Προς το περιεχόμενο

Αποφυλακίστηκε ο Δημητροκάλης


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ σας έδωσα πάτημα για να ορίσουμε την δουλεία ορισμένου χρόνου ως ποινή, αλλά δε θέλετε.

Να δείτε πώς θα ερχόντουσαν επενδυτές με τσάμπα εργατικά χέρια.

- Παιδιά σήμερα θα σκάψουμε.

- Γιατί αλλιώς τι?

- ....

 

Το θα μείνεις νηστικός/ επεκτείνουμε την ποινή σου οδηγεί σε άλλα προβλήματα. Οπότε μόνο σε εθελοντική βάση, κι αυτό νομίζω ήδη γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 494
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι καλή ιδέα όντως.

Να δουλεύουν σε οικοδομές, ανθρακωρυχεία, χημικά εργοστάσια και τέτοια. Αυτό ιστορικά γινόταν εξάλλου και σε άλλες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ιδέα αλλά όταν έχεις φυλακισμένους που δραπετεύουν με ελικόπτερα και δικαστές πού δίνουν άδεια σε τρομοκράτες, τότε δεν πιστεύω οτι θα εχει θετικά αποτελέσματα .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω αφησανε τον Πατακο μετα απο μολις 16 χρονια και σημερα εχει παει 102 ετων...

 

Ναι αλλά αυτός ήταν χριστιανός, πατρίς-θρησκεία-οικογένεια. Άλλο πράμα. :ph34r:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Παιδιά σήμερα θα σκάψουμε.

- Γιατί αλλιώς τι?

- ....

 

Χωρίς να λέω ότι συμφωνώ 100% υπάρχουν διάφορες ιδέες

 

Ξεκινάς χρεώνοντας ενοίκιο όσο είναι φυλακή χωρίς δουλειά, συνεχίζεις λέγοντας

 

- έχεις 2 χρόνια να σβήσεις, κάθε μέρα δουλειάς σβήνει μια μέρα ποινής. Μέρα χωρίς δουλειά δε σβήνεται.

 

 

και πολλά άλλα κουλά που μπορώ να σκεφτώ.

Εδω αφησανε τον Πατακο μετα απο μολις 16 χρονια και σημερα εχει παει 102 ετων...

 

Αν τον πάρεις συμβολικά, τον πατακό τον "συγχώρησε" αυτός τον οποίο "έβλαψε" (= το ελληνικό κράτος).

 

Θα ήταν τον ίδιο αν έναν δολοφόνο τον είχε φυλακίσει ο συγγενής του θύματος και τον συγχωρούσε αφήνοντάς τον ελέυθερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κάτι καινούργιο η απελευθέρωση ισοβιτών μετά από 20 χρόνια κράτησης. Είναι κάτι που εφαρμόζεται καθημερινά.

 

Δεν είχαν όλες οι υποθέσεις την τηλεοπτική κάλυψη της δίκης των σατανιστών... Ήταν η μόδα εκείνης της εποχής ο σατανισμός και βλέπαμε συνέχεια σχετικές εκπομπές. Οι δίκες τότε ήταν το αντίστοιχο με τα σημερινά reality.

 

Πλάκα-πλάκα τότε έδειχναν μεγάλα project στην τηλεόραση. Πόλεμος στο Ιρακ, δικαστικές διαμάχες. Πολύ καλύτερα από σήμερα που βλέπουμε βιντεάκια με γάτες από το youtube και πολιτικές διαμάχες με τον Αδωνι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πότε είπαμε πως τέλειωσε ο μεσαίωνας;

 

Αυριο 1 Απριλη.

Μετά τα 21 χρόνια θα κάνει αίτηση αποφυλάκισης, δεν θα βγεί. Είναι πολύ δύσκολο να βγεί απ' τη φυλακή ο Μπρεϊβικ, όχι πρίν τα βαθιά του γεράματα ποντάρω εγώ.. Ο Δημητροκάλης φαντάζει καλόγερος μπροστά του.

 

Να μην πονταρεις θα χασεις. Μετα τοσα χρονια ο Μπρειβικ,οχι μονο θα ειναι εκτος φυλακης αλλα θα γινει και Δημαρχος με στηριξη ολων των κομματων.

Νομίζω το'χω.

Βάζουμε φυλακή τον βιαστή μέχρι το θύμα να το ξεπεράσει. Άμα το ξεπεράσει ποτέ τον αμολάμε. Μ;

 

Και καποιοι αλλοι, καπου αλλου νομιζουν οτι το εχουν.
Παιρνουν τον βιαστη και τον παντρευουν με το θυμα.Αν το θυμα αρνηθει να παντρευτει τον βιαστη του το λιθοβολουν (το θυμα).
Μαλλον ουτε εσυ, ουτε αυτοι εχετε βρει τιποτα σωστο ακομα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεφασερ, γελάω με την ιδεολογική σου συμπεριφορα στα ποστ. έξω από τον χορό ο καθένας πολλά τραγούδια λέει.

 

Χαίρομαι που τουλάχιστον σε έναν προκαλώ θετικά συναισθήματα.

 

Λοιπόν όσον αφορά το θέμα της ιδεολογικής συμπεριφοράς θα μου επιτρέψεις ελπίζω να έχω την ιδεολογία μου και να την εκφράζω όταν γίνεται σχετική κουβέντα. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί εδώ στο forum καταδικάζουν τη δουλεία χωρίς να έχει υπάρξει κανένας από αυτούς ούτε δούλος ούτε δουλέμπορας. Το "έξω από το χορό" δε μου λέει απολύτως τίποτα, όλοι έξω από το χορό είμαστε μέχρι να βρεθούμε μέσα.

 

Και στην τελική αυτή την ίδια πίπα (που δε νομίζω ότι τη χρησιμοποιείς εσκεμμένα μ' αυτό τον τρόπο γιατί τουλάχιστον διατυπώνεις μια λογική ένσταση) μπορεί να τη χρησιμοποιήσει οποιοσδήποτε για να απαξιώσει οτιδήποτε. Απλά δε με απασχολεί. Αν θέλεις δοκίμασε να υποστηρίξεις τη θέση πως εφόσον ο Πάπας δε σκότωσε κανέναν καλά είναι να το βουλώσει αντί να μας λέει ου φονεύσεις για κανένα λόγο γιατί αυτός δεν ξέρει.

 

Να μην γίνουμε και ζιμπάμπουε, αλλά είναι βλακώδες και οξύμορο  να μην δείχνεις κατανόηση στο αίσθημα προσωπικής δικαιοσύνης που έχει κάποιος όταν νιώθει ότι απειλείται αυτός και η οικογένεια του. Γιατί σαν όντα που είμαστε, η σκέψη μιας τέτοια πιθανής απειλής μας πυροδοτεί τις ίδιες αντιδράσεις και σκέψεις σαν η πιθανοτητα να είναι γεγονός. Σε μικρότερη κλίμακα στους περισσότερους.

Εδώ έχεις λάθος. Δε μίλησα για τη συμπεριφορά του καθενός όταν νιώθει ότι απειλείται αυτός και η οικογένειά του, όπως λες. Πρώτος απ' όλους θα σου παραδεχτώ πως αν κάποιος προσπαθήσει να κάνει κακό στην κόρη μου μπροστά μου θα τον πνίξω με τα έντερά του ή θα πεθάνω προσπαθώντας (you get the point).

 

Αυτό όμως είναι κάτι τελείως μα τελείως διαφορετικό από το να συζητάμε το τι θέλει ο καθένας κατόπιν εορτής, όταν ο,τι έγινε έγινε και το ρολόι δε γυρίζει πλέον πίσω. Εκεί λοιπόν μου προκαλεί και μένα με τη σειρά μου γέλιο το να διαβάζω αγανακτισμένες δηλώσεις εκδίκησης επειδή καταστράφηκε το σύμπαν οι οποίες προσπαθούν να παρουσιαστούν ως φυσικότερες απ' το κλάμα του μωρού. Κι αυτό συμβαίνει γιατί υπήρξαν άνθρωποι που έχασαν όχι ένα παιδί αλλά όλη τους την οικογένεια (και τα ξαδέρφια και όλους) σε στρατόπεδα συγκέντρωσης χωρίς να ξέρουν τι απέγινε καν ο αδερφός ή η μητέρα τους, βρέθηκαν ολομόναχοι σε μια ξένη χώρα και παρόλα αυτά όχι απλά διέπρεψαν αλλά έφτασαν στο σημείο όταν πλέον εγκατέλειψαν το μάταιο τούτο κόσμο η νέα τους πατρίδα να τηρήσει ενός λεπτού σιγή. Και το καταλαβαίνω πως δεν είμαστε όλοι φτιαγμένοι από το ίδιο υλικό μ' αυτόν στον οποίο αναφέρομαι, αλλά με συγχωρείς: όποιος θέλει να κάτσει μέσα στις λάσπες ας κάτσει, κι ας αφήσει εμάς που προσπαθούμε να είμαστε καλύτεροι άνθρωποι κατα μέρος.

 

Αναφέρεις επίσης ότι η σκέψη και μόνο μιας τέτοιας απειλής πυροδοτεί αντανακλαστικές αντιδράσεις, κι έχεις δίκιο και μάλιστα πολύ γιατί έχω και γω την εντύπωση ότι αυτές οι αντιδράσεις βγαίνουν μετά στα μηνύματα. Και πάλι όμως, ξέρεις τι; Το γράφουμε στα Ελληνικά ότι μιλάμε για την περίπτωση που ήδη έχει γίνει το έγκλημα και μάλιστα όχι απλά έγινε αλλά ο ένοχος έχει εκτίσει και μια μακροχρόνια ποινή φυλάκισης. Όχι δηλαδή για τη στιγμή που αισθάνεσαι ίσως την απειλή (στο θέμα μας αυτό δε συνέβη καν) αλλά για 20 χρόνια μετά.

 

Λοιπόν αν κάποιος διαβάζει αυτά που γράφω (και δε βοηθάω, το ξέρω) και θολώνει τόσο που δε μπορεί να ξεχωρίσει το άσχετο σενάριο "σκοτώνουν το παιδί μου προστά στα μάτια μου" από το σχετικό με τη συζήτηση "ο φονιάς του παιδιού μου βγαίνει από τη φυλακή", χωρίς περιστροφές θα σου πω ότι δεν είναι δικό μου πρόβλημα οι περιορισμοί που έχει ο εγκέφαλός του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω τον εαυτο μου φιλελευθερο αλλα αυτα που διαβαζω εδω μεσα με λογικη τυπου θελω να παω κοντρα στο ρευμα, να το παιξω πνευμα αντιλογιας ειναι ανω ποταμων.

 

Ειμαι σιγουρος οτι αν ζουσε και ηταν στην φυλακη ο Χιτλερ, σιγουρα καποιος απο εδω μεσα θα εκανε case για την αποφυλακιση του λογω σοφρωνισμου.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω τον εαυτο μου φιλελευθερο αλλα αυτα που διαβαζω εδω μεσα με λογικη τυπου θελω να παω κοντρα στο ρευμα, να το παιξω πνευμα αντιλογιας ειναι ανω ποταμων.

 

Ειμαι σιγουρος οτι αν ζουσε και ηταν στην φυλακη ο Χιτλερ, σιγουρα καποιος απο εδω μεσα θα εκανε case για την αποφυλακιση του λογω σοφρωνισμου.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Όχι ρε συ. Μη φτάσουμε στο άλλο άκρο. Καλά είναι τα ισόβια, αλλά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Δεν είναι λογικό να βγάλεις έξω κάποιον κάποιον serial killer ας πούμε, αλλά δεν είναι και λογικό να τρώνε όλοι ισόβια (με την ακριβή έννοια της λέξης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανατικη ποινη για κανενα εγκλημα.

Ισοβια καταδικη για στυγερα εγκληματα.

Τα ισοβια θα εκτιονται σε νησι που θα ειναι ολο φυλακη.Οι ισοβιτες θα ειναι υποχρεωμενοι να εργαζονται για να καλυπτουν τις δικες τους αναγκες.Οτι καλλιεργησουν αυτο και θα φανε.

Στους ισοβιτες τα ισοβια ειναι ισοβια και δεν υπαρχει ενδιαφερον για σωφρονισμο,αλλα μονο για απομονωση των ισοβιτων απο τον υπολοιπο κοσμο, για να μην διαπραξουν αλλα εγκληματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εναλλακτικά κάνεις και έναν χημικό ευνουχισμό γιατί όσο και να δουλέψει κάποιος που γουστάρει να ασελγεί σε μωρά,δεν θα του φύγει το κουσούρι.

 

 

άσχετο αλλά αυτά που προτείνεις για να εφαρμοστούν προϋποθέτουν το να γκρεμιστεί το σύστημα συθέμελα και να δημιουργηθεί από το μηδέν.

 

Μπά, έχει έξοδα αυτό. Βάλ' τους τουλάχιστον σε ένα χωράφι για να σου είναι και σε κάτι παραγωγικοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...