Προς το περιεχόμενο

Αποφυλακίστηκε ο Δημητροκάλης


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό ακριβώς εννοούμε όταν λέμε ότι η δικαιοσύνη είναι τυφλή. Ότι δε βλέπει που πάνε τα τέσσερα. 

Ο φόνος είναι φόνος για σενα. Ούτε η δική μου, ούτε η δική σου άποψη ενδιαφέρουν κανέναν. Οι νομοθέτες σε όλες τις πολιτισμένες χώρες έχουν καθορίσει διαφορές ανάμεσα σε κάθε φόνο και διαφορετικό τρόπο κατηγορίες για τον καθένα τους.

Πολιτισμένο δεν είναι σε καμία περίπτωση όταν μου συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια και μου λες πως είναι τα ίδια γιατί και τα δύο μεγαλώνουν σε δέντρο.

Ναι φυσικα τι να σου πω τρως ανθρωπο και βγαινεις με αναστολη κατεβαζεις πειρατικο υλικο και τρως 20 χρονια....

Μια χαρα πολιτισμενο ειναι και ειδικα οταν αφορα ατομα που εχουν αφαιρεσει μια ζωη.

Εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις ότι γράφεις βλακείες. Σωφρονισμός και αντικειμενικό στην ίδια πρόταση.

 

 

Μη μπερδεύεσαι. Η γνώμη μου μετράει τόσο όση αξία της δίνουν αυτοί που τη διαβάζουν. Το ίδιο κι η δικιά σου.

Το οτι με διαβαζουν 1000 και εσενα 500 ή το αντιστροφο δεν δινει αξια στην γνωμη μας απλα μας κανει σε αυτο το φορουμ πιο αρεστους εκτος αν πιστευεις οτι σε μελλοντικη δικη θα μας επικαλεστουν ως ειδικους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 494
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι φυσικα τι να σου πω τρως ανθρωπο και βγαινεις με αναστολη κατεβαζεις πειρατικο υλικο και τρως 20 χρονια....

Μια χαρα πολιτισμενο ειναι και ειδικα οταν αφορα ατομα που εχουν αφαιρεσει μια ζωη.

 

 

Εσυ προκαλεις ποιο πολλα lol, ειπα εγω να τον σκοτωσουν ? Ειπα να μπει ισοβια  γιατι αφαιρεσε μια ζωη και εσεις μου ειπατε για βιασμους και τετοια.

 

Εγω λοιπον σας εφερα παραδειγμα που ενα θυμα μπορει να συγχωρεσει το βιαστη της!

Ολες οι ζωες ειναι ιδιες και πρεπει να εχουν την ιδια ποινη, ποιος εισαι εσυ που θα πει οτι δεν θα ζησει αλλα 20 χρονια ή ακομα και ενα αλλα αυτο το ενα δεν θα ειναι το καλητερο της ζωης του ? 

 

Ωραιο το λινκ αλλα δεν αντικρουει αυτο που σου ειπα ενα θυμα βιασμου μπορει να συγχωρησει τον βιαστη ενας δολοφονος δεν μπορει να φερει μια ζωη πισω!

 

Και εκει ισοβια να φαει δεν ειπα οχι για μενα το ιδιο ειναι σχεδον.

Βλέπεις την καφρίλα να υποθέσω.

Για να απαντήσω στην ερώτηση σου. Όχι, δεν θεωρώ σωστό να μπει κάποιος τόσα χρόνια φυλακή γι' αυτό το λόγο. Αυτό δε σημαίνει πως επειδή υπάρχουν γενικά αδικίες, ας κάνουμε τα πάντα άδικα. Σημαίνει πως πρέπει να κάνουμε και τα υπόλοιπα πιο δίκαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι με διαβαζουν 1000 και εσενα 500 ή το αντιστροφο δεν δινει αξια στην γνωμη μας απλα μας κανει σε αυτο το φορουμ πιο αρεστους εκτος αν πιστευεις οτι σε μελλοντικη δικη θα μας επικαλεστουν ως ειδικους :P

Πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση όταν μιλάς -- όχι στο φόρουμ, παντού στη ζωή -- αυτοί που σε ακούνε να λένε μεταξύ τους "σκάσε μαλάκα ν' ακούσω τι θα πει" και υπάρχει επίσης περίπτωση να λένε "κάτσε να δούμε τι θα πει πάλι ο καρνάβαλος".

 

Απο κει και πέρα εσύ αποφασίζεις. Είσαι μικρός ακόμα οπότε υπάρχει χρόνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανόρυμους, τι θα έλεγες για καταναγκαστικά έργα;

Φάση, ανάλογα το έγκλημα, θα υπάρχει μια διαφορετική ποινή εργασίας και διαφορετικής διάρκειας.

Ο δολοφόνος πχ που δε μπορεί μεν να αναστήσει το θύμα του, μπορεί να υποχρεωθεί να δουλεύει ως διασώστης στα ΕΚΑΒ!

Και να σώζει ζωές που θα πέθαιναν αν δε τις έσωζε!

Και ο λούσιφερ δε θα πληρώνει ξενοδοχεία γιατί θα βγάζει μόνος του τα πολύ βασικά για τη διαβίωσή του!

 

Γαμάτο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση όταν μιλάς -- όχι στο φόρουμ, παντού στη ζωή -- αυτοί που σε ακούνε να λένε μεταξύ τους "σκάσε μαλάκα ν' ακούσω τι θα πει" και υπάρχει επίσης περίπτωση να λένε "κάτσε να δούμε τι θα πει πάλι ο καρνάβαλος".

 

Απο κει και πέρα εσύ αποφασίζεις. Είσαι μικρός ακόμα οπότε υπάρχει χρόνος.

To ιδιο θα λενε και για σενα να εισαι σιγουρος, ετσι ειναι δεν μπορει να ειμαστε αποδεκτη σε ολους οσο μαλακα με νομιζεις εσυ αλλο τοσο σε νομιζω και εγω και παει λεγοντας.

 

Αυτο φυσικα δεν σου απαγορευει το να λες ελευθερα την γνωμη σου ουτε και εγω την δικια μου.

Ανόρυμους, τι θα έλεγες για καταναγκαστικά έργα;

Φάση, ανάλογα το έγκλημα, θα υπάρχει μια διαφορετική ποινή εργασίας και διαφορετικής διάρκειας.

Ο δολοφόνος πχ που δε μπορεί μεν να αναστήσει το θύμα του, μπορεί να υποχρεωθεί να δουλεύει ως διασώστης στα ΕΚΑΒ!

Και να σώζει ζωές που θα πέθαιναν αν δε τις έσωζε!

Και ο λούσιφερ δε θα πληρώνει ξενοδοχεία γιατί θα βγάζει μόνος του τα πολύ βασικά για τη διαβίωσή του!

 

Γαμάτο;;;

Αυτο που λες εχει μια βαση και δεν ακουγετε ασχημο πχ αν το θυμα εχει ανηλικο παιδι να δουλευει και να δινει τα λεφτα μεχρι το παιδι να γινει 18 και αν θελει να σπουδασει να συνεχισει να δινει λεφτα μεχρι να παρει το πτυχιο του κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες εχει μια βαση και δεν ακουγετε ασχημο πχ αν το θυμα εχει ανηλικο παιδι να δουλευει και να δινει τα λεφτα μεχρι το παιδι να γινει 18 και αν θελει να σπουδασει να συνεχισει να δινει λεφτα μεχρι να παρει το πτυχιο του κλπ.

Μισό.. Όταν λες να δουλεύει, εννοείς μέσα στη φυλακή ή έξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

defacer εδω δεν αναφερόμαστε σε κάποιον κοινό εγκληματία. Δεν ειναι απλά ένας δολοφόνος που σκότωσε κάποιον εν βρασμό ψυχής ξέρω γω.

Εδω μιλάμε για προμελετημένο έγκλημα, με απίστευτη αγριότητα.

Με την ιδια λογικη σε 20 χρόνια θα μπορει να ελευθερωθεί και ο τύπος που βίασε και έκαψε τη κοπέλα ζωντανή στη πυλωτή του σπιτιού της.

Και στο φινάλε, μπες στο κεφάλι του συγγενή. Εσύ πως θα αισθανόσουν αν ήσουν ο αδελφός μιας εκ των δολοφονημένων?

Αναφερόμαστε σε κάποιον κοινότατο εγκληματία του οποίου η υπόθεση βγήκε σε όλα τα κανάλια επειδή ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ ΜΕΤΑΛ ΖΗΤΩ Η ΤΗΛΕΘΕΑΣΗ και γι' αυτό το λόγο τώρα εσύ θεωρείς ότι δεν είναι "κοινός εγκληματίας". Αδυνατό να καταλάβω γιατί κάποιος που σκοτώνει εν βρασμώ θεωρείς ότι είναι καλύτερος από το Δημητροκάλη. Για μένα τουλάχιστον ο Δημητροκάλης είναι εκ πρώτης όψεως προτιμότερος γιατί μπορεί να έχει μετανιώσει γι' αυτό που έκανε -- ο άλλος ο εν βρασμώ την επόμενη φορά που θα βράσει ποιός μου λέει ότι θα το σκεφτεί καλύτερα;

 

Ναι, να ελευθερωθεί και ο τύπος που βίασε και έκαψε την κοπέλα. Υπάρχουν πολλά ζώα στον κόσμο που δε βλέπουν κανένα πρόβλημα στο να επιβάλλεται παντού η δική τους προσωπική ηθική (spoiler alert: υπάρχουν άλλα 7 δισεκατομμύρια στον πλανήτη που έχουν διαφορετική ηθική από σένα -- do you see the problem?), αλλά δεν είμαι ένα απ' αυτά.

 

Και όσον αφορά τους συγγενείς των θυμάτων, το να θέλεις να βλέπεις τον άλλο να "υποφέρει" όσο περισσότερο δυνατό επειδή σε έβλαψε προσωπικά είναι μια συμπεριφορά την οποία θεωρώ μικροπρεπή. Δε θα πάω να ζητήσω τα ρέστα από τους χαροκαμένους συγγενείς που θέλουν "να σαπίσει στη φυλακή" όπως δε θα πάω και να τα ζητήσω από τον ξάδερφό μου που έγινε χρυσαυγίτης. Αλλά θα τους κατακρίνω και τους δύο.

Πλάκα κανείς; Ο σατανιστης ειναι κοινός εγκληματίας; Θυσία έκανε ο τύπος 2 κοπέλες.Όσο για την ηθική υπάρχουν και κανιβαλοι. Οπότε αφού υπάρχουν αλλου ας υπάρχουν και εδώ σωστα;;; Να εκευθερωθουν και αυτοί.Τέλος σε ότι αφορα τους συγγενείς μιλάς εκ του ασφαλούς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παραπάνω, έχοντας εκτίσει τα 3/5 της ποινής του (η οποία ήταν δις ισόβια και 9 ετών επιπλέον πρωτοδικοςέκανε χρήση της πρόνοιας του άρθρου 105 του ποινικού κώδικα, περί υπό όρους απόλυσης καταδίκων, μετά από 19 έτη φυλάκισης.

 

 

 

δις ισοβια = 19 χρονια .

 

Η νεκρη κοπελλα μπορει να κανει χρηση της προνοιας καποιου νομου ?

Οι γονεις της πρεπει να ειναι πολυ χαρουμενοι με αυτη την ειδηση .

Ωραια δικαιοσυνη εχουμε φτιαξει .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο παραπάνω, έχοντας εκτίσει τα 3/5 της ποινής του (η οποία ήταν δις ισόβια και 9 ετών επιπλέον πρωτοδικος) έκανε χρήση της πρόνοιας του άρθρου 105 του ποινικού κώδικα, περί υπό όρους απόλυσης καταδίκων, μετά από 19 έτη φυλάκισης.

 

 

δις ισοβια = 19 χρονια .

 

Η νεκρη κοπελλα μπορει να κανει χρηση της προνοιας καποιου νομου ?

Αυτή ειναι παράπλευρη απώλεια. Το θέμα ειναι ότι πρέπει να έχουμε γαμηστερο σωφρονιστικο σύστημα.Κάνει καλα τους σατανιστες αλλα δε μπορει να κάνει όσους χρωστάνε κανα δάνειο :-pΕίδατε βρε που έχετε παράπονα για την Ελλάδα;; Μια χαρα είμαστε. Και άμα σας κάνουν άνθρωπο θυσία;;; Ε δε τρέχει και τίποτε. Θα τον κάνουν καλο Ανθρωπο και άξιο πολίτη οι φυλακές μας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό.. Όταν λες να δουλεύει, εννοείς μέσα στη φυλακή ή έξω;

Μεσα λεω αλλα και εξω σε εξαιρετικες περιπτωσεις αν πχ ειναι υπο στενη παρακολουθηση κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα λεω αλλα και εξω σε εξαιρετικες περιπτωσεις αν πχ ειναι υπο στενη παρακολουθηση κλπ κλπ

Και θα μεγαλώσει και θα σπουδάσει το παιδί με τι μέσα; Τον πολύ καλό μισθό που θα του δίνουν;

Αλλά, έστω, μεγαλώνει και σπουδάζει το παιδί, μετά τι γίνεται; Τον αφήνουμε ελεύθερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι γιατί? σωφρονίζεις κάποιον για να βγει στην κοινωνία, αν τον "σωφρονίζεις για μια ολόκληρη ζωή", που θα πάει μετά? στην μετενσάρκωση?

είναι που στις ελληνικές φυλακές σωφρονίζεσαι ρε παιδί μου.

να ας πούμε και ο κατσούλας σωφρονίστηκε http://www.espressonews.gr/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF/41283/%CF%84%CE%B1-%CF%81%CE%BF%CE%B6-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%84%CF%83%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα μεγαλώσει και θα σπουδάσει το παιδί με τι μέσα; Τον πολύ καλό μισθό που θα του δίνουν;

Αλλά, έστω, μεγαλώνει και σπουδάζει το παιδί, μετά τι γίνεται; Τον αφήνουμε ελεύθερο;

Μπορει να κανει δουλεια μεσα στην φυλακη πχ να φτιαχνει ψωμι ή να κατασκευαζει κατι κλπ.

Τι να σου πω μετα δεν ξερω αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα αλλα για αρχη να βοηθαει την οικογενια του θυματος ειναι μια πολυ καλη ιδεα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...