Προς το περιεχόμενο

Ελειπης ενημερωση για acer aspire v5-552g


geopanag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατοπιν αγορας του συγκεκριμενου λαπτοπ με λειτουργικο linpus της linux απο ιντερνετικο μαγαζι και στην προσπαθεια να του εγκαταστησουμε ubuntu και (μετα την αποτυχια) windows7,ανακαλυψαμε σε επικοινωνια με την εταιρεια οτι το συγκεκριμενο δεν υποστηριζει κανενα απο τα δυο αλλα ΜΟΝΟ το linpus και windows8.Ετσι θεωρησα να ενημερωσω το φορουμ για αυτο το θεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποστηρίζεται, με την έννοια πως η εταιρεία δε θα σε βοηθήσει σε οποιοδήποτε πρόβλημα, αφού αλλάζεις το λειτουργικό που είχε εγκατεστημένο από την αρχή.

Όχι όμως πως δε μπορείς να τρέξεις είτε windows είτε άλλη διανομή βασισμένη σε linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φορωσα κανονικα το ubuntu,εκανε επανεκινηση και εμεινε εκει.τα εφταρια δεν τα αναγνωρισε καθολου.επικοινωνησα και με το μαγαζι που το πηρα οι οποιοι αφου το ελεγξανε μου ειπανε το ιδιο,εκτος αν ηθελα σπασμενα.τι αλλο να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατοπιν αγορας του συγκεκριμενου λαπτοπ με λειτουργικο linpus της linux απο ιντερνετικο μαγαζι και στην προσπαθεια να του εγκαταστησουμε ubuntu και (μετα την αποτυχια) windows7,ανακαλυψαμε σε επικοινωνια με την εταιρεια οτι το συγκεκριμενο δεν υποστηριζει κανενα απο τα δυο αλλα ΜΟΝΟ το linpus και windows8.Ετσι θεωρησα να ενημερωσω το φορουμ για αυτο το θεμα 

Η κατασκευάστρια εταιρεία βγάζει drivers μόνο για 8/8.1 αλλά αυτό σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να του βάλεις windows 7/ubuntu/debian ή οτι αλλο θες. Διαβάζω ΕΔΩ οτι το ubuntu 13 παίζει out of the box. Όσο για το ελλειπή ή παραπλανητική θα το θεωρούσα σωστό αν η εταιρεία έγραφε οτι το laptop υποστηρίζει windows 7/ubuntu αλλά στο site της δεν είχε τους αναλογους drivers

 

Τους αναγκαίους drivers μπορείς να τους κατεβάσεις απευθείας από τον κατασκευαστικό οίκο του hardware (π.χ. για κάρτα γραφικών από το site της ATI) και να τους περάσεις. Για κάποιο αδαή χρήστη, σίγουρα δεν ειναι εύκολο, αλλά οι λίγο ψαγμένοι χρήστες δεν θα συναντήσουν σοβαρές δυσκολίες. Στη χειρότερη περιπτωση χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα που σε βοηθά στην ανεύρεση drivers (π.χ. το slimdrivers) και είσαι άρχοντας. 

 

Το κυριότερο που εχεις να κάνεις είναι να αλλάξεις τη ρύθμιση bios σε legacy.

 

EDIT: Από οτι είδα στο αλλο σου θέμα ( ΕΔΩ ) τελικά αγόρασες άδεια windows 8. Δεν ήταν λάθος, απλώς βιάστηκες, πριν ρωτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ειναι να σπουδασουμε χακεραδες για να βαλουμε ubuntu (παρολο που πιστευω οτι τα εκανε ο γιατρος γιατι ασχολειται μονο με ubuntu αποταν βγηκε το linux)τουλαχιστον να μου το λεγανε για να κοψω δρομο.θελω να δω τι αλλο θα σκαρφιστουνε οι εταιρειες για να βγαλουνε φραγκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ξέρεις να περνάς ubuntu, το να αλλάξεις μια ρυθμιση στο bios ειναι κάτι αστεία απλό. 

 

Επισης οταν αγοράζουμε κάτι ρωτάμε με βάση τις ανάγκες μας ή αν δεν το «έχουμε» με τα τεχνικά ρωτάμε κάποιον που ξέρει (ακόμα και τον πωλητη). 

 

Η όλη φάση μου θυμιζει διάλογο με φίλη μου:

-Θέλω να αγοράσω laptop

-Ωραία τι χαρακτηριστικά θες;

-Να είναι κόκκινο

-(δική μου σιωπή αμηχανίας)

 

Οι εταιρίες που προσφέρουν μοντέλα χωρίς λειτουργικό, το κάνουν γιατί πάρα πολύ χρήστες είχαν δική τους άδεια windows ή ήθελαν να περάσουν αλλο λειτουργικό. Η ίδια η εταιρεία ΧΑΝΕΙ φράγκα οταν προσφέρει τέτοιες λύσεις γιατί δεν παίρνει προμήθεια απο την ms.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε arc εχεις δικιο και συμφωνω απολυτως μαζι σου.αραγε αν το εγραφε η acer αυτο θα πουλαγε κανενα κομματι?οσο για τα αλλα τωρα ειναι αργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε arc εχεις δικιο και συμφωνω απολυτως μαζι σου.αραγε αν το εγραφε η acer αυτο θα πουλαγε κανενα κομματι?οσο για τα αλλα τωρα ειναι αργα.

Σίγουρα πουλάνε περισσότερα κομμάτια γιατί απευθύνονται και σε μια αγορά που δεν θέλει λειτουργικό. Στα τελευταία τέσσερα καινουργια laptop που αγόρασα για φίλους, τα 3 δεν είχανε λειτουργικό γιατί είχανε άδειες από άλλα μηχανήμα ή φοιτητική άδεια. Γλυτώσανε λεφτά. Ο τέταρτος ήθελε windows 8, δεν είχε άδεια, οπότε ήταν συνειδητή επιλογή. 

Tι, κλειδωσε η επιλογη στο bios? Δεν πατιεται?  :-D

αγόρασε άδεια windows 8. Το γράφει σε αλλο του νήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εννοω για υποστηριξη λειτουργικων.και αν νομιζεις οτι κανω καπου λαθος η ειμαι βιαστικος στα συμπερασματα μου στους 100 ενας θα το επαιρνε και αυτος σιγουρα δεν θα ημουν εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παιδια ευχαριστω για την συμπαρασταση αλλα επειδη ειναι μια πονεμενη ιστορια σας αφηνω,να κλαψω μονος μου.για οποιον θελει να το δει μονο ενα μαγαζι το εχει 599ε.αν γκουγκλαρει τον κωδικο θα το βγαλει.


δεν διαφωνω φιλε οτι δεν παιρνει αλλα το πως παιρνει.και να σε ρωτησω κατι αλλο.εγω σαν ασχετος απευθυνθηκα στο μαγαζι που το πηρα διατεθειμενος να πληρωσω τα εφταρια,μου λες οτι ο τεχνικος δεν ηθελε να τα βαλει η δεν ηξερε?και μιλαω παντα για γνησια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...