Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για game σε linux


stra777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

 

μετα την αποπειρα μου σε 2 pc με ubuntu 14.04LTS και elementary os σκεφτομαι να περασω συγκεκριμενα το elementary os και στο προσωπικο μου λαπτοπ.

η ερωτηση ειναι η εξης: το χρησιμοποιω κυριως για καμια ταινιουλα,internet κλπ. στο τσακιρ κεφι παιζω και κανα Lol. αν καταφερω να το εγκαταστησω πως θα μπορω να ξερω αν θα χρησιμοποιει την nvidia (geforcegt720m) για το game και οχι την intel;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πραγματικο ερωτημα ειναι , πως θα ξερεις οτι το λολ θα παιζει με καποιον τροπο στο λινουξ οντας παιχνιδι για windows..

 

γιατι απο την ερωτηση σου καταλαβαινω οτι πιστευεις οτι  ο,τι παιχνιδι παιζει σε windows παιζει και σε λινουξ...

 

σου χω δυσαρεστα νεα :)

 

συνηθως windows παιχνιδια παιζουν στο λινουξ μεσω emulator , το γνωστο wine..και δεν παιζουν ολα το ιδιο καλα 

 

για αυτο συνηθως βαζουμε τις λεξουλες "wine lol" στο γοογλε και βλεπουμε τι γινεται με το αγαπημενο μας παιχνιδι..

 

http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=19141

 

εν ολιγοις..παιζει με το wine..αλλα θελει δουλεια για να παιζει απροβληματιστα..αν θυμαμαι καλα εχει ενα θεματακι με το in-game shop και ηθελε μαιμουδιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με το play on linux. Έχει τις περισσότερες ρυθμίσεις έτοιμες για το LoL! Αλλά δεν ξέρω εάν θα μείνεις ικανοποιημένος! Δες εδώ ένα σχετικά παλιό tutorial

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

 

καταρχην ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

απο οτι εχω δει μετα απο ψαξιμο που εκανα και εγω ειδα οτι μέσο playlinux και με μερικες παραμετροποιησεις υπαρχει δυνατοτητα να παιξει χωρις προβληματα (βεβαια οι ρυθμισεις δεν μου φάνηκαν και πολυ απλες τουλαχιστον για μενα που εχω 1 βδομαδα εμπειρια με linux)

οι οδηγιες ειναι εδω:

http://askubuntu.com/questions/459888/shop-and-in-game-item-shop-not-working-in-league-of-legend-lol/461256#461256

θα το δοκιμάσω το σκ που θα εχω λιγο χρονο, και θα ενημερωσω για την εξέλιξη!


*playonlinux  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dota 2 πάντως παίζει μια χαρά native σε linux μέσω steam

 

"μια χαρά" ... λίγο που το δοκίμασα 3-4 μέρες είχε τεράστια προβλήματα, αν και επειδη δεν το χω παίξει ποτε σε windows δεν ξέρω αν έφταιγε το linux client η το dota γενικότερα... αυτα πριν κανα δυο μήνες τώρα δεν ξέρω τι εχουν κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως εφόσον το παιχνίδι δεν εχει βγει από τη "μαμά" για linux μην περιμένεις να δεις και 100% gaming εμπειρία ακόμα και να τρέξει μέσω κάποιου emulator. Aν θες να παιζείς κανα παιχνιδάκι γενικώς, δυστηχώς το dual boot με παράθυρα δε το γλυτώνεις (ακόμα)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες ε?γενικα βλεπω πολυ δυσταγμο απο πολλους που γνωριζουν καποια πραγματα παραπανω στο συγκεκριμενο θεμα αλλα και απο το ψαξιμο που εκανα δεν λεει πουθενα  οτι θα παιζει απροβληματιστα.Οποτε βλεπω να ακολουθω την συμβουλη σου για dual boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...