Προς το περιεχόμενο

OwnCloud O δικός μας cloud server


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

owncloud-logo.png

 

 

Απλά θέλω να σας παρουσιάσω αυτό το εκπληκτικό πρόγραμμα που στην κυριολεξία μας λύνει τα χέρια στο να δημιουργήσουμε το δικό μας open source cloud server για όλες τις συσκευές μας και επιτέλους να φυγουμε από λύσεις τύπου dropbox και google drive.
Το OwnCloud απλά κάνει αυτό που υπόσχεται και με το παραπάνω. Το πρόγραμμα το δημιούργησαν developer του KDE και μιλάμε είναι απίστευτο στην ευκολία χρήσης του.
 

With ownCloud you can sync & share your files, calendar, contacts and more.
Access your data from all your devices, on an open platform you can extend and modify.

 

 

Το official site του προγράμματος είναι εδώ

 

https://owncloud.org/

 

Για μένα η καλύτερη λύση για εγκατάσταση του είτε σε ένα vps server η σε έναν server οικιακό που έχουμε στήσει γιαυτό τον λόγο. Από εκεί μετά μπορούμε να διαμοιράζουμε τα αρχεία μας με όλες τις συσκευές μας είτε είναι android είτε είναι linux, windows, mac ακόμα και στους γνωστούς nas server υπάρχουν διαθέσιμοι client. 

Οι καλύτερες οδηγίες εγκατάστασης τις έχει το digital ocean εδώ

 

https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-install-owncloud-and-configure-owncloud-apps-on-an-ubuntu-12-04-vps

 

Και το ίδιο το interface του προγράμματος είναι στην κυριολεξία απιστευτα εύκολο και λειτουργικό με πληθώρα addon για να του προσθέσετε και να το βελτιώσετε.

Και στο android που το έχω δοκιμάσει δουλεύει άψογα καθώς μπορείς είτε τις φωτογραφίες που τραβάς είτε τα video να τα ανεβάζεις άμεσα στον server σου και να τα διαμοιράζεις αμέσως με όλες τις συσκευές σου.

Απλά δοκιμάστε το. 

Αν ψάχνετε για vps με 12 δολάρια το χρόνο υπάρχει αυτή εδώ η προσφορά που νομίζω είναι ότι πρέπει για έναν τέτοιο server

 

http://lowendbox.com/blog/black-friday-weloveservers-19year-1gb-and-7month-3gb-openvz-vps-in-five-locations/

 

το weloveserver δέχεται και bitcoin για όσους το επιθυμούν να πληρώσουν έτσι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά πολύ εύκολη η εγκατάσταση. Και φαίνεται να έχει αρκετές ρυθμίσεις εκ πρώτης όψεως. Αγόρασα και την εφαρμογή από το android store. :-D  :-D

Επεξ/σία από Caret
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δίνεις τα αρχεία σου σε κάποια εταιρεία με ότι συνεπάγεται αυτό. Αυτό είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα. Αν κάποιος δεν το βλέπει ως τέτοιο σίγουρα οι λύσεις τύπου dropbox κλπ είναι καλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ρωτησω και εδω για το external storage support...

 

Το app external storage support δουλευει κανονικα σε εσας? Εδω, οποτε το ενεργοποιω, αμεσως παθαινει εγκεφαλικο το owncloud, ασπριζει, και πρεπει με την sqlite να το απενεργοποιησω και για να ξαναμπω.

 

Τσεκαρισμενο σε 2 εγκαταστασεις, μια virtual και μια κανονικη. Owncloud 7.0.2 σε apache 2.4.10 και sqlite3 3.8.6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ρωτησω και εδω για το external storage support...

 

Το app external storage support δουλευει κανονικα σε εσας? Εδω, οποτε το ενεργοποιω, αμεσως παθαινει εγκεφαλικο το owncloud, ασπριζει, και πρεπει με την sqlite να το απενεργοποιησω και για να ξαναμπω.

 

Τσεκαρισμενο σε 2 εγκαταστασεις, μια virtual και μια κανονικη. Owncloud 7.0.2 σε apache 2.4.10 και sqlite3 3.8.6.

Δεν το εχω δοκιμασει. Αν το δοκιμασω θα σου πω αλλα χρησιμοποιω την mysql

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

External storage support

 

ownCloud provides the ability to mount an external storage device. The external storage devices serves as a secondary storage device within ownCloud.

 

The ownCloud Admin has the ability to create such a mount. In addition, the ownCloud Admin may decide to provide the end user the ability to create the mount. The mounts may be created on a per-user, per group, or all user basis.

Απο εδω, και το θελω για local storage.

http://doc.owncloud.org/server/6.0/admin_manual/apps/files_external/index.html

 

@dhmhtrhs99

Δεν εχει εφαρμογη οπως εχει πχ το onedrive, αλλα εχει μια πολυ καλη mobile σελιδα που κανει οτι και η κανονικη.

post-124002-0-82011000-1412051843_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο. Οσοι βαλατε mysql τη βαλατε απο επιλογη σας ή επειδη mysql βαζει το owncloud απο default? Απο default επισης βαζει apache2 αν και εγω ηθελα lighttpd. Για την php δεν εχω καν δευτερη επιλογη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα στο μπρικι γενικων καθηκοντων, celeron @ 1Ghz με 256 ή 512 MB sdram! Απλα ο mysql σερβερ του επεφτε βαρυς και εβαλα σκετη sqlite3.

Και σημερα, μετα απο ενα update στην php, κατι κρεμασε και δεν εμπαινε. Οποτε το εβγαλα και το εχω μονο στο vmware για τωρα, με το ιδιο στησιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ την έβαλα γιατί είναι σε vps και απλά δεν χαμπαριάζει. Ρε παιδιά για να προσθέσεις και άλλους φακέλους που συγχρονίζοντια θα πρέπει να αφαιρέσεις πρώτα αυτούς που έχεις και να ξανακάνεις την διαδικασία από την αρχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...