Προς το περιεχόμενο

Από vista σε puppy linux...


Besproject

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ένα παλιό laptop θέλω να εξαφανίσω τα vista και να περάσω τα puppy linux ως κύριο και μοναδικό os. Μπορεί αυτό να γίνει μέσω του windows installer στο παρακάτω link; (http://puppylinux.org/main/Download%20Latest%20Release.htm) Πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα κάνοντας boot μέσω dvd και έμεινα με ανοιχτό το στόμα! Δυστυχώς, η απορία μου για το πως μπορώ να κάνω μόνιμη εγκατάσταση παραμένει, αλλά θα το ψάξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να γινω κακος, γιατι απο vista να πας σε puppy? Αν ο υπολογιστης σηκωνει vista, τοτε σιγουρα θα σηκωνει και το 90% των διανομων με gnome/kde, οποτε γιατι να πας σε κατι που δεν εχει καν τις μισες ευκολιες απο αυτα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν τα σήκωνε! Intel celeron 1,7 GHz, 512 mb ram... Μόνο για επεξεργασία κειμένου μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ενώ τώρα -συγκριτικά πάντα- πετάει. Ανυπομονώ να δοκιμάσω και πως θα τα πηγαίνει με ελαφρύ σερφάρισμα B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://crunchbang.org

 

πιο ανθρώπινο και σχεδόν το ίδιο ελαφρύ

 

εκτός αυτού είναι debian που θα βρεις πολύ πιο εύκολα βοήθεια και εδώ αλλά και γενικά στο net

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπίζω να μην σας κουράζω... Κατέβασα το iso του crunchbang, το έγραψα σε ένα dvd, ξεκίνησε η εγκατάσταση, δημιούργησε partition στον σκληρό δίσκο (πάτησα: guided - use entire disk) , αλλά η εγκατάσταση του συστήματος απέτυχε. Επίσης έκανα "έλεγχο του cd-rom" και μου εμφάνισε πως δεν είναι έγκυρο cd-rom του debian.

 

Edit: όλα καλά =)

Επεξ/σία από Besproject
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το crunchbang είναι κάπως "απότομο" για αρχάριο αλλά αν ξεπεράσεις τις πρώτες ώρες χρήσης (πχ 2-3 ημέρες μέχρι να το καταλάβεις) θα το εκτιμήσεις και βέβαια σε αυτό το μηχάνημα θα πετάει.

 

Κάτι ακόμα: ψάξε να βρεις μνήμες RAM για να του δώσεις λίγο παραπάνω. Μάλλον θα είναι πάμφθηνες και θα δεις μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...