Προς το περιεχόμενο

elementary os προβλημα με ethernet


giorgos_x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα, ειμαι νεος χρηστης linux και εγκατεστησα το elementary os luna στο laptop lenovo g500.
το προβλημα μου ειναι πως δεν αναγνωριζει το ethernet( Qualcomm Atheros QCA8172 Fast Ethernet) ενω το wireless δουλευει κανονικα. στην εντολη μου ifconfig μου ενφανιζει

lo        Link encap:Local Loopback  
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:898 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:898 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0 
          RX bytes:97550 (97.5 KB)  TX bytes:97550 (97.5 KB)
 
wlan0     Link encap:Ethernet  HWaddr 24:fd:52:f9:a6:e8  
          inet addr:192.168.43.80  Bcast:192.168.43.255  Mask:255.255.255.0
          inet6 addr: fe80::26fd:52ff:fef9:a6e8/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:10053 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:9578 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000 
          RX bytes:9284996 (9.2 MB)  TX bytes:1525794 (1.5 MB)

ειδα μια σχετικη λυση εδω που τελικα δεν ειχε αποτελεσμα μου εβγαζε error. αν μπορειτε να βοηθησετε θα σας ημουν υποχρεος διοτι μπαινω μεσω tethering απο το κινητο και δεν γινετε δουλεια ετσι. ευχαριστω ........
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η καρτα σου ειναι οντως αυτη

01:00.0 Ethernet controller [0200]: Qualcomm Atheros QCA8172 Fast Ethernet [1969:10a0] (rev 10)
Υποστηριζεται, σημερα που ο πυρηνας 3.15 ειναι mainstream , απο τον alx, ο οποιος ειναι για qualcomm atheros AR816x/AR817x.

 

Οποτε ενα σεναριο συμβαινει. Ο 3.2 που εχει το elementary luna πολυ απλα δεν υποστηριζει την καρτα σου, οποτε ή περιμενεις αναβαθμηση απο το elementary, που κρινοντας απο τη συχνοτητα που βγαινουν major αναβαθμησεις σε αυτο, θα βγει του χρονου ή απλα αλλαζεις διανομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε ενα σεναριο συμβαινει. Ο 3.2 που εχει το elementary luna πολυ απλα δεν υποστηριζει την καρτα σου, οποτε ή περιμενεις αναβαθμηση απο το elementary, που κρινοντας απο τη συχνοτητα που βγαινουν major αναβαθμησεις σε αυτο, θα βγει του χρονου ή απλα αλλαζεις διανομη.

Και γιατί να μην προσπαθήσει να αλλάξει μόνο τον πυρήνα και πρέπει να αλλάξει ολόκληρη διανομή;

 

Για δοκίμασε τις εξής εντολές σε τερματικό

sudo apt-get install linux-image-generic-lts-trusty linux-headers-generic-lts-trusty
Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση κάνε μια επανεκκίνηση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το elementary os luna βασιζεται στο ubuntu 12.04, οποτε, μιας και υπαρχει αυτο το πακετο στο repo του 12.04 και εφοσον το elementary os χρησιμοποιει τα ιδια repos με το εκαστοτε ubuntu, τοτε αυτο που λες ειναι οντως μια λυση :)

 

http://packages.ubuntu.com/precise/linux-image-generic-lts-trusty

 

Σου βγαζω το καπελο

hat-tip1.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μην προσπαθήσει να αλλάξει μόνο τον πυρήνα και πρέπει να αλλάξει ολόκληρη διανομή;

 

Για δοκίμασε τις εξής εντολές σε τερματικό

sudo apt-get install linux-image-generic-lts-trusty linux-headers-generic-lts-trusty

εβαλα την εντολη μολις τωρα. μετα κανω επανεκινηση και θα χρειαστει να κανω κατι αυτο που ανεφερα στην αρχη του ποστ η ειμαι ετοιμος, συγνωμη αν σας κουραζω αλλα ειμαι σε αρχαριο επιπεδο σε linux

edit φιλε εισαι θεος αμεσως μετα την επανεκινηση βρηκε αμεσως το wired!!!!

και αν μπορειτε κατι ακομα. υπαρχει τροπος να διορθωσω το bios διοτι εχω uefi και οταν θελω να μπω elementary το αλλαζω σε legancy mod ενω οταν θελω windows σε uefi.

οταν ειναι σε legancy και μου βγαζει λιστα με λειτουργικα otan επιλεγω windows δεν ανοιγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν μπορειτε κατι ακομα. υπαρχει τροπος να διορθωσω το bios διοτι εχω uefi και οταν θελω να μπω elementary το αλλαζω σε legancy mod ενω οταν θελω windows σε uefi.

οταν ειναι σε legancy και μου βγαζει λιστα με λειτουργικα otan επιλεγω windows δεν ανοιγει

Έχω την εντύπωση πως θα χρειαστείς επανεγκατάσταση. Αφού το Elementary εγκαταστάθηκε σε Legacy Mode, δεν μπορείς να το αλλάξεις τώρα. Όταν κάνεις dual boot να ξέρεις πως το σωστό είναι να εγκατασταθούν και τα δυο λειτουργικά στο ίδιο mode. Και τα δυο σε UEFI ή και τα δυο σε Legacy. Γι' αυτό δεν ανοίγουν τα Windows σε Legacy mode, γιατί έχουν εγκατασταθεί σε UEFI και γι' αυτό δεν φαίνεται το Elementary σε UEFI, γιατί έχει εγκατασταθεί σε Legacy.

 

Αν αποφασίσεις να κάνεις επανεγκατάσταση κάποια στιγμή, κατέβασε 64bit έκδοση, όχι 32bit και φρόντισε να έχεις UEFI mode και όχι Legacy, όταν κάνεις boot από το Live CD/USB (ότι φτιάξεις για την εγκατάσταση). Έτσι, πιθανότατα θα το αναγνωρίσει κανονικά. Ωστόσο, θα σου προτείνω να περιμένεις (βολέψου έτσι λίγο καιρό) μέχρι να βγει η νέα έκδοση του Elementary , το Isis. Νομίζω δεν θα αργήσει πολύ. Αν το Luna σου φαίνεται όμορφο, το Isis θα σε «μαγέψει». Έχουν ρίξει πολύ δουλειά οι τύποι.

 

Αν έχεις Windows 8 (και όχι 7) , τότε φρόντισε κάποια πράγματα πριν κάνεις εγκατάσταση το Isis.

1) Απενεργοποίηση του Secure boot από το UEFI

2) Κάνε κανονικό shutdown και όχι hibernation

3) Κάνε backup τα προσωπικά σου αρχεία (βίντεο,μουσική..κλπ) στο Elementary Luna. (ειδικά αν αλλάξεις αρχιτεκτονική, θα χρειαστεί να κάνεις διαγραφή της διανομής και επανεγκατάσταση).

 

Μέχρι τότε.. τα ξαναλέμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...