Προς το περιεχόμενο

Αποφυλακίστηκε ο Δημητροκάλης


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Όπως προείπα μιλάω για όταν υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία και δεν χωράει αμφιβολία το θέμα. Προφανώς, σε αντίθετη περίπτωση ή τουλάχιστον μέχρι να εξακριβωθεί το ποιος ήταν ο θύτης, η ισόβια μας κάνει.

ναι αλλά υπήρχαν περιπτώσεις που καταδικάστηκε κάποιος ακόμα κι αν δεν ήταν "αδιάσειστα" τα στοιχεία, παίρνεις την ευθύνη εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 494
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι αλλά σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να υπάρχουν αμφιβολίες...

 

εσύ που υποστηρίζεις πχ αυτό το μέτρο παίρνεις την ευθύνη για τον θάνατο ενός που τελικά καταδικάστηκε αδίκως?

Για αυτο λοιπον ισοβια και εισαι οκ μην σου πω να τον υποχρεωνεις και ολας να δουλευει και οτι λεφτα βγαζει να τα παιρνει η οικογενια του δολοφονημενου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά υπήρχαν περιπτώσεις που καταδικάστηκε κάποιος ακόμα κι αν δεν ήταν "αδιάσειστα" τα στοιχεία, παίρνεις την ευθύνη εκεί?

Μα αυτό λέω. Εάν δεν υπάρχει αποδεδειγμένα 100% σιγουριά, αλλά όλα τα στοιχεία δείχνουν προς ένα άτομο, τότε αυτό το άτομο τειμωρείται με ισόβια. Εάν και όταν στο μέλλον αποδειχθεί ότι όντως αυτός το έκανε, τότε δώστε παράγγελμα να γεμίσουν τα τυφέκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάλι καλά που δεν τον έβγαλαν την προηγούμενη δευτέρα μιας και θα μιλούσαμε για πλεκτάνη εν όψη του launch του diablo expansion ώστε να κάνουν irl cosplay τα public στο σύνταγμα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε το θέμα δεν ειναι τόσο η ποινή για εμένα αυτή τη στιγμη. Η ποινή δεν θα επαναφέρει τον νεκρό. Το ζήτημα ειναι πως κάποιος που έχει κάνει ένα τόσο άγριο έγκλημα, με ποια λογικη θεωρεις οτι έχει αλλάξει και έχει σωφρονιστεί.

Δεν ειναι οτι "απλά" σκότωσε. Εδω μιλάμε οτι οι τύποι έκαναν θυσία. Ημαρτον!!! Αποβάλει κανεις έτσι απ το μυαλό του τέτοια σκεπτικά?

Οκ δεν ειμαι ψυχολόγος, ούτε ξέρω τη δουλειά τους.

Αλλά ρε φίλε, για τέτοια εγκλήματα δεν απελευθερώνεις απλά κάποιον. Δωσε μια εξηγηση στην κοινωνία. Στους συγγενείς των θυμάτων. Κάτι..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μα αυτό λέω. Εάν δεν υπάρχει αποδεδειγμένα 100% σιγουριά, αλλά όλα τα στοιχεία δείχνουν προς ένα άτομο, τότε αυτό το άτομο τειμωρείται με ισόβια. Εάν και όταν στο μέλλον αποδειχθεί ότι όντως αυτός το έκανε, τότε δώστε παράγγελμα να γεμίσουν τα τυφέκια.

http://en.wikipedia.org/wiki/Wrongful_execution

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

defacer εδω δεν αναφερόμαστε σε κάποιον κοινό εγκληματία. Δεν ειναι απλά ένας δολοφόνος που σκότωσε κάποιον εν βρασμό ψυχής ξέρω γω.

Εδω μιλάμε για προμελετημένο έγκλημα, με απίστευτη αγριότητα.

Με την ιδια λογικη σε 20 χρόνια θα μπορει να ελευθερωθεί και ο τύπος που βίασε και έκαψε τη κοπέλα ζωντανή στη πυλωτή του σπιτιού της. 

Και στο φινάλε, μπες στο κεφάλι του συγγενή. Εσύ πως θα αισθανόσουν αν ήσουν ο αδελφός μιας εκ των δολοφονημένων? 

 

Αναφερόμαστε σε κάποιον κοινότατο εγκληματία του οποίου η υπόθεση βγήκε σε όλα τα κανάλια επειδή ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ ΜΕΤΑΛ ΖΗΤΩ Η ΤΗΛΕΘΕΑΣΗ και γι' αυτό το λόγο τώρα εσύ θεωρείς ότι δεν είναι "κοινός εγκληματίας".  Αδυνατό να καταλάβω γιατί κάποιος που σκοτώνει εν βρασμώ θεωρείς ότι είναι καλύτερος από το Δημητροκάλη. Για μένα τουλάχιστον ο Δημητροκάλης είναι εκ πρώτης όψεως προτιμότερος γιατί μπορεί να έχει μετανιώσει γι' αυτό που έκανε -- ο άλλος ο εν βρασμώ την επόμενη φορά που θα βράσει ποιός μου λέει ότι θα το σκεφτεί καλύτερα;

 

Ναι, να ελευθερωθεί και ο τύπος που βίασε και έκαψε την κοπέλα. Υπάρχουν πολλά ζώα στον κόσμο που δε βλέπουν κανένα πρόβλημα στο να επιβάλλεται παντού η δική τους προσωπική ηθική (spoiler alert: υπάρχουν άλλα 7 δισεκατομμύρια στον πλανήτη που έχουν διαφορετική ηθική από σένα -- do you see the problem?), αλλά δεν είμαι ένα απ' αυτά.

 

Και όσον αφορά τους συγγενείς των θυμάτων, το να θέλεις να βλέπεις τον άλλο να "υποφέρει" όσο περισσότερο δυνατό επειδή σε έβλαψε προσωπικά είναι μια συμπεριφορά την οποία θεωρώ μικροπρεπή. Δε θα πάω να ζητήσω τα ρέστα από τους χαροκαμένους συγγενείς που θέλουν "να σαπίσει στη φυλακή" όπως δε θα πάω και να τα ζητήσω από τον ξάδερφό μου που έγινε χρυσαυγίτης. Αλλά θα τους κατακρίνω και τους δύο.

 

Το να παιρνεις μια ζωη ειναι κατι μη αναστρεψιμο οποτε και τα ισοβια επρεπε να ειναι ισοβια!

 

Το μη αναστρέψιμο είναι το κριτήριο; Αν είναι έτσι άμα έρθεις σπίτι και μου σκίσεις τον Πικασό να σου κόψουμε το χέρι;

 

κι αν σκότωνε 10-20, πάλι τα ίδια δεν θα έτρωγε? είναι και κάπως άδικο αυτό...

 

Πιθανότατα. Άδικο γιατί; Το σωφρονιστικό σύστημα τι είναι, μπακάλικο που 2 κιλά πληρώνεις 2 κιλά παίρνεις;

 

Να το θέσω και διαφορετικά. Όσον αφορά το αν ο εκτελεστής μπορεί να ξαναγίνει παραγωγικό μέλος της κοινωνίας, πιστεύεις ότι τα 21 χρόνια θα έχουν διαφορά από τα 22; Μη και δεν πρόλαβε να το σκεφτεί αρκετά και θέλει ένα χρόνο ακόμα;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το μη αναστρέψιμο είναι το κριτήριο; Αν είναι έτσι άμα έρθεις σπίτι και μου σκίσεις τον Πικασό να σου κόψουμε το χέρι;

 

 

 

Αν βαζεις στην ιδια ζυγαρια ενα πινακα με μια ζωη τοτε οκ....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βαζεις στην ιδια ζυγαρια ενα πινακα με μια ζωη τοτε οκ....

 

Σου εξηγώ ότι αυτό που είπες παραπάνω ήταν στην καλύτερη περίπτωση απερίσκεπτο και στη χειρότερη βλακεία. Αν θες να αλλάξεις το θέμα για να θολώσεις τα νερά δε με ενδιαφέρει να συμμετέχω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βαζεις στην ιδια ζυγαρια ενα πινακα με μια ζωη τοτε οκ....

Ο βιασμός, είναι αναστρέψιμος; Μια ιατρική αμέλεια, που σε αφήνει παράλυτο, είναι αναστρέψιμη; Άρα να τους βάζουμε όλους ισόβια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...