Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να ξέρω πως θα διαμορφωθούν οι τιμές, πάντως ένας οποιοσδήποτε ακόλουθος μιας απλής 290 στα 250 ευρώ θα ήταν μεγάλη υπόθεση. Επειδή όμως θεωρώ ότι και η AMD θα θέλει να βγάλει κανένα φράγκο το κόβω χλωμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

250 θα είναι τίμια τιμή, τώρα για τις θερμοκρασίες η λύση είναι απλή , αγοράζεις κάτι με καλό cooler και καθάρισες και αν το κουτί σου δε ζεσταίνεται δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα

 

η κατανάλωση πραγματικά μου είναι αδιάφορη

 

αν πάντως πέσει τόσο ίσως κάνω την αναβάθμιση μόνο και μόνο για να είμαι overkill σε 1080 (δε θα ανέβω για καιρό ανάλυση) και να κόψω κάτι εκπτώσεις που κάνω αυτή τη στιγμή με την 7950  και εφ'όσον φυσικά θα μπορώ να πιάσω τουλάχιστον κάνα 100αρικο για την 7950, ώστε να μου φύγουν max 150€ για την αναβάθμιση 

 

για μεγαλύτερη κάρτα θα πρέπει να κάνω ριζική αναβάθμιση έτσι κι αλλιώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκει να μην εχουν τις θερμοκρασιες,τον θορυβο και την καταναλωση των 290 και 290x..

Αν μιλας για reference συμφωνω,οι costum παντως ειναι τερμα αθορυβες και κρυες.Τουλαχιστον η TriX που εχω ειναι.Τωρα για την καταναλωση,εμενα προσωπικα με αφηνει παντελως αδιαφορο.Να ηταν αμαξι ναι,θα ηθελα την μικροτερη δυνατη καταναλωση,τωρα για καρτα γραφικων δεν ειναι και τοσο σημαντικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να ξέρω πως θα διαμορφωθούν οι τιμές, πάντως ένας οποιοσδήποτε ακόλουθος μιας απλής 290 στα 250 ευρώ θα ήταν μεγάλη υπόθεση. Επειδή όμως θεωρώ ότι και η AMD θα θέλει να βγάλει κανένα φράγκο το κόβω χλωμό.

άμεσα όχι θα είναι στα 300 τουλάχιστον, αλλά σε κάνα χρόνο από σήμερα και εφ'όσον έχουμε ακόμα ευρώ και όχι δραχμές ( :P ) το 250αρι είναι πολύ ρεαλιστικό

Αν μιλας για reference συμφωνω,οι costum παντως ειναι τερμα αθορυβες και κρυες.Τουλαχιστον η TriX που εχω ειναι.Τωρα για την καταναλωση,εμενα προσωπικα με αφηνει παντελως αδιαφορο.Να ηταν αμαξι ναι,θα ηθελα την μικροτερη δυνατη καταναλωση,τωρα για καρτα γραφικων δεν ειναι και τοσο σημαντικο.

βασικά ούτε καν αμάξι , μόνο σε laptop/κινητά/tablet έχει νόημα όλη αυτή η κουβέντα.

 

όσοι επικαλούνται τη κατανάλωση στα desktop είναι απλά fanboys , σκέψου πχ το κράξιμο που έριχναν κάποιοι φίλοι της κόκκινης για τη 480 που μάλλον είναι ο,τι χειρότερο έχει βγει σε θέματα κατανάλωσης...

 

ποιος νοιάζεται...;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα μου κάνεις την χάρη. Το Φέρμι δεν έχει σπάσει ποτέ το ρεκόρ του Dustbuster FX5800 (NV30). ΄Ανοιγες των υπολογιστή και μόνο για δισδιάστατο νόμιζες ότι απογειωνόταν Jumbo jet.

 

Προσωπικά θα με νοιάξει η κατανάλωση όταν έχω εφάμιλλο προιόν με αισθητά χαμηλότερη κατανάλωση και παρεμφερή τιμή όπως οι 970 σήμερα. Αν εντός της χρονιάς μου δώσεις μια 290 ή μια 970 στα ίδια 250 ευρώπουλα, σιγά μην σου πάρω την πρώτη :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 480 επειδή την είχα(Reference) ήταν μια χαρά κάρτα όσον αφορά τον θόρυβο και τις θερμοκρασίες. Έκαιγε τα κέρατά της ναι, αλλά πάνω από 91-92C δεν πήγαινε ακόμα και με O/C και το fan παρόλο που συνήθως ήταν ~70% δεν ακουγόταν τίποτα. Η FX5800 ήταν η μεγαλύτερη πατάτα που έχει βγάλει η NVIDIA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα η καταναλωση ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας,σιγα τις ωρες που θα παιξει και θα καψει ποσο ρευμα σε ενα χρονο κτλ απλα βλεπεις τα reviews και λες,να,δες,η αλλη καιει πχ 80watt λιγοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 480 επειδή την είχα(Reference) ήταν μια χαρά κάρτα όσον αφορά τον θόρυβο και τις θερμοκρασίες. Έκαιγε τα κέρατά της ναι, αλλά πάνω από 91-92C δεν πήγαινε ακόμα και με O/C και το fan παρόλο που συνήθως ήταν ~70% δεν ακουγόταν τίποτα. Η FX5800 ήταν η μεγαλύτερη πατάτα που έχει βγάλει η NVIDIA.

σε όχι καλά αεριζόμενο κουτί όμως την έχω δει να παίζει μπαλίτσα και στους 110+

 

βέβαια πλέον έχεις και τα κατάλληλα κουτιά και τις κατάλληλες ψύκτρες και κάνεις τα κόλπα σου και δε χρειάζεται να έχεις και θόρυβο ούτε να είναι τα κουτιά σου τρύπια από παντού και γεμάτα σκόνη στυλ haf (μιας και έχω haf)

 

έφτιαχνα χθες έναν υπολογιστή με κάρτα με windforce σε ένα obsidian 450d και είχα μείνει σχεδόν άφωνος από την ησυχία και τη δροσιά του κουτιού. 

 

σήμερα μπορείς να πας το πολύ 70 βαθμούς και να σου φαίνεται πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλαβω λιγο...τους βγαινει οικονομικοτερα η παραγωγη μονο 2 νεων καρτων κατα ετος,κατεβαζουνε μια κατηγορια τις προηγουμενες και κανουνε μπαμ στην αγορα?

δε λεω και η nvidia το εκανε αυτο περυσι αλλα η amd το εχει ξεφτιλισει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις 1-2 ωρίτσες μία στο τόσο δεν σε νοιάζει, αν παίζεις καθημερινά 4-5 ωρίτσες όμως κάνει διαφορά.

η κατανάλωση της κάρτας δεν είναι αυτή που κάνει τη διαφορά στο ρεύμα ενός ολόκληρου σπιτιού, μην υπερβάλλουμε

 

δηλαδή τώρα που έχεις 970 μειώθηκαν τα έξοδά σου από τότε που είχες 480 και σου μένουν λεφτά στη τσέπη να πας εκδρομή; κλάιν

κάνε μπάνιο με κρύο νερό αν τολμάς, πιο πολλά θα γλιτώσεις

 

θα συμφωνήσω με τον αίλουρο, στα ίδια λεφτα με ίδια χαρακτηριστικά  να πας σε αυτή με τη μικρότερη κατανάλωση, αλλά δεν είναι και deal breaker αν σε ενδιαφέρει μια κάρτα

 

ευπρόσδεκτο για μένα, αλλά όχι βασικό κριτήριο ειδικά πλέον που όλες ουσιαστικά καταναλώνουν λίγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εξαιρέσουμε τις επιδόσεις, αυτή η διαφορά τι επιπέδου είναι ώστε να δικαιολογεί την απόκτηση μιας νέας καινούριας κάρτας που είναι πιο οικονομική; επίσης πόσο βέβαιος μπορείς να είσαι ότι η διαφορά προκύπτει μόνο από κει και δεν υπάρχουν και άλλοι παράγοντες (πχ καιρός) στη μέση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι να διαβάζω πάντως οτι στην Αμερική οι 290 έπαιζαν κάποια στιγμή μέχρι και στα 230$ (xfx).Μετά απο τόσο κόπο να τις ξεφορτωθούν θα τις ξανακυκλοφορήσουν με την ίδια/χειρότερη τιμή?Δύσκολο μου φαίνεται να υπάρξει ο σοβαρός ανταγωνισμός που ακούγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...