (για να προλαβω να εχω φυγει ωστε να μην δω τον εαυτο μου - tritonas1 να βγαινει μιας και η συσκευη θα με γυρισει στις 7:00 παλι)
 
- Φευγω απο κει και παω σε ενα ξενοδοχειο και κλεινομαι μεχρι τις 19:00, βλεπω τηλεοραση ενημερωνομαι για μετοχες κλπ
 
- 19:00 φευγω απο το ξενοδοχειο, παιρνω φιαλες οξυγονου (που χρειαζονται για οσο θα ειμαι μεσα στην συσκευη) μπαινω μεσα στην συσκευη και ετσι βγαινει ο tritonas1 πισω στις 7:00 και εγω μενω μεσα μεχρι τις 19:00.
 
- Αφου γυρισα πισω στις 7:00 ως tritonas1 πλεον παω και κανω τις δουλειες μου, βγαζω λεφτα απο μετοχες παιχνιδια κλπ, συνυπαρχω με τον tritonas0 (που ειναι στο ξενοδοχειο)
 
- 19:00 κοιταω απο μακρια με τα κυαλια τον tritonas0 να πηγαινει με τις μπουκαλες για να μπει στην συσκευη, χανεται η υπαρξη του και συνεχιζω την ζωη μου ως tritonas1
 
Μεχρι ενα σημειο ειναι σχετικα βατη η υποθεση, αλλα λιγο μπερδευεται οταν ο aaron ανακαλυπτει οτι ο abe εχει φτιαξει και τριτη συσκευη - failsafe η οποια παει 3 μερες πισω, στην αρχη δηλαδη (λιγο πριν ο abe πει στον aaron οτι τη δοκιμασε την συσκευη και δουλευει) ωστε να μπορει διορθωσει τυχον λαθη και να μην μαθει ποτε ο aaron τι και πως.
 
Primer: The Perils and Paradoxes of Restricted Time Travel Narration.

 

Επισης:
 
primer-chart.jpg

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙλάμε για επικές συζητήσεις με τη παρέα. Με ένα watch δε βγαίνει καμία άκρη, απο 2 και πάνω κάτι γίνεται.
 
Πού να δείτε και το επόμενοLink.png Site: upstream color

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙλάμε για επικές συζητήσεις με τη παρέα. Με ένα watch δε βγαίνει καμία άκρη, απο 2 και πάνω κάτι γίνεται.

 

Πού να δείτε και το επόμενοLink.png Site: upstream color

αξιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξιζει?

Εμένα μου άρεσε διότι μου άρεσουν τέτοιες ταινίες. Είναι δύσκολή και θέλει να είσαι εκεί αφού πού εύκολα τα χάνεις και πιθανόν να χρειαστείς και re-watch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτημα: πώς γίνεται να βλέπουν τους εαυτούς στους στην ίδια πραγματικότητα; Αν υποθέσουμε ότι οι εναλλακτικές "κατακρημνίζονται"  όταν γίνουν αντιληπτές (π.χ. η γάτα είναι ζωντανή ή νεκρή μόλις ανοίξω το κουτί αφού πλέον μπορώ και βλέπω), γιατί π.χ. ο Abe βλέπει τον εαυτό του να πηγαίνει στην αποθήκη για να κλείσει τη μηχανή.

 

Τι γίνεται όταν δύο άτομα βλέπουν το ένα το άλλο vis-a-vis (υποτίθεται ότι είναι σε διαφορετικά timelines);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε διότι μου άρεσουν τέτοιες ταινίες. Είναι δύσκολή και θέλει να είσαι εκεί αφού πού εύκολα τα χάνεις και πιθανόν να χρειαστείς και re-watch.

το ειδα 

μαλακιουλα ηταν αυτο

στειλε μου την θεωρια σου αν θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...