Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατι πηρε το αυτι μου για αγωγες κλπ.Ισχυει;

Αν δεν βγαλει καποια λυση στο προβλημα τοτε σιγουρα αρκετοι θα ζητησουν επιστροφη χρηματων.Δεν ξερω βεβαια αν θα πετυχουν κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, άντε και πες ότι στην κάνει την επιστροφή χρημάτων αύριο, τι θα πάρεις ;

Εγω θα παρω παλι 970 να κανω ανανεωση την εγγυηση :P.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόλις διάβασα ότι το φαινόμενο υπήρχε και στις GTX660Ti/670 π.χ. και απλά δεν το είχε παρατηρήσει κανείς.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

΄Οσων αφορά για τους εκάστοτε τυφλοπόντικες προειδοποίησα για τυφλά τρολλαρίσματα γιατί όταν ορισμένοι πηγαίνανε εγώ γύριζα δεύτερη φορά.

 

4GB versions υποθέτω...

 

΄Οχι καμία από τις δύο δεν χρησιμοποιεί τα πλήρη 2 γίγα της μνήμης τους. Η 670 λιγότερο και η 660Τι ακόμα λιγότερη μνήμη από 2 γίγα.

 

Ξέρω ότι είναι λίγο offtopic, αλλά μιας και αναφέρθηκε θα σας δείξω τα δικά μου αποτελέσματα με την 660Ti της υπογραφής μου..

 

post-202862-0-58645900-1422225527_thumb.png

 

Μάλιστα πριν τελειώσει το benchmark crashάρει ο driver και αναβοσβήνει η οθόνη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μήπως το page file απενεργοποιημένο ;


Εχμμ...Μας δουλεύουν ;

 

https://forums.geforce.com/default/topic/803518/geforce-900-series/gtx-970-3-5gb-vram-issue/post/4433943/#4433943

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, άντε και πες ότι στην κάνει την επιστροφή χρημάτων αύριο, τι θα πάρεις ;

Αν οντως συμβει αυτο εγω θα περιμενω να βγουν και οι νεες Amd και μετα αγοραζω αναλογα και με το τι θα εχει κανει μεχρι τοτε η Nvidia. Να ναι καλα τα delay των GTA και Witcher 3 και το Batman που βγαινει κοντα στο καλοκαιρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μήπως το page file απενεργοποιημένο ;

Εχμμ...Μας δουλεύουν ;

 

https://forums.geforce.com/default/topic/803518/geforce-900-series/gtx-970-3-5gb-vram-issue/post/4433943/#4433943

 

Το έχω στα 1024Mb. Αυτό φταίει; Και αν ναι, επηρεάζει μόνο το παρών benchmark ή και τα games μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχω μια απορία. Έψαξα αλλά δεν το βρήκα για να το κάνω παράθεση, αλλά θυμάμαι στην αρχή που γράφατε εδώ για το πρόβλημα κάτι πως η κάρτα λειτουργεί κανονικά με κάτι της Samsung και πως θα το παινεύεται αυτό. Αν καταλάβατε τι εννοώ πείτε μου τι ακριβώς είναι και που μπορώ να το βρω μιας και ακόμα το φτιάχνω το πισί.

 

Υ.Γ.: Υπάρχει περίπτωση να μην κατάλαβα αυτό που διάβασα οπότε ότι γράφω παραπάνω αγνοήστε το, αλλά αν έχω δίκιο βοηθήστε με αν μπορείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι είναι λίγο offtopic, αλλά μιας και αναφέρθηκε θα σας δείξω τα δικά μου αποτελέσματα με την 660Ti της υπογραφής μου..

 

2015-01-26_003335.png

 

Μάλιστα πριν τελειώσει το benchmark crashάρει ο driver και αναβοσβήνει η οθόνη..

Παιδια,καποιος να εχει την 290/290χ να κανει το συγκεκριμενο τεστ και να ανεβασει φωτο παρακαλω;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχω μια απορία. Έψαξα αλλά δεν το βρήκα για να το κάνω παράθεση, αλλά θυμάμαι στην αρχή που γράφατε εδώ για το πρόβλημα κάτι πως η κάρτα λειτουργεί κανονικά με κάτι της Samsung και πως θα το παινεύεται αυτό. Αν καταλάβατε τι εννοώ πείτε μου τι ακριβώς είναι και που μπορώ να το βρω μιας και ακόμα το φτιάχνω το πισί.

 

Υ.Γ.: Υπάρχει περίπτωση να μην κατάλαβα αυτό που διάβασα οπότε ότι γράφω παραπάνω αγνοήστε το, αλλά αν έχω δίκιο βοηθήστε με αν μπορείτε.

Βλακειες ειναι.Με Hynix μνημη ειμαι μια χαρα.Ιδεες ειναι για να βρουν τι φταιει και ειπαν μερικοι οτι μπορει να φταινει οι μνημες της hynix αλλα δεν ειναι κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Everyone still relying on Nai's benchmark as any sort of indicator should read this post from Nai himself

https://translate.google.com/transla...2375&sandbox=1

 

 

Quote:
The benchmark measures "actually" not the DRAM bandwidth but the bandwidth of the "global memory" s in CUDA. The global memory in CUDA is a virtual memory space, which includes not only the DRAM, the GPU but also DRAM areas of the CPU.

There's also bug in his benchmark involving CUDA where the last 500MB isn't actually VRAM bandwidth but is actually limited by PCI-E because for some reason the memory allocation is experiencing tons of page faults. This means that the benchmark is actually swapping out to system RAM for the last 500MB.

 

 

Quote:
Interesting way, the GPU does not behave as expected of me. This makes the GPU, the corresponding data does not seem to upload into the DRAM of the GPU, but again to request directly from the DRAM CPU with each memory access in a page fault in CUDA. Characterized the benchmark measures total in such cases, more or less the swapping behavior of CUDA, and not the DRAM bandwidth.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.guru3d.com/news-story/does-the-geforce-gtx-970-have-a-memory-allocation-bug.html

 

Update:

On a generic notice, I've been using and comparing games with both a 970 and 980 today, and quite honestly I can not really reproduce stutters or weird issues other than the normal stuff once you run out of graphics memory. Once you run out of ~3.5 GB memory or on the ~4GB GTX 980 slowdowns or weird behavior can occur, but that goes with any graphics card that runs out of video memory. I've seen 4GB graphics usage with COD, 3.6 GB with Shadows of Mordor with wide varying settings, and simply can not reproduce significant enough anomalies. Once you really run out of graphics memory, perhaps flick down the AA mode a tiny bit from 8x to 4x or something.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...