Προς το περιεχόμενο

Rasberry Pi Vs Cubieboard Vs BeagleBone Black


DrDeath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνομαι να στήσω ένα media player με XBMC σε ένα από τα board του τίτλου. Το θέμα είναι ότι όσο το ψάχνω τόσο μπερδεύομαι. Κλίνω προς το Rasberry λόγω community αλλά δεν το είχα ποτέ οπότε οτι λέω έιναι με βάση ότι διάβασα. Θέλω να παίζει απροβλημάτιστα 1080p από samba που έχω στο pc με προοπτική να γίνει αργότερα το ίδιο media server (να κουμπώσω τους δίσκους, δυο η τρεις πάνω του) για να μην έχω το pc 24/7 ανοιχτό.

Αγορά μάλλον απο nettop.gr με βλέπω εκτός αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο.

Και κάτι τελευταίο... τί άλλο θα χρειαστώ εκτός από SD, HDMI και RC (καμιά πρόταση και για αυτό?) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://gr.rsdelivers.com/campaigns/raspberry/pi.aspx

εγω διαλεξα ruspberry απο εδω,ειναι η αντιπροσωπια στην Ελλαδα,πηρα και ενα φορτιστη απο ενα παλιο iphone 1000mah βρηκα ενα κοντο καλωδιο micro usb ,ειχα μια παλια μνημη sd γρηγορη και ειμαι μια χαρα,παιζω σε μια πανασονικ και χειριζομαι το raspberry με το τηλεκοντρολ της τηλεορασης ,σαν πηγες εχω το ιντερνετ,ενα νας,και ενα μακ,σχεδον παντα τις ταινιες τις παιζω με το raspberry σε 1080.εχω κανει και λιγο o/c βεβαια,α μη ξεχασω πηρα και απο ebay μια διαφανη θηκη και ψυκτρες με 5 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://gr.rsdelivers.com/campaigns/raspberry/pi.aspx

εγω διαλεξα ruspberry απο εδω,ειναι η αντιπροσωπια στην Ελλαδα,πηρα και ενα φορτιστη απο ενα παλιο iphone 1000mah βρηκα ενα κοντο καλωδιο micro usb ,ειχα μια παλια μνημη sd γρηγορη και ειμαι μια χαρα,παιζω σε μια πανασονικ και χειριζομαι το raspberry με το τηλεκοντρολ της τηλεορασης ,σαν πηγες εχω το ιντερνετ,ενα νας,και ενα μακ,σχεδον παντα τις ταινιες τις παιζω με το raspberry σε 1080.εχω κανει και λιγο o/c βεβαια,α μη ξεχασω πηρα και απο ebay μια διαφανη θηκη και ψυκτρες με 5 ευρω

Για δώσε λινκ και για τα άλλα μαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βιάζεσαι για κάτι θα την κάνεις την μαλακία... Ευχαριστώ pant13...

Άκυρο το cubie λοιπόν...


Από ότι είδα το BeagleBone πάσχει από ανάλυση άρα το Rasberry είναι μονόδρομος? Υπάρχει κάτι άλλο είτε σε board είτε media player με max τιμή τα 100 euro που να παίζει απροβλημάτιστα το xbmc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα παραπάνω μόνο rpi έχω δοκιμάσει. Παίζει 1080 απροβλημάτιστα! (έχω μια ταινία 1080 με ήχο σε dts..σύνολο 16GB πραγματικά ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ)..

 

Το μόνο "πρόβλημα" που έχει είναι ότι στην παρούσα έκδοση το xbmc δεν υποστηρίζει Fast FW/BW. Αν το χειρίζεσαι με το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης ή με την εφαρμογή του android, μπορείς να πατάς τα κουμπιά στο σταυρό και αυτά σε πάνε 30" ή 5' μπρός πίσω.

 

Αναμένεται η επόμενη έκδοση που θα διορθώσουν το "πρόβλημα" αυτό αλλά ακόμα δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση για το πότε θα βγει.

 

Που διάβασες για προβλήματα και τί είδους προβλήματα;

 

 

 

Υ.Γ. Το έχω φτιάξει με NAS, XBMC και torrent server, όλα παράλληλα. Δε μου έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thodoris1985 η πλοήγηση στο μενού του xbmc πως είναι; lagαρει καθόλου πχ όπως ενός media player (wd live κλπ); περισσότερο; λιγότερο;

 

Το θέμα με 'μένα είναι ότι δεν είχα ποτέ κάποιο άλλο media player. Μπορώ να το πάρω βίντεο και να το ανεβάσω κάπου για κατέβασμα.... (Την Πέμπτη το νωρίτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπόρεσα να δοκιμάσω ταινία απο σκληρό (γιατί δεν έχω εξωτερικό σκληρό δίσκο). Δοκίμασα μια από USB stick.

Δεδομένου ότι το στικάκι είναι 16αρι και η ταινία που ήθελα να δοκιμάσω (1080 με dts ήχο) ήταν μεγαλύτερη από 16GB, δοκίμασα ένα ντοκυμαντέρ (1080 με ac3)

στοιχεία αρχείου: http://s28.postimg.org/mdh8zll99/winter.png

 

Η καταγραφή έγινε με HDC-SD40 την καλυτερη ποιότητα που έχει (δυστυχώς έχει χάσει λίγο ποιότητα, αλλά δεν είναι το ζητούμενο μας)

Κατέβασμα βίντεο καταγραφής: http://we.tl/bB36Zr6T4t (θα είναι εκεί για μια εβδομάδα από σήμερα το απόγευμα που το ανέβασα)

 

Τελικά υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση στην απόκριση, και ειδικά μέχρι να γξεκινήσει την ταινία. Ενδεικτική είναι η δέυτερη φορά που ξεκινάω την ταινία (στο βίντεο), την πρώτη παρα-άργησε (πρώτη φορά μου το έκανε σε τόσο χρόνο). Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτην την εποχή ψάχνω και εγώ embedded σύστημα αλλα όχι για media center μόνο. Το θέλω κυρίως για home server\κατεβαστηρι.

 

έχω κοιτάξει διαφορα boards. Όλα έχουν απο κάποια έλλειψη. Ιδανικό και με λίγα λεφτά δεν υπάρχει. Εγώ μάλλον θα καταλήξω στο odroid u3. Είναι σαφώς πιο ακριβο αλλα εμένα θα με βολέψει για αυτο που θελω να κάνω.

 

διαβασα ότι έχει κάποιο θέμα με την αναπαραγωγή 1080p αλλα όπως είπα δεν είναι προτεραιότητα μου. Πάντως αξιζει να του ρίξετε μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπόρεσα να δοκιμάσω ταινία απο σκληρό (γιατί δεν έχω εξωτερικό σκληρό δίσκο). Δοκίμασα μια από USB stick.

Δεδομένου ότι το στικάκι είναι 16αρι και η ταινία που ήθελα να δοκιμάσω (1080 με dts ήχο) ήταν μεγαλύτερη από 16GB, δοκίμασα ένα ντοκυμαντέρ (1080 με ac3)

στοιχεία αρχείου: http://s28.postimg.org/mdh8zll99/winter.png

 

Η καταγραφή έγινε με HDC-SD40 την καλυτερη ποιότητα που έχει (δυστυχώς έχει χάσει λίγο ποιότητα, αλλά δεν είναι το ζητούμενο μας)

Κατέβασμα βίντεο καταγραφής: http://we.tl/bB36Zr6T4t (θα είναι εκεί για μια εβδομάδα από σήμερα το απόγευμα που το ανέβασα)

 

Τελικά υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση στην απόκριση, και ειδικά μέχρι να γξεκινήσει την ταινία. Ενδεικτική είναι η δέυτερη φορά που ξεκινάω την ταινία (στο βίντεο), την πρώτη παρα-άργησε (πρώτη φορά μου το έκανε σε τόσο χρόνο). Αυτά

 

Ευχαριστώ thodoris1985. Το delay που έχει είναι αποδεκτό (τουλάχιστον σε σύγκριση με τον media player που έχω - Egreat m34). Με Rasbian το έχεις ή Openelec?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτό που έχεις τώρα είναι wd, το είχε και ένας γνωστός μου και το άλλαξε πολύ πρόσφατα με ένα rpi με το σετάρισμα που λέω εδώ. Από ότι μου λέει...καμία σχέση με το wd, πολύ πιο ευχαριστημένος. Βέβαια δεν ξέρω πιο wd χρησιμοποιούσε

 

raspbian, σετάρισμα από την αρχή μέχρι το τέλος μόνος μου! Δεν είμαι και πολύ fan των έτοιμων

samba, trasmission και xbmc (με icefilms plugin). Επίσης έχω κάνει μια αλλαγή για να παίζει και 1080 χωρίς θέμα. Το ξέχασα χτές να κοιτάξω τι είχα αλλάξει (πάει καιρός). Θα προσπαθήσω να το δω σήμερα και να σου πω.

 

Δεν έχει πολύ σημασία αλλά έχω βάλει και shell-in-a-box (για headless σύνδεση sto rpi μέσω του browser - αν κι εγώ χρησιμοποιώ το putty) και το lighttpd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...